Weekblad voor Waddinxveen Woensdag 16 Juni Collecte „Hoogeland" Verschijnt elke Vrijdag De> Spie&el van de week Vacantieruil Veilig Verkeer Uit het Parlement No. 313 Vrijdag 8 Juni 1951 7e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het is vacantietijd. In drommen trek ken de families naar buiten: op de fiets, al dan niet voorzien van de „brom"; per trein, met de auto en in autobussen. Wij trekken door ons mooie Nederland of zoeken het verder op. Enkelingen begeven zich practisch zonder één cent op zak naar het buitenland al liftende. Deze ondernemende jongelui zijn gewaarschuwd. Wan neer zij in het buitenland in moei lijkheden komen, zullen zij niet kun nen rekenen op geldelijke steun van de Nederlandse consulaten en an dere vertegenwoordigers van de Nederlandse regering. De minister van Buitenlandse Zaken heeft na melijk bepaald, dat de Nederlandse consulaten in West-Europa geen voorschot in geld of in reisbiljetten mogen verschaffen aan Nederlan ders, die door eigen schuld in de penarie zijn gekomen. Deze bepa ling is juist gemaakt voor de meestal jonge mensen, die al liftende zover mogelijk van huis proberen te komen. Willen die knapen en meisjes rei zen, niemand die ze dat kwalijk neemt. Laten zij er echter voor zorgen, dat zij te allen tijde de Nederlandse naam in het buiten land hoog houden en dat zij niet als bedelaar of bedelares door de vreemde trekken. Hoewel wij in zien, dat genoemde maatregel ook zijn bezwaren en zelfs zijn geva ren heeft, komt het ons voor, dat voorkomen beter is dan genezen. Ja, het is vacantietijd. Vele buiten landse toeristen zulien dit jaar ons land bezoeken. Laten wij er vooral zorg voor dragen, dat de buiten landers, die toch een belangrijke bijdrage leveren voor onze devie zenpot, van ons land de aange naamste herinneringen meenemen. De hotels, die het vooral van de toeristen moeten hebben, mogen niet mopperen. Practisch alles wat maar naar hotel of pension zweemt, is voor de zomermaanden volge boekt. Voor de zoveelste maal blijkt, dat Nederland er best een paar bedden bij kan hebben. Vacantietijdtijd van logeren en het afleggen van bezoeken bij familieleden en bekenden. Het be zoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard aan het groothertogdom Luxemburg zullen brengen, kan hoewel in de zomer toch zeker geen vacantiereis worden genoemd. De Luxemburgers, die sedert 5 No vember 1884 geen officieel Neder lands bezoek hebben gehad, zullen ons Koninklijk paar zeker een har telijke ontvangst bereiden. Eigenaardig is in dit verband, dat het nieuws over deze reis alleen maar uit Luxemburg komt. De Ne derlandse kranten brachten het nieuws hierover via een Belgisch persbureau, terwijl van Nederlandse zijde geen enkel bericht over dit aanstaande bezoek werd bekend gemaakt. Over de berichtgeving betreffende de bezoeken van het Koninklijk paar aan delen van Nederland mo gen we niet klagen. Op 13 Juli zul len koningin Juliana en prins Bern hard naar de Noprd-Oostpolder gaan. Ook daar zal vreugde zijn! Voor de reizigers en vacantiegan- gers naar Tilburg is er ondanks een nieuw op zich zelf staand pokken- geval, goed nieuws. Zulke gevallen kunnen zich na een pokkenepidemie nu eenmaal voordoen, aldus de ge neeskundige hoofd-inspecteur. En hij kan het weten. Tilburg kan weer worden opgenomen in het reisplan. Er zijn reizen en reizenHet reizen der emigranten wordt steeds beter voorbereid. Te Rotterdam worden nu cursussen georganiseerd voor diegenen, die misschien de be langrijkste reis van hun leven gaan maken. Toekomstige emigranten en hun vrouwen krijgen onderricht in de vreemde taal; kennis van hun toekomstige land en volk wordt hun bijgebracht, terwijl zij mede worden geconfronteerd met de werkmethodes, die in nieuwe