Weekblad voor Waddinxveen Nieuwe Bonnen. Spoel in 't Uod. No. 52 Vrijdag 17 Mei 1946 le Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt eiken Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 cent per milimeter Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden.] Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: 2 zwarte handschoenen. Komen aanloopen licht bruin hondje met wit borstje. Verloren: 1 portemonnaie met inhoud, 1 windjack, 1 rood kinderportemon- naietje, 1 kolenkaart, 1 suikerkaart. 1 bruine portemonnaie. Inlichtingen ten Gemeentehuize. Nieuws uit onze woonplaats De collecte voor de Vereen, tot verspreiding der Heilige Schrift heeft opgebracht f 278.61. Maandag a.s. zal het Wad- dinxveensch zwembad worden open gesteld. Onze oud-plaatsgenoot P. Rog geveen, schaakkampioen van Gouda en omstreken, komt op Maandag 27 Mei een simultaanwedstrijd spelen voor de Waddinxveensche Schaak- vereeniging. Evenals in andere streken van ons land, waar een Schooldag regel matig elk jaar gehouden wordt (in het Westland bijv. reeds meer dan 30 jaar) zal in onze omgeving zulk een schooldag worden gehouden, ter bevordering van den bloei van het Chr. Onderwijs. Deze samen komst zal plaats hebben 22 Mei te Gouda, waar een tweetal sprekers van naam zullen optreden. Men zie de advertentie in dit nummer. Belanghebbenden maken wij attent op de in dit nummer voorko mende advertentie van de Goudsche Industrie- en Huishoudschool, waar weer de inschrijving voor nieuwe leerlingen kan plaats hebben. Dag en uur worden hier nader in meegedeeld. Den Vaderlandt ghetrouwe". Dinsdag 21 en Woensdag 29 Mei zal dit nationale spel worden opge voerd in het „CentrumMen zal hier nog eens weer worden herinnerd aan den heldenstrijd tegen de Duitsche tyrannie. Gezien het succes op an dere plaatsen met dit spel, twijfelen we er niet aan of ook hier zal er veel belangstelling voor bestaan. Men zie de advertentie en raam biljetten. Voor het Goudsche tribunaal stond deze week terecht S. Rietveld, molenaarsknecht alhier, terzake van lidmaatschap N.S.B. en dienstneming bij de duitsche weermacht. Verdachte had nooit iets gehoord van de vele wandaden der bezetters en beweerde tot aansluiting te zijn gekomen, om dat hij zag dat ons volk.er hopeloos voor stond. De president merkte op dat het zonder de N.S.B. minder hopeloos geweest zou zijn. Uitspraak over 14 dagen. Bij verschijnen van dit num mer is de stembus reeds gesloten en de uitslag van de verkiezing reeds beslist. Om deze reden meenden we de in de laatste dagen gehouden po litieke vergaderingen niet meer be hoeven te verslaan. De belangstel ling voor de voor-actie is nu geluwd en er is nu meer intresse voor de opening van de stembus. Nu, daar is ook raad voor. Hedenavond zul len we, zoodra de tellingen op de zes stembureaux gereed zijn, per bul letin de cijfers bekend maken. Men kome dus naar de Oranjelaan. Dit geldt vanzelf alleen voor de plaat selijke uitslag. De eerste stemming in een onbe zet land is hiermede een feit. De verschillende politieke partijen heb ben alle zich ingespannen zooveel mogelijk stemmen op zich te verza melen. Nog even geduld, en we we ten hoe we de komende jaren zullen geregeerd worden. Op 29 Mei zullen we weer naar de stembus gaan voor de verkiezing van de Prov. Staten, terwijl 26 Juli de groote dag is voor