Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De Spiegel van de week De decde Dinsdag,. Weekagenda Kris-Kras J No. 327 Vrijdag 14 September 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 1 pt per m-m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woepdagsavonds inzenden. De meesten opzey zijn te vropg met vacantie gegaan, maar ja, wiè had kunnen denken, dat de zomer van 1951 in de maand September eerst goed zou beginnen Misschien hebben de kwekers te Aalsmeer er de lucht van gehadHun bloemen corso werd door prachtig zomerweer begunstigd en vele duizenden heb ben genoten van de prachtige kleu rencombinaties die de kunstzinnige, van rijke fantasie getuigende werk stukken boden. Aalsmeer heeft bet de hoofdstad met bloemen gezegd en zij deed dit mooier dan ooit. De Nederlandse Spoorwegen had den ons de afgelopen week even eens iets te zeggen. Met ingang van 7 October zal het weer mogelijk zijn treinbrieven te verzenden. Onder bijbetaling van 15 cent kan men een zelfgefrankeerde brief weer aan een station afgeven, waarna de geadres seerde die brief aan zijn eigen station kan afhalen. De brievenpost gaat reeds snel een treinbrief gaat nog sneller. Al kunnen de Ned. Spoor wegen ook geen verantwoordelijk heid voor het vervoer van dergelijke brieven aanvaarden, daar die brieven niet tot het ingeschreven vervoer behoren, het is tochverheugend.dat de mogelijkheid ertoe weer wordt geopend. Een stukje van „de goede oude tijd" is er weer mee terugge keerd 1 Die goede oude tijd herleefde ook in de wijziging van het weg- verkeersreglement, volgens welke het thans officieel geoorloofd zal zijn, met twee kinderen op een flets te rijden. U deed dat waarschijnlijk al lang, in de stellige overtuiging dat het mocht. Officieel werd dit oog luikend toegestaan, nadat een onder nemende Amsterdammer met een reuzenfiets naar het Ministerie was gegaan om de secretaris-generaal van de moeilijkheden, die het nieuwe yeïbod met zich mede bracht, te overtuigen. Er zal wel geen Nederlander zijn, die er van overtuigd moet worden, dat de Jaarbeurs te Utrecht voor handel en industrie van groot belang is. Aan de vooravond van de 57e beurs, welke Dinsdag is geopend, hield de directeur, mr. J. Milius, een rede, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat de tijd van vlot verkopen voorbij is. Et zijn wrij vingsverschijnselen opgetreden, die tot een scherpe prijzenoorlog hebben geleid. De vloed komt op, de ba kens moeten worden verzet, aldus mr. Milius. „Ons land heeft op te hoge voet geleefd en consumptie- beperking zal niet achterwege kun nen blijven. Wij zullen de tering paar de nering moeten -zetten". De voorzitter van de Raad van Beheer, mr. Fockema Andreae, bepleitte daarna energieke pogingen aan te wenden op de Indonesische markt. Inmiddels is er ook grote belang stelling voor de plannen, die de O.E.E S., de Organisatie voor Euro- peesche Économische S-? menwerking heeft békend gemaakt. Voor de exploratie en eventueel exploitatie van Afrika ten auiden van de Sa hara wil deze organisatie vijf .mil liard dollar .ter -.beschikking stellen. De Nederlandse .ondernemingen be schikken over een veelzijdige tropen- ervaring en men zou .zó kunnen overstappen af 'lieveropnieuw kun nen 'beginnen. Tiet schijnt nu een maal 'het -lot -van de Nederiander >te -zijn. dat hij buiten eigen land -aan de kost .moet -zien te komen. Zelfs onze jongens, de militairen, zullen buiten eigen land worden geoefend. Aan het einde van deze week, Vrijr dag 14 dezer, trokken 7000 man vreedzaam de Nederlandse grens over om in Duitsland tot ongeveer 3 October manoeuvres te houden. Zij zullen hun oefeningen eerst in de Britse, vervolgens in de Franse zone van Duitsland hebben. Over de laatste oefeningen, die nog in eigen land werden gehouden, waren de Amerikaanse waarnemers uiter mate tevreden. Tevreden zal ook de leiding van de K.L.M. de afgelopen week zijn geweest. Zij kreeg evenals vpor de oorlog weer vergunning op de reis naar het Verre Oosten Birma aan te doen en voorts werden nieuwe lijnen: Amsterdam—Tokio en Am sterdam—Sydney geopend. Minder tevreden was men in Ber gen, N.H. Daar was ook liefst vpof de verbetering van de weg Alkmaar- Bergen f 100.000.