vader land gelden. Voor het kabinet en het parlement is de tijd van vacantie nog niet aangebroken: er wordt hard ge werkt. Minister In 't Veld kondig de bij de behandeling van de be groting 1951 van het departement van Wederopbouw en Volkshuis vesting in de Eerste Kamer een spaaractie aan. 55.000 Woningen per jaar bouwen, kan niet worden volgehouden, aldus de minister, mede in verband met de moeilijk heden op de kapitaalmarkt. Van de arbeiders zal nu extra werk wor den gevraagd, waarvoor het loon niet in geld, maar in obligaties zal worden uitgekeerd. Deze obligaties geven dan later recht op de aan koop van een huis. De onbekende dief, die op waarlijk verbluffende wijze er kans toe zag op klaarlichte dag, met een groot aantal mensen als getuige, een post kantoor te Amsterdam lichter te maken van een bedrag groot 5500,— wilde misschien ook gaan sparen voor een huis. Ofwou de man met vacantie? Hij griste een stapeltje bankbiljet ten uit de geldla en verdween als een haas uit het gebouw, waarbij de omstanders, die het voor hun ogen zagen gebeuren, zo onthutst waren, dat zij geen hand uitstaken om de gauwdief bij de kraag te grijpen Slecht is het afgelopen met de be roemde Kepper van Een, die op kale hoofden weer een haardos dacht te toveren, onder garantie. Geen haar, geld terug, 't Eind van 't lied is, dat hij zoveel geld moet terug betalen, dat hij op zwart zaad zit. 60.000 toeschouwers telde het stadion in Feyenoord bij de wedstrijd Hol land—Noorwegen, welke met 3-2 ten nadele van ons Nederlandse elftal eindigde. Besluiten we ditmaal met de droevige mededeling dat deze week 18 Ne derlandse jongens hun leven hebben gegeven in de strijd op Korea. Laten we hen eerbiedig gedenken! De kinderen, die zich voor de vacantieruil hebben opgegeven, ont vingen inmiddels de ruiladressen en we hopen dat iedereen tevreden is, alhoewel het dit jaar niet mee viel om het iedereen naar de zin te maken. Er waren bijv. tal van aanvragen om een adres waar veel bos en hei is. Daar echter het aantal aanvragen uit bos- en heide veel geringer was dan b. v. uit het westen des lands, was het niet mogelijk om ieder kind, dat bos en heide prefereerde, volledig tevreden te stellen. We hebben echter zoveel mogelijk ons best gedaan en al zal er wel eens een enkele maal een teleurstelling zijnvolgend jaar beter Er waren ook enkele puzzles t. a. v. de leeftijden der kinderen, zodat het wel eens kan voorkomen, dat 12- en 13-jarigen ruilen met 14-jarigen, van welke laatste categorie de meeste aanvragen kwamen. Blijven er nog haken en ogen over, laat men ons dit dan terstond be richten, dan zal alsnog getracht worden iedere partij tevreden te stellen. En verderalle kinderen veel plezier op hun vacantieruiladressen Andrea de Bruin, Zuidkade 90 F, 10 jaar, kan ruilen met Helena M. Walraven, Vinkenissestraat 7 te Rilland, 11 jaar. Familie de Bruin gelieve het eerst te schrijven. Henny Margaretha Knoop, Aca ciastraat 45, 12 jaar, gaat ruilen met Miesje Smit, Wilhelminastraac 15a, Barneveld, 12 jaar. De familie Knoop gelieve bericht uit Barneveld af te wachten. Piet Hogerbrugge, Zuidkade 100, 14 jaar, kan ruilen met Klaas Appel, Raadhuisbuurt 2, Noordscharwoude, 13 jaar. Familie Hogerbrugge gelieve het eerst te schrijven. Betsy de Lange, Brugweg 201,11 jaar, kan ruilen met Theodora van Leeuwen, Nieuwstraat 31, Leidsen- dam, 12 jaar. Familie de Lange ge lieve het eerst te schrijven. De Heer Waardenburg, Slinger weg 5, Wieringen, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Familie Oskam, Wilhelminakade 92 te Waddinxveen. De familie voor noemd in Waddinxveen wacht dus Uw brief af. Voor het overige ver wijzen wij naar bovenstaande toe lichting. ONVEILIG verkeer presenteert het Nederlandse volk jaarlijks