Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Z)e Spiegel van de week Hei fw&fnefré der beroepskeuze No. 318 Vrijdag 13 Juli 1951 7e Jaargang Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprqs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Een eenvoudig stukje van een onzer medewerkers, waarin deze de aan dacht vestigde op het ontstaan van het fascistisch ingerichte Comité 1945—1950 en waarin de aandacht er voor werd gevraagd, dat deze naam verwarrend zou kunnen wer ken, is voor de- Stichting '40'45 aanleiding geweest bij ons nadere gegevens te vragen, met als gevolg, dat de rechter in kort geding het nieuwe Comité verbood, zijn ver warringstichtende naam te blijven voeren. Is deze naamkwestie van de baan, hierop aansluitend doet zich dade lijk de vraag voor, of de vroegere fascististen door de bijzondere straf- en rechtspleging niet al te zeer bij elkaar worden gedreven, waardoor zij in de toekomst weder een macht zouden vormen, waarmee in de po litiek toch rekening moet worden gehouden. De massa is nu eenmaal dom Het ziet er dan ook naar uit, dat de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig verzet, die de minis ter van Justitie verzocht een alge mene verbodsbepaling voor een or- ganisatieverband van uitsluitend vroegere politieke delinquenten te willen overwegen, te laat komt. De tijd van heropvoeding is voorbij en gezien de stichtings-acte van „het Comité" voor velen is die op voeding mislukt. Wie daarvan de schuld draagt, laten wij onbespro ken, doch een feit is, dat oud-poli's elkaar zoeken en vinden. Niet al leen in sommige liefdadige instel lingen, doch ook in andere vereni gingen, zoals een turnvereniging, is politiek delinquent een aanbeve lingDe oud-illegalen wensen nu populair gezegd een op- hokverbod van politieke delinquen ten, omdat het gevaar voor besmet ting lang niet denkbeeldig is. Een ophok-verbod dus, net als bij het pluimvee. Ook daar is men bang voor besmetting. De pseudo-vogel- pest, die een tijdlang niet meer van zich deed spreken, heeft de kop weer opgestoken. Uit verscheidene streken van ons land komen berich ten binnen, dat honderden kippen moesten worden vernietigd. Ja, de kippen kan men afmakenVoor de pluimveehouders betekent dit echter een grote schade, zij het dan niet zo hoog als die van de wolfa- briek B.E.K.A. te Tilburg, waar brand uitbrak in de opslagruimte. De schade daar beliep bijna 2 mil- lioen, die echter door verzekering wordt gedekt. Dat de brand zich niet kon uitbreiden en kon worden bezworen, was te danken aan de commandant der brandweer, die een speciaal schema had opgesteld voor de blussing van branden in fa briekscomplexen. Het pokkengevaar te Geleen is ook bezworen. De zich in quarantaine bevindende contactgevallen zijn weer naar huis gegaan. Gelukkig heeft de bevolking zich massaal laten her-inenten. Anders was het in Sittard. De doktoren klaagden over de onverantwoordelijkheid van de meeste dier bewoners. Slechts enkelen hebben zich voor her-inen ting gemeld. De vacantiegangers kunnen weer met een gerust hart naar Zuid-Limburg trekken om te genieten van de schitterende natuur. Een vlootrevue zullen zij echter nimmer aanschouwen, daarvoor hadden zij in Scheveningen moeten zijn. Daar hebben de vacantiegan gers kunnen genieten van de groot ste vlootrevue, die ooit voor de Nederlandse kust is gehouden. Niet minder dan 50 grote en kleine oor logsschepen „paradeerden" voor de kust als een prachtige afsluiting van de mijnenveeg-oefening „Factotum' welke door vijf landen onder Neder landse leiding is uitgevoerd in het kader van het Noord-Antlantisch Pact. Na afloop van de manoeuvres liepen de schepen de Amsterdamse Coenhaven binnen. Amsterdam be leefde het afgelopen week-einde een ware invasie van „Jantjes", die zich best hebben geamuseerd. De Neder landse ambassadeur in de V.S., dr. Van Royen, die