Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De Spiegel van de week Gemeenteraadsvergadering van Vrijdag 81 Augustus EMIG RA TIE No. 326 Vrijdag 7 September 1951 7e Jaargang IAdres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wij kunnen ons indenken, dat de hoge ambtenaren, die thans aan het concept voor de Troonrede voor de derde Dinsdag in September timmeren, een beetje met de handen in het haar zitten. Elk departement heeft zo aan die rede zijn deel, maar „justitie" bij voorbeeld kan in dit ernstige staatsstuk er niet over uitweiden, dat de duizend gulden, die voor het aanbrengen van Pietje Bruin, de „slome" Amsterdamse ambtenaar, zullen moeten worden gedeeld en dat er zelfs een onbe kende tipgever aanspraak op het duizendje maakt. De grote onbekende uit de onderwereld? Misschien dat er in het beroemde staatsstuk wat over die andere onder wereld kan worden gezegd zo in de geest van: „met onvermin derde kracht zal de regering er naar streven, dat aan de acties der speel- clubs paal en perk wordt gesteld. In het korte geding, dat de speel- club Aristo" tegen de staat aanhangig maakte, heeft de vicepresident van de Haagse rechtbank, mr Paulus, tenminste vastgesteld, dat de recht matigheid van de inval voorlopig mag worden aangenomen en de eis van de speelclub, een dwangsom van f 10.000 werd afgewezen. Ja, justitie zit voor die komende troon rede op fluweel. Als men dan nog wat zegt over de Velser Affaire, die wordt herzien en over de vroe gere N.S.B.-ers, die geleidelijk weer in het arbeidsproces zijn opgenomen, dan kan men de rest gevoegelijk aan de andere departementen over laten. Bij „Buitenlandse Zaken" heeft men het lang niet zo gemakkelijk. Daar hangt heel veel af van de reis, die minister Stikker naar San Francisco heeft ondernomen. Wat zou het prachtig zijn, indien kon worden verklaard: de aanspraken der Nederlandse particulieren, die veel (soms alles) door de Jappen hebben verloren, werden erkend. Als zij eens door Japan volledig schadeloos werden gesteld! Dat wij dan als staat van de herstelbetalingen hadden afgezien,- zou de grote men in Nederland wel slikken. Misschien zou men ook met een paar frazes het gewijzigde Benelux Voorunie verdrag, waartoe Zaterdag j.l. te Breda werd besloten, kunnen afdoen. Ook het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het moeilijk. Denk eens aan de televisie, die nog steeds maar niet komt omdat de regering geen duidelijke uitspraak geeft over de garanties, die de omroepverenigingen hebben gevraagd. Natuurlijk, men kan de volgende vuurpijl laten af schieten: „ten aanzien van de tele visie blijft de regering diligent". Voor de omroepverenigingen ligt de zaak echter zo, dat zij een datum willen hebben, waarop definitief kan worden gestart. Alles is gereed, een goed-ingerichte studio te Bussum kan met uitzenden beginnen, doch de omroepverenigingen willen na het eerste jaar van experimenteren de toezegging, dat zij ook daarna de televisieuitzendingen kunnen ver zorgen. Al willen wij dan aannemen, dat de regering ten deze diligent blijft, de moeilijkheden zijn nog groot hetgeen mede wordt bewezen door het tot nu toe uitblijven van de televisienota, die de regering de Tweede Kamer zou aanbieden. Met de radio gaat het ietwat vlotter. De Avro, Vara en V.P.R.O. gaan per 1 October samenwerken voor de schoolradio. Daarvoor is een stich ting in het leven geroepen. De directeur-generaal van de P.T.T. kon mededelen, dat er binnenkort nieuwe regelen worden ingevoerd om de radio-amateurs met zenders van groter vermogen te laten wer ken. Bij de Veron.de Vereen, voor Experimenteel Radio-onderzoek in Nederland, welke haar 35-jarig be staan herdacht, werd de mededeling met enthousiasme ontvangen. En dan laat daar deze week nu öök iets opwekkends over te ver melden zijn! de wederopbouw. Van Culemborg begint de victo rie. Dat is eigenlijk niet helemaal juist, want wat daar geschiedt twintig man zullen in hun vrije tijd hun eigen huis gaan bouwen werd reeds jaren geleden te Eindhoven, door Philips geprobeerd. Dat expe riment heeft blijkbaar niet de resul taten gehad, die