een reke ning van ACHT EN TACHTIG MILLIOEN GULDEN Vorig jaar heeft het Nederlandse Verkeersinstituut voor de Minister van Verkeer en Waterstaat een on derzoek ingesteld naar de jaarlijkse financiële verliezen, welke tenge volge van verkeersongevallen door de Nederlandse gemeenschap wor den geleden. Men wrijft zich verbijsterd de ogen uit over het resultaat van dit onder zoek, dat zeer consciëntieus en ge degen is verricht. ONVEILIG verkeer presenteert het Nederlandse volk jaarlijks n.l. een rekening van zegge en schrijve acht en tachtig millioen gulden aan finan ciële schade! Hoede onderzoekers precies tot dit bedrag zijn gekomen doet hier minder ter zake. In elk geval is het een millioenen-nota, die niet na zal laten diepe indruk te maken op allen, die er bij betrokken zijn en dat zijn alle weggebruikers. Uit het rapport nu is deze zeer be langrijke conclusie te trekken Door een Veilig verkeer kan het Nederlandse volk jaarlijk millioenen guldens verdienen Inderdaad verdienen, en dat niet door een paar enkelingen, doch door allen gezamenlijk, die van de open bare wegen gebruik maken, op wel ke manier ook. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal de volgende week, wanneer het Veilig Verkeersweek is, de weg wij zen, die naar het begeerde doel zal leiden. Het zijn zware dagen geweest voor Minister Staf in de Tweede Kamer. En het debat over de begrotingen van Oorlog en Marine is hem ei genlijk wel een beetje tegengevallen. Het grote vraagstuk van de pok ken-inenting in het debat lag niet op militair technisch terrein, maar op een zuiver menselijk vlak, nl. de verplichte inenting voor militairen tegen pokken. Toen deze gevreesde ziekte uitbrak, heeft Generaal Hassel- man als Chef van de Generale Staf een order uitgevaardigd, dat alle militairen ingeënt moesten worden. Zij, die niet wilden, mochten het kamp niet uit. Er zijn in ons volk grote groepen, die tegen de inenting ge wetensbezwaren hebben. Men vindt ze het meest in de gelederen van de s.g.p. Herhaaldelijk strijdt Ds. Zandt in de Kamer tegen een ver plichte inenting, omdat hij vindt, dat niemand zijn leven in gevaar mag brengen. Dat inenting voor rijpere personen gevaarlijk is, is wel geble ken. De Minister gaf dit ruiterlijk toe. Er zijn onder de militairen he laas verschillende slachtoffers geval len. Ds Zandt vertelde verschrikke lijke verhalen, die door de Minister echter ontkend werden. In het was- lokacl werden de militairen onver hoeds bij de blote arm gepakt en plotseling ingeënt. Een dergelijk optreden zou na tuurlijk af te keuren zijn. De Minis ter wees er op, dat hij slechts had te kiezen tussen de mogelijkheid van een pokkenepidemie onder de mili tairen of een verplichte inenting. Zijn geneeskundige adviseurs vonden het ontoelaatbaar om nog langer te wach ten. Het gevaar was te groot. De voorzitter van deze fractie diende echter een motie in om ook in de toekomst te voorkomen, dat dwang maatregelen zouden worden genomen. Hij is tegen iedere inenting. Deze motie werd echter verworpen met alleen de stemmen van de s.g.p. en de a.r. voor, met uitzondering van de heer Bruins Slot. Deze had ech ter ook wel bezwaren tegen de ma nier, waarop de inenting was bevolen, maar die waren niet van principiële doch van juridische aard. Een ver plichte vaccinatie kan alleen maar krachtens een wet geschieden, zo stelde hij zeer terecht. En nu heeft men dat gedaan door een order van Generaal Hasselman. De Minister zat echter met de moeilijkheid, dat hij het pokkengevaar moest bezweren. Op een wet wachten duurde hem te lang. Toch zag hij de redelijkheid van het betoog van de heer Bruins Slot in. Want hij verklaarde, dat er een commissie zou worden be-

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1