Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De SpUad van de week PRINSJESDAG De Troonrede W e|e kagenda MILLIOENENNOTA No. 328 Vrijdag 21 September 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. (Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. In het financiëel-economisch ur gentieprogram, dat de Partij van de Arbeid net voor Prinsjesdag het licht liet zien - het nieuwe parle mentaire jaar is begonnen - werd erop gezinspeeld, dat het, in laatste instantie, wel eens nodig zou kun nen zijn, enige goederen weer te doen distribueren, teneinde deviezen te besparen en de betalingsbalans sluitend te maken. Met name werden genoemd de suiker en de tabak. Een beetje naïef werd hieraan toe gevoegd, dat in zo'n geval zwarte handel in die artikelen onmogelijk zou moeten zijn. Dat voorstel van de P. v. d. A. zal wel door de noodzakelijkheid zijn ingegeven, doch wij zouden graag willen weten, hoe men die zwarte-handel-vloek zou kunnen tegengasn. Net als in het verleden zal het weer mogelijk wor den „zwart" bij te kopen. Net als vroeger zullen de heren zwarthan delaren de voorbijgangers hun „si- garetten"-gefluister toevoegen. Het verleden Wij werden er deze week meermalen bij bepaald. Daar waren eerst de Bevrijdingsfees ten te Eindhoven, waarvoor, der traditie getrouw, via de „overwin ningswegen" het bevrijdingsvuur Weer van Bayeux naar de Brabantse lichtstad werd gebracht. Dan was er de eveneens tot traditie geworden plechtige dodenherdenking in de cel lenbarakken te Den Haag (het Oran jehotel") waar langs cel 601 door vele oud-strijders werd gedefileerd. Tenslotte werd onze aandacht ge vraagd voor de Slag om Arnhem, doordien ter gelegenheid van de Airborne Pelgrimage 1951 op de Rijnbrug een plaat werd onthuld, ter herinnering aan de eerste Britse Luchtlandingsdivisie, die op 17 Sep tember 1944 deze brug op de Duitsers veroverde en haar enige dagen en nachten ten koste van veel verliezen bezet hield. Ook op de toekomst werd gewe zen. Dit gebeurde niet alleen door de Troonrede, maar ook door enige verheugende feiten. Zo werd thans definitief bericht, dat de televisie op 2 October zal starten. Een dag te voren zal de Nederlandse Televisie Stichting te Hilversum door de Mi nister van O.K. en W. zijn gemach tigd, experimentele televisieuitzen dingen te verzorgen, zodat degenen die - wie weet hoe lang geleden al een televisietoestel aanschaften, dat eindelijk in gebruik kunnen nemen. Binnenkort zal er een televisieraad worden ingesteld, die de regering moet adviseren over alle maatregelen, die voor het tot stand komen van een definitief televisietoestel nodig zijn. Het begin is er.. Dat zelfde hebben de bewoners van Doesburg gedacht, toen zij de brugboog, die de plaats van de oude schipbrug zal innemen, zagen liggen. De nu met recht vaste JJseloever- verbinding is er. Eigenaardig is, dat de nieuwe Doesburgse brug oor spronkelijk voor Breukelen was be stemd en daarvoor het Amsterdam- Rijnkanaal werd gebouwd, evenals haar voorgangster, die door de Duitsers in 1944 werd opgeblazen. Nu zijn wij, ongewild, toch weer bij het verleden. Laten wij er nog even in toeven en vermelden, dat Prins Bernhard te Wageningen, voor het vroegere Hotel De Wereld een beeld onthulde, dat der herinnering levendig zal houden aan de overga ve van de Vesting Holland in 1945. Terug naar het heden de tegen woordige tijd, die niet bepaald roos kleurig is. Het moge dan al prettig stemmen, dat in alle landen de werk loosheid sinds Juni sterk is gedaald en dat Nederland daarbij met 5% op de elfde plaats staat, de ontsla genen in de textielindustrie zij daar niet mee gebaat. Te Almelo werden aan een fabriek veertig arbeiders tegen het eind van deze maand ontslag aangezegd, terwijl een andere werk gever zich genoodzaakt ziet, de werkweek te halveren. Voor de men sen, die dat treft is het evenmin een troost, dat de Nederlandse ge vechtsgroep, die in Duitsland ma- noevreert, met ere door de autori teiten werd vermeld. Neen, daar zijn die toekomstige werklozen niet blij mee te maken evenmin als