I voor Waddinxveen de Spiegel van de week Haak-in-tentoonstelling Uit het Parlement DE GEMEENTERAAD BIJEEN TIJDLOOS-TIJDPERK No. 314 Vrijdag 15 Juni 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en AdministratieI Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. 1 De Veilig-Verkeer-week is in volle gang. Met gloedvolle slagzinnen, zoals „Een week bijzondere leer plicht voor iedere weggebruiker" en „De school komt bij u thuis" wordt de propaganda via radio en pers gevoerd. Het is helaas ook wel no dig. Langs en op de weg worden steeds meer brokken gemaakt. De dode cijfers geven de nuchtere waarheid weer: Het aantal ver keersongelukken bedroeg in 1950 22 meer dan in 1949. Schade door onveilig verkeer: 88 millioen gulden per jaar. Het gevaar komt niet alleen van de auto's. De bromfietsen vormen een aanzienlijk deel van het toenemend aantal ongelukken. Iedereen kruipt tegenwoordig op zo'n rijwiel met hulpmotor. Zelfs oudere mensen, die bijvoorbeeld wegens een hartkwaal niet meer mogen peddelen, menen, dat zij zich wel op een dergelijk apparaat kunnen voortbewegen. Velen van hen kennen de nieuwe verkeersregels niet, zij puffen maar een eind weg, waardoor zij een blijvend gevaar vormen voor de langzame weggebruikers; fietsers envoetgangers. Elke dag staat er wel een berichtje in de dagbladen over een ongeluk (je), waarbij een bromfiets is betrokken. De veilig verkeerweek werd niet bepaald door Veilig verkeer voorafgegaan. Ze ging in met één dode en 10 gewon den. Het komt ons voor, dat er niet een veilig verkeerweek, maar een veilig verkeer-jaar moet worden gehouden. Wat maakt één week veilig verkeer uit op de 52 weken, dat een jaar telt? Een andere vraag: wat maakt het voor verschil of een staat op de be talingsbalans een tekort had geraamd van 875 millioen gulden, welk be drag nu 635 millioen gulden blijkt te zijn? Minister Lieftinck zorgde deze week voor een aangename verrassing. De opbrengst van onze zo moeilijk binnengehaalde belas tingcentjes was een meevallertje voor hem. Onze populaire prof. deelde mede, dat er zowaar 150 millioen gulden meer zou worden ontvangen, dan was geraamd. Dat komt natuurlijk door het goede re kenen. Zelf moeten we altijd reke nen om de eindjes aan elkaar te knopen, maar we zijn er nog nooit in geslaagd, zóveel op een bepaalde post over te houden. De minister is er zó tevreden over, dat wij als tegenprestatie de kristalsoda en petroleum kunnen kopen zonder omzetbelasting te betalen. Het is maar een doekje voor het bloeden, want tegelijk wil onze hoogste be lasting-autoriteit, dat wij trouw onze inkomstenbiljetten netjes en op tijd inzenden. Gebeurt dat niet, dan ontvangen wij eerst een aangete kend schrijven, met de mededeling, dat voor die en die datum het papier moet zijn ingestuurd en anders 5 van de aanslag als boete minimum 5,-er bovenop. We moeten allemaal bezuinigen het Rijk begint er al mee. Door een kleiner formaat papier te gebruiken, zal per jaar ruim 35.000 gulden worden bespaard. Wie wel eens heeft gezien, hoe overdreven royaal de Kamerstukken worden gedrukt -meer wit dan zetsel om het nu eens in een vakterm te zeggen zal het met ons eens zijn, dat dit overdreven „superweelde" is. Is het bezit van een electrische was machine of een gasfornuis weelde? Minister Lieftinck meent van wel. Gevolg: 15 weeldebelasting. Over het algemeen worden deze artikelen niet a contant gekocht, maar in huurkoopvanwege de weelde. We zitten wél in het geld, of liever, in de geldzorgen. Een teken des tijds. Dat ondervindt de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Die Nederlandse stichting zamelde geld in voor de Ambonezen. Achteraf blijkt nu, dat dit geld is misbruikt voor een plan, in de Zuid-Moluk- ken een opstand te ontketenen. Het plan mislukte. Aanvankelijk was de leiding van genoemde stichting ge heel te goeder trouw. In hoeverre zij dat gebleven is, wordt