Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag de. Spiegel van de week Kinderen in nood Kris-Kras Weekagenda BEKENDMAKING No. 332 Vrijdag 19 October 1951 7e Jaargang I Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De Rotterdamse Tramweg maat schappij zorgt voor het vervoer naar en op het eiland Schouwen. Het vervoer naar dit eiland zou kunnen worden verbeterd, indien men ponten met z.g. koplading zou laten vaten: voor er op, achter er af. Ook op het eiland is men niet be paald tevreden over het vervoer. Ouders die op het Westelijke deel van het eiland wonen, hebben ten minste geweigerd, hun kinderen naar school te sturen, als er niet voor beter vervoer wordt gezorgd. De toestand schijnt nu zo te zijn, dat de schooljeugd om half zes op moet wil zij op tijd zijn en dat de kinderen zo tegen half zeven s avonds weer thuis komen. Indien dit werkelijk zo is, zal daar wel spoedig verbetering in worden gebracht. Een comité van actie is gevormd, dat alle vervoers- klachten met het ministerie van On derwijs, met de Rijksverkeersinspectie en met Ged. Staten van Zeeland zal behandelen. Voor de Schouwense schoolkin deren is het te hopen al zijn zij het hier zelf misschien niet mee eens, dat dit vervoerprobleem spoedig zal zijn opgelost. Raakt deze kwestie slechts een klein deel van ons volk dit is niet het geval met het ontwerp Zieken fondswet, waar bijna iedereen in Nederland mee te maken heeft. Met dit ontwerp wordt orde gebracht in een chaos van circulaires en aan vullende circulaires waaruit tenslotte slechts enkelingen een uitweg wisten. Voor een algemeen verplichte ver zekering is de tijd nog niet rijp (niet meer rijp?) zo wordt opgemerkt en er is naar gestreefd, overheids bemoeiing in deze materie zo veel mogelijk te beperken. De allervoor naamste bepalingen voor de nieuwe wet zijn, dat de inkomensgrens voor vrijwillig verzekerden op f 4000 per jaar is gesteld (f 4925 voor verplicht verzekerden in loondienst) - dat Ziekenfondsen die willen verdienen en dus op commerciële basis zijn ge schoeid, niet meer worden toegelaten, dat iemand, die zich vrijwillig ver zekerd, ook z'n gezinsleden dat geluk deelachtig moet doen worden - dat de Ziekenfondsen een verzekerde „er niet uit mogen gooien" als hij door gezondheidstoestand of leeftijd „te duur" zou worden dat het couponstelsel, hoewel niet ideaal, voorlopig wordt gehandhaafd. Het ontwerp, dat beoogt, een goede ge neeskundige verzorging binnen het bereik van de gehete bevolking te brengen, is ter discussie gepubliceerd. Liefhebbers vóór! De Vereniging van Nederlandse Gem2enten discusseerde te Utrecht, in een buitengewoon congres, over de woningbouw. Men weet, dat de regering 40.000 woningen wil doen bouwen. Genoemde vereniging acht dit aantal te laag en drong er in een resolutie op aan, in 1952 ten minste 50.000 woningen te doen bouwen. De woningnood is zo ontstellend groot, dat het te wensen is, dat deze minimum-eis in vervulling zal gaan. Waj moeten hier niet de kant uit als in Rome, waar grote huizen leeg staan omdat de huren ervoor niet zijn op te brengen en een groot deel der bevolking in holen woont dan wel in hutten zelf vervaardigd uit benzine blikken en dergelijk ma teriaal. Edoch ook in Den Haag staan reeds verscheidene nieuwe flat gebouwen leeg. Dat is in één woord mis. Dit woordje zouden wij ook kunnen gebruiken bij de onmogelijk heid, dat dehier vertoevende Abon- nezen, ondanks de meermalen tot uitdrukking gebrachte grote waar dering voor de belangrijke, door hen in het verleden bewezen diensten in ons leger kunnen worden opge nomen. Die Ambonnezen zijn hier slechts tijdelijk, meent de minister, zij hebben de Nederlandse nationali teit niet en bovendien is met de Indonesische regering overeengeko men, dat deze groep niet operatio neel zal worden gebruikt. Als deze mening eens ter discussie werd gesteld, zou er wel eens wat los kunnen komen. Wij herinneren ons bij voorbeeld de teraardebestelling van de vroegere G.G.: J. B. van Heutsz waarvoor vele Ambonnese strijders van het K.N.I.L. waren overgekomen. Bij het monument Van Heutsz te Amsterdam