Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Uit het Parlement Weekagenda NAJAAR Di daad e*t di dacUc No. 329 Vrijdag 28 September 1951 7e Jaargang [Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I 's Woendagsavonds inzenden. Het is niet de gewoonte, dat de hoofden van de verschillende staten met elkaar corresponderen. Dat ge schiedt alleen bij heel bijzondere gelegenheden. De uitvoerige brief, die onze Koningin dezer dagen aan de president der Ver. Staten richtte, was dan ook iets bijzonders. Hij werd ingegeven door een diep ge voel van medeleven met het lot der talloze vluchtelingen en de van huis en haard verdrevenen in alle delen van de wereld. In een geest van eerbied voor de vrijheid van ieder mens en van ieder volk vraagt onze Koningin de president het initiatief te nemen om deze zieke plek uit het lichaam der mensheid te snijden. Bij de over- handiging van deze innig-menselijke brief deelde de ambassadeur te Washington mede, dat de Neder landse regering had besloten, een a tweehonderd oude en gebrekkige vluchtelingen in Nederland toe te laten, waarvoor op de medewerking der kerkgenootschappen een beroep zal worden gedaan. Wij mogen verwachten, dat deze medewerking spontaan zal worden verleend in tegenstelling met hetgeen een predikant te Doornspijk deed ten aanzien van het massa- onderzoek op t.b.c., dat thans in verscheidene gemeenten wordt ver richt. Een ieder die wel eens met deze vreselijke, langdurige ziekte heeft kennis gemaakt en die weet, dat een spoedige ontdekking ervan veel leed kan voorkomen, zal met blijdschap de gelegenheid aangrijpen, zich te laten doorlichten om zeker heid te hebben dat men deze ziekte niet heeft, zodat men ook geen ge vaar voor besmetting vormt voor zijn naaste omgeving. Ingesteld is thans een jaarlijkse muziekprijs van f 3000.— voor het beste werk van een Nederlandse componist. Deze prijs, beschikbaar gesteld door de N.V. Philips, werd de Prof. Van der Leeuw-prijs ge noemd naar de thans overleden minister van O.K. en Wdie dadelijk na de oorlog de actieve steun van de overheid aan de kunst krachtig bevorderde. De nieuwe industrie van Philips, de vervaardiging van gramofoonplaten thans nog te Doetinchem, doch in het voorjaar van 1952 geheel te Baarn zal de Nederlandse kunstenaar de kans geven, zich ver buiten de lands grenzen te doen horen en bekend heid te verwerven. Philips blijft blijkbaar bij de televisie, waar we dan de komende week van kunnen genieten, niet stil staan. Is hier dus een belangrijke voor uitgang in de Nederlandse industrie te constateren te Almelo moest worden medegedeeld, dat de Neder landse katoenindustrie een verlies van ongeveer 25 millioen gulden heeft geleden ten gevolge van de ont wikkeling der prijzen. Voorts moest de toestand in de tricotage-industrie alles behalve florisaDt zijn en met de werkgelegenheid in de wolindus trie is het bepaald droevig gesteld. Ook de steenfabrieken schijnen met moeilijkheden hebben te kampen. Dit zou men tenminste afleiden uit het faillissement van zulk een fabriek te Lienden, waardoor vrijwel alle in woners van deze gemeente werkloos zouden worden. In een spoedverga dering der Kamers van Koophandel voor Utrecht en Gelderland werd besloten, een speciale commissie naar Lienden te zenden om na te gaan, wat hier ter verbetering van de toe stand kan worden gedaan. Met be langstelling wordt het rapport dezer commissie, dat op korte termijn zal worden uitgebracht, tegemoetgezien. Ook voor behandeling door de Tweede Kamer van de winkelslui tingswet was de belangstelling der vele belanghebbenden uiteraard groot. Het is nu zo geworden, dat de gemeente een doelmatige koopavond (behalve Zaterdag) mag vaststellen de gemeente mag voorts de hal ve dag-sluiting regelen en bij alge mene maatregel van bestuur kunnen ook andere dan sigarenwinkeliers eventueel