thans door de politie ijverig onderzocht. Het zaakje heeft een smerig tintje en wordt vertroebeld door de als altijd geheimzinnige geheime diensten van verschillende landen. In dit verband duikt ook de naam van de Belgische beroepsspion Sweerts weer op, de beruchte ex-kapitein Westerling doet mee en zelfs zaken als die van Schallenberg werden genoemd. De onderwereld lijkt ons niet geheim zinniger enslechter! De Haak-In-tentoonstelling, die in Amsterdam zo'n geweldige belang stelling trok, komt ook in Rotterdam in Ahoy' van 18 t. m. 23 Juni a.s. Alle voorwerpen, die aan Johan Bodegraven zijn aangeboden bij de giften voor het Koningin Wilbelmi- nafonds zullen daar tentoongesteld worden. Bij de curioza bevinden zich prachtige staaltjes van vakmanschap en huisvlijt, vaak zeer origineel van opzet. Alleen de bezichtiging van deze voorwerpen, die voor de microfoon slechts vluchtig konden worden be schreven, maakt een bezoek aan deze tentoonstelling tot een uniek genoe gen. Maar er is meer! De organisa toren hebben het_bij een tentoon- toonstelling alléén niet willen laten. Zonder van deze expositie een bazar te maken heeft men gemeend er een aantal bijzonder aardige attracties aan te moeten verbinden. Zo kan men er een glasblazerij in vol bedrijf zien, er komti een jonge uitvinder, die 12 electronische mitrailleurs zal demonstreren, terwijl de bezoekers ook de inwendige mens kunnen ver sterken. Ongetwijfeld zullen velen deze Haak-In-tentoonstelling willen bezoeken. Men weet dat Ahoy Rot terdam royaal van aanleg en afme tingen is, zodat zefs bij massaal bezoek de expositie toch door ieder rustig bekeken zal kunnen worden. Uit verschillende stadsdelen zullen in de week, dat de tentoonstelling wordt gehouden, muzikale marsen naar Ahoy' worden gehouden, waar aan door allerlei muziekcorpsen spon taan medewerking is toegezegd. Op Donderdag 21 Juni, dus midden in de tentoonstellingsweek, komt de bekende Matinierskapel o. 1. v. Kapelmeester Gijsbert Nieuwland in de grote Ahoy'-hal een concert geven, dat ook voor bezoekers toe gankelijk is, en waaraan ieder kan medewerken door de samenzang. De N. C. R. V. zal deze avond vanuit Ahoy' uitzenden. Na de officiële opening Maandag avond, 13 Juni om half acht, zal de Haak-In-tentoonstelling die avond tot 11 uur en voorts dagelijks van 10 uur s'morgens tot 11 uurs'avonds bezocht kunnen worden. De entreeprijs bedraagt 25 cent per persoon. Minister Peters mag niet ontevre den zijn over zijn debuut. Hij is er zonder kleerscheuren afgekomen, het geen voor een niet gering deel te danken is aan zijn optreden, dat zeer vertrouwenwekkend is. Men kan daar natuurlijk zo'n eerste keer moeilijk veel van zeggen. Hij is nog te kort Minister om reeds een definitief oor deel over hem te kunnen vellen. Een groot redenaar zal hij wel nooit worden. Dat is ook geen vereiste- maar de wijze waarop hij zijn be toog opbouwde, was toch van dien aard, dat daaruit bleek, dat hij be grip had voor de vele vragen van de Kamer. Na onze korte beschou wing van verleden week zullen we nu niet meer op al die redevoeringen ingaan. En we zullen ons dus be palen tot het antwoord van de Mi nister, dat op meer dan één punt waarlijk interessant is. Het was duidelijk gebleken, dat de Kamer het Unie-Verdrag tussen Nederland en Indonesië maar matig kan waarderen, nu men van Indone sische zijde probeert, dit verdrag te vervangen door een normaal vriend schapsverdrag. Zelfs de heer M?elter die toch zo principiëel heeft gestre den voor het behoud van ons Ko ninkrijk, kan dit verdrag niet meer luchten of zien. En daarom kon het gebeuren, dat de heer Weiter dit maal het standpunt innam, dat men al de R.T.C.