Weekblad voor Waddinxveen Vc Spited van de week Verschijnt elke Vrijdag Uit het Parlement Gemeenteraadsvergadering No. 322 Vrijdag 10 Augustus 1951 7e Jaargang IAdres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Een rare, rumoerige, rommelige week. Met deze woorden zouden wij de afgelopen periode willen karakteriseren. Rumoerig was het b.v. in Eindho ven, waar door militairen, van de 7 December-divisie een complete veldslag tegen de politie werd ge leverd. Ook sommige burgers kre gen een „lik uit de pan" mee. Te Middelburg waren het Ambonne- zen, die het met de politie aan de gummistok kregen. Daar de agenten hier niet van hun vuurwapens ge bruik wilden maken, trokken zij zich in het mooie stadhuis terug, lieten de Markt, het strijdtoneel, tijdelijk aan „de opstandelingen" om later op de avond een uitval te doen en de Markt schoon te vegen De politie deed mede van zich spre ken, door haar invallen in een groot aantal speelhuizen in Am sterdam, Den Haag, Scheveningen, Laren en Rotterdam. Honderden personen werden gearresteerd en na verhoor weer vrijgelaten: fiches en geld werden in grote hoeveelheden in beslag genomen en zij, die de waarschuwing van de justitie niet ter harte hadden genomen en tijdig hun lokaliteiten hadden gesloten, zullen er nog meer van horen. Want de bestuursleden der speel- clubs zijn van mening, dat de offi cieren van justitie, die het politie optreden gelastten, daartoe het recht niet hadden; men noemt de regering kortzichtig en men vindt, dat zij een voorbeeld moest nemen aan België en Frankrijk, die het spelen wel toestaan en dus de men sen trekken. Rumoer verwekte ook de arrestatie van luit.-kolonel W. Bolken en luitenant B. Bennekom. Hun werd ten laste gelegd dat zij bij het kopen van uniformen voor de Luchtmacht de inkoopprijzen hoger opgaven dan zij waren en het overschot in eigen zak lieten ver dwijnen., Tragisch is daarbij, dat de plotselinge dood van een kapitein met deze fraudes in verband moest worden gebracht. Bij deze grote fraude bleef het he laas niet. De secretaris van de So ciale Raad te Apeldoorn werd ge arresteerd, die hoe onsympa thiek de opbrengst van kinder postzegels, een bedrag van ruim 6000,alsmede een kapitaal dat hij voor iemand die in een gesticht was opgenomen, -zou beheren, te eigen bate had aangewend. En nog zijn we er niet! Te Groningen werd de vroegere directeur van een was serij ingerekend. Deze meneer had het in begrafenissen gezocht. Hij maakte klanten voor een begrafe nisvereniging zonder dat de men sen iets van zijn goede zorgen af wisten en streek aldus de provisie op. Eerst na een half jaar kwam zulks aan het licht hetgeen be wijst, dat de administratie min of meer rommelig was. Na al die fraude gevallen is het niet prettig, iets te vermelden over de ernstige, gegronde bezwaren, die onze regering koestert tegen het ontwerp-vredesverdrag met Japan, dat in September door ongeveer 50 landen zal worden getekend. Ons land was er destijds het eerst bij om de Jappen de oorlog te verklaren. De góede beurt, die wij toen heb ben gemaakt, zijn de „hoge omes" al lang weer vergeten. Nu worden de economische en financiële moei lijkheden van Japan zö breed uit gemeten, dat er met ónze moeilijk heden maar liever geen rekening wordt gehouden. Schadevergoedin gen zullen aan de burger-geïnter neerden waarschijnlijk niet worden gegeven. Och, je weet tegenwoordig niet meer, wie de oorlog heeft gewon nen! Ook al neemt onze regering ten deze een krachtige houding aan het zal wel niet veel helpen. Ander zijds werd geklaagd over de beslui teloosheid der regering. De omroepverenigingen -ook de VPRO heeft zich nu voor het tele visie-experiment uitgesproken kunnen met hun voorbereidingen voor de televisie niet verder, omdat er geen definitieve besluiten geno men worden. Het zal nog wel even duren, voor we wat definitiefs te zien krijgen! Wat we wel gezien of gelezen hebben is dat per 1 Augustus de brandstoffen duurder geworden zijn. 