Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De SpUyel van de week pRins B£Rnh&Rö veRjèARt ttiiddacf, met de oudjes er op uit De Sportweek No. 316 Vrijdag 29 Juni 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Vredesgeruchten in het buiten landinvasie in het binnenland. Ze zijn er weerniet de onvol prezen haring, maar de grootste vijanden van de landbouw: de colorado-kevers. In grote getalen spoelden de geel-zwart-rode kevers aan langs de stranden van de Noordzee. Met man en macht is men begonnen de uitgeputte aard appelloof-belagers te verzamelen vóór ze hun activiteit konden ont plooien. Waarschijnlijk zullen de scholen weer worden ingeschakeld bij deze verzamel-actie. De eerste „slag" werd geleverd en opgevan gen door de mannen van Publieke Werken te Zand voort en bij tien duizenden werden de kevers ge vankelijk weggevoerd. De slag, die een andere ambtenaar van Publieke Werken te Amster dam sloeg, bedroeg nog iets meer. Met 113.000 gulden van de ge meente Amsterdam nam de „slome", zoals hij werd genoemd door zijn collega's, de benen. Er zit blijkbaar een gevaar in de vele publicaties over ambtenaren die spoorloos ver dwijnen. Het schijnt gewoon aan stekelijk te werken. We veronder stellen niet, dat de 22-jarige ambte naar ook achter het IJzeren Gordijn een kijkje wilde nemen, zoals andere ongetwijfeld belangrijker buiten landse ambtenaren. De gemeente zit er nu mee, want uitgebreide onder zoekingen door geheel West- Europa hebben tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. Dat geld nog steeds een grote rol speelt, weten we maar al te goed. De laatste tijd kunnen we van alle kanten horen: er zit geen geld meer onder de mensen; er is geen koop kracht meer. Deze uitspraak blijkt helaas maar al te waar te zijn. Na de wachtgeldregeling voor het per soneel van verscheidene schoen fabrikanten en de overal oplaaiende prijzenoorlogjes op textielgebied, is thans een grote tapijtfabriek te Hil versum gedwongen, vrijwel haar ge hele personeel op wachtgeld te stel len. Dit is ook een gevolg van het feit, dat de wereldwolprijzen zak ken en het publiek hierin aanleiding vindt, nog wat te wachten met het doen van inkopen. Het is vrijwel zeker, dat andere tapijtfabrieken zullen volgen, zodat dan in totaal ongeveer 1400 personen op wacht geld zullen worden gesteld. Nee, veel geld zit er niet meer onder de mensen, koopkracht be hoort tot het verleden. We zitten alleen met hoge lasten voor de de fensie. En als er in dat dure leger nog corruptie zou zijn, dan was het helemaal om te huilen. Gelukkig is een commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de misstanden, die zich in het voormalige K.N.I.L. zouden hebben voorgedaan, tot de conclusie gekomen, dat zij géén be paalde corrupte toestanden in het leger in Indonesië heeft gevonden. Generaal Spoor was een felle te genstander van corruptie aldus dat rapport. Wij hadden niet anders verwacht. Overigens benauwt het rapport van genoemde commissie ons wel een beetje. Bepaalde delen hiervan „zijn niet voor publicatie geschikt". Waarom niet? Verder heeft de commissie zich in haar rapport op verscheidene plaatsen wel op een zeer voorzichtige wijze uitgedrukt. Wij hebben in Nederland nog ver scheidene affaires liggen, die waar schijnlijk ook door een commissie zullen worden onderzocht: zaak Schallenberg, zaak Sweerts, Men- ten, Velser-affaire enfin, noem maar op. Daar schijnen wél cor- Korea zijn de volgende cijfers over de Nederlandse troepensterkte al daar bekend geworden. Sedert het uitbreken van de oorlog zijn 1034 vrijwilligers naar Korea gegaan. Hiervan zijn er 51 gesneuveld en 186 gewond geraakt of ziek gewor den, terwijl van laatst genoemd aantal weer 41 zijn gerepatriëerd. Binnen afzienbare tijd zullen nieuwe versterkingen uit Nederland ver trekken. Vandaag viert Prins Bernhard zijn veertigste verjaardag. We kun nen gerust zeggen: „Onze Prins", daar hij het hart gestolen heeft van het Nederlandse Volk. Zijn persoonlijkheid, zijn activiteit en opofferingsge zindheid voor de Nederlandse zaak, hebben hem niet alleen gemaakt tot een voortreffelijk Nederlander, maar ook tot een voorbeeldig echtgenoot en Vader voor onze Prinsesjes. Het is dan ook geen vorm alleen als het volk van Nederland in zijn geheel verheugd is met het Koninklijk gezin, over de verjaardag van Prins Bernhard, neen, het is oprecht gemeend. Nederland heeft verplich ting tegenover Prins Bernhatd, reden waarom het Nederlandse volk hem met grote achting en genegenheid tegemoet treedt. Hulde aan onze Prins. God geve hem nog vele jaren te mogen arbeiden, in de eerste plaats voor het Koninklijk