Weekblad voor Waddinxv Verschijnt elke Vrijdag dc Sptiqd van de week Uit het Parlement TRANSFUSIE Nieuwe Koffiebon J No. 319 Vrijdag 20 Juli 1951 [Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 et per m-tn. I Bijdragen, Verslagen, etc. u 's Woendagsavonds inzenc. Van Goes nog geen victorie. Televisie vordert staag. Amateurs krijgen geen kans. Geen opruiming doch recla mestunts. Koninklijke klan ten en zielig „koninginne- gedoe". Degenen, die vóór het begin van de Beneluxconferentie te Goes aan alle bomen tussen Goes en Roosen daal papiertjes plakten met leuzen als „Benelux Nu" en „Van Goes begint de victorie", hebben ongelijk gehad. De Benelux is er nog niet, een datum waarop de Benelux in werking zou treden, is niet vastge- stèld. Integendeel: de zogenaamde streefdatum is losgelaten. Toch heeft deze; conferentie der ministers een resultaat gehad: kleine ministe riële werkcomité's zullen worden in gesteld, welke regelmatig bijeen zullen komen, teneinde de proble men op hun gebied te bespreken. Van hun ambtenaren moesten de ministers blijkbaar niets meer heb ben. Zij zullen het nu zelf trachten in orde te maken. Een heel enkel keertje mogen de ambtenaren ook meepraten, maar de ministers gaan van het standpunt uit, dat de moei lijkheden, die de inwerkingtreding van de Benelux in de weg staan, op korte termijn moeten worden be sproken en indien mogelijk uit de weg gétuimd. De heren ministers schijnen het er dus wel over eens te zijn, dat het ambtenaarlijke appa raat nu niet bevorderlijk is voor een snelle gang van zaken. De grootste moeilijkheid is nog steeds de kwestie over het Moerdijkkanaal, maar ook daar is een enkel licht puntje in gekomen. Nederland heeft zich namelijk bereid verklaard over deze kwestie te praten in gemeen schappelijk overleg. Gelukkig is men tot de conclusie gekomen, dat de Benelux zoals die in September 1944 werd aangekondigd, niet kan worden verwezenlijkt, maar dat wél een Benelux, zij het dan in een an dere vorm, tot stand moet komen. Ja, er moet wel veel gepraat wor den, wil er iets kunnen gebeüren, vooral als het een nieuw plan be treft. Dat ondervinden wij bij de in September beginnende televisie uitzendingen. Vóór deze uitzendin gen via Lopik „de lucht ingaan", moet nog veel uit de weg worden gepraat en nog meer geconfereerd. Wij vernamen, dat ook de Buma, het auteursrechtenbureau, ten deze zijn eisen stelt. De plannen zijn ech ter al in een vergevorderd stadium en waarschijnlijk zullen op Dinsdag en Donderdagavonden de uitzendin gen worden gehouden. De eerste uitzending wordt in samenwerking met de vier grote radio-omroepen samengesteld, de volgende zullen afzonderllijk worden verzorgd. De televisie-amateurs in het Noorden van het land waren reeds actief, zó actief, dat de directeur-generaal van de P.T.T. de T.V.-amateurs mede deelde, dat zij het uitzenden van geregisseerde en voorbereide pro gramma's met een culturele, instruc tieve of attractieve inslag moeten staken. Waarom eigenlijk? Móét er wel een monopolie komen voor de P.T.T.? Juist omdat de televisie in Nederland in een beginstadium ver keert, zou men van de ervaringen, welke serieuze amateurs hierbij op doen, kunnen profiteren. Profiteren kunnen misschien onze huisvrouwen ook. De oprui mingen en uitverkopen zijn in volle gang. Reeds voor deze opruimingen begonnen, werd in verscheidene steden van ons land een prijzen oorlog gevoerd, die zijn weerga niet had gevonden. Met veel belang stelling en spanning hebben de huisvrouwen dan ook uitgekeken naar de halfjaarlijkse uitverkoop. De verwachtingen zijn ditmaal nog verre overtroffen. Dit is niet nor maal meer. Prijzen van 0 (nul) cent voor een prima costuum, 1 cent voor een popeline regenjas, 2 cent voor een goede pantalonu kunt het geloven of niet. Is het een wonder, dat reeds 36 uur voor de opruiming begon, de „kooplustigen voor weinig geld" in de rij gingen staan en zitten? Dit is geen uitver koop meer, maar een banale weg- geverij. Natuurlijk