Weekblad voor Waddinxveen Gouda co+vtca Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag De. Spieyd van de week Weekagenda Kris-Kras Geen kentekens voor bromfietsen Vrijdag 26 October 1951 7e Jaargang No. 333 1 |Adres Redactie en Administratie I Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Woendagsavonds inzenden. Er zijn ontegenzeggelijk dingen waarin een klein land groot kan zijn. Zulk een groot ding -zowel in letterlijke als in figuurlijke zin is de nieuwe radio-telescoop, welke het bestuur van de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek „ergens in Nederland zal plaatsen. Over de plaats, waar de telescoop, die een doorsnede krijgt van 25 meter, zal worden op gesteld, is nog geen beslissing ge nomen. Dat is ook niet gemakkelijk: deze plaats moet op z'n minst 5 kilometer van een autoweg zijn ver wijderd; er mag geen water in de omgeving zijn, een vliegveld of een electrische spoorbaan levert mede storingen. De kosten voor de bouw van deze telescoop welke de groot ste sterrenluisterpost ter wereld zei zijn, zullen zo ongeveer een halt millioen gulden bedragen, die ge noemde organisatie zal betalen. Of dit apparaat ten slotte ook in de oorlog een rol kan spelen, een vroegere Duitse radar-reflector doet thans te Kootwijk dienst als radio telescoop kunnen wij niet beoor delen, doch vast staat, dat over een drietal jaren, als Werkspoor het ge vaarte heeft opgeleverd, de Neder landse sterrenkundigen bijzondere ontdekkingen kunnen doen. waaruit de gehele wetenschappelijke wereld zal blijken, dat een klein land ook groot kan zijn. Dat die sterrenkundigen er vele jaren ongestoord gebruik van kunnen maken! Een groot man een pionier uit de „vliegerij" ging met pensioen. Zijn roem dateert zeker uit die eer ste dagen van de vliegwei te Soes- terberg, waar meermalen werd op gekeken naar het escadrille van Versteegh, als de door hem aange voerde toestellen bijeen vlogen a s de „vijf vingers aan een hand Als onderdirecteur van de K.L.M. zal hij nu met pensioen gaan. Nu een grote order: Werkspoor reeds genoemd Allan 6 Co en Beynes zullen voor de Indonesische Spoorwegen 88 spoorwegwagons vervaardigen. Deze rijtuigen zullen in de loop van 1953 geleverd moe ten worden. Een ander groot geval, wi) hebben keuze te over! Te IJmuiden werd een in de Noordzee gevangen zeld zame reuzenhaai aangevoerd. Het beest was liefst 3.60 meter lang en woog 250 kilo. Een Rotterdamse vishandelaar had het dier reeds van wege de reclame tentoongesteld, toen bleek, dat deze dode haai wel eens een zeldzaamheid kon zijn. Het was, in zekere zin. een grote daad van die vishandelaar, toestemming te geven, dat z'n „blikvangertje" naar de Dier gaarde werd overgebracht om daar door mensen der wetenschap te worden ontleed. Een fotograaf, die te Delft grote zaken dacht te doen door te ver tellen, dat hij een middel had ge vonden om papier en andere stoften waterdicht te maken, kon slechts korte tijd goedgelovige mensen geld uit de zak praten. Het liep echter al spoedig mis. De man zit. Groot en groots, maar dan in net verkeerde, was ook de regerings receptie de „American Society of Travel Agents" aangeboden, öcno- tels met kreeft, zalm en patrijzen het beste van het beste ook in dranken, kregen deze Amerikanen en hun gastheren. Het was zó over dadig en weelderig, dat die Ameri kaanse gasten zich niet konden voor stellen, dat dit door een land werd gedaan, dat toch zo arm moest zijn. Het is ons bekend, dat in zaken- kringen niet op een guldentje wordt gekeken als er een grote order moet binnenkomen en dat men het dan z'n buitenlandse gast zo aangenaam mogelijk wenst te maken. Hier moet echter zulk een weelde zijn tentoongespreid, dat zelfs de Amerikaanse gasten er verontwaar digd over waren. En die hoefden dat niet eens te betalen! Gelukkig kon de waarnemend burgemeester van Den Haag met een grote, moe dige rede een dag later diezelfde heren