tot 7 uur des avonds open blijven. Dat zijn wel de voornaamste wijzigingen die in het ontwerp wer den gebracht. Het spreekt vanzelf, dat ook de Eerste Kamer haar licht over de nieuwe sluitingswet nog zal laten schijnen. Wat onze verhouding tot Indonesië betreft onze rege ring verklaarde zich bereid, dit vraagstuk tezamen met de Indone sische regering te bestuderen, doch de laatste verzekerde, dat zij recht streeks onderhandelingen wil over de opheffing van het Uniestatuut. Zo'n houding maakt ietwat wrevelig. De traditie wil dat de Tweede Kamer een paar dagen na Prinsjes dag bijeen komt om enkele zaken af te doen en dat zij daarna in de frac ties en in de afdelingen de verschil lende begrotingshoofdstukken onder zoekt. Zo kregen we tweedaags de bat over de winkelsluitingswet, een debat, dat ongetwijfeld interessant was. De moeilijkheid bij zulke on derwerpen is echter, dat er geen „politiek" aan ten grondslag ligt. Een winkelsluitingswet is een afweging van verschillende belangen en dat is een bezigheid welke nooit tot een oplossing te brengen is. Nimmer is er een wetsontwerp zo goed voor bereid geweest als dit. Eerst kwam er een voor-ontwerp dat talloze or ganisaties hebben besproken,daarna kwam het eigenlijke wetsontwerp, dat gedurende de schriftelijke behan deling nog tweemaal werd gewijzigd. Iedereen, die dus maar met de mid denstand te maken heeft, kreeg ruim schoots de tijd om zijn wensen ken baar te maken. Maar tijdens de be handeling in de Kamer bleek dat er nog vele wensen waren en dat de over eenstemming ver te zoeken was. Dat betrof niet alleen het princi piële punt van de Zondagsluiting, maar ook vele zakelijke punten. Winkels moeten op Zondag dicht zijn volgens deze wet. Een uitzon dering is echter gemaakt voor Joodse winkeliers en Zevendedagsadventis ten, die Sabbath vieren. Hier had Ds. Zandt ernstige bezwaren. Naar zijn mening moeten op Zondag alle zaken dicht zijn, met uitzondering van apotheken. Andere rechtse afge vaardigden, zoals de heren Schmal en Fokkema, hadden daartegen over wegend bezwaar. Zij zagen het als een uitoefening van gewetensdwang als men de Joden zou verbieden om Zondags geopend te zijn. Natuurlijk waren deze afgevaardigden voor een goede Zondagsrust, maar gewetens dwang mag niemand opleggen. Ds. Zandt was het daarmee niet eens. In het wetsontwerp was geregeld, dat de Gemeenteraad kan bepalen dat de winkels op Donderdagavond tot tien uur open mogen zijn. Dwang om een koopavond in te stellen, was er dus niet. Zou men echter hiertoe besluiten dan moest deze avond in ieder geval op Donderdag vallen. De heer Bachg wilde dat de Ge meenteraad zelf die avond moet kun nen aanwijzen. Wel wilde hij in de wet vastleggen, dat de Zaterdagavond in ieder geval moest worden uitge sloten. Deze avond is de voorbe reiding op de Zondag en is daarom de gezinsavond bij uitnemendheid. De hele Kamer ging daarmede z.h.s. accoord. Zo was het eigenlijk met de ge hele behandeling. Men had geen grote bezwaren tegen het ontwerp. Dat was bij de algemene beschou wingen duidelijk gebleken. De inge diende amendementen werden objec tief bekeken. De heer Bachg had nogal succes met zijn pogingen. Zijn tweede amen dement had de bedoeling om de be voorrechte positie van de sigaren winkeliers kleiner te maken. In het wetsontwerp was bepaald dat alle winkels 's avonds om zes uur ge sloten moeten zijn, met uitzondering van de sigarenwinkeliers die tot 7 uur hun winkels mogen openhouden. Is roken zulk een volksbelang dat deze maatregel gewettigd is, zo vroe gen verschillende, mannelijke, afge vaardigden. De één vertelde graag haring of bokking te lusten na zes uur, terwijl de ander de gewoonte had om bloemen te kopen na deze tijd. Door dit amendement (dat aan genomen werd met 40-22 stemmen, zal de groep worden uitgebreid voor die branches, waarvoor een latere