Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De SpUyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda Vrijdag 5 October 1951 7e Jaargang No. 330 J [Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uitent] s Woendagsavonds inzenden. De laatste manschappen van het oorspronkelijke detachement Neder landse vrijwilligers van de 636 zijn er 51 gesneuveld zijn in het vaderland terug gekeerd. Zij worden te Rotterdam door Prins Bernhard toegesproken, waarbij Z.K.H. gele genheid vond,' er op te wijzen, dat de leden van dit detachement het aanzien van ons land in de wereld heeft doen stijgen. Als vanzelf gin gen hierbij de gedachten naar Kolonel Den Ouden, wiens weduwe kort te voren uit handen van H.M. de Ko ningin de versierselen, behorende bij de posthuum verleende onderschei ding ridder Militaire Willemsorde in ontvangst mocht nemen. Aan de manschappen werd het kruis Recht en Vrijheid uitgereikt. Recht en Vrijheid. Aan ditzelfde motto heeft blijkbaar een Amster damse speelclub gedacht, toen het zijn leden mededeelde, dat zij in de helft van deze week weer baccarat en roulette zouden kunnen spelen. Men meent, dat de bestaande wet op het hazardspel een vervolging niet mogelijk maakt - dat de club dus het recht heeft, te laten spelen en het bestuur nam tevens de vrijheid, justitie en politie van dit voornemen in kennis te stellen. Een strijd dus met open vizier, die echter nog wel niet zal zijn afgelopen. Het schijnt moeilijk te zijn, de „gokkers" te grijpen, getuige de beslissing van het Gerechtshof te Den Haag, dat zeven leden van speelclubs aldaar buiten vervolging stelde. Dat wordt voor de Minister van Justitie nog een moeilijke geschie denis, evenals de zogenaamde Velser affaire. Die zaak heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. De politieman Haak, een dergenen, die met deze ingewikkelde affaire heeft te maken en die kort geleden werd geschorst, kreeg het recht, zijn functie weer waar te nemen en weer gewoon zijn dienst te doen. De inspecteur Kuntkes, die eveneens op 21 Aug. jl. werd geschorst werd deze vrijheid nog niet verleend. Ook andere ministers hebben nun moeilijkheden. Minister in 't Veld zeer zeker ook. Het is nu eenmaal een feit, dat de woningbouw tenge volge van de kostbare maatregelen die moeten worden genomen om de vrijheid in het land te waarborgen, achterop komt. De woningnood heeft echter ontstellende afmetingen aan genomen en om nu toch aan geld te komen, wil de minister een natio nale premielening uitschrijven ten bedrage van 100 millioen gulden. Men zou dan obligaties maken ter grootte van 25 tot 1000 gulden, zodat een ieder daaraan zijn medewerking kan verlenen. Waarschijnlijk is de minister tot dit plan gekomen, door dat sommige gemeenten hierin zijn voorgegaan. Voor woningbouw is niet veel kapitaal beschikbaar en die gemeenten probeerden nu onder de eigen ingezetenen geld voor woning bouw te lenen. De algemene klacht: er is geen geld meer onder de mensen wordt nu misschien door dit initiatief gelogenstraft. Dat er geen geld meer is, ondervindt misschien de Midden stand wel het best ofschoon dat geen beste ervaringen zijn. Getuigde er de Troonrede niet reeds van, dat de Middenstand een moeilijke tijd doormaakt? De regering zou in overleg met het bedrijfsleven nagaan, welke maatregelen er kunnen worden genomen, om aan de beta lingsmoeilijkheden het hoofd te kun nen bieden. De Middenstand in de hoofstad is blijkbaar van mening dat men al een heel eind verder zou zijn, als de clientele prompt betaalde. Daar mankeert nog wel eens een en ander aan. Alleen in de hoofdstad moeten er reeds 13.000 mensen zijn, die of slecht, of helemaal niet betalen. Die de een na de ander „uitpoffen". Onder het motto: help jezelf, is nu te Amsterdam al weer in na volging van andere gemeenten, die dat instituut reeds kennen een lijst van wanbetalers saamgesteld een zwarte lijst, die de aangeslotenen des Verlangd waarschuwt of zon nieuwe klant wel dan niet goed is voor zijn bestellingen. Eigenaardig is dat de officiële Middenstandorgani