werd het K.N.I.L. gehuldigd, blijvend gehuldigd. Doch de steunpilaren van dit le ger mogen en kunnen, met waarde ring voor de bewezen diensten, niet in het Nederlandse leger worden op genomen. Ja, het is wel raar. Ook ditmaal moeten we ons over zicht besluiten met een relaas van verkeersongevallen nabij Zaltbom- mel, waar tengevolge van de mist een autobus geramd werd en enkele andere botsingen plaats hadden. In totaal werden hierbij drie personen gedood en vier gewond. vruchten plukken van de harde strijd die gevoerd is om de vakbeweging te maken tot wat zij nu is, de hele boel maar in de steek te laten? Is het niet nodig, dat de leden van de vakbeweging nu eens gaan tonen dat het ernst is met het lidmaatschap Dat zij de geschiedenis, de historie van het ontstaan van de vakbewe ging waar moeten maken. Van onder af gegroeid, van onder af zal ook moeten worden uitgemaakt welke maatregelen moeten worden getrof fen. om de sociaal-economische be langen van de leden op zijn best te behartigen. Dan blijft er maar één ding over: de vergaderingen te bezoeken. Daar uw mening naar voren te brengen, daar te oordelen over ge nomen of nog te nemen besluiten of beslissingen, is uw plicht. Deze houding moet doordringen tot over de gehele linie. En dan zal resultaat zeker niet uitblijven. Dan komt de belangstelling terug, die nu bijna geheel ontbreekt. Het zelf-doen door de organisaties is de enige weg tot verbetering. Tot de volgende week, Kris-Kras VERGADERING-BEZOEK Wie tegenwoordig een vergade ring bezoekt hetzij van een vakor ganisatie of een andere vereniging, hoort meestal in het openingswoord van de voorzitter, dat het hem spijt, dat er maar zo weinig belangstelling bestaat. Het vergaderingbezoek is inder daad een probleem en alle vereni gingen hebben er mee te maken. Er wordt van alles gedaan om het te activeren. We zouden de tegenwoor dige vergaderingen die gehouden worden in een paar woorden kunnen noemen: „Brood en spelen". Daar mede bedoelen wij, naast de punten van de agenda (het brood), afwisse ling in allerlei vormen (de spelen). Helaas kan ook deze vorm van ver gaderen niet het gewenste resultaat brengen. Toen deze methode werd ingevoerd bij de diverse verenigingen, nam het bezoek wel wat toe, maar we zijn er nu al weer aan gewend en we blijven kalm in onze luie stoel zitten als er verz* melen wordt geblazen. Een ander knapt het werk wel op. Het is niet moeilijk voor deze mentaliteit een oorzaak te vinden. Wij hebben toch niets meer te ver tellen, alles wordt van bovenaf ge regeld, dus waarom en waarvoor zouden wij ons druk maken? Zo wordt er gesproken. Maar is deze wijze van spreken nu wel goed te noemen? Komen wij niet in conflict met ons persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel? Wij vergeten steeds één ding. Namelijk, dat alles wat in onze maatschappij is tot stand gebracht van onder af is gegroeid. Als voor beeld nemen we de vakbeweging. Is die niet opgekomen uit de arbei ders? En moeten we nu, nu wij de In het gezinsleven ligt de kern van de maatschappij. Gedurende zijn groeiperiode beeft de mens leiding nodig in allerlei opzicht, die de buiten wereld, zoals de school, de vereni ging of de kerk onmogelijk kan ge ven. Een kind dat geen gezinsleven kent, is als een koorddanser, het wordt voortdurend met een val be- dreigd. Men kan die kinderen vinden bij duizenden. Niet alleen wezen beho ren ertoe, maar ook veel halfwezen, kroost van gescheiden ouders,spruiten van hen, die uit de ouderlijke macht zijn ontheven of ontzet en ook kin- deren van ouders, die hun taak niet aan kunnen, hetzij door oorzaken die bij hen zelf liggen, hetzij door moeilijkheden in de structuur van het kind. Nog is de lijst van hulpbehoeven den niet compleet. Er zijn nog groe pen kinderen, die het gezinsleven moeten missen omdat zij meer dan gewone aandacht en zorg vragen: de doofstommen, verlamden, blinden, achterlijken en idioten. Alle genoem den staan hulpeloos in een maat schappij, die juist aan de mens hoger eisen stelt dan ooit. Zij vormen een probleem omdat wij eigenlijk aan hun moeilijkheden zijn