duidelijk maken, dat de rege ring toch maar lelijk buiten haar huishoudboekje was gegaan. Ir. Feber heeft aangegeven, dat recepties, door de overheid aangeboden, waardig doch sober moeten zijn in over eenstemming met de feiten. Zij moe ten weerspiegelen, dat wij zijn een hardwerkend volk, trots op zijn ver leden, vechtend voor de toekomst. De Nederlandse belastingbetaler mag verlangen, dat er een diepgaand onderzoek naar dit weeldegedoe der regering werd ingesteld. Met belang stelling zien we de vragen van een der Kamerleden, maar meer nog het antwoord van de minister tegemoet! Van geheel andere aard zijn de oefeningen van ons land, in samen werking met de Belgische soldaten, gelijk als kort geleden in Duitsland plaats hadden. Dat bij deze oefeningen een vliegtuig verongelukte is wel te betreuren. te worden. En als zij stil geworden zijn horen zij de stem, die in de zuivere stilte gehoord wordt. Z,ij moeten een andere weg op, de weg van gehoorzaamheid en de weg waar men de liefde ontmoet tot de naaste. De mensheid zal daarmede gebaat zijn. En ook ieder persoonlijk." Nadat de stem opgehouden had met spreken, was er weer de grootse zuivere stilte. Toch schrok ik Stil leren worden? Kan dat wel. Kunnen wij dat nog temidden van een wereld vol gejaagdheid Ja, we kunnen in de grootste drukte, in de steeds op hoger tempo jagende wereld, stil leren worden, ons hootd buigen. Daarvoor behoeven wij niet het polderland op te zoeken. We kunnen stil worden en de stem horen als we aan het werk zijn; we kun nen stil worden en de stem horen waar we ook zijn en wat of we ook doen. Maar onze opstandigheid moet over boord. Dat heb ik geleerd in de rust en de stilte die het polderland op die prachtige sterren-avond mij bood. Tot de volgende week. Kris-Kras. Dinsdag 30 October buitengewone le denvergadering Middenstandsvereniging in hotel „De Unie". Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het Centrum- Dinsdag 6 November Feestavond K.A-B. in R.K. Verenigingsgebouw Woensdag 14 November Lezing Peter Creutzberg met film in het Centrum. Vrijdag 16 November N.C.R.V.-Steravond in Cantine N-V- Dobbelmann Zaterdag 17 November Instituut voor Ar beidersontwikkeling Filmavond in Lunchroom v- d. Water. Vrijdag 29 November Filmavond Stich ting „Het vierde Prinsenkind", in de Cantine N.V. Dobbelmann. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 vulpen, aan komen lopen een zwarte hond, 1 autowiel (met nieuwe band), 1 wollen hoofd doek. Verloren: 1 zilveren rozenkrans, 1 paar witte gymschoenen, 1 rood vestje, 1 zwarte leren damestas met inh. STIL LEREN ZIJN Wij hebben geleerd opstandig te zijn! Dat is een kort zinnetje, maar een overweldigende en ontzettende waarheid. Die 6 woorden tekenen de mentaliteit van heel ons volk. Wij kunnen nergens meer in berusten. Wij doen ons best om rust en stilte te vinden, maar helaas, daarin slagen wij niet, omdat alles rondom ons heen en wij zelf vol gejaagdheid Z1'Tempo! Tempo! Dat is het devies van onze tijd. Aan deze dingen drcht ik onwille keurig toen ik óp een heldere avond, met boven mij de fonkelende sterren, door ons mooie polderland fietste. Het was stil, heel stil rondom mij heen. Daarom stapte ik af, om naar de majestueuze stilte te luisteren. Maar telkens weer kwamen gedachten bij mij op, die mij wilden wegtrekken uit de stilte. Het gejaagd-zijn sprak in me. Dit moet nog gebeuren en dat nog en je vindt de rust toch niet die je zoekt. Maar er is geen stilte zo zuiver als de stilte die over een wijds polderland ligt. Dat imponeerde mij. En ik bleef staan om naar de stilte te luisteren. En de stilte overwon. Mijn gedachten vloeiden af en ik werd stil, heel stil Dan, fluisterend, een stem: „Nu je leert stil te zijn, hoor je mijn stem. Massa's mensen zoeken rust voor hun gejaagdheid, zoeken de stilte, omdat zij het leven niet verder aan kunnen. Maar zij zullen die niet vinden, omdat zij niet