met het bericht, dat door het afschaffen van de omzetbelasting voor die artikelen de pap een of twee cent per literfles goedkoper werd. De najaarsbeurs te Utrecht is weer gesloten. De Nederlandse industrie en handel hebben weer een demon stratie gegeven van hun kunnen. Of de moeite en kosten beloond zullen wezen, het is vooralsnog een open vraag. Algemeen hoorde men geen vreugdeklanken, mogelijk dat het nog meevalt. Prinsjesdag: een oude naam voor een zinvolle traditie: de plechtige opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal door H.M. de Koningin op de derde Dinsdag in September. Wat is het, dat tienduizenden uit Den Haag en uit de verre om geving op die derde Dinsdag naar de Residentie doet trekken om daar vaak uren te wachten op het voor bijrijden van de Gouden Koets met Hare Majesteit Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Is het alleen de glans van het jaarlijks terugkerend sprookje van de Gouden Koets Neen! Prinsjesdag is een jaarlijkse mani festatie van de hechte band tussen vorstenhuis en volk en ook een bewijs voor het feit, dat het werk van onze volksvertegenwoordiging gedragen wordt door de belangstel ling van het Nederlandse Volk. Ieder jaar opnieuw wordt met een zekere spanning de Troonrede, die H.M. de Koningin uitspreekt alvorens de zitting van de Staten-Generaal te openen, tegemoetgezien. Het uit spreken van deze Troonrede is telken- jare het hoogtepunt van Prinsjesdag. Dat neemt overigens niet weg, dat ook de romantiek van deze Prinsjesdag een grote aantrekkings kracht uitoefent op een ieder, die in de gelegenheid is Den Haag op die derde Dinsdag te bezoeken. Er is in deze tijd van zakelijkheid en sensatie weinig romantiek meer. En Prinsjesdag is een van de wei nige gelegenheden waarbij een stuk oude, sfeervolle romantiek herleeft. Zo was het ook weer j.l. Dinsdag rond het Binnenhof en in de Rid derzaal. In de statige Ridderzaal, stijlvol versierd met palmen en bloemen en helder verlicht door honderden lam pen, de groene zetels rond de vor stelijke troon met baldakijn, de schittering van gala-uniformen tussen het deftige zwart. Kort na het mid daguur klinkt een bel ten teken, dat de plaatsen moeten worden inge nomen. Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, opent de vergadering van de Staten-Generaal met een hamerslag. De Griffier leest een Koninklijk Besluit voor en de voorzitter benoemt een 10-tal leden van de Eerste en Tweede Kamer in de commissie, die H.M. de Koningin in- en uitgeleide zal doen, Deze commissie begeeft zich naar de ingang der zaal. De leden van de Raad van State de meesten van hen in ambtsgewaad nemen hun plaatsen in en na hen volgen de Ministers allen in zwarte kleding. Als buiten gejuich en het spelen van het volkslied opklinken, wordt het stil in de Ridderzaal. En aange kondigd door de ceremoniemeester en voorafgegaan door acht kamer heren en de groot-officieren in prachtige uniformen en de com missie van ontvangst treden Konin gin Juliana en Prins Bernhard de zaal binnen. Zij nemen plaats op de zetels, terwijl de leden van het gevolg zich aan weerszijden opstellen. Koningin Juliana leest de Troon rede voor. Met aandacht wordt er naar de Koninklijke woorden ge luisterd, niet alleen in en rond de Ridderzaal, maar ook in talloze huiskamers overal in den lande. Na de traditionele zegewens „Leve de Koningin", aangeheven door Mr. Jonkman, verlaat de Konin gin de zaal. En na een kort ver blijf in de z.g. Koninginnekamer treedt zij naar buiten en stijgt zij met Prins Bernhard in de Gouden Koets, terwijl het publiek op het Binnenhof een gejuich aanheft. Langs duizenden juichende belang stellenden rijdt de stoet, waarin een ere-escorte van de Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Mili taire Kapel, een ere-compagnie van het Garde regiment Prinses Irene en een cre-escorte van Rijkspolitie te ppard voor het eerst in het nieuwe galauniform naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Onze vorstin heeft de troonrede uitgesproken naar oude traditie. In dit staatsstuk vinden