satie, de Amsterdamse Middenstands Centrale, zich van het nieuwe bureau distancieerde en zich haastte, mede te delen, dat het met de nieuwe in stelling niets bad uit te staanr. Toch schijnthet nieuwe „anti-wanbetalings- bedrijf", waarvoor ook werkstuden ten worden ingeschakeld, goed te zijn opgezet. Wij mogen tenminste niet aannemen, dat de Middenstan ders, die een klein bedrag per jaar moeten storten, van de regen in de drop zullen komen, zoals gebeurde i»et die aannemers te Venlo, om wie het gehele land zich een beetje vrolijk maakte. Een fantast wist hen ertoe te brengen, min of meer grote bedra gen af te staan aan een meneer die vertelde, om Venlo defensiewerken voor het Amerikaanse leger te moe ten aanleggen. De heren hadden kun nen weten, dat wij zover nog niet zijn. Besluiten we met het spoorweg ongeluk nabij Amsterdam dat ook een ramp had kunnen worden. Een Dieseltrein met 100 km. vaart uit de rails gelopen en dan maar twee ge wonden, is toch wel een unicum. opnoemen, waar de meisjes en jongens heen gaan, om wijsheid op te doen|| en zich geschikt te maken om straks in de maatschappij hun plaats te gaan bezetten. Zij zitten overvol. De ouders zijn werkelijk blij als hun dochter of zoon eens een avond thuis is. Daarom moeten wij, volwas senen, uitermate voorzichtig zijn met het probleem jeugd. Wij moeten hen ook niet teveel uit huis halen, hoe zeer wij ook begaan zijn met hun lot. Het zou kunnen zijn dat door onze goede jeugdzorg een ander veel moeilijker probleem werd ge- schapen, namelijk: de jeugd zou zich thuis onwennig gaan voelen. En wat dan? Dan wordt de innigste band verbroken die we kennen. De band tussen vader, moeder en kin deren. Dan verscheuren we de een heid in het gezin. Daar vooral moe- ten we om denken bij al ons geploeter om de jeugd toch maar in goede banen te leiden. Want de jeugd kan overbelast zijn, neen, de jeugd I S reeds overbelast. Zal zich dat niet wreken? Tot de volgende week. Kris-Kras. OVERBELASTING We maakten een dezer dagen een grote vergadering mede, waar alleen maar gesproken werd over het pro bleem van onze tijd: „JEUGD". En wie wil beweren, dat het met dit probleem nog al los loopt, hem of haar kunnen we adviseren: let eens op de jeugd. En met de jeugd be doelen we dan jongens en meisjes van 14 tot 21 jaar. Op toevallige wijze kwamen wij aan de weet, dat een vakorganisatie, die plusminus 5000 leden telt, 28% aan jonge le den bezit. In bedoelde organisatie worden dan ook vele pogingen in het werk gesteld, om afdelingsgewijs jeugdclubs te stichten, met het doel hen eenmaal in de 14 dagen bijeen te laten komen. Want, wordt gezegd; onze jonge leden moeten worden voorgelicht, opdat zij straks onze generatie op een waardige wijze we ten te vervangen. Nu is de grote moeilijkheid om die jonge mensen eenmaal in de veertien dagen bijeen te krijgen. Wij volwassenen, zien de noodzaak wel in, dat het opko mende geslacht voorgelicht moet worden op elk gebied. Dat betekent dus, dat de jongelui vele avonden van huis zijn. Hetzij naar de avondschool om een vak te leren, of handelsavondschool, of catechisatie meisjesvereniging, jongelingsvereni- ging, afijn, zo kunnen we heel wat De activiteit naar buiten van onze Staten-Generaal is de laatste weken niet erg groot. Noch de Heren van Honderd - de Tweede Kamerleden, noch onze Senatoren vergaderen in het openbaar. De activiteit houdt zich beperkt tot bijeenkomsten bin nenskamers. Vooral de verschillende begrotingshoofdstukken staan mo menteel in het middelpunt van de gesprekken. De Tweede Kamer heeft er reeds verschillende in de com missies onderzocht en het zei wel niet zo lang meer duren eer de Voorlopige Verslagen worden uit gebracht. De tijd dringt alweer, want het ligt in het voornemen van Voor zitter Kortenhorst om op Dinsdag 6 November a.s. te beginnen met de Algemene Beschouwingen. Daarmede is het hoog-seizoen weer aangebro- ken. Er wordt nu hoofdzakelijk binnens kamers vergaderd. Dinsdagavond was duidelijk te metken op het historisch Binnenhof, dat er iets „of ficieels" te