men ervan ver wachtte. Voor zover ons bekend, is het bij een proefneming te Eind hoven en te Aalst gebleven. Enfin, misschien doet men in Culemborg beter ervaringen op. Binnenlandse Zaken zal in de komende troonrede weinig opwekkends kunnen produce ren. Tenzij men er over wil juichen, dat wij begonnen met ons aan te passen. Deftig gezegd noemt men datde totale consumptie werd ver minderd, maar het betekent, dat wij minder uitgaven minder kónden uitgeven aan voeding, dranken, kleding, rookartikelen enz. De levens standaard kwam lager te liggen. En dan militaire zaken en oorlog? Och, daar gaat het wel goed mee. Het staat al op papier misschien: de betrekkingen met de Westerse mo gendheden bleven van de alleraan genaamste aard. En financiën? De belastingen? Laten wij liever ophouden. Laten wij, met elkaar er blij om zijn, dat wij in deze tijd geen Troonrede be hoeven te ontwerpen. bij bleek Boskoop een vrij wat goed kopere aanbieding te kunnen doen dan Gouda, zodat dan ook werd voor gesteld de aanbieding van Boskoop te accepteren. Hoewel nog even werd gediscussieerd over enkele techni sche punten van de op te maken overeenkomst, waren alle raadsleden er voor om de Boskoopse aanbieding te accepteren. Zonder hoofdelijke stemming passeerde dit belangrijke voorstel dan ook de hamer. Vervolgens bleek ook Waddinx veen met liquiditeitsmoeilijkheden te kampen te hebben. Binnenkort ver valt 1 millioen aan kasgeldleningen van de gemeente, die niet verlengd kunnen worden. Door de onlangs aangegane vaste geldlening kan 8 ton van deze kasgeldleningen afge lost worden. Om de resterende schuld voorlopig te kunnen financieren be sloot de raad een aanbieding van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten te accepteren om het rekening courant-ere diet bij deze instelling met 2 ton te verhogen en te brengen op f 350.000. Dat dit niet betekent dat Waddinxveen er nu bepaald slecht voor staat, bleek wel uit de ver schillende rekeningen over 1950, die aan de raad ter voorlopige vaststel ling werden aangeboden. Het ge meentelijk gasbedrijf leverde over dat jaar een batig saldo op van f 3755,73, het electriciteitsbedrijf een batig saldo van f 30.491.46 en het waterleidingbedrijf een nadelig saldo van f 701.41. Ook werd aangeboden de gemeente-rekening over 1950. De cijfers van de gewone dienst zijn: inkomsten f 728.201.81, de uitgaven f728.201.81, nadelig slot f 69.604.45. De voorzitter zette uiteen dat dit nadelig slot nog wel meevalt omdat dit uitsluitend het gevolg is van een gewijzigde methode van verantwoor- ding. Zou de rekening meer volgens commerciële methoden zijn opge maakt, dan zou de gewone dienst een batig slot te zien geven. De kapitaaldienst van 1950 sloot met een bedrag van f 4.345.742.31 in ontvangst en uitgaaf. Verder besloot de raad de gas- prijzen met 1 cent per m3 te ver hogen, ingaande 1 September a.s., /niks in verband met de gestegen kolenprijzen. De tarieven voor elec- triciteit worden niet verhoogd, om- De vergadering van de gemeente raad onder voorzitterschap van bur gemeester Warnaar, die Vrijdagavond werd gehouden, had een ietwat feeste lijk karakter. Bij de opening herdacht de voorzitter in enige treffende woor den de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina en ook waren daarvan zichtbare tekenen aanwezig, o.a. in de vorm van een eenvoudige bloem- versiering. Hoewel de agenda slechts kort was, toch bevatte deze enkele belangrijke punten. Het voornaamste was wel het voorstel van B. en W. inzake de toekomstige gasvoorziening van de gemeente. De W addinxveense gasfabriek is dermate verouderd, dat Officieële Mededelingen Afsluiting wegen Wegens uitvoering van werkzaam heden zal het kruispunt Kerkweg- Dorpsstraat vanaf Maandagmorgen voor het verkeer zijn afgesloten. Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester van Waddinx veen is verhinderd op 11,14, 18 en 21 September a.s. spreekuur te houden. dat het bedrijf de stijging van de kolenprijs wel kan opvangen. Ook ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. om grond aan te kopen van de Ned. Spoor wegen ten Noorden van de spoor baan van de Kerkweg. Het ligt in de bedoeling om op deze grond een nieuwe verbindingsweg aan te leg gen tussen de bomenwijk en de Kerk weg. Uit een toelichting van de voor zitter bleek, dat hoewel de plannen voor de aanleg van deze weg al ge reed liggen, van de uitvoering ver moedelijk voorlopig wel niets kan komen, in verband met de hoge kos ten. Ook de straatverlichting kwam ter sprake. De heer Hijkoop wees op het grote bedrag dat voor de kos ten van de straatverlichting in de begroting wordt geraamd. Enkele we ken terug constateerde hij 's avonds om half twaalf, bij heldere maan, dat de straatverlichting nog brandde, zodat hij zich moest afvragen of op de kosten niet bezuinigd kon worden. Hij kreeg de toezegging van B. en W. dat dezen dit punt onder de ogen zullen zien. De heer Hijkoop wees verder op enkele gevallen", waarin pas aangelegde trottoirs door auto's worden stuk gereden. De voorzitter wees er op dat men er steeds op uit is de schuldigen te achterhalen. Uit gestelde vragen over de wo ningbouw bleek, dat de plannen om 33 nieuwe woningen te bouwen ge reed liggen. Voor de uitvoering van deze plannen is evenwel nog geen financieringsmogelijkheid gevonden. De moeilijkheden hierbij zijn zo groot dat de heer Okkerse, die op dit punt enkele suggesties deed, slechts toegezegd kon krijgen dat het ge meentebestuur voortdurend bezig is. om hier een oplossing te vinden. Onze Gasfabriek uitgediend het niet dan met grote investeringen zal gelukken deze weer in zodanige toestand te brengen om aan de toe genomen behoefte aan gas te kunnen blijven voldoen. Aan deze grote in vesteringen zaten zoveel moeilijkhe den vast, dat men in Waddinxveen reeds geruime tijd aan het overwegen was, of het mogelijk niet de meest juiste oplossing zou zijn, om de gas productie in de eigen fabriek te sta ken en gas te gaan betrekken van een naburige gemeente. B. en W. kwamen thans met twee aanbiedin gen voor gasleverantie, nl. van de gemeenten Gouda en Boskoop. Daar- Meer dan eens is er in deze kolommen op gewezen dat emi gratie voor ons land een nood zakelijkheid is. Ons volk begrijpt dit goed. In de jaren 1946 t.e.m. 1950 verlieten resp. 531, 6.817, 13.837, 13.963, 21.330 personen de landsgrenzen om hun geluk elders te beproeven. Om bij het jaar 1950 te blijven, van de 21,330 emigranten vertrokken er 11.872 naar Australië, 1.003 naar Bra zilië, 23.158 naar Canada, 707 naar Nieuw-Zeeland, 11.896 naar de Verenigde Staten, 6.592 naar Zuid-Afrika en naar andere lan den buiten Europa vertrokken. 1250 personen. Het is begrijpe lijk dat de regering zich danig met het emigratiebeleid moet be zig houden. Niet voor niets heeft zij tal van overeenkomsten met andere landen afgesloten. Aan de andere kant is het echter zo, dat enige particuliere organisaties, de confessionele niet in de laatste plaats, sinds lange tijd met dit probleem bezig zijn. En zij hebben bewezen haar taak aan te kunnen. Het uitvoeringsor gaan, „de stichting Landverhuizing Nederland" werd in wezen lang zamerhand een overheidsorgaan waarin de particuliere organisa ties bijna niets te zeggen kregen. Dat gaf natuurlijk wrijving. En men kon dikwijls in de Kamer horen dat de regering het vraag stuk van de emigratieorganisatie maar eens moest aanpakkenDaar voor werd een commissie ingesteld, welke echter niet tot eenstemmig resultaat kwam. Bij het laatste begrotingsdebat over het depar tement van Sociale Zaken beloofde Minister Joekes, dat er een wets ontwerp zou komen dat deze mate rie zou regelen. Dit is ingediend op 27 Juli j. 1. Het belangrijkste feit is misschien wel dat de Stich ting Landverhuizing zal verdwij nen en dat daarvoor een andere organisatie in de plaats komt, waardoor het bedrijfsleven iets meer te zeggen krijgt. Daarnaast wordt een „Raad voor de Emi gratie" opgericht, welke tussen de 29 en 37 leden zal tellen. Deze Raad dient de Regering, gevraagd of ongevraagd, van advies om trent talloze algemene vraagstuk ken betreffende de emigratie. Naast deze Emigratieraad komt een Emigratiebestuur dat uit negen

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1