Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag de SfUe#d van de week Rris-Kras Uit het Parlement INGEZONDEN No. 324 Vrijdag 24 Augustus 1951 7e Jaargang [Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. j Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Nederland gonsde nog na van de geheimzinnig blijvende schipbreuk van het Tweede Kamerlid Burger, toen voor nieuwe geheimzinnigheden de aandacht werd gevraagd. In de Ooypolder bij Nijmegen ontstonden branden die kennelijk werden gesticht. De boerenbevolking hield dag en nacht de wacht om hun bezittingen tegen die pyromaan te beschermen en groot was enerzijds de verbazing en anderzijds de opluchting, toen de politie een 17-jarige jongen, een zoon van een der rijkste boeren uit de polder, in arrest stelde. Na diens arrestatie zijn tot nu toe geen nieuwe branden in de Ooypolder meer gemeld, zodat mag worden aan genomen, dat de politie de dader heeft gepakt. Het was trouwens een week van ongelukken, die voor een deel aan de vacantietijd zijn toe te schrijven. Zo werd door onbekende oorzaak, het zeiljacht „Xexaio" van dr. P. Brons uit Steenwijk onder Enkhuizen lek geslagen waarna het volkomen zeewaardig jacht onmiddellijk zonk. Er waren vijf mensen aan boord, van wie er twee zich zwemmende konden redden. De 54-jarige eigenaar van het jacht, dr. Brons, de 35-jarige ingenieur H. L. Prinsen Georligs uit Giethoorn en de 23-jarige medische student A. van Arkel kwamen echter om het leven, De vuurtorenwachter had van de ramp die in de vroege ochtend gebeurde, niets bemerkt. De inzittenden van de Haagse bus, die door een goederentrein werd „geramd" bemerkten wel degelijk dat er iets bijzonders aan de hand was. Hoewel de trein slechts heel lang zaam reed werd de bus nog geen twintig meter voortgeduwd, nadat zij in de flank was geraakt. Acht bus passagiers werden door glasscherven gewond zeven moesten er met kneuzingen naar een ziekenhuis worden vervoerd en de chauffeur, die bij zijn werk waarschijnlijk was af geleid, moest met een shock worden opgenomen. Ja, ongelukken genoeg deze week. In Amsterdam vloog weer eens een tramwagen uit de rails. Ditmaal was lijn 7, die dicht bij zijn eindpunt, bij Artis, tegen een muur van het douane kantoor opreed en een geweldige ravage aanrichtte. De bestuurder en de conducteur werden gewond. De enkele passagier kwam met de schrik vrij. Verder'waren er de „gewone" vacantieongelukken mensen die zich te ver in zee wagen en verdrinken er waren verkeersongelukken, waarvan dat, een moeder van negen kinderen bij Almelo overkomen, wel de meeste indruk heeft gemaakt. De motor van baar echtgenoot, bij wie zij achterop zat, slipte roevrouw Kleine Staarman-Meyerink sloeg met het hoofd tegen de straat, met het noodlottige gevolg, dat zij spoedig daarna overleed. Haar echtgenoot moest met een zenuwschok in het ziekenhuis te Almelo worden opge nomen. Bij Eindhoven een botsing van een truck met oplegger en een met Philips arbeidsters bezette autobus. De met zware waterleiding buizen geladen trailer drukte na de botsing door, met gevolg, dat deze door de cabine schoven en chauffeur, de 43-jarige E. Segaar uit Leiden, onmiddellijk dood de. Van de Philipsbus werden drie meisjes ernstig, een aantal anderen licht gewond. Helaasongelukken te over deze week. Ook verder was het nieuws wei nig opwekkend. De relletjes in de kampen der Ambonnezen duren voort. Onderlinge verschillen van mening worden door de bewoners bloedig uit gevochten en zeer zeker zullen er maatregelen moeten worden genomen, om de Ambonnezen hier tegen te beschermen. Het zal zaak zijn, alleen gelijkgezinden in bepaal de kampen te houden, zodat uitbars tingen als te Vught niet meer kun nen vóórkomen. Na de gevechten moesten vijf zwaar gewonden naar een zieken huis worden overgebracht. De verhouding Nederland-Indone- sië werd door een rede van Soekarno weer eens in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Indonesië