de Gemeente- Verrassende overwinning van Damvereeniging „Excelsior tegen „Ons Genoegen'' te Bolnes. De algemeene opinie was dat „Excelsior" zijn eerste nederlaag te gemoet ging. Muisstil werd dan ook de reis naar Bolnes aanvaard. De voorzitter van „O.G." sprak een paar vriendelijke woorden van welkom. Hierna werd de strijd op het 100 ruitenbord aangebonden. Na de eerste 20 zetten ontbrandde de strijd in een felle verbetenheid en taaie volharding aan beide zijden. Het was een en al spanning van het begin tot het einde. „Excelsior" had al gauw de leiding en bleef tot aan het laatst in de meerderheid, en won dan ook verdiend met 25-19. „Excelsior" kan dan ook vol ver trouwen de a.s. wintercompetitie tegemoet zien. Hier volgt nog de totale uitslag. F. M. P. Jacobi-G. J. Heide 2-0 A. Blonk-P. v. Tuil 2-0 T. Twigt-N. Rijsdijk 0-2 A. Blom-B. d. Jong f-1 J. d. Beer-A. Storm 2-0 H. Troost-J. Beider 1-1 N. N.-C. Bode 2-0 P. Vink-D. C. Schouten 0-2 T. Rietveld- G. v. Ee 0-2 C. Blonk-Cr. Bode 2-0 H. H. Schoemaker-A. Willemstein 2-0 A. Tol-G. Stok 1-1 C. Kramp-A. Dortmond 1-1 C. Kortenoever-H. Reugebrink 2-0 D. la Grand-B. d. Ruiter 0-2 W. v. d. Heijden-J. Sloof 1-1 L, d. Graaf-L. Brand 1-1 J. Terlouw-P. Stolk 1-1 C. M. Schouten-H. Kersten 0-2 G. Heeren-P. Tieleman 2-0 T. Baan-J. v. d. Ben 2-0 L. Kramp-C. d. Bie Jr 0-2 Het eerste tiental won met 12-8. Het tweede tiental won met 13-11. -- De heer van Ledden Hulsebosch op z'n praatstoel. Voor een overvolle zaal hield deze spreker Maandagavond zijn aangekon digde lezing over „Toegepaste Natuur wetenschappen bij het opsporen van misdadigers". Deze lezing vormde het slot van de serie winterlezingen, ge organiseerd door het Lezingen-comité. Men zegt wel eens „lest best" en zonder ook maar iets tekort te doen aan de vorige lezingen meenen we toch, dat dit wel de meest interessante van de series voordrachten was. Spreker heeft zijn gehoor, bijna drie uur lang, weten te boeien met zijn smakelijk en sappig voorgedragen cau serie over genoemd onderwerp. Hij deed hem inleven in het politiespeurders- werk, door het laten hooren en zien op het doek, van de ongelooflijkste staaltjes van speurzin en combinatie vermogen. Misdaden met de meeste zorg voorbereid door de daders, kon den tengevolge van kleine onachtzaam heden, door spr. aan het licht gebracht worden. Menig inbreker zag zich spoe dig gearresteerd, door dat de heer van Ledden Hulsebosch een door hem achtergelaten spoor ontdekte. Voor deze ontdekkingen staan hem de meest verfijnde middelen ter beschikking, als microscoop en fotografie, en niet te vergeten 'de vingerafdruk. Ook had spr. meermalen het genoegen een valsch beschuldigde tot vrijspraak te brengen, tijdens de bezetting zelfs wel 30 gijze laars te Hilversum. De heer van Ledden Hulsebosch is niet alleen een knap speurder, maar ook een meester-verteller, getuige de aandacht waarmede zijn lezing werd gevolgd en niet minder het hartelijk applaus dat hem ten deel viel. Het Lezingen-comité heeft het aan wezige publiek ten zeerste aan zich verplicht, iets wat niet beter kan be antwoord worden, dan door het nemen van een abonnement op de serie lezin gen voor de volgende winter. Op deze wijze kan genoemd comité meerdere van deze avonden serveeren. Franhauser komt. Op het eerste gezicht leek het ons 'n slag voor het geheele tournooi, doch