Weekblad voor Waddinxveen 3i Augustus mm de Spicael van de week No. 325 Vrijdag 31 Augustus 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het is te hopen, dat men „aan de overkant" in Amerika nu eens tot het inzicht komt, dat Neder land van een rijk, welvarend land door en na de oorlog van die „wel- vaartsberg" met een behoorlijke gang is afgegleden. Alleen dank zij de hulp van anderen zijn wij nog niet in de kloof der volstrekte armoede beland, maar wij staan dan toch bedenkelijk dicht op de rand van de afgrond. België, dichter bij, be grijpt dit beter. Onze Zuiderburen hebben er niet veel aardigheid in, om de Benelux met zulk een ver armde partner tot werkelijkheid te maken, ook al hoopt men op 30 Augustus als er te Brussel weer een Beneluxconferentie wordt ge houden, tot betere resultaten te komen dan onlangs te Goes werden behaald. Edoch: wij hebben, met onze bondgenoten, de oorlog gewonnen en dan is het een kleinigheid, hier naast te moeten vaststellen, dat wij Indië nadien verloren en wij mogen er blij om zijn, dat wij Nieuw Guinea nog mochten behouden. We moeten iets over hebben voor de goede zaak! Toch stemt het laten wij zeg gen: minder plezierig, als wij lezen, "aat West-Duitsland, ondanks een verloren oorlog, volgens de Econo mische Commissie van de Verenigde Naties alweer tot een der belang rijkste uitvoerlanden van ons wereld deel is geworden en dat dit deel van Duitsland zelfs een grotere uitvoer heeft dan voor de oorlog. Dat Duits land was de afgelopen maand zelfs onze grootste leverancier van kolen! Het kan verkeren. Het vreemde is, dat naar militaire macht van West-Duitsland wordt gehengeld, terwijl het als vanzelf sprekend wordt beschouwd, dat Nederland, natuurlijk, het was een der partners in de grote strijd meer dan het mogelijke geeft aan zijn militaire macht om de vrede voor Europa te verzekeren. Nu heeft Nederland eindelijk aan Amerika medegedeeld, dat wij aan het plafond zijn van de bewapenings- eisen. De uiterste grens is op 1 x/2 milliard gulden gesteld en hiermede zal de hoop van Amerika, dat Nederland tot nóg groter krachts inspanning bereid zou zijn, wel de bodem zijn ingeslagen. Als wij trouwens de Marshall-hulp niet had den, zou er van die bewapening maar een bedroefd beetje terecht komen en het Amerikaanse Congres, dat de gelden beschikbaar moet stellen, zal er goed aan doen, zich uit te spreken voor de toekenning van f 590 millioen over de periode 1 Juli 1951-30 Juni 1952, waarvan wij reeds een voorschot van 22 millioen pond hebben opgenomen. Ja ja, dat rijke Nederland is helaas een illusie geworden. Toch denkt men blijkbaar in het buitenland, dat ons land geen hulp nodig heeft om dat nu ja, omdat men er Neder land niet nodig heeft. Dit zal ook blijken ter conferentie te San Fran cisco, waar de vrede met Japan zal worden gesloten. Over het ontwerp is 11 maanden geconfereerd en be richt werd, dat de ondertekening min of meer een formaliteit zal zijn. Het is de vraag, of ons land zal tekenen, daar er grote bezwaren tegen het ont werp zijn gerezen. Nochtans za! een delegatie met minister Stikker aan het hoofd, naar San Francisco gaan. Die bezwaren betreffen in hoofdzaak het feit, dat de bestaande Nederlandse vorderingen teniet worden gedaan en voorts, dat de uitkeringen aan krijgsgevangenen veel te laag zijn. Maar ja, Japan kan dat economisch niet lijden Japan moet er boven op komen Amerika heeft Japan daar in het verre oosten nodig en Nederland niet. Om nog even puur binnenlandse feiten, die de aandacht trokken Voor het voetlicht te brengen de grote F F -tentoonstelling te Enschede werd door de regering, die bij de opening niet vertegenwoordigd was, volledig „gerehabiliteerd" doordat verscheidene excelenties en Don