wil van de Unie af: Indonesië wil Nieuw-Guinea. Professor Supomo kwam er al over spreken. Toch is er blijkbaar ook nog iets, wat de Indonesiër van Nederland waar deert. Deze waardering betreft de Nederlandse millitaire missie, welke werd ingesteld om het land deskun dige hulp te verlenen voor de in richting der strijdkrachten. Medege deeld werd dat deze missie ongeveer drie jaar werk zal hebben. Men streeft er echter naar, deze termijn korter te doen zijn. DE BEDELAAR Zo lang als ik nu in onze straat woon, zo lang komt elke maand en precies op dezelfde dag, ja zelfs telkens op dezelfde tijd, de bedelaar aan de deur. Niet zo maar een bede laar, neen, DE bedelaar. Het is er een met vaste klanten, waaronder ook ik gerekend word. Mijn vrouw laat geen enkele bedelaar zonder meer weer weggaan en daarom ko men ze telkens terug. Maar DE be delaar heeft het tot nu toe uitge houden elke maand aan te bellen en daarom beschouw ik hem als „bedelaar van beroep". Toen hij van de week kwam vroeg ik hem binnen te komen. Nu moet U weten, dat ik aan die leegloperij danig het land heb en nu eindelijk zag ik de kans schoon mij met zo'n lanterfanter te onderhouden. Nadat wij hadden plaats genomen vuurde ik gelijk het eerste salvo af. Hoe komt het, dat jij, man van mid delbare leeftijd, het beroep uitoefent van bedelaar? Is er nu voor jou helemaal niets te vinden, waarmede je je brood kunt verdienen (ik beklemtoonde het woord verdienen) in plaats van het gegeef te leven Ja mijnheer, dat is een lang ver haal. Ik geef toe, ik ben vitaal ge noeg een of andere betrekking te aanvaarden, maar de lust tot zwer ven zit mij in het bloed. Ik houd het tussen vier muren niet lang uit en gecommandeerd te worden bevalt mij niet. Ik wil vrij zijn en er is geen heerlijker bezigheid dan in de vrije natuur te wandelen. Ik was 12 jaar en moest, omdat mijn vader was overleden, voor mijn vier broertjes en een zusje de kost bij elkaar bren gen. Daarom trok ik het boerenland in, want die kunnen altijd wel iets missen. Mijn moeder was wat blij als ik 's avonds thuis kwam met aardappelen, tarwe, spek en soms wat geld. Sinds die tijd bedel ik. En het bevalt mij uitstekend. Eén keer heb ik in een fabriek gewerkt, vijf lange weken. En ik begon er al aardig aan te wennen. Maar toen de baas hoorde dat ik gebedeld had, kreeg ik ontslag. Daarna nam ik de bedelzak maar weer op en ik moet zeggen, ik heb er nooit geen spijt van gehad. Ik heb een best leven vergeleken met de mensen die wer ken. Want die betalen alles peper duur en kunnen niet sparen voor hun oude dag. Ik kan U vertellen, als ik 65 jaar ben, heb ik mijn schaapjes op het droge en ga ik uitrusten van mijn lange zwerftoch ten. En probeert U nu maar niet mij te vertellen van het verkeerde leven dat ik leid, want ik k a n niet anders. Dat de mensen zo dom zijn mij iets te geven, ja, dat is niet mijn schuld. Natuurlijk ben ik het pu bliek dankbaar, want zij verschaffen mij veel genot. En nu mijnheer, ik dank U voor de thee en ik ga ver der, want over precies een half uur moet ik bij mijn volgende klant zijn. Ik werk volgens een tijdschema ziet U, dat levert meer op, want ik word verwacht. Dat is het voordeel als je je, net als de lapjeskoopman, op tijd laat zien. Het beste met U en tot over een maand, zelfde dag en zelfde tijd. Maar dan kom ik niet binnen, want dat kost te veel tijd. Ik heb de man weg laten gaan zoals hij was gekomen. Ik vermoed dat mijn vrouw hem de volgende maand wel dubbel zal geven, hoezeer ik daar ook tegen gekant ben. Maar daar is DE bedelaar dan ook DE gentleman-bedelaar voor. Tot de volgende week. Kris-Kras. Als er zich geen schokkende gebeurtenissen voordoen, zal de Tweede Kamer niet meer bijeen komen voor Zaterdag 15 Septem ber a.s. Dan wordt door Minis ter van Maarseveen, als Minister van Binnenlandse Zaken, het zittingsjaar officiëel gesloten. Het parlementaire jaar 1950-1951 zal dan voorgoed