thans enkele dagen later bezien wij de situatie anders. Raichenbach immers moet, zooals thans meer en meer doorsijpelt, in de oorlog bijzondere moei lijkheden doorgemaakt hebben. Als we weten dat Raichenbach van joodsche ouders afstamt, van geboorte Pool is en later geneutraliseerd werd als Franschman lijkt ons commentaar overbodig. Als reden vermeldt Raichenbach, dat hij geen plaats vervanger kan vinden voor z n zaak in Parijs. Hij heeft nl. aldaar 'n groote da meshoedenzaak van welk gewild artikel hij de behoorlijke Parisiennes, naar de laatste mode voorziet. De mogelijkheid is natuurlijk ook, dat hij vreest door z'n uit vorm zijn, een échec te lijden, daar z'n nederlaag tegen Ghestem hier ook als een verrassing kwam. Van z'n plaatsvervanger Rene Frankhauser is ons dit bekend, onder de Fransche dammers neemt hij sinds jaren voor de oorlog een vooraanstaande plaats in, is momenteel kampioen van Frankrijk en eveneens van Lyon, wat tevens de plaats van zijn inwoning is. Hoewel het ons ook interessant had geleken de zeer sterke Chineesche dammer King, welke momenteel in Zuid-Frankrijk vertoeft, uit te noodigen, vertrouwen wij, dat t Rot- terdamsche comité wel geweten heeft wat zij deed, en zal Frankhauser een waardig, en zoo mogelijk beter, plaatsvervanger van Raichenbach zijn. K. In het begin van deze week bereikte ons de tijding van 't uitvoerend comité te RotterdamRaichenbach verhinderd. Reizen naar andere hemellichamen. II. De idee, zich met behulp van ra ketten van de aarde te verheffen, is niet van vandaag of gisteren. In de grijze oudheid heeft men reeds in die richting gesnuffeld, en er moet, vol gens oude Chineesche kronieken, zelfs een mandarijn geweest zijn, die een soort stoel had laten vervaardigen, waaraan een stelletje vuurpijlen waren bevestigd. Hiermede wilde hij zich a la de baron van Münchhausen over de vijandelijke stelling laten schieten. Hij schijnt het er inderdaad maar op gewaagd te hebben, en niemand heeft hem, volgens de toenmalige geschied schrijvers, ooit meer teruggezien. We kunnen dus veilig aannemen, dat hij zoal niet in letterlijke, toch zeker wel in figuurlijke zin „naar de maan" is Kort nadat het buskruit in Europa zijn intrede deed (de Chineezen ken den het reeds vóór onze jaartelling werden reeds talrijke „luchttorpedo's" ontworpen, doch de eerste, die op dit gebied een bruikbaar wapen maakte, was de Engelschman Congreve, die in het begin van de vorige eeuw een groote vuurpijl ontwierp, welke in de kop springstoffen bevatte. Van deze voorlooper van de V-2 is door de Engelschen een veelvuldig gebruik ge maakt en overtrof, zoowel wat uit werking als draagwijdte betrof, de toenmalige artillerie verre. Later werd het geschut dermate geperfectioneerd, dat dit wapen weer op de achtergrond raakte. Aan het einde van de vorige eeuw waren het vooral Engelsche en Russi sche onderzoekers, die zich met het probleem van de ruimtevaart ophielden. Toch begon eerst omstreeks 1925 „schot" in deze kwestie te komen, toen de Amerikaan Goddard en de Duitscher Oberth zich op het pro bleem wierpenbeiden bouwden proef modellen, en hadden weldra zeer gun stige resultaten. Aanvankelijk gebruik ten ze als voortstuwingsapparaat buskruitraketten, doch dra kwam Oberth op het denkbeeld vloeibare brandstoffen, die een hoogere snel heid van het uit de straalbuis