Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Z)e Sptifyd van de week Weekagenda De Gemeenteraad weer bijeen Kris-Kras No. 331 Vrijdag 12 October 1951 7e Jaargang [Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Een groot Nederlander en een goed mens, die warme liefde voor zijn vele duizenden arbeiders koes terde, is met het overlijden van dr. A. F. Philips heengegaan. Hij de koopman was het, die het Philips- bedrijf groot maakte, doordat hij mogelijkheden zag, die anderen niet of eerst veel later opmerkten. Voor de radio-omroep is de in de ouder dom van 77 jaar ontslapene een grote stuwkracht geweest voor de radio en ook voor de televisie. Het is weinig voorgekomen misschien nooit -dat voor een groot Nederlander reeds tijdens zijn leven een standbeeld werd opgericht. Voor Anton Philips is dat wél ge beurd en menigeen heeft te Eindhoven bij het vernemen van zijn overlijden even naar het standbeeld opgekeken in dankbare herinnering. Het leven van dr. Philips is er een bewijs voor, dat het particulier initiatief in het begin van deze eeuw nog veel kon bereiken dat dank zij dit initiatief en inzicht een zaak kon uitgroeien tot een wereldconcern. Indien de staat destijds met het fabriceren van gloeilampen was be gonnen, zou dat bedrijf zeker niet tot een wereldconcern zijn uitge groeid. Wij kunnen dan ook wel zeggen, dat met het verscheiden van deze te Zaltbommel geboren wereld burger de periode van het particu lier initiatief is afgesloten. In deze tijd zal het niet goed mogelijk zijn, dat een particulier in zijn werk zulk een hoogte bereikt, ook al zou hij het advies volgen, dat bij de Ac countantsdag 1951, welke te Amster dam is gehouden, door mr. K. P. v. d. Mandele voor ons gehele volk is gegeven. De heer v. d. Mandele, die voorzitter is van de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrie ken gaf ons volk de raad, hard te werken, te sparen en gemeenschaps zin te beoefenen. Als wij één bedrijf kunnen noe men, waarin hard wordt gewerkt, dan is dat zeker het vervoer dat per vrachtauto geschiedt. Nu heeft dit particuliere vrachtautovervoer altijd aan de spoorwegen een grote concurrent gehad naar de mening dier particulieren ook een oneerlijke concurrent, die hen met te lage tarieven „de das trachtte om te doen". Een feit is, dat de machtige spoorwegen eventuele verliezen op het vrachtvervoer kunnen verwer ken. Voor het personenvervoer toch hebben de spoorwegen tegenwoor dig in ons land practisch het mono polie, daar ook de autobusdiensten, al dan niet gecamoufleerd, vrijwel alle onder de N.S. resorteren. Dit is met het vrachtvervoer nog geens zins het geval, zodat de te lage vrachttarieven, die veelal in verband met de concurrentie worden berekend, op het personenvervoer kunnen drukken. Zo werd dan ook door enige leden der Eerste Kamer de opmerking gemaakt bij het wets ontwerp tot voorziening in de kapi taalsbehoefte der N.. S. - dat een particuliere maatschappij er zeker niet in zou slagen, 290 millioen gulden nieuw kapitaal aan te trekken, wanneer deze op eenzelfde balans- positie en winstcapaciteit zou moeten wijzen. Dit zou te minder gelukken omdat particuliere bedrijven wél en N. S. geen belasting behoeven te betalenGeen belasting! Praten we er niet verder over. De onvoor ziene extra belasting op de post materiaal voorziening bleef bij het grote ongeluk nabij Sloterdijk waar een volgeladen trein gedeeltelijk de railleerde, gelukkig tot het materiaal beperkt. Maar wie de geweldige ra vage heeft gezien wie de ont spoorde wagons heeft zien hangen, kan zich niet begrijpen, dat er bij dit ongeluk slechts twee mensen licht werden gewond. Ondanks die afge lopen wielband bleek wel, dat het materiaal der wagons best is. Een geruststelling voor de reizigers Van materiaal-schade gesproken: te Rotterdam richtte een brand in een fabriek van meubelen en huis houdelijke artikelen een schade aan die liefst op 2,5 millioen gulden wordt