willen leren stil te zijn. Alleen mijn stem zal hen die rust kunnen geven, omdat die de oplossing geeft voor alle moeilijk heden en problemen, waar het mens dom mee tobt. Zij moeten leren stil B en W. van Gouda hebben in ver band met het voorstel van Gedepu teerde Staten betreffende de wij ziging der grenzen van de gemeente Gouda met de omliggende gemeen ten de raad voorgesteld protest aan te tekenen tegen de voorgestelde grens met Waddinxveen ten Oosten van de Gouwe en alsnog er met klem op aan te dringen de grens met Waddinxveen ruimer uit te leggen. Voor wat betreft de situatie ten Oosten van de Gouwe had Gouda als toekomstige grens aangegeven de Rijksweg Den naag-—Utrecht Het gevolg zou zijn een typisch „natuurlijke", „opmerkelijke" grens en een incorporatie met Gouda van de bewoners van de Bloemendaalse- weg ten Zuiden van de autoweg, die zich in feite geheel en al op Gouda als woonplaats georiënteerd verklaarden. Hetzelfde is ook voor het overgrote gedeelte het geval met de bewoners van de tiode- graafse straatweg ten Zuiden van de Reeuwijkse brug. Ook deze bewoners zouden bij de door Gouda getrokken grenslijn dus gemeenterechtelijk daar komen, waar zij zich in feite reeds thuis gevoelen. De Goudse lijn zou ten slotte het Carrosseriebedrijf van Verheul in het Goudse gebied brengen. Ofschoon dit laatste met ongemoti veerd zou zijn, aldus B. en W„ daar het grootste contingent der werknemers van dit bedrijf door Gouda geleverd wordt, is het dui delijk, dat deze consequentie van de door Gouda voorgestelde grenslijn in het bijzonder het scherpe verzet van Waddinxveen verklaart. Ook Ged. Staten hebben blijkbaar deze consequentie niet gewild, maar zij zijn nu naar de mening van B. en W naar het andere uiterste door- gezwenkt door de op zichzelf nood zakelijk geachte grensverlenging dwars over de Bloemendaalseweg tot een wel zeer geringe opschuiving te beperken. B. en W. herinneren er aan, dat de klemmende argu menten door Gouda tegen zulk een uiterste beperking naar voren ge- Gouda wil geen genoegen nemen met de voorstellen van Gedeputeerde Staten. bracht, er blijkbaar toe geleid heb ben, dat de grens nu nog een 100 meter Noordelijker is gedacht dan toentertijd. De thans door Dcd. Staten getrokken grens laat zelfs nog buiten Gouda de Gemeentelijke Vuilopslagplaats om niet te spreken van het nieuwe bedrijf der Goudse Onderneming N.V. Nibo. Ook langs de z.g. Parallelweg zou bij het trek ken van de grens volgens het pro vinciale tracé een gewrongen situatie ontstaan, terwijl de hier ten Noor den van de weg ontworpen straat voor locaal verkeer niet op Gouds gebied zou kunnen liggen en dus zou moeten vervallen. Waarom, zo vragen B- en W. zich ten slotte af, hebben Gedeputeerde staten het door Gouda ingediende subsidiaire voorstel om de grens dwars over de Bloemendaalseweg met 600 m. op te schuiven, waar door in alle geval het Goudse be drijf N.V. Nibo nog juist binnen de gemeente zou komen te liggen, niet overgenomen? Dit kan zeker niet zijn omdat Waddinxveen dit complex weidebedrijven en zijn be woners niet kan missen. Bedenkt men dat Waddinxveen een gebied heeft, dat drie en een half maal dat van Gouda groot is, en dat het hier inwoners betreft, die de bevrediging van hun geestelijke en materiele behoeften al sinds jaar en dag m Gouda zoeken en vinden dan is het niet goed duidelijk, welke dan is het niet goed duidelijk, welke ernstige belangen hier van Wad dinxveen geschaad worden. Naar aanleiding van een door de KNAC ingediend adres heeft de minister van Verkeer en Waterstaat medegedeeld, dat van de invoering, van de kentekenregeling voor brom fietsen, zoals thans in het wegenver keersreglement is bepaald, wegens de daaraan verbonden hoge kosten zal moeten worden afgezien. Een nieuwe regeling voor de bromfietsen is thans in een gevorderd stadium van voorbe reiding.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1