enige maanden in Nederland zal doorbrengen, vertel de bij zijn aankomst in Rotterdam, dat de Amerikanen nu niet bepaald enthousiast waren over het Atlan tisch verdrag. Europa is volgens hen niét genoeg doordrongen van de ge varen die dreigen: alles gebeurt laks. Over Nederland was Eisen hower beter te spreken dan na zijn eerste bezoek. Nederland is dan ook actief bezig zijn militaire gren zen te verruimen. Tengevolge van besprekingen in Benelux-verband, zullen de Benelux-landen van el- kaars oefenterreinen gebruik kun nen maken. Ten opzichte van de militaire zorg geven wij lang niet het slechtste voorbeeld. Minister Lieftinck blijft op het standpunt staan, dat de 245 millioen gulden extra voor de defensie er zal moe ten komen en dus komt dat „be dragje" er ook, we gaan oefenen in Duitsland, België en Luxemburg, terwijl het aantal parate divisies wordt opgevoerd. Voorwaar geen slecht resultaat voor ons kleine landje Voor het grootste deel van ons volk moeten de vacanties nog be ginnen. Over enkele dagen zullen overal de schooldeuren worden ge sloten en dit moment is voor allen, die met kinderen gezegend zijn, be palend voor de uitvoering van hun ontspanningsplannen. De jeugd zal de komende weken volkomen onbezorgd tegemoet zien. Wellicht zullen de ouders een kortere of langere periode kunnen meegenieten van de kosteloze rijke gaven der natuur maar voor hen blijven altijd die speciale vraag stukken rond de toekomst van hun kinderen een grote rol spelen. Veel kinderen verlaten de schoolbanken om ze te verwisselen met iets wat zij eigenlijk nog niet weten. Zij komen om raad bij hun ouders. Wat kunnen wij hen adviseren aangaande hun toekomstige positie in de maatschappij? Eigenlijk hebben wij steeds minder aan te bieden. Onze steun zal in de komende jaren meer liggen op het terrein van advies en voorlichting dan in het geven van financiële bijstand. De drukkende last, die de overheid terecht of ten onrechte op ons heeft geladen, brengt ook ten aanzien van het komende ge slacht zijn consequenties met zich. Het is duidelijk dat men de toe komst van ons nageslacht niet meer kan verzekeren door het opbouwen van een vermogen, dat een steun in de rug kan zijn. Wij zien niet alleen een onmogelijkheid in de toekomst om zich financiëel te versterken maar ook van het be staande zal nog veel afbrokkelen. Het zwaartepunt van ons bestaan zal meer op de arbeid komen te lig gen. Deze redenering geldt ook voor degenen, die niet anders heb ben dan hun werk als basis van him maatschappelijke positie. Naarmate de sociale toestanden verbeteren worden de kosten van de arbeid hoger. De arbeid moet beter beloond worden, is de leus van ons allen. De consequentie van deze uitspraak is onherroepelijk, dat die arbeid dan ook zo waarde vol mogelijk moet zijn. Dit vraagt van onze jeugd een doelbewuste en dikwijls vroegtijdige keuze van de richting waarin men een levens taak wil zoeken. Meer dan ooit is het maken van een toekomstplan noodzakelijk. Hoe moeten de jongeren een plan voor hun toekomst maken? Moe ten zij zogken naar een zo breed mogelijke ontwikkeling op allerlei terrein of is specialisatie op een bepaald gebied voldoende? De meest ideale toestand is een combinatie van beiden. Helaas la ten de ingewikkelde structuur van de maatschappij enerzijds en onze beperkte capaciteiten anderzijds niet veel ruimte meer voor het be grip algemene ontwikkeling. De steeds grotere vraag naar vakken nis op een bepaald afgebakend terrein en de groeiende drang naar specialisatie zal er toe moeten leiden, dat ons nageslacht zich al lereerst zal moeten ingraven op het terrein, waarop men zijn werkkring heeft gezocht. Hoewel er enorme gevaren aan verbonden zijn voor de maatschap pij van morgen zal de jeugd in de specialisatie haar kracht moeten zoeken. Meer en meer worden wij ervan doordrongen dat elk mens niet