zijn genoemde prijzen slechts lokprijzen en het zijn slechts enkele costuums e.d. die voor dergelijke prijzen worden „verkocht". Met bewondering heb ben we langs verschillende étalages gelopen, bewondering voor de vin dingrijkheid van de etaleurs. De zaak heeft natuurlijk twee kanten: die van koper en die van verkoper. De op koopjes beluste huisvrouw zal het spijten, dat ze niet op vijf of zes plaatsen tegelijk kan zijn, de verkoper hoopt, dat het malle prij zengedoe nu eindelijk eens zal zijn afgelopen. Wie er indertijd mee be gonnen is, weet hij niet eens meer, maar hij kon niet achter blijven. Om klanten te binden, moest hij „bij" blijven. Het aantal zaken, dat tegen de prijzenoorlog niet op kan en dus moet liquideren, zal toene men. De klant is weer koning en koning klant wordt aangebeden, zelfsals de zaak er aan ten gronde gaat. Dat de klant weer koning is, is goed; zo hoort het. Behalve deze vorste lijke klant, zijn er andere „vorste lijke" klanten. De vacantie is be gonnen, het zomerweer blijkbaar ook ende „schoonheids koninginnen" rijzen als paddenstoe len uit de grond. Enige fabrikanten gebruiken deze zogenaamde wed strijden als reclame. Het laat deze reclame-mensen koud, of hun „uit verkoren koningin" een morele knauw voor haar gehele verdere leven krijgt, als zij er hun reclame en hun voordeel maar van hebben. Miss Dit en Miss Dat het is al lemaal mis enmisselijk! Alle belastingvoorstellen van Mi nister Lieftinck zijn aangenomen. Het is een resultaat dat niemand ver wondert. Al vrij gauw was geble ken, dat noch de k.v.p. noch de p. v.d.a. een Kabinetscrisis willen ris keren. De bewindsman kon dus stel lig op een meerdere rekenen. Maar hoe zouden de andere regeringspar tijen zich gedragen? De laatste dagen was de stemming van verschillende Kamsrieden zeer geprikkeld. De man die de geptikkeldheid in de Kamer deed toenemen was de a.r. afgevaardigde Verkerk. Hij had op de verhoging van de motorrij tuigenbelasting een amendement in gediend om het beroepsgoederen- en het beroepspersonenvervoer van de verzwaring vrij te stellen. Deze mid denstandsexpert had daarvoor ge gronde redenen. Hij vreesde n.l., dat de vervoerders een belastingverho ging niet meer kunnen betalen. Hun lasten zijn reeds hoog en de tijden zijn niet best. Het waren argumenten die alle Kamerleden, behalve de so cialisten, konden onderschrijven. Dit voorstel van de heer Verkerk zou ongeveer vier millioen gulden moeten kosten. Uitsluitend om die reden waren de socialisten tegen. Zij stel den zich op het standpunt, dat Minis ter Lieftinck beslist aan zijn f 250 millioen moet komen om een deel der defensielasten uit de belastingen te kunnen betalen. Het zou stellig worden aangenomen. Minister Lief- tinck verklaarde^ dat de Kamer deze wetswijziging maar moest verwerpen. Niemand vermoedde, dat de be windsman zonder een nadere moti vering het amendement „onaanvaard baar" zou noemen. V?erd het aan genomen, dan zou de Minister dus aftreden of zelfs het gehele Kabinet. Voor deze druk zwichtte men, want met 33-54 stemmen werd bepaald, dat de beroepsvervoerders eveneens onder de verhoogde motorrijtuigen belasting zullen vallen. Het was dus deze gang van zaken die een deel van de Kamer geprik keld maakte. Waarom? In de eerste plaats, omdat de Minister de Kabi netskwestie stelde voor een bedrag van f 4 min. L, aar kan een Minister van financiën, die met millioenen goochelt, niet voor op de loop gaan. En ten tweede, omdat de voorstem mers de indruk kregen, dat zij geen enkel voorstel aanvaard zouden krijgen. Men zal begrijpen dat de Minister gedurende de behandelingen van meerdere ontwerpen die drie weken in beslag nam, nog wel eens een veer moest laten. Er was afgespro ken, dat de strop die hij zou lijden, zou worden weggewerkt in een ver hoging van de vennootschapsbelas ting. De laatste dag bleek dat deze strop f 16 min bedroeg. Moesten de vennootschappen daarvan de dupe worden Neen, zo zeide de heer Schouten want het