Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag de SpUad van de week Uit het Parlement DE KWAAL Kris-Kras No. 323 Vrijdag 17 Augustus 1951 7e Jaargang Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De moeilijkheden, waarin ons land momenteel verkeert, beginnen door te werken in die bedrijven, die niet over voldoende liquide middelen be schikken. Het geld begint tegenwoor dig duur en schaars te worden en zodoende kan men niet meer zo vlot geld lenen als een paar jaren gele den. De mislukte lening van de ge meente Haarlem is daarvan wel het sprekendste bewijs. Een ander symp toom is wel het gebrek aan geld voor de woningbouw in die gemeen ten, die niet voldoende financieel gezond staan. De woningzoekenden worden er de dupe van en alle op timisme van Minister in 't Veld ten spijt, dat we over een kleine tien jaar door het woningtekort heen zijn, ziet het er niet naar uit, dat we in 1960 weer bordjes zullen zien met het vooroorlogse bekende opschrift „Te Huur". Maar, zoals gezegd, er zijn al be drijven in moeilijkheden. En dat is ernstiger. Daar is in Den Haag Wal dorp, met ongeveer 500 man perso neel. De directie heeft geen weg meer gezien in de moeilijkheden en was al van plan om het bedrijf te sluiten en ontslagen aan te vragen voor vrijwel het gehele personeel. De Herstelbank is zich er nu mee gaan bemoeien en misschien komt er nog een oplossing, hoewel al een 50 man zijn ontslagen en nog een ge lijk aantal zelf ontslag heeft genomen. In Utrecht is het Jongerius - een bedrijf met 700 man personeel, dat nog voor jaren orders heeft, ook voor de export, dat in liquide moei lijkheden zit. Ook hier wordt ge- doktert en men hoopt tot een com promis te kunnen komen, zodat de bestaanszekerheid voor de 700 man gehandhaafd kan worden. Afgezien nog van het feit, dat het bedrijf van Jongerius gezond is - immers er is nog werk voorjaren! - zou sluiting weer vergroting der werkeloosheid betekenen. En deze is in Juli toch al weer gestegen Ook de moeilijkheden met de ta- pijtenfabrieken in Hilversum schijnen nu voorlopig opgelost te worden. Hier is nog geen ontslag gevolg, maar wel een wachtgeldregeling, die nu voor de tweede maal een zes- weekse periode ingaat. Men hoopt, dat de komende winter opleving zal brengen. Maar erg optimistisch is men niet, temeer, daar de directies ge klaagd hebben over de vele sociale lasten en administratieve rompslomp, die hen tegenwoordig wordt opge legd. Nieuwe moeilijkheden ontstonden in Dieren. De Lepperzadelfabriek heeft voor 80 van haar 340 man personeel ontslag aangevraagd. Deze fabriek zit met exportmoeilijkheden. Hetzelfde geldt voor Becht en Dijserinck, een haardenfabriek in Weespercarspel, alwaar reeds 50 arbeiders zijn ontslagen. Ook al af- zetmoeilijkheden. En het lijstje zal hiermee voorlopig nog niet afgesloten zijn Rond de Ambonnezen, die in ver schillende woonoorden des lands ge huisvest zijn, is het weer rumoerig. Vooral het z.g. vlaggen-incident, te Woerden, waarvoor de regering geen aanvaardbare reden kon geven, heeft de gemoederen verhit. In Den Haag is Zaterdag j.l. een protest vergadering gehouden, waar nogal krasse termen zijn gebruikt en harde woorden gesproken zijn o.m. aan het adres van minister Maarseveen. Het korte geding over deze affaire aanhangig gemaakt door de stich ting „Door eeuwen trouw", dat eerst midden Augustus zou plaats vinden, is inmiddels uitgesteld tot begin September. Ook al eigenaardig. Voeg hierbij nog de recente rel letjes in Hooghalen, waar leden van het bureau Zuid-Molukken uit Rot terdam en Den Haag met elkaar slaags geraakten en die trots het verbod het kamp te Hooghalen be traden - waarna prompt proces-ver- baal tegen hen werd opgemaakt, dan kunnen we tot de slotsom komen' dat we met de kwestie-Ambon maar lelijk in onze