geschat. Van eenzelfde aard is ook het bericht van de grote brand in Schiedam, waar de Baronie-choco ladefabriek in de as gelegd werd, tot een schade van enkele millioe- nen guldens. Het personeel, 600 man sterk, is hierdoor zonder werk ge komen. Materiële schade moet worden aan vaard, hetzij door degenen, die haar rechtstreeks lijden, dan wel door de verzekering. Men kan echter ook een schadegevoel hebben, zonder dat men materieel nadeel heeft on dervonden. En dat gevoel hadden, net als de bewoners te Enschede een tijdje geleden de Groningers, toen hun gemoderniseerde schouw burg werd geopend en de regering verstek liet gaan. De voorzitter van het Groningse Schouwburgbestuur, de heer Buchli wond er in zijn ope ningsrede geen doekjes om en zei ronduit, dat men het betreurde, dat de regering zo weinig belangstelling toonde voor het culturele leven van ons Hoge Noorden. Het moge de Groningers een troost zijn, dat de Enschedese tentoonstelling, die het zelfde lot onderging, toch tot een succes werd! Van succes gesproken: dat hadden ook de marechaussee, de douane-ambtenaren, die sigaretten- zwendel van militairen op het spoor kwamen. Zij namen bij een bepaald onderdeel, dat aan oefeningen in Duitsland had deelgenomen, niet minder dan 30.000 sigaretten in be slag plus nog een hele serie souvenirs. Minder moedgevend is het bericht van de schoenfabriek „Bata", waar 300 man op wachtgeld moest worden gesteld wegens het uitblijven van orders. Nederlandse volk, na de bevrijding een heren leventje zouden hebben, verzorgd van de wieg tot het graf. En hoe bitter is dat tegengevallen. Is het wonder dat de ontevredenheid welig tiert? Die ontevredenheid staat op onze gezichten te lezen. Natuur lijk wordt er gelachen, worden feesten georganiseerd, wordt alles gedaan, om onze tevredenheid maar te ver bergen. Maar zo gauw iemand met zijn gedachten alleen is, komt die norse trek op het gelaat. Soms kan het hem of haar overvallen op een feestavond en dan is de aardigheid van het eens uit de sleur zijn, er vanzelf af. Inderdaad, wij hebben vele en moeilijke zorgen. Het gelaat is de spiegel van de ziel. De teat-middeleeuwse schilder Je roen Bosch heeft dat begrepen en hij wordt de schilder genoemd, die het gelaat der boosheid tekende. Tal van zijn werken wijzen op de boos heid en ontevredenheid die op de gezichten van zijn schilderwerk valt af te lezen. Nu in onze tijd, heeft het werk van Jeroen Bosch ons nog heel veel te zeggen. Er is niet veel veranderd in de tijd, die ligt tussen het leven van Jeroen Bosch en de tijd waarin wij leven. De norsheid valt bij ogenblikken op ons gelaat te lezen. Zonder dat wij het ons bewust zijn. Wij allen zouden pracht objecten zijn voor Jeroen Bosch. Het is maar goed, dat wij nu geen kunstschilder kennen als Jeroen Bosch. Die man zou werk te over vinden, om onze gezichten op het doek te zetten. Tot de volgende week. Kris-Kras. Dinsdag 16 October Lezingen-comité Le zing met lichtbeelden door mr. P. Frima, in het Centrum. Donderdag 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Oct. Bazar van V.V. „Waddinx veen" in Lunchroom van de Water. Vrijdag 19 October ledenvergadering Chr. Houtbewerkersbond in 't Centrum Dinsdag 23 October Jaarvergadering A. R. kiesver. „Nederland en Oranje" Donderdag 25 October Instituut voor Ar beidersontwikkeling, spr. Willem van lependaal in Lunchroom v. d- Water. Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het Centrum- Vrijdag 16 NovemberN.C.R.V.