voorbij zijn en de Eerste en Tweede Kamerleden zullen drie dagen moeten wach ten voor zij aan het jaar 1951- 1952 kunnen beginnen. Op die derde dag wordt het jaar weer geopend door H.M. de Koningin, die dan haar troonrede uit spreekt en dan vol pracht en praal door de Haagse straten zal rijden. Het feest van de „Gouden Koets" zal dan weer zijn aangebroken en van stad en land zal men komen om dit feest bij te wonen.Intussen zitten we nu in de periode van rust. Het lijkt heel wat, om va- cantie te hebben van 20 Juli tot 18 September. Maar ook hier bedriegt de schijn. In de eerste plaats moeten zij op 5 Septem ber al weer bijeen komen om het Schuman-plan binnenskamers te bespreken, terwijl Minister Lieftinck nog een zware dobber krijgt aan de behandeling van het ontwerp inzake het toezicht op het credietwezen. Het wereldgebeuren wacht heus niet op een vacantie van Kamer lid Gerritsen of Pietersen. Het gaat gewoon door. Worden de schokken al te groot dan kunnen Gerritsen en Pietersen gerust hun vacantie onderbreken om met hun partijgenoten te gaan praten over de nieuwe situatie. Wat zal het nieuwe parlementaire jaar ech ter brengen? Geen mens kan dat natuurlijk vooruit zeggen, maar toch zijn er enkele punten die ongetwijfeld in het middel punt der belangstelling zullen staan. Daar is bijv. allereerst de zekerheid dat er in Mei/Juni van het volgend jaar weer de perio dieke verkiezingen zullen zijn. De altijd noodzakelijke, maar vaak vruchteloze verkiezingsstrijd zal weer in alle hevigheid gevoerd moeten worden. Het zijn wel de periodieke verkiezingen, om de vier jaar, maar er is toch nog een andere kwestie die deze ver kiezingen interessant maakt en wel de grondwetswijziging. Het vorige kabinet Drees heeft een Grondswetscommissie ingesteld die tot opdracht kreeg verschil lende wijzigingen tot stand te brengen door onze hoogste wet aan te passen aan deze tijd. Er zullen verschillende punten ter sprake gebracht worden zoals, bijv. de uitbreiding van het aan tal kamerleden, de vrije menings uiting, de buitenlandse betrekkin gen en nog enkele andere. De uitbreiding van het aantal Kamer leden is een aangelegenheid die door alle fracties wordt aanvaard. Onze Tweede Kamer met haar honderd en de Eerste met haar vijftig leden zijn kleine parlemen ten als men deze vergelijkt met andere landen, ook als men lan den noemt die even groot zijn als het onze. Onze „geachte afgevaardigden" worden overbelast en de pro blemen worden steeds moeilijker. Er bestaat dus behoefte aan meer Kamerleden. Het is de bedoeling het aantal Kamerleden uit te breid den tot 150 en de Eerste Kamer te brengen van 50 op 75 leden. Daar is veel voor te zeggen. Een grotere Kamer zal een betere taakverdeling geven- Wij verliezen echter het oude geslacht van parlementariërs, die de politiek in hun vingertoppen hadden en die in een fris debat elkander met grote virtuositeit te lijf gingen, Die tijd is al bijna voorbij, het zijn de Kamerleden van voor 1940, die de beste zijn, maar nu ziet het er naar uit, dat zij ook nooit meer terugkomt. De romantiek gaat er uit. Dat is jammer. (buiten verantwoordelijkheid der redactie) Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ondergetekende onder staand in Uw weekblad opgenomen. Bij voorbaat hiervoor dank Ter meerdere opheldering Naar aanleiding van bet ingezonden stuk voorkomende in het nummer van 10 Aug. 1.1. deelt ondergetekende mede dat zij ruim 2l/2 jaar lerares is geweest aan de Waddinxveense Modevakschool en in het bezit is van alle diploma's op dit gebied. De reden van dit ontslag aan de Wad dinxveense Modevakschool is aan alle onder haar staande leerlingen bekend en behoeft, ondanks de wijze waarop dit is geschied, geen nader commentaar. Al haar gewezen leerlingen kennen haar kunde en prettige wijze van lesgeven, en vervolgen de lessen die zij van haar hebben genoten. Mej, E. van Herpen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1