gezin, maar ook voor ons Vaderland. rupte ambtenaren aan te hebben deelgenomen. Natuurlijk zullen ook deze zaken met de nodige voorzich tigheid worden behandeld. Voor zichtig? Neen, het mes er in en vlug. Zachte en voorzichtige heelmeesters maken nog steeds stinkende won den en die kunnen wij in deze tijd niet meer hebben. De commissie dan, die een onder zoek instelde naar de vermeende corrupties, spreekt haar veront waardiging uit over de wijze, waar op is getracht, de geschiedenis van Indië en haar leger door de slijk te halen, waardoor officieren, die in de moeilijkste omstandigheden hun plicht deden, thans nog het leed ondervinden. De Nederlandse troepen, die met de verbonden legers op Korea vechten, dwingen echter steeds weer ons respect af. Keer op keer blijken zij hun mannetjes te staan. Op de eerste verjaardag van de oorlog op Regen, regen, wat een teleurstel ling Toch was de stemming opge wekt bij de start aan de Kanaal straat j.l. Woensdagmiddag. Het jaarlijks autofestijn voor onze ouden van dagen was met een zekere span ning tegemoet gezien, dagen lang hadden ze zich op deze uitgaansmid- dag verheugd, in de wetenschap dat zulk een middag nog nooit tegen gevallen is. Zo zette zich de uit 57 auto's bestaande stoet omstreeks 1 uur in beweging, nagewuifd door talrijke omwonenden en nam koers richting Leiden. Dit eerste deel van de reis brengt uiteraard geen verrassingen, is te overbekend, anders wordt het als in Leiden de weg naar Warmond genomen wordt. Vol interesse namen de reizigers de voor hun vreemde omgeving op, telkens ervarende dat natuurschoon niet altijd ver behoeft gezocht te worden. Na Lisse, Sassenheim en Hillegom te zijn gepasseerd, werd Groenen- daal bereikt als eerste pleisterplaats. Regen als pijpestelen en in het ho tel geen plaats, reden waarom de consumptie maar langs de auto's werd afgegeven. Jammer dat hier niet van de prachtige omgeving kon genoten worden, 't geen toch ook aan de goede stemming geen afbreuk deed. Hierna werd de rit voortgezet door de mooiste gedeelten van Over- veen en Bloemendaal naar Zandvoort, dwars door bos en duin, omhoog en omlaag met prachtige vergezichten, met de boulevard als rustpunt, waar door de zorgen van het comité een opfrissertje gebruikt kon worden. Ook hier belette het weer van de zee te kunnen genieten en was bin nenblijven geboden. Ondanks dit was de pauze al te vlug om en moest weer vlug ingestapt. Om des tijds wil moest de volgende rit bekort worden en in een snel tempo naar Meijendaal onder Wassenaar gere den worden. Ook hier was de com missie weer gastvrouw en liet de broodjes goed smaken. Zoals aan alles, ook aan een ge zellige middagrit komt een einde en komt de tijd om huistoe te gaan. Ordonnances en rijkspolitie waren druk in de weer wegen en verkeers- kruisingen vrij te maken. Dit laatste is van het grootste belang, daar he zonder deze politie niet meevalt zulk een file auto's zonder ongelukken door het drukke verkeer heen te loodsen. Nu werd telkens het ver keer stilgezet teneinde onze oudjes door te laten. Zo kon dan ook de reis vlot en zonder ongeval in eigen woonplaats beëindigd worden. Hier bleek weer eens opnieuw hoe een grote plaats deze tocht in de harten van de burgerij inneemt. Grote drommen belangstellenden ver welkomden de stoet, waar Concor dia voor de muzikale noot zorgde. Zo ook aan het Dorp, waar Voorwaarts zulks deed. Als gebruikelijk werd de tocht besloten met een broodmaaltijd in lunchroom van de Water, waar rap pe meisjes rijkelijk een en ander uit deelden. In een prettige stemming werden hier hartelijke woorden ge sproken door onze burgemeester en de heren v. d, Burg en v. Kersbergen, welke allen de commissie dankten voor het vele genotene en de aan wezigen opwekten toch steeds hun inkopen te doen bij de plaatselijke middenstanders, teneinde het daar door mogelijk te maken een middag als deze te organiseren. Bovendien vergastte de heer v. d. Burg de aan wezigen op een stukje humor. Dankbaar gestemd werden alle deelnemers door hun chauffeurs weer thuisgebracht. Ook deze middag is voor allen weer een blijde herinnering geworden, een lichtende dag in de avond van het leven, waarop men lange tijd met vreugde terugziet en waarover men lang met voldoening spreekt. Ondanks het slechte weer draait de sportweek op volle toeren. Na dat 's middags de ruiterdemonstratie en de gymnastiekuitvoering waren afgelast wegens de slechte terrein omstandigheden, werd de 6e Wad- dinxveense Sportweek Zaterdag avond in het zwembad officieël ge opend door de Edelachtbare Heer Burgemeester Warnaar. Voor de

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1