-Steravond in Cantine N-V- Dobbelmann Officieële Mededelingen OPENBARE BEKENDMAKING Goedkeuring uitbreidingsplan De Burgemeester van Waddinx veen brengt ter algemene kennis, dat het raadsbesluit van 13 Juni 1951 tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan, regelende de be stemming in onderdelen van de gron den, gelegen langs de Noordkade in de gemeente Waddinxveen, door heren Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van 18 Septem ber 1951 no. 2 is goedgekeurd. De stukken liggen voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie. Waddinxveen, 11 October 1951. Burgemeester voornoemd, A. Warnaar Jz. De gemeenteraad in het verweer tegen de Goudse annexatieplannen EEN NORS GEZICHT Ontevredenheid siert de mens van vandaag. De mens wordt steeds on tevredener. Vanzelfsprekend zijn daar allerlei oorzaken voor aan te wijzen. Wij leven in een geheel andere tijd dan wij denken. Het dringt nu, 6 jaar na de bevrijding, nog niet tot ons door, dat de verhoudingen in het maatschappelijk leven totaal ver anderd zijn, vergeleken bij de ver houdingen, die in de jaren voor de oorlog van kracht waren. En wij zijn evenmin te overtuigen, dat die verhoudingen van voor de oorlog, nooit meer terugkomen. Wij hebben altijd nog de verwachting, dat het zal worden, zoals wij toen gewend waren. Velen, ja duizenden hebben geloofd wat ons in bezettings tijd werd voorgehouden, dat wij, ons Dinsdagavond vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Warnaar. Bij de ver schillende ingekomen stukken deelde de voorzitter o.a. mede dat de ge deeltelijke herziening van het uit breidingsplan aan de Noordkade was goedgekeurd. De jaarwedden van de wethouders zijn herzien en met in gang van 1 Januari 1951 gebracht op f 880,— en per 1 Maart 1951 op f 925,— Vastgesteld werd een verordening op het verlenen van kinderbijslag en de begroting voor de bijz. vaktekenschool werd ver hoogd met een subsidie van f 672,— voor het verbeteren van de verlichting in de school aan de Oranjelaan. Bij de benoeming van de leden van de woonruimtecommissie stelde de heer Noorlander een tegencandi- daat nl. de heer F. Alblas in de vaca ture van Mevr. van der Torren, omdat naar zijn mening het Ned. Hetv. element niet voldoende in de commissie was vertegenwoordigd. Bij de stemming kreeg Mevr. van der Torren 10 en de heer Alblas 3 stem men. Verder werden herkozen de heren van Nielen met 12 stemmen, Schouten met 12 stemmen, van Tol met 12 stemmen en Kraneveld met 11 stemmen. Een stem werd uitge bracht op Ds. Moll, een op de heer van Egdom en een op de heer Noorlander. Een verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden en een wij ziging van de verordening op de heffing van vleeskeuringsrechten wer den goedgekeurd. De bedrijfsrekenin- gen over 1951 konden voorlopig worden vastgesteld. De school aan de Oranjelaan ver kreeg medewerking voor de aan schaffing van nieuwe taalboekjes tot een bedrag van f367.—, terwijl een verandering in de centrale verwar ming mag worden aangebracht, ten einde W.C.s en waterleiding in de winter tegen bevriezing te beschermen. De vereniging voor uitzending van kinderen naar vacantiekolonies zag, aanvangende het jaar 1951 het sub sidie verhoogd van 40 op 75 cent per verpleegdag per kind. Op een vraag van de heer Venema of wel voldoende kinderen worden uitge zonden, antwoordde de voorzitter dat de beoordeling daarvan geheel in handen ligt van de schoolarts. Daarna was aan de orde het voor stel van B. en W. om niet in te trekken, overeenkomstig het advies van Ged. Staten, het besluit tot het verlenen van een vacantietoeslag aan het „hogere" personeel. De heer Hijkoop verklaarde zich tegen dit voorstel, omdat van doorzetten niets is te verwachten en aan de departe menten kan men toch al niet klaar komen met het werk. De heer van Egdom merkte op dat het besluit juist was genomen om de Minister te wijzen op de wensen van een gemeenteraad in verband met de loonpolitiek. Het voorstel werd toen aangenomen met de stem van de heer Hijkoop tegen. Toen kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot het in stellen van een spaarfonds voor de arbeidscontractanten in dienst der gemeente. De bedoeling is dat op het loon 4 pCt. wordt ingehouden, waarop de gemeente rente geeft en bij beëindiging van de dienstbetrek king of bij overgang in vaste diens

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1