— meer uitgegeven dan de raad had gevoteerd. Ja, dan wordt men kwaad. Ook de organi satoren van de Veilig Verkeerweek in Den Haag waren niet bijster tevreden. Toen bleek dat er aan verscheidene auto's nogal een en ander mankeerde, reden de bestuur ders der wagens liever een paar straatjes om, dan zich aan controle te onderwerpen. In Amsterdam zullen èn in politie auto's èn in daartoe door particur liere welwillend ter beschikking ge stelde auto's, politie-agenten in bur ger door Amsterdam rijden en elke weggebruiker, die op enige over treding van de verkeersregels wordt betrapt, krijgt zonder meer een pro cesverbaal. Opgelet dus. Draagt elkanders lasten Dit is het fonds van het Cbr. Nat. Vakverbond, dat zich ten doel stelt le de leden van de bij haar aange sloten organisaties te helpen, wan neer zij aan tuberculose lijdende zijn. Maar niet alleen de ledep, doch ook de huisgenoten van deze ledgn worden uit dit fonds geholpen, 2e dezelfde mensen te helpen, indien zij noodzakelijk bulp behoeven tot herstel van gezondheid in rust- of koloniéhuis. De middelen hiertoe worden ge vonden in een bedrag dat elk lid door zijn contributie betaald. Maar daar het totaal van deze bedragen absoluut onvoldoende Is om bet werk ter best rij ding der tuberculose en ter bevordering .van de volksgezondheid yoort te zetten, moet het tekort uit andere middelen gedekt worden. In 1950 bedroeg Jb.et aantal pa tiënten dat geholpen werd 2350, waar voor een bedrag van f 359.664,61 werd besteed. Voor dit doél zal van 17-22 Sept. in onze gemeente een collecte ge houden worden, wélke we warm aanbevelen. 'Dinsdag 18 September (tie beroem de derde Dinsdag) -zullen :in Den 'Haag .weer .duizenden mensen langs de straten staan .opgepakt .qm maar een .glimpje op .te vangen van de sprookjesachtige «toet, welke zal rijden van hét Paleis Npqrdein.de naar het Binnenhof. Prinsjesdag ,is dan weer aangebroken hetgeen be tekent dat H. M, de Koningin offi ciéél bet nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal zal openen. Dat dit altijd geschiedt op de derde Dins dag in September is niet toevallig. Deze datum is genoemd in onze hoogste Nederlandse wetonze grondwet. Evenmin is het toevallig, dat H.M. de Koningin dit persoonlijk doet en dat zij ieder jaar opnieuw in de gouden koets de grootste luis ter bijzet aan dit festijn. Want in de grondwet is bepaald, dat de zitting der Staten-Generaal in een verenigde vergadering der beide Kamers door de Koning of door een commissie van Zijnentwege wordt geopend. Dat H. M. de Koningin dit doet, is echter op den duur een prachtige traditie geworden, waarvan wij niet graag zouden afwijken. Men zal echter begrijpen, dat aan de opening van de zitting der Staten-Generaal een sluiting vooraf moet gaan. Er moet nu eenmaal iets dicht zijn, wil men het open kunnen maken. En zo ziet men bet ook ieder jaar gebeuren, dat het zittingsjaar op de Zaterdag voor de derde Dinsdag in September wordt gesloten. Staat de opening altijd in het middelpunt van de be langstelling, de sluiting gebeurt bijna geruisloos. Ook voor deze sluiting bepaalt de grondwet, dat deze ge schieden moet door de Koning of door een commissie. Maar de traditie leert hier, dat de Koningin dit nooit zelf doet, maar dat de commissie bij Koninklijk Be sluit wordt aangewezen. Natuurlijk staat men reeds direct voor de vraag uit welke personen deze commissie moet bestaan en het antwoord zal voor velen die niet thuis zijn in ons staatsrecht zeer bijzonder zijn nl.: alleen uit de Minister van Binnen landse Zaken. Dit is dus een één- manscommissie. Men kan zicb voor stellen, dat scherpslijpers als Kamer leden nu eenmaal zijn, deze kwestie eenmaal een strijdpunt is geweest. Maar men redeneerde aldus, dat het woord „commissie" oorspronkelijk „opdracht" betekende en dat is een taak, welke men gerust één man kan laten vervullen. Het feit dus, dat de zitting alleen maar wordt gesloten door de Minister van Binnenlandse Zaken, ditmaal Minister Van Maarseveen, maakt het reeds