sluiting een zakelijke behoefte is. De minister zal die groepen aanwij- 22 Volgens het ontwerp heeft de markt- en straathandel een bevoor rechte positie boven de winkels wat de sluitingstijd betreft. Genoemde handelaren mogen hun bedrijf n. 1. tot zeven uur uitoefenen. Dus een uur langer dan de winkeliers. Dat was een doorn in het oog van de heer Cornelissen, die dit onaanvaard baar en een oneerlijke concurrentie noemde. Een laatste debat was de halve dagsluiting. Oorspronkelijk zou bij Algemene Maatregel van Bestuur bepaald worden welke groep van winkels 's Maandagsochtends voor 1 uur of Maandag, Dinsdag, Woens dag na 1 uur gesloten moeten zijn, terwijl voor enkele zaken de Zater- middag als een vrije dag zou gelden. De heer Bachg wilde de gemeenten Maandag 1 October Jaarvergadering Oranjevereen. Dorp, in Lunchroom v. d. Water. Dinsdag 2 October K.V.P.-vergadering in R.K.Verenigingsgebouw Donderdag 4 October Vergadering Mid- denstandsvereen. in Hotel de „Unie Dinsdag 16 October Lezingen-comité Le zing met lichtbeelden door mr. P. Frima, in het Centrum. Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het Centrum- De zomertijd is weer voorbij met al zijn heerlijkheden; al scheen de zon niet altijd blij, toch zijn we weltevreden. Er is ondanks geprofiteerd door elk naar hartelusten, we kregen, wat elk mens begeerd: een periood' van rusten. Nu is de schoorsteen weer geveegd en „aan" zijn alle scholen; de portemonnaie is ook geleegd voor peperdure kolen! Het wintergoed komt uit de kast, straks hebben we 't weer nodig; slaat 't weer om, wel, dan is het vast bij ons niet overbodig Het najaar is nog mooi en zacht, maar d'eerste blaad'ren vallen, nu nog maar vier of zes of acht, maar straks bij duizendtallen. Nog schijnt de zon, maar zie, haar [kracht neemt sneller af, gaat henen, dan zitten we in de winternacht en 't najaar neemt de benen! De zomer wordt zo vark betreurd wanneer ze is verdwenen; 't is met mooi weer zo gauw gebeurd, 't Is voor je 't weet al henen. Staar U niet op de zomer blind, maar wees met alles blijde; want wie de schoonheid zoekt, die vindt haar in elk jaargetijde! H. v. H. laten bepalen wanneer de winkels gesloten zullen moeten zijn. Zijn amendement werd aangenomen. In het ontwerp is bepaald dat automaten, welke gevuld worden vanuit een winkel, vallen onder de winkelsluitingswet. 4 En nu maar wachten tot io October. Dan komen de Heren van Honderd weer bijeen. Zonder rust pauze zullen zij dan moeten verga deren tot Kerstmis. Op 4 October a. s. wordt de Nationale Reclasseringsdag ge houden. Het doel daarvan is niet alleen materële steun te vragen voor het werk der reclassering, maar in de allereerste plaats dit werk, dat meest in het verborgene geschiedt, te brengen in het zoek licht der belangstelling van het Nederlandse volk. De grote, zware gevangenis deur gaat open en weer dicht. En in het vroege morgenuur staat daar buiten, op het trottoir, een man, een vrouw, die vele jaren lang alle contact met de maat schappij verloren had, soms met een paar honderd gulden „uit- gaanskas" op zak. Wanneer zo'n man, wanneer zo'n vrouw in die vreemd ge worden wereld zelf de weg moet zoeken, waar komen ze dan te recht, en hoe spoedig zal die grote deur zich weer voor hen ontsluiten? Maar naast die deur wacht een andere man, een andere vrouw. De zoeven ontslagen gevangene behoeft niet alléén de lange, de moeilijke weg terug te gaan. De Reclassering, dat is zo n al gemeen begrip. Maar het zijn vele en velerlei organisaties, die onder dat hoofd tezamen gebracht zijn en samenwerken in verschil lende sectoren van het veldtochts- gebied. Het werk der reclassering vangt meestal aan met 1het voo£' lichtingsrapport. De politie maakt een procesverbaal op. Daarin vindt de rechter alle bijzonder- vervolg 2e blad

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1