doen was. De fraaie vestibule baadde in een zee van licht en de prachtige bloemenversiering noodde tot binnengaan. Auto's reden af en aan. De aandachtige toeschou wer zag vele hoge burgerlijke auto riteiten het Kamergebouw binnengaan. De Voorzitter van de Tweede Ka mer en zijn charmante vrouw hielden nl. een receptie ter ere van de res tauratie van het gebouw. Tot de gasten behoorden de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de Ministers en Staatssecretarissen, de leden van de raad van State en van de Algemene Rekenkamer, leden van het personeel van de beide Ka mers, benevens een groot aantal personen, die een aandeel hebben gehad in de verbouwing van het Kamergebouw. Er waren dus heel wat gasten. Zij kregen thans de gelegenheid om het gerestaureerde gebouw eens beter te bekijken, het geen ongetwijfeld de moeite waard is. Onvermoeid drukten Voorzitter Kortenhorst en zijn vrouw de vele handen, die hun werden gereikt. De vergaderzaal was omgetoverd in een conversatiezaal. De regeringstafel had moeten wijken voor een buffet, waar aan het goed toeven was. Enige uren lang bleven de vele gasten in een geanimeerde stemming bijeen. Het was ongetwijfeld een geslaagde Dinsdag 9,October Cursus Persoonlijkheid in Lunchroom v. d. Water. Dinsdag 16 October Lezingen-comité Le zing met lichtbeelden door mr. P. Frima, in het Centrum. Donderdag 25 October Instituut voor Ar beiderontwikkeling, spr. Willem van Iependaal in Lunchroom v. d« Water. Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het Centrum- Zaterdag 17 November Instituut voor Ar beidersontwikkeling Filmavond in Lunchroom v- d. Water. Officieële Mededelingen Stremming verkeer De brug bij de Burg Trooststraat over de ringvaart van de Zuidplas- polder zal op Maandag 8 en Dins dag 9 October a.s. voor alle verkeer zijn gesloten wegens herstellingswerk zaamheden. Sluiting sluis In verband met dringende repara tiewerkzaamheden zal de sluis aan de Nesse met ingang van Maandag tot nader order voor het scheepvaart verkeer gesloten zijn. Formulieren kinderbijslag De aandacht word er op gevestigd dat de aanvraagformulieren voor kin derbijslag rechtstreeks moeten wor den opgezonden naar de Raad van Arbeid of de betreffende bedrijfsver eniging en niet eerst worden afge stempeld ter gemeentesecretarie. Sloten schouw Burgemeester en wethouders der gemeente Waddinxveen brengen ter algemene kennis dat op 22 October a.s. en volgende dagen schouw zal worden gedreven over de sloten, straten wegen en paden als gedoeld in de algemene politieverordening dezer gemeente. Mitsdien zorge een ieder, wie zulks aangaat, dat de sloten behoorlijk zijn uitgebaggerd van ruigte en kroos gezuiverd en dat de kanten behoor lijk opgewerkt of geschoeid zijn. Het niet nakomen van deze ver plichting wordt overeenkomstig de bepalingen der algemene politiever ordening gestraft. De aandacht wordt er op geves tigd dat voor het in orde houden der sloten zijn aangewezen de aan- wonenden, ongeacht of zij huurder dan wel eigenaar zijn. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 bankbiljet van f2,50, 1 portemonnaie met inhoud. Verloren1 portemonnaie met inhoud. receptie, welke gelukkig in overeen stemming was met de berooide po sitie van 's Lands Kas. Het feit, dat deze restauratie op bescheiden wijze werd gevierd, is vanzelfsprekend. Ons „Huis der Natie" neemt een belangrijke plaats in ons volksleven in En als men ziet, hoe onze parle mentsleden daar moeten vertoeven, dan kan men kwalijk zeggen, dat zij verwend zijn. De ruimte is nog steeds te klein, ook na de verbou wing. Vergeleken bij de paleizen in het buitenland zijn onze nationale vergaderzalen poppenkamers, al is de omgeving niet te overtreffen. Het plan om een nieuw parlementsge bouw te stichten in een buitenwijk van Den Haag zal de eerste jaren wel niet verwezenlijkt worden. Aan zo'n representatief gebouw is echter behoefte. Maar de Kamerleden zijn wijs genoeg om te beseffen, dat mea zoiets in deze tijd niet kan verlangen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1