staat helemaal niet vast, dat de Minister precies f 250 min nodig heeft. Deze cijfers zijn berekend gedurende de Kabinets crisis. Maar intussen is onze finan ciële positie iets beter geworden. Bovendien weet niemand hoeveel deze belastingen precies zullen op brengen. Dat kan nog wel eens mee vallen. Anders was het gesteld met de k.v.p. en de p.v.d.a. Zij gingen er van uit, dat men het bedrag van f 250 min als onderdeel van het re geringsprogram had aanvaard en dat men daarvan niet kon afwijken. Het behoeft geen betoog, dat vooral de heer Oud als voorzitter van een Regeringspartij heftige verwijten te horen kreeg. Het was een fel debat. De beste Kamerleden kwamen in het geweer. Vooral de heer Schouten roerde zich. Vol hartstocht bezwoer hij de Minister dat hij de Kamer niet mocht binden aan een verouderd plan. Het was een adembenemend debat, dat vele vacantiegangers verraste. Slechts stemmingen konden uitkomst brengen. Alle wetsontwerpen worden aangenomen. Daarna behandelde de Kamer nog tal van andere wetsontwerpen. Zo werd bijv. een ander voorstel van Minister LieftiDck om het verzeke ringswezen te saneren z.h.s. aange nomen. Wil men nu als tussenper soon optreden, dan zal men aan be paalde eisen moeten voldoen. De beunhazerij in dit vak zal daardoor Tante Piet d'r zeven kinders Zijn weer met vacantie thuis. En ze klaagt haast aan een ieder Van haar droef en dagelijks kruis As-ik-noggis vijftien jaar was En een ambacht kiezen zou, Nou, dan werd ik alzenleven Vast zo'n stukkie schooljuffrouw Moet je's luis'teren, zei de melkboer Die haar klachten heeft gehoord 'k zal u eens wat moois vertellen. Het is waar hoor, woord voor [woord Ja, en mocht het maar een smoes zijn Van de klepel van de klok, Dan kan ik het heus niet helpen Dat ik in commissie jok. Jan van Kampen kreeg een knechtje Van maar amper zestien jaar, En dat ventje, hij heet Karei, Deê de eerste dag al raar Want je raadt nooit wat die vlegel 's Avonds na het werken zei Baas, nou wil ik als het goed is Morgen eerst weer één dag vrij 't Was niet goed, dat kun je denken. Jan was helemaal van streek Maar, de knecht vroeg na vijf dagen Weer om een vacantiewéék En toen Jan hem na vier weken 't Eerste maandsalaris gaf, Vroeg die Karei kort en bondig Om een hele maand vrijaf. Toen ging Jan naar Kareis moeder En vertelde haar 't geval; Och, da's jammer, schrok hetvrouwtje. Maar 't geeft niks hoor niemendal Kareltje, die ziek geweest is, Door de koorts wat afgemat, Heeft toen van een onderwijzer Wat transfusiebloed gehad.1 JAAP MEIDER WIJK. in de toekomst tot het verleden be horen. Padvinderszomerkamp 1951 Ook dit jaar gaan de Verkenners van de N.P.V. kamperen. In de week van 21 tot 28 Juli worden de tenten opgeslagen in de omgeving van Leus den. Een week van volop genieten van de buitenlucht staat voor de deur. Zaterdagmorgen 21 Juli starten we om half zeven bij ons clubhuis. Met een twintig man betekent 60 km fietsen bijna niets. Er wordt gezongen en gelachen en voordat we er erg in heb ben komen we op ons kampeerterrein aan. Dat kampeerterrein is aan alle kanten omgeven door bos. In dat bos zijn hazen, konijnen, eekhoorns en zelfs ook herten te vinden. Er valt dus genoeg te beleven. En U kunt er gerust op rekenen dat wij, de verkenners en de leiders, een week zullen krijgen, die we niet gauw zullen vergeten. Want al gebeurt er eens iets, dat komt in de beste kampen voor, dan is het nog altijd zo dat „Een padvinder glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden". Het bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 'sGraven- hage heeft bon 506 algemeen (voor komend op A- en B-kaarten) en bon 514 algemeen (voorkomende op de D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag, 20 Juli 1951, worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 4 Augustus 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon aanwijzing zal 30 Augustus 1951 plaats hebben.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1