van de raket stroomende gas opleveren, te gebruiken. Groot waren de moeilijk heden, die hij bij het bouwen van zijn modellen ondervond: tóch slaagde hij er in met deze modellen grootere snelheden en hoogten te bereiken, dan bij alle tot dien tijd bekende proeven verkregen waren. Aanvankelijk deelden beide geleer den de resultaten van hun bereke ningen en proevenin talrijke geschriften aan de technische wereld mede, tot bijna gelijktijdig beiden verboden werd hun geestes producten nog langer rond te kramen zoowel de Ameri- kaansche als de Duitsche regeering hadden reeds de militaire waarde van hun werk ingezien. Vooral Duitschland Immers, in Versailles was bepaald, dat de Duitschers geen vliegtuigmoto ren meer mochten vervaardigen, en, zoo redeneerden de Duitschers, raket motoren vallen daar buiten, want die waren er ten tijde van het verdrag nog piet Hoe belangrijk het opvoeren van de uitstroomsnelheid der gassen is, blijkt o.a. uit het volgende voorbeeld Wanneer we een raket hebben met een eindgewicht van 5000 kg. (eindge wicht wil zeggenhet gewicht van de raket met bemanning, instrumenten, tanks, enz., nadat hij zijn reis vol bracht heeft, dus met leege tanks) zouden we voor een reis naar de maan en terug niet minder dan 38.750.000 kg._ buskruit noodig heb ben, d.w.z. 7750 x zijn eigen gewicht Nemen we daarentegen zuurstof en waterstof als brandstof voor onze raket mede, dan is bij eenzelfde eindgewicht het brandstofverbruik 143.500 kg., dus 227 x zijn eigengewichtDe uitstroom snelheid van het buskruit zal ongeveer 1500 m/sec. bedragen tegen 4200 m/sec. bij waterstof-zuurstof (knalgas) ver branding. Uit bovenstaand voorbeeld blijkt duidelijk, dat de geleerden naarstig snuffelen naar een brandstof, die hoogere uitstroomsnelheden veroor zaken, en misschien komt in de toe komst dan ook wel de atoomenergie hiervoor in aanmerking. Momenteel is het bovengenoemde waterstof zuurstof-mengsel ae beste brandstof voor dit doel. Het is deksels lastig goedje. En daar zullen we het de volgende keer eens over hebben. Van Os. Van 12 t.m. 25 Mei zijn de vol gende bonnen aangewezen Bonkaarten KA, KB en KC 606 285, 250 gram Jam, Stroop enz. 284. 100 gram koffie 283, pl.m. 225 gram huishoudzeep 282, 4 doosjes Lucifers Bonkaarten KF 606 369 BMF, 125 gram boter 384, 125 gram Margarine Bonkaarten LA, LB en LC 606 A 44 Melk, 2 liter Melk B 44, C 44 Melk, 3' 2 liter Melk 228 Aardappelen, 2 kg. Aardappelen Bonkaarten KD, KE, 606 785, 250 gram Jam of Stroop enz. 784, pl.m. 225 gram huishoudzeep. 783, 4 doosjes Lucifers Bonkaarten LD, LE, 606 D 44, E 44 melk, 6 liter Melk 728 Aardappelen, 1 kg, Aardappelen Tabakskaarten enz. T 28, 2 rants, tabak X 28, 100 gram Chocolade of Sui kerwerken. V 28, 100 gram Chocolade of Sui kerwerken. Rijwielbanden De verstrekking van rijwielbanden is gebonden aan een toewijzing, welke voor de maand Mei slechts onge veer een vierde gedeelte bedraagt van de April-toewijzing. Aangezien het aantal aanvragen voor rijwielbanden het voor uitrei king beschikbare aantal bonnen mei. veelvouden overtreft heeft het geen nut mondeling of schriftelijk inlich tingen te vragen voor de afdoening van loopende aanvragen. Alle for mulieren kunnen eerst volgens de gestelde normen worden afgedaan, zoodra de toewijzing zulks toel fa

Weekblad voor Waddinxveen | 1946 | | pagina 1