maag zitten en de in druk gevestigd wordt, dat de rege ring nu niet bepaald tactisch optreedt in deze aangelegenheid. Bedenkelijk is tevens de nasleep, die de relletjes van vorige week in Eindhoven heeft. Een lid van de Eindhovense gemeenteraad heeft aan Burgemeester en Wethouders ge vraagd, of het gemeentebestuur geen aanleiding ziet om ernstig te prote steren tegen de aanwezigheid van Britse Militaire politie in deze stad. Het blijkt nu, dat deze buitenlandse militaire politie een werkzaam aan deel heeft gehad in het uitdelen ven tikken en dergelijke tijdens de rel letjes, waarbij immers hoofdzakelijk Nederlandse militairen betrokken wa ren. Volgens de grondwet is een buitenlandse militair daartoe niet be voegd. Trouwens, in Eindhoven is het sedert deze beruchte 5e Aug. al geen geheim meer, dat de Britse militaire politie onbevoegd is opge treden. Deze week komt weer een groep van 65 Nederlanders terug, die in Russischekrijgsgevangenkampen heb ben vertoefd. Voor het merendeel zijn het gewezen SS-ers en arbei ders van de Duitse weermacht. Vol gens de Russen is dit het laatste transport; volgens de betrokken Ne derlanders zitten er nog heel wat Nederlanders gevangen achter het IJzeren Gordijn, o.m. de voormalige Berlijnse correspondente van „Het Volk", als enige vrouw Het gaat niethet gaat wel Onderhand een bar vervelend liedje, maar op het ogenblik gaat het weer wel, namelijk de export van onze groente naar Duitsland. Voor zo lang het duurt, maar de betrokken bedrijven profiteren er weer van. Hoewel, insiders zijn van- mening, dat voor eind Augustus de export wel weer opnieuw zal stagneren. In de West hebben wij met een, min of meer politieke stakingen te maken. In zoverre tenminste dat de communisten aan de staking in de olievelden De Lago op Aruba lei ding geven. De 4000 stakers willen meer loon en hoewel de directeur 16 pCt. meer wil geven, achten zij zulks niet voldoende. Nu de parlementaire debatten voorbij zijn en vooral de leden der Tweede Kamer blij zijn dat zij niet meer iedere dag de dik wijls lange reis naar het Binnenhof behoeven te maken, is het nuttig om eens de resultaten van één jaar noeste arbeid te overzien. En als we dat doen, zal een ie der aan het eind van dit verhaal moeten toegeven dat er hard is gewerkt en men zal tevens gaan beseffen dat het ambt van Kamer lid niet maar een erebaantje is, maar dat het een volle dagtaak is geworden. Het is zo de ge woonte dat de voorzitter der Ka mer op de laatste dag voor het reces een terugblik geeft op het afgelopen jaar. Daarvoor heeft men altijd aandacht. Maar de debatten op zo'n laatste dag verzanden meestal in het ge roezemoes van de Kamerleden, die als schooljongens hun blijdschap uiten. Voor de oorlog was dit heel erg. De afgevaardigden ver loren dan alle waardigheid en als er nog eentje was die over een bepaald onderwerp wilde spreken, moest hij een stem als een bazuin opzetten. Niet alleen om het geroezemoes te overstem men, oh, neen, dat is veel te zwak uitgedrukt, want het was destijds in de plechtige vergader zaal een oorverdovend lawaai. Men klepperde met de laden in de banken dat het een lieve lust was en de afgevaardigde die naar het spreekgestoelte stapte, werd achtervolgd door luide tekenen van ontstemming. Dit was meer dan alleen baloorigheid, het was een soort traditie. Dat is nu een beetje aan het veranderen. Voorzitter Kortenhorst is een man, die ieder jaar nauwgezet vastlegt hoe hard er is gewerkt. Daarvan laat hij statistieken aan leggen om die op de laatste dag te kunnen bekendmaken. Dit jaar had hij alle reden om trots te zijn. Ondanks de Kabinetscrisis, die zeven weken duurde, zijn er in de achterliggende maanden 92 raiddag- en 41 avondvergaderin gen gehouden. In totaal is er meer dan 500 uur in het open baar