voorbijgeleefd, Zij zijn min of meer vergeten omdat ze zelf niet kunnen opkomen voor hun rechten. Zij zijn echt kinderen in nood. Kinderbescherming is een nationale zaak. Dat wil zeggen dat alle groe pen van ons volk zich met de or ganisatie daarvan moeten bemoeien. In Nederland wordt dit werk nog te veel door bepaalde klassen ge daan. De massa staat er nog buiten. In landen als Zweden en Zwitserland ligt men ons op dit terrein jaren voor. Dit is betreurenswaardig en on nodig. Een land dat in enkele maan den een paar millioen gulden bijeen brengt voor kankerbestrijding beschikt zeker over de middelen om zijn kinderen sociaal te verheffen. Wat winnen wij met de beteugeling van kanker en tuberculose wanneer de jeugd voor een deel geestelijk te gronde gaat? Wij zullen meer moeten doen voor de kinderen in nood. Bedrijfsleven, jeugdorganisaties, vakverenigingen, kortom het gehele volk stelle zich achter dit werk. Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Oct. Bazar van V.V. „Waddinxveen" in Lunch room van de Water. Vrijdag 19 October ledenvergadering Chr. Houtbewerkersbond in 't Centrum Dinsdag 23 October jaarvergadering A. R. kiesver. „Nederland en Oranje" Woensdag 24 October ledenvergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond te 7.30 uur in Geref. Jeugdgebouw. Donderdag 25 October Instituut voor Ar beidersontwikkeling, spr. Willem van Iependaal in Lunchroom v. d. Water- Donderdag 25 October Vergadering Winkelweekcomité 's avonds 8 uur in Hotel „De Unie" Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het Centrum- Vrijdag 16 November N.C.R.V .-Steravond in Cantine N-V- Dobbelmann Zaterdag 17 November Instituut voor Ar beidersontwikkeling Filmavond in Lunchroom v- d. Water. Officieële Mededelingen De Burgemeester der gemeente Waddinxveen brengt ter algemene kennis, dat van 22 t.m. 23 October 1951 een meerdaagse militaire oefe ning zal worden gehouden onder lei ding van de Territoriaal Comman dant tevens Garnizoenscommandant Rotterdam. Deze oefening, waarbij de deelne mende troepen zoveel mogelijk onder oorlogsomstandigheden zullen ver keren, bestaat deels uit verplaatsin gen, zowel te voet als gemotoriseerd, deels uit gevechtsacties. Uit de aard der zaak zal een groot deel van de oefeningen zich derhalve afspelen op of in de onmiddellijke nabijheid van de wegen; op verschillende plaatsen echter zal het noodzakelijk zijn in het terrein te oefenen en derhalve het terrein te betreden. De bevolking wordt verzocht het verloop van de oefening 'zo weinig mogelijk te storen. Van hun kant zullen de oefenende troepen ook de bevolking zo weinig mogelijk over last bezorgen. Het is niet uitgesloten, dat door het optreden van de troepen tijdens de oefeningen plaatselijk enige schade zal ontstaan. Deze schade dient door de eigenaars, pachters of beheerders onmiddellijk (nog dezelfde dag) te worden aangegeven op de gemeente secretarie, dan wel bij de politie. Schade kan eveneens worden op gegeven aan de officieren die zich bij de troepen bevinden, doch dan alleen aan die officieren, welke een witte band aan de linkerarm dragen. Een militaire schadecommissie zal deze meldingen de volgende dag on derzoeken en de toegekende schade bedragen nog dezelfde week uit betalen. Schademeldingen, welke te laat worden ingediend kunnen als regel niet voor vergoeding in aanmerking komen Het is derhalve in ieders persoon lijk belang onmiddellijk na het voor bijtrekken der troepen aangifte te doen van eventuele beschadigingen. Het najaar biedt daarvoor op zeer bijzondere wijze de gelegenheid nu de kinderpostzegelactie weer een aanvang neemt. Meer dan 350 in richtingen van alle gezindten profi teren van het fonds dat op deze wijze wordt bijeengeharkt. Honder- derdduizend kinderen uit alle rangen en standen moeten elk jaar in de rug worden gesteund om in de maat schappij te kunnen blijven staan. Laten wij hun die steun bieden, daar mee het fundament versterkend van de toekomst van dit volk, die in de kinderen wordt gevonden. Een volk dat leeft, bouwt aan die toekomst.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1