-bepalingen maar op de rommelzolder moest gooien. Minister Peters deed zijn best om niet over het verleden te praten. De Regering aanvaardt de consequenties van de souvereiniteitsoverdracht ten volle, zo zeide hij. Het werd uit zijn uitlatingen wel duidelijk, dat ook de regering niet onvoorwaarde lijk meer aan de handhaving van dit Statuut zal vasthouden. Het wordt voor Nederland moeilijk om op die basis naar een samenwerking te stre ven en zal gezocht moeten worden naar een andere samenwerking op een betere grondslag. De veiligheid van de Nederlanders in Indonesië laat, aldus Minister Peters, nog steeds veel te wensen over. Sinds de overdracht van de souvereiniteit zijn reeds 78 Neder landers het slachtoffer geworden van een laffe overval. Dit baart de rege ring zorg. Reeds in Januari onder nam zij stappen bij de Indonesische regering om hieraan een einde te maken. Dit baatte echter niet. In Maart jl. werden deze stappen her haald. En nog steeds is de toestand verre van bevredigend. Toch heeft onze regering thans de overtuiging gekregen, dat men in Indonesië alles doet om daarin verbetering te bren gen. De standpunten inzake Nieuw Guinea bleven onveranderd. Dat was trouwens te verwachten. Minister Peters deed ook geen moeite om iets aan de status van dit gebieds deel te veranderen. Hij vertelde daar over echter andere dingen, die dui delijk doen uitkomen, hoe de tac tiek van de Indonesiërs is om Nieuw Guinea te bemachtigen. Er worden namelijk ongewapende mannen gein- filtreerd. Zij komen 's nachts aan per prauw, of zij worden als onschul dige emigranten binnen gelaten. Tot nu toe zijn er nog geen gewapende infiltraties geconstateerd. Maar er moet rekening mee worden gehou den, dat dit ook nog wel eens zal geschieden. Politie en militairen zijn echter waakzaam. Op dit moment verkeert men in een overgangstijd en is men doende om zo spoedig mogelijk tot de defi nitieve vorm te komen. Daarvoor zijn echter veel voorbereidingen nodig. Dit was de laatste begroting, welke door de Tweede Kamer is goedge keurd. Rijkelijk laat dus. Enfin, men kan tenminste zeggen, dat de be grotingsbehandeling 1951 in de Rid derzaal heeft plaats gehad. Nu gaat de Kamer weer verhuizen. Haar oude zaal, de vroegere balzaal van de Hol landse graven, is geheel opgeknapt. Dit was bard nodig, want er was geen voldoende vergaderruimte voor de „heren van honderd". op Woensdag 13 Juni l.j. Meevallertje van ruim f 20.000 Woensdagavond kwam de gemeen teraad in openbare zitting bijeen on der leiding van burgemeester War- naar. De agenda, uit 14 punten be staande, gaf bij de ingekomen stuk ken een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de ontvangen ge lukwens op Haar verjaardag. Een brief van het ministerie van Binnenlandse Zaken gaf een leven dige discussie over de vacantietoe- slag van 2 procent aan het gemeen- tepersoneel. De financiële commissie was er voor om de toeslag te ver lenen, maar kon zich niet verenigen met de door de minister gestelde be perkingen. De commissie wilde de salarisgrens, waarboven deze toe lage niet gegeven mag worden laten vervallen en aan alle ambtenaren een toelage geven van 2 procent met een maximum van f 50,.De raad kon zich met dit standpunt verenigen. Blijkens de toelichting van de voorzitter bij de vaststelling van de plaatselijke vleeskeuringsverordening bleek dat Ged. Staten hier een Wie reist per fiets of auto, per trein of met de bus wie wandelt door de straten, door Waddinxveen komt dus de eene met vacantie, de ander om te werken, zal in ons dorp, hoe schoon 't ook is, 'n enk'le klok bemerken De ene klok hoe nodig ook, heeft men met hout bedekt, de and're zegt U wekenlang zes twintig, zeer correct Wij Waddinxveners, ach komaan, wij zijn er op bedacht, de man van elders zucht en zegt 'k had 't anders hier verwacht. Komt B. en W. en Kerkeraad, laat van Uw inzicht blijken en zorgt dat elk in Waddinxveen op een goede klok kan kijken. In 't middelpunt van Waddinxveen, kunnen wij een klok niet missen Geef dus de mog'lijkheid om ons van de tijd te vergewissen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1