derdag zelfs H. M. de Koningin, er een bezoek bracht. Is voor de F F die eerste teleur stelling volledig weggenomen, dit is niet het geval voor de minnaars van mooie oude gebouwen. Voor de uit 1170 daterende toren van Jorwerd in Friesland kwam de restauratie te laat, hoewel er reeds aan was begonnen. Gelukkig zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken stortte de toren ineen. Misschien is dit een luide aan sporing om restauraties van zulk kostbaar bezit spoedig ter hand te nemen. Wij denken hierbij aan de Oude Kerk te Amsterdam. Maar ja, Nederland is arm. Als we met de „weermacht" al aan het pla fond zitten In elk geval zijn we weer een linke jongen rijker geworden en wel „Jan de flapoor", die kans zag de ge meente Amsterdam onlangs voor hon derddertienduizend gulden op te lich ten. Geheel berooid werd hij in Frankrijk gepakt en zal dezer dagen worden uitgeleverd. Vandaag, op de 31e Augustus, willen we even stilstaan bij het feit, dat de „Moeder des Vaderlands", Prinses Wilheknina, Haar geboortedag herdenkt. Al leeft, de grijze Prinses in stille vergetelheid, al gebeurt het nog maar een enkele maal, dat wij middels pers en radio van Haar horen, het Nederlandse volk in al zijn schakeringen is Wilhelmina, de Vrouw, die een halve eeuw Vorstin was van een land, dat twee wereldoorlogen moest meemaken, niet vergeten. De talloze vlaggen, waaiende van het uiterste Noorden tot het Zuidelijkste punt van ons land bewijzen, dat het Nederlandse hart nog warm klopt voor de Jarige. Deze vlaggen- zee bewijst tevens, hoe diep en hecht wij verbonden zijn aan het Oranjehuis. Twee wereldoorlogen kent ons geslacht; jaren, waarin leed en zorgen, moeite en last, droefheid en ellende domineerden. Maar ook jaren, waarin wij ons gesterkt wisten door de vaste hand van een Koningin, die slechts leefde voor land en volk, die alleen het goede wilde voor ons allen. Het is daarom, dat wij op deze dag denken aan het gedicht van Ten nyson, dat vrij vertaald als volgt luidt: Het leed en kwaad, dat wij ervaren, schiet wortel, maar in harde grond; de rusteloze levensbaren bespoelen het al rond en rond; de zon der liefde zal verschroeien de haat, voordat die plant opgroeit, maar 't goede zal, gekoesterd, groeien en blijft, wordt sterk, en bloeiten bloeit Het leed en kwaad is inmiddels grotendeels verstikt, verschroeit. Wij zijn geen volk, dat lang kan blijven haten. De wonden hebben zich gesloten. We zijn een natie, die kan vergeven en vergeten. Doch het goede blijft. Dat groeit en bloeit. Wordt groot en sterk. Het goede, in vijftig regeringsjaren van onze geëerbiedigde Prinses, die vandaag Haar 71e verjaardag viert, ontstaan, is, gekoesterd door de zon der liefde, groot, hecht en sterk geworden. We zien het op deze dag. De wapperende driekleuren in Nederland en ver overzee Zijn er maar een klein bewijs van. De uiting van wat er diep in ons hart leeft. De 31e Augustus is een halve eeuw „de" feestdag van het jaar geweest in ons land. Ze is nu verschoven naar de 30e April. Maar dat neemt niet weg, dat de 31e Augustus toch wordt „gevierd". Al is het dan niet meer in uitbundige feestvreugde, met een daverend vuurwerk tot slot. Het zit binnen in ons. We denken op deze dag met diepe dankbaarheid aan alles, wat de jarige Prinses als Vorstin voor land en volk heeft gewrocht. Haar arbeid heeft rijke vruchten gedragen; vruchten; die wij allen nog dagelijks plukken. Moge de God van alle leven Haar een zonnige, rustige levensavond schenken, temidden van een volk, dat Prinses Wilhelmina van harte liefheeft, vereert en hoogacht. J. P. S. Het raadhuis 40 jaar Op 30 Augustus was het 40 jaren geleden, dat het nieuwe raadhuis der gemeente aan de Zuidkade in gebruik werd genomen. Het raadhuisprobleem, waarmede