wij niet alleen regels voor een toekomstig beleid, dat gericht is op meer materiële wel stand. Het is tevens een kreet om behoud van onze geestelijke waarden. In de wereld, die alleen ruikt naar staal en kruit, dreigt het goede kli maat voor de geestelijke verheffing van ons volk te worden verstikt. Koningin Juliana heeft evenals haar moeder fijn aangevoeld dat wij onze aandacht niet mogen verslappen om de volkskracht op peil te houden. Het gaat niet alleen om meer inko men en een sluitende begroting, doch evenzeer om behoud van een bescha vingspeil. De wijze waarop zij ons de troonrede presenteerde in een document, dat getuigt van ontwikke lingspeil en gevoel voor de gevaren die ons bedreigen, ligt een waarborg voor de toekomst van ons land. Hoeveel verwarring er ook heerst in dit land op politiek en economisch terrein, hoeveel gevaar er ook is voor veiligheid en bezit, onze lands vrouwe staat er boven en stipt vanuit die positie juist de punten aan waar correctie noodzakelijk is. In ons vorstenhuis bezitten wij niet alleen de vergulde band, die ons allen samenbindt, doch ook een waarschu wende stem, die blijft oproepen tot juiste verdeling van onze| krachten voor geestelijke en materiële activi teit. Voorwaar een rijk bezit. De derde Dinsdag in September vertelt ons wat wij in de naaste toe- Dinsdag 16 October Lezingen-Comité Lezing met lichtbeelden door mr. P. Frima, in het Centrum" Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het „Centrum" 't Huishoudboekje ging weer open van de Nederlandse Staat, en nu kunnen we eeDS kijken, hoe 't met 's Lands financiën gaat. Cijfers zien (om van te duiz'len) U en mij tezamen aan; wie zoiets kan samenstellen is toch werk'lijk wel een kraan! Kijk, we gooch'len met millioenen: hokus, pokus, één-twee-drie! Dat heet met een deftig woordje: financiële economie! 't Budget is opnieuw zorgbarend. maar we hebben nog een kans: meer export brengt evenwicht in onz' in- en uitvoerbalans. Uitvoeren en emigreren, wat versoberen er bij, dan komen de endjes samen weer in onze maatschappij. Lezer, houdt U 't mij ten goede, dat ik er geen fluit van snap; wie er wel uit wijs kan worden, noem ik: pienter, kwiek en knap. Want tekorten heb ik ook wel, mij ontbreekt het ook aan „poen", doch gelukkig niet zo heel veel, vast geen tien, twintig millioen. 'k Zou niet graag huishoudster wezen bij de Nederlandse Maagd, die door zoveel financiële zorgen steeds maar wordt geplaagd. Maar respect moet ik wel hebben voor het corps der cijferaars; dat zij onze dank verdienen, daarin schu ilt toch wel veel MAARTJE ZELDENRIJK. komst mogen verwachten. Wat de woningbouw betreft gaf zij ook dit maal nog geen aanleiding tot groot optimisme. De verzekering dat naar een bouw van veertigduizend wo ningen zal worden gestreeft klinkt als het geluid van een vallende drup pel in een lege emmer. Deze drup pel zal ook nog gedeeltelijk uit du- plex-woningen bestaan. En duizen den wachten op een fatsoenlijk huis Wij hebben jaren gekend waarin ons huizenbezit door oorlogsgeweld schrikwekkend werd verminderd. Wij offerdenkeukens en kamersin ruil voor de vrijheid en wij hadden het er voor over. Nu moet een deel van de her bouw worden opgegeven ten bate van de Iandsveiligheid. Wij moppe ren, want onze ergernis moet stoom afblazen. Wij hebben maar een klein grondgebied en dat willen we tot elke prijs behouden. Die prijs be staat uit herbewapening die ons het land nog laat, doch de woningbouw verhindert. Laten wij ons troosten: behouden wij het land niet, dan zullen ons de wonirgen zeker niet worden gegund. De eerste sluitende begro ting moge ons leren dat het uitstel dit keer niet tot afstel zal leiden. Wat zegt de nieuwe wet? Men moet buiten bebouwde kom men tussen het eigen voertuig en de voorligger een zodanige afstand bewaren, dat een inhalend voertuig zich kan invoegen. Er is een inhaalverbod, Indien dit: door een desbetreffend bord aange geven is. Dit geldt alleen voor motor rijtuigen op meer dan 2 wielem onderling.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1