beraadslaagd. Misschien zeg gen deze cijfers niet zoveel als men bedenkt dat een jaar 365 dagen telt. Een zittingsweek in de Tweede Kamer duurt echter van Dinsdag tot Vrijdag. Men moet per slot van rekening ook de tijd hebben om de redevoe ringen te maken en om de stuk ken te lezen. Bovendien; voor dat men in het openbaar verga dert, is er binnenskamer al heel wat geschied. Zo beschouwd, heeft de Kamer dus hard gewerkt. Voor de voor zitter was er alle aanleiding om de Heren van Honderd de „gele trui" aan te bieden. Deze uitlating was weer een bewijs dat politici ook nog wel eens belangstelling hebben voor andere zaken, zelfs als het de Tour de France betreft. Die gele trui werd uitgereikt omdat in de na-oorlogse periode verschillende records werden gebroken. Niet alleen wat het aantal vergader- dagen betreft, maar ook de lengte van de debatten is van record gehalte geweest. Dit jaar had men 3050 blad zijden voor de Handelingen nodig. Dat dit een record was, blijkt wel uit de cijfers van de vorige jaren toen de Handelingen tus sen de 2200 en 3000 bladzijden telden. Gedurende de laatste tien Jansen kwam op Maandagmorgen Suf en zwijgend op kantoor; Nauw'lijks hoorde men hem groeten, Iets, dat kwam anders nooit voor. 't Lopen scheen voor hem zeer pijnlijk Zuchtend zeeg hij in zijn stoel. Iedereen kreeg medelijden En de chef sprak met gevoel „Kerel, wat is er aan het handje, Voel je je niet goed misschien? Zeg je doet me werk'lijk schrikken, 'k Heb je nooit nog zo gezien." Jansen die als half gebroken Scheef in zijn bureaustoel zat, SprakIk weet het werk'lijk zelf niet, Nooit mankeerde ik nog wat. 'k Voel me helemaal geradbraakt, 'k Ben te slap haast om te staan, 'k Kan met goed fatsoen niet lopen En ik wankel onder 't gaan." Een collega, die te doen had Met zijn kwaal, sprak „Beste man, Moog'lijk kan een dokter helpen, Zeg ons wat mankeert je dan 1" ,,'n Arts" sprak Jansen, „kan niet [baten, Rust, dat helpt misschien het meest, 'k Heb me veel te druk gemaakt, want 'k Ben pas met verlof geweest HENK VAN HEESWIJK. jaren voor de oorlog varieerde dit cijfer van 1850 tot 2500. Voorzitter Kortenhorst was on danks deze cijfers echter van me ning dat de Kamerleden zich dit jaar meer zelfbeperking hadden opgelegd dan hun collega's in de voor-oorlogse jaren, De tijden zijn nu eenmaal veranderd en het werk is meer omvattend ge worden. Een feit is, dat het de Kamer na de oorlog nooit is gelukt om de begrotingen op tijd af te doen. Het is streven om de begro tingenvoor het volgend jaar voor Kerstmis af te doen. De Eerste Kamer kan aan deze eis echter nooit voldoen. En daarom deed de voorzitter het voorstel om het begrotingsjaar niet te doen samenvallen met het kalenderjaar maar b.v. te doen lopen van 1 April tot 31 Maart. Dan zou het mogelijk zijn dat ook de Eerste Kamer op tijd klaarkomt met deze materie. Vast staat echter dat de wens van de voorzitter, dat alle Ka merleden een verkwikkende en zonnige vacantie hebben mogen, een vacantie zonder onderbreking en zonder staatszorgen, niet zon der reden werd uitgesproken. VOORBIJ Ik ben vandaag teruggekeerd van vacantie. Gebruind, innerlijk verjongd en ik heb het gevoel of ik bergen zou kunnen verzetten, met de kracht die ik heb opgedaan in mijn 12-daagse rustperiode. De balans van die twaalf dagen valt dus nogal vrij gunstig uit. Want hoe dikwijls hoort men niet de mening verkondigen, dat juist na een genoten vacantie de lust om aan het werk te gaan nihil is Voor mensen die zo denken is de vacantie eigenlijk maar verspilde tijd 1 Men moet in die dagen toch weer nieuwe moed, nieuwe werklust opdoen voor de komende 50 weken, waarin wij, ieder op zijn eigen plaats onze taak naar behoren moeten vervullen? Dan wordt er weer

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1