Waddinxveen reeds vele jaren had te kampen gehad, was daarmede op- Oorspronkelijk was het gemeente huis en de gemeentelijke admini stratie ondergebracht in een woon huis aan de Nesse, dat in gebruik werd genomen, toen de gemeenten Noord- en Zuid-Waddinxveen en Broek werden gecombineerd. Wij schreven toen 1870. In 1876 reeds werd aan de archi tect J. Paul te. Zevenhuizen opdracht gegeven om een tekening en raming van kosten te maken voor een nieuw raadhuis, mede dienende tot Post en Telegraafkantoor. De ontwerper kwam tot een raming van f 20.000 en de meerderheid van de raad ver wierp dit voorstel. Er kwam slechts f 1400.op tafel voor verbouwing van het bestaande huis, uit welk bedrag de aanschaffing van enig meubilair moest worden betaald. In 1885 kwam de stichting van een nieuw gebouw andermaal ter sprake, weer werden plannen inge diend, maar de geraamde kosten, weer f 20.000.bleken een onover- komenlijk bezwaar en er gebeurde weer niets. En toch schreven B. en W. op dit tijdstip reeds -dat het bestaande raadhuis een oud en dikwerf ver timmerd huis is, dus ieder jaar ho gere onderhoudskosten zal vorderen; dat de raadkamer reeds voor die vergaderingen te klein is en voor andere bijeenkomsten, huwelijken ge heel ongeschiktdat het uiterlijk aan zien van het gebouw en de plaats waar het staat, geen van beide vol doen aan eischen voor een raadhuis eener gemeente als Waddinxveen is, te stellen". In de raadsvergadering van 1 Maart 1909 werd door de erfgenamen van Mevr. de Wed. Molenaar een heren huis te koop aangeboden, maar de koopsom van 17 mille en de trans porten werden te hoog geoordeeld en ook dit plan werd afgestemd. Na het overlijden van de heerK. van der Torren Kzn. die 27 jaar wethouder dezer gemeente geweest was, boden diens erfgenamen, tegen een zeer aannemelijk offer, de wo ging aan de gemeente te koop aan, met de bedoeling, dat de woning tot raadhuis zou worden ingericht. Op 30 September 1910 werd het bouwplan door de raad goedgekeurd. De openbare aanbesteding op 8 Febr. 1911 gaf als laagste inschrijver de Waddinxveense timmerman G. de Hoed voor f10600.Even dreigde er toen weer een kink in de kabel te» komen, want dit bedrag lag ver boven de begroting. De meerderheid van de raad voteer de echter het bedrag en met de verbouwing werd begonnen onder leiding van de heer P. D. Stuurman. De veranderingen kwamen vlot tot stand, zodat op 30 Augustus 1911 het nieuwe raadhuis door wijlen burgemeester van Dort Kroon kon worden geopend. De groei van de gemeente heeft nadien nog enkele uitbreidingen noodzakelijk gemaakt en de administratie van de ontvan ger en van de bedrijven moesten naar een ander gebouw worden overgebracht. In de na-oorlogse jaren is er al weer eens gesproken over een nieuw raadhuis; tot het maken van plan nen is het evenwel nog niet gekomen en dat zal vermoedelijk ook nog wel even duren. De ruimte mag dan wat beperkt worden, voorlopig gaat het nog goed en het geld is duur en moeilijk te krijgen Nieuwe Koffiebonnen Met ingang van heden zijn bon 507 algemeen (A en B kaarten) en bon 515 algemeen (D kaart) aange wezen voor het kopen van 125 gr. koffie. Zaterdag Zonsverduistering Bij heldere hemel zal men Zaterdag a.s. een gedeeltelijke zon-eclips kunnen waarnemen. Om 13.49 uur is het nieu we maan en de maan zal zich dan juist tussen de zon en de aarde bevinden. Omdat Zaterdag de maan slechts ge deeltelijk bedekt is, zal er dus een gedeeltelijke zon-eclips te zien zijn. Slechts een tiende deel van de zon- middelijn zal wórden bedekt. De ver duistering zal zich voltrekken tussen 12.36 uur en 13.48 uur. Bij heldere hemel kan men met een zwart glas de verduistering het beste waarnemen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1