meer kan zijn dan een schakel- tje in het geheel. Welnu, laten wij dan zorgen dat elke schakel in de maatschappelijke keten zo sterk mogelijk is, zodat ieder op zijn ge bied een zinvolle bijdrage kan leveren tot oplossing van de vraag stukken van zijn tijd. In Nederland bezitten wij nog maar al te veel mensen, die misschien wel algemene ontwikkeling bezitten doch zich on voldoende hebben verdiept in een bepaald vak of beroep om werke lijk productief te kunnen zijn. Nog zeer veel jongeren zwerven van het ene vak naar het andere, zij doen nu eens dit en morgen iets geheel anders. Veel van de in die tijd verbruikte energie gaat ver loren. Dit zoeken en tasten, totdat men iets gevonden heeft waarin men zich wel thuis voelt, is een luxe die men zich in de hedendaagse maatschappij niet meer kan permit teren. Men spreekt dan van de opgedane algemene ontwikkeling. Zou men zich eerst doelbewust op een bepaalde werkkring hebben toegelegd, dan vindt men na het beëindigen der leertijd nog zeker gelegenheid zijn kennis te ver breden. De laatste vijftig jaar heeft ons in veel beroepen een verkorting van de werktijd gebracht. De toene mende mechanisatie zal deze ten dens nog versterken. Men spreekt Morgen gaat het weer beginnen, staat de boel weer op z'n kop, zijn de vrouwen niet te houden, want de winkels „ruimen op". Hier een mantel voor een prikje daar voordelig ondergoed, of een keurig zomerbloesje, elders een goedkope hoed. Manlief ziet met angst en beven tegen -deze datum op, want een uitverkoop, zo zegt hij, is voor hem een grote strop. Toch laat hij zich ook verleiden door de „Uitverkoop"-tendenz, want de drang tot „koopjes halen" zit nu eenmaal in de mens. Och, die „Uitverkoop", geloof me richt niet zoveel onheil aan, als men maar met beide benen stevig op de grond blijft staan. Zou er niet wat ücht gaan schijnen aan de wereld-horizon als men ook in staatsmanskringen eens met „opruimen" begon? zelfs al van een probleem der vrije tijdsbesteding. Juist die vrije tijd kan in de toekomst meer worden aangewend om zijn kennis op al lerlei terrein te verbreden zonder dat dit ten koste gaat van een aantal productieve jaren. Bij de verhoudingen waarin wij vandaag leven zal het er om gaan de grootste aandacht te wijden aan het moment waarop de jeugd een stap zet die beslissend is voor het leven. De eigen wensen spelen daarbij een zeer belangrijke rol, doch zij zullen niet steeds door slaggevend kunnen zijn. Een zorgvuldig afwegen van ver langens en mogelijkheden zal de kans op mislukkingen tot een mi nimum reduceren. De hoofdzaak is dat men aan alle zijden ziet welke belangen hier voor de jeugd op het spel staan. De moeilijke actuele opgave waar voor de ouderen staan is het wek ken van besef en verantwoordelijk heid bij de jeugd, die gereed moet staan om mede de schouders te zetten onder de zware last waar mee de hedendaagse maatschappij in allerlei vorm is beladen. Slagen wij daar in dan is er veel gewon nen, dan kan de. jeugd reeds vroeg haar aandeel in de zorgen van de tijd dragen. H. M. Wat zegt de nieuwe wet? COLONNES Voetgangers, een marscolonne vormende, mits onder leiding van een tenminste 16-jarige, mogen in het al gemeen de rijbaan volgen een langs deze baan liggend voetpad behoeft dan niet gebruikt te worden. Breedte colonne ten hoogste 3 personen, lengte ten hoogste 30 personen. Linkervleugelman-vóór bij avond een wit licht dragend, linkervleugel man-achter bij avond een rood licht. Militaire colonne's mogen te allen tijde van de rijweg gebruik maken. Toegelaten processie's toegelaten optochten en begrafenissen mogen van de rijbaan gebruik maken. Een militaire colonne of een be grafenisstoet, welke op groen licht is begonnen de stopstreep te passeren, blijft voortgaan ook nadat een andere kleur licht zichtbaar is geworden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1