't Kan er nog best bij! Ook het groentenrumoer is weer bijgelegd. Duitsland eerst en later ook België verboden de invoer van onze groenten, met grote schade voor onze tuinders. Voorlopig is er weer een regeling getroffentot hoelang? Prinses Irene vierde Zondag haar 12e verjaardag, waarbij zij van de Kon. Marine, als naar gewoonte, een grote taart kreeg. Ook Prinses jes snoepen graag. Al geniet de Tweede Kamer van een welverdiende rust, dat betekent nog niet, dat haar oudere collega aan de overzijde van het Binnenhof eveneens met vacantie is gegaan. Onze Senaat verkeert nu eenmaal altijd in de positie dat zij achter de Tweede Kamer aanloopt. Zo was men dezer dagen bezig met de behandeling van de begro tingen van Oorlog en Marine. De vele vacantiegangers, die in deze maanden eens een kijkje nemen op het historisch Binnenhof schijnen zelfs bij de Kamerleden een minzame stem ming teweeg te brengen. Het is ten minste zelden voorgekomen, dat een minister op een zo hartelijke wijze werd begroet en dat hij door alle fracties, uitgezonderd de communis ten, luidde werd geprezen om zijn organisatorische talenten. Dat is wel eens anders geweest. De Ministers Meynen, thans direc teur van de A.K.U.- en Fievez wa ren ontegenzeggelijk ook organisa tors. Vooral wat de eerste heeft gepresteerd grenst haast aan het on gelooflijke. In een paar maanden tijd had hij na de bevrijding onze jon gens naar Indonesië. Wijlen Minister Fievez werd algemeen geroemd om zijn persoonlijkheid en zijn grote kennis van zaken. Het lot van de heren Schokking en 's Jacob was minder gelukkig. Zij werden het slachtoffer van de politiek. Het is te begrijpen dat de heer Vixseboxse er in zijn rede op wees, dat 't voor een Minister van Oorlog en Marine een hopeloze taak is als hij ook nog rekening moet houden met de „politiek". De technische en organisatorische kwesties zijn al Officieële Mededelingen BEKENDMAKING DIENSTPLICHTWET De burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemene kennis 1dat alle oproepingen voor de keu ring van de lichting 1952 zijn ver zonden 2. dat de in 1932 geboren manne lijke personen, die hier te lende wo nen of geacht worden te wonen en de Nederlandse nationaliteit bezitten en in een der Nederlandse Bevolkings registers zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten worden en de oproeping voor de keuring, dan wel een bericht van niet-inschrij- ving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 September 1951 ter ge meentesecretarie moeten aanmelden. De burgemeester van Waddinxveen, A. OUDIJK, L.b. Waddinxveen, 7 Augustus 1951. VUILNISOPHAALDIENST Wegens vacantie van het perso neel der Vuilnisophaaldienst, zal er op 15, 16 en 17 Augustus a.s. geen huisvuil worden opgehaald. zwaar genoeg. Naar zijn mening moe ten politieke beoordelaars dan ook niet in de problemen treden. Het debat zelf leverde niet veel op. Dat zijn we ook niet gewend bij deze begrotingen. Dit komt door dat we nu eindelijk eens een mili tair plan hebben - vijf divisies - en dat de organisatie gericht is op de uitvoering van dit plan. Men begreep, dat men de bewinds man een royale kans moest geven Natuurlijk had men nog al enig. 'n Lening van 800.000 gulden De gemeenteraad kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester War- naar. Na vaststelling van de notu len van de vergadering van 13 Juni j.l. en mededeling van de ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen, kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een be drag van 87,— voor inkoop van diensttijd van een oud-ambtenaar. De heer Okkerse zeide tegen dit voorstel geen bezwaren te hebben, doch hij vond het minder juist, dat door de belanghebbenden in deze kosten niet werd bijgedragen. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. niet alles ten laste van de amb tenaren willen brengen en een an dere oplossing is er niet. Spr. ge voelt veel voor de opvatting, dat iets moet worden bijgedragen. De heer Okkerse vraagt of het niet mogelijk is te dier zake een spaar regeling of iets dergelijks in te voe ren. Na de toezegging van de voor zitter, dat hieraan aandacht zal worden besteed, werd het voorstel aangenomen. De rijwieltoelage voor de ambtena ren werd daarna met 10 ver hoogd, doch het voorstel tot het verlenen van subsidie aan de Goud se Vee- en Kaastentoonstelling ont moette van verschillende kanten bezwaren. Het organiserend comité had 2 cent per inwoner gevraagd, maar B. en W. vonden 50,vol doende. De heer Okkerse, daarin gesteund door de heer Modderkolk, was van oordeel, dat dit subsidie beslist niet verleend diende te worden. Indien van Vrijdag 3 Augustus de industrie tentoonstellingen en jaarbeurzen organiseert wordt ook niet bij de gemeente aangeklopt en de landbouworganisaties zijn finan cieel zeker in staat zelf de kosten van een dergelijke tentoonstelling te dragen. De voorzitter, wees op het belang van veetentoonstellingen en merkte op, dat een jaarbeurs niet met een tentoonstelling is te vergelijken. Na re- en dupliek werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen de heren Modder kolk, Venema en Okkerse. De bijdrage aan de kring Gouda voor de organisatie van de be scherming der burgerbevolking werd nader gesteld op 10 cent per inwo ner. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om 75 cent per ver- pleegdag beschikbaar te stellen aan de kraamcentra, vroeg de heer Berghoef waarom nu ook het Wit- Gele Kruis om subsidie vraagt, ter wijl deze zaak vroeger geheel door de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis werd behartigd. De wethouder Oudijk antwoordde, dat het Wit-Gele Kruis ook reeds voor de kraamverzorging werkte, doch dit wordt door de verder doorgevoerde concentratie meer gestimuleerd. Het voorstel werd daarna aangenomen. De raad had absoluut geen moeite om zich te verenigen met het voor stel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening van bijna 800.000,— voor consolidatie van de schuld voor de woningbouw. Vervolgens deelde de voorzitter nog mede, dat was besloten niet over te gaan tot het maken van een nieuwe brug aan de Broekweg, doch dat met een grondige herstel ling was volstaan. Hiermede wordt dan een bedrag van 5000,— be spaard. Verder deelde de voorzitter mede, dat B. en W. voorts voorstelden de algehele vernieuwing van de schoei ing aan de Dorpstraat ook achter wege te laten en ook daar met een grondige herstelling te volstaan. De raad kon zich hiermede volkomen verenigen, waarbij de heer Okkerse zijn waardering uitsprak voor dit initiatief. Bij de rondvraag vroeg de heer Schouten naar de nieuwbouw waar op de voorzitter slechts een teleur stellend antwoord kon geven. Zo lang er geen geld beschikbaar komt wordt er ook niet gebouwd. De heer van Tol vroeg naar de mo gelijkheid reeds nu een huis voor ouden van dagen te stichten. De voorzitter antwoordde, dat deze stichting in de verre toekomst wel verzekerd is, maar dat daaraan nu niet valt te denken. Er is weliswaar een testament, waarbij de oprich ting van een huis voor ouden van dagen is geregeld, maar andere be palingen beletten de stichting op korte termijn. En van gemeente wege daartoe over te gaan is be slist ook niet mogelijk. Hierna sluiting. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 heren horloge, 1 stalen meter, 1 zilveren kettinkje, aankomen lopen 1 konijn en 5 gan zen. Verloren: 1 portemonnaie met inhoud, 1 zwart jasje van mantelpak 1 tas met inhoud, 1 bril in koke

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1