begrijpelijk, dat dit geen spec taculair vertoon is. Toch komt deze bewindsman niet in zijn eigen auto voorrijden, maar krijgt bij de „creme de caleche" ter beschikking, een mooi rijtuig van HJM. de Koningin. Wel licht zal een enkele wandelaar op het historische Haagse Binnenhof zich afvragen wat er precies aan de hand is. Zou hij echter zo nieuws gierig zijn, dat hij zich naar binnen liet lokken dan zou zijn teleurstelling ongetwijfeld wel groot zijn. De -wan delaar kon dan zien, dat lang niet alle Eerste en Tweede Kamerleden aanwezig zijn en bij zou bemerken, dat de hele „plechtigheid,, binnen de tien minuten afgelopen is. Inderdaad, de sluiting geschiedt zeer simpel. Minister Van Maarse veen zal ontvangen worden door een commissie van in- en uitgeleide, welk wordt benoemd door de voorzitter ■van de verenigde vergadering, de voorzitter der 'Eerste Kamer, Mr. Jonkman. Daarna is dan het woord aan de "Minister van Binnenlandse Zaken die er ongetwijfeld op zal wijzen, dat bet Parlement het afge lopen zittingsjaar-hard heeft gewerkt. En hij zal daarvoor de dank van de Koningin op wierlasthij-spreekt, pvefbrengen. Voorzitter Jonkman kan dan -tenslotte constateren, dat de H.H. Verenigingssecretarissen geeft tijdig uw agenda op 1 commissie van uitgeleide baar werk heeft gedaan. Dit wil zeggen, dat de Minister na zijn heel korte speech weer is vertrokken. De commissie wordt dank gezegd voor al het werk dat zij heeft gedaan en de voorzitter rest niets anders meer dan de vergade ring te sluiten. Dat is de ceremonie, welke te pas komt bij de sluiting van het zittings jaar. Men ziet, het is een erg eenvou dige zaak. Maar het moet nu eenmaal gebeuren. Het is een gebeurtenis, Welke meesfal wordt vergeten en die in ieder geval nimmer in het middel punt der belangstelling staat. En dat was voor ons de zeden om nu ook eens te schrijven over de slpiting der Staten-Generaal. DE JUISTE PLAATS „Zeg rpe, welke bpeken U leest pn ik zal zeg gen wie ge zijt". Deze variant op het bekende gezegde: „Vertel me, wie uw vrienden zijp en ik zal zeggen wie U bent", kun nen we in toepassing brengen pp het tegenwoordige geslacht. Js het niet zo, dat er yele mensen zijn, die menen, dat zij niet op de juiste plaats in de wereld terechtge komen zijn en er zelfs onder lijden? En zij weten niet wat zij doen moeten om dit te veranderen. We kunnen het als een uitzondering be schouwen als de juiste man op de jujste plaats komt. Kijk eeps rond in uw omgeving en U zult spoedig bemerken, dat vele mensen iets anders willen; dat zij zich daar en daar op de jpiste plaats zouden weten. Toch kunnen we die plaats be reiken. Als we het leven nagaan ypn piensep. die WEL op de goe.d? plaats terechtkwamen en hen bevre digt, dan is het meestal zo, dat zij na veel zoeken eep uitgangspunt vonden. Vanuit dat punt hielpen zij zelf een wereldje, dat met hun karakter en aanleg overeenkwam, ppbouwep. Als je met die mensen gaat platen, merk je, dat op de achtergrond boeken yoprJtopjen. Daarin vonden Zij het eerste en gemakkelijkste contact metdatandefe, met het betere. Het was p.og wel vaag wat zij verlangden, maar de boeken gaven er vastere vorm aan. Hun droom werd een ideaal en door de boeken werd het ideaal bereikt. Boeken helpen de realiteit herscheppen, van datgeen wat in de geest lgeft. De i n h o ,u d yap een boek is niet zo geweldig belangrijk, mpar d« gepst die er van uitgaat. Daarom is het kiezen yep eenhqek zo moeilijk, omdat het moet over eenstemmen met de wereld waarin wij willep leven. Ménsen die op de «goede plaats willep komen, kunnen het zonder boeken dan ook niet doen. Daarin .vinden wij de kennis, die nodig is ons daar te brengen waar we willen. 'De goede plaats bezetten vraagt ontwikkeling. En is er een betere tijd dan de lange win teravonden opi ops te <bekw:awép vqor de plaats die wé gaarne willen bezetten? In deze tijd.wsarin veel gevraagd wordt, is het zeer belangrijk als we weten, dat de juiste -man op de juiste plaats komt. Onze maatschappij zal daarmede gehaat zjjn. Tqt de yolgepd* week. ■Kris-JGras.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1