Weekblad voor Waddinxveen Klaproos-collecte 10 November Verschijnt elke Vrijdag De SfUe$d van de week Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda No. 334 Vrijdag 2 November 1951 7e Jaargang [Adres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0,90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Zo nu en dan wordt ons volk geconfronteerd met de ernstige ziek ten, die ons bedreigen. Wij herin neren slechts aan de met zo veel succes gevoerde Haak-in-actie, welke de Kankerbestrijding in het midden punt der belangstelling plaatste aan de doorlichtingspropaganda, die voor de T.B.C.-bestrijding wordt gevoerd en de afgelopen week was het de rheuma welke de aandacht vroeg, dank zij het 25-jarig bestaan van de Ned. Ver. voor Rheumatiek- bestrijding, welke te Amsterdam een congres hield. De gewone burger leert een ziekte eigenlijk pas kennen indien hij er zelf of in de naaste omgeving mee te maken krijgt. Uit ten congresse gegeven cijfers bleek echter, dat de rheuma een ziekte is, die onze volks gemeenschap per jaar ongeveer 70 millioen gulden kost. Voorts is rheuma er aanleiding toe, dat het arbeids verzuim vijf maal hoger is dan bij tuberculose het geval is. De voor zitter der jubilerende vereniging noemde het dan ook uitermate gewenst dat het aantal zg. rheumabedden in de ziekenhuizen zou worden vertien voudigd (van 200 op 2000). Behalve door de aanwezigheid van 700 doctoren werd dit congres meer glorie bijgezet door de aanwe zigheid van minister-president dr. Drees, (die het erelid der vereniging dr. J. van Breemen, de versierselen van ridder in de orde van de Neder landse Leeuw opspelde) door de aanwezigheid van Minister Rutten van O.K. en W. en van mr. Jonk man, de voorzitter der Eerste Kamer. Als men de belangrijkheid van een congres wil afmeten aan het aantal regeringspersonen dat zulk een con gres bijwoont, dan mogen wij het demonstratieve congres, dat het N.V.V. te Utrecht hield zeker wel heel belangrijk noemen. Minister In 't Veld trad er zelfs in debat toen hier de woningbouw aan de orde kwam. Niet maximaal, doch minimaal 40.000 woningen zullen in 1952 wor den gebouwd. De regering zal alles doen om meer te laten bouwen en nu blijkt, dat men hiervoor in het land geld kan lenen in Friesland heeft men al 4V2 millioen bijeen liggen volgens de minister de 50.000 woningen binnen het raam der mogelijkheden. Als bijzonderheid werd gemeld, dat minister Lieftinck, mede ten congresse aanwezig, een minutenlange ovatie werd gebracht, toen de voorzitter hem welkom heette. Het bijzondere is eigenlijk, dat dit als een bijzonderheid werd vermeld! Voorts is bij dit N.V.V.- congres wel gebleken, dat men niet op alles wat de regering doet verder „ja en amen" wil zeggen. Tn een resolutie werd erkend, dat in Neder land een krachtig en doelbewust economisch en sociaal beleid is uit gebleven. Daarbij worden de punten aangegeven hoe hierin verbetering kan worden gebracht. Zouden rege ring en werkgevers niet de weg willen gaan, door het N.V.V. aangewezen, dan zou dit tot demonstraties der leden leiden. Uit het verloop der prijsindexcijfers is gebleken, dat het laatste half jaar de beperkingen in het verbruik slechts zeer weinig boven de 5% uitgaat. Voor arbei ders met een weekinkomen van f 50.- komt dit neer op een bedrag van ongeveer f 5.- over die 26 weken. Het N.V.V alsmede het C.N.V. vragen thans om de betaling van f 5.— in één bedrag een verzoek, dat wel zal worden ingewilligd, te meer omdat daardoor een volgende niet nodige loonronde wordt voorkomen. Een verzoek, dat misschien ook wel voor inwilliging vatbaar is, is dat van de vestiging van een Tech nische Hogeschool in Twente. Daar gebruik zou kunnen worden gemaakt van de outtillage der Hogere Tex tielschool te Enschede, zouden de kosten naar is berekend beneden de f 10 millioen blijven. Ten deze laat echter ook Eindhoven rechten gelden en wij menen zelfs, dat de Lichtstad al zo half en half een regeringstoe zegging heeft. De leus wordt zo lang zamerhand geen stad in Nederland meer zónder Hogeschool. Aan onze oude T. H. te Delft zal Prins Bernhard 16 November promoveren als doctor in de tech nische wetenschappen. Deze pro motie zal in de Nieuwe Kerk te Delft geschieden en zal hoogstwaarschijnlijk door Hare Majesteit de Koningin worden bijgewoond. Is er dan feest in Delft, Den Helder rouwde om het verlies van een van z'n beste zonen. Janus Kuiper, de „blauwe ridder", die vele honderden schipbreukelingen het leven redde, is er in de leeftijd van 95 jaar overleden. Van geheel andere aard is de me dedeling van de Regering, dat zij op het spoor kwam van een spionage in ons land ten gunste van Tsjecho- Slowakije. Na veel zoeken heeft men de spion te pakken gekregen. Laten we hopen dat hij zijn spelletje uit gespeeld heeft. huisartsen, tandartsen en specialisten maar eens bezienAltijd propvol. Iedereen heeft wat te klagen. Je raakt onder de indruk van al dat leed. Aan de andere kant moeten wij toch weer dankbaar zijn. Dankbaar, dat er zeer bekwame mannen en vrouwen zijn die veel pijn kunnen wegnemen en in plaats van het leed vreugde brengen in het leven van zovelen. Dankbaar dat zo veel verpleegsters gevonden worden die weten wat iemand toekomt en het verblijf in een ziekenhuis lichter maken, omdat niets hun te veel is. Er wordt gestreden tegen het leed en daarom wordt er ook wel eens gelachen in een ziekenhuis, ondanks alle pijn. Maar dat houdt je er boven op. Waar geleden wordt moet liefde betracht worden. Laten we daar dan aan denken Tot de volgende week. KRIS-KRAS LEED Wanneer men zo het leven van alle dag leeft, wordt er mr ar heel weinig aan gedacht dat er zo onnoemelijk veel leed in onze samenleving is. Wij draven door de dagen heen en komen we soms langs ziekenhuizen, dan nog niet dringt het tot ons door, wat er in zo'n ziekenhuis ge beurt. Zover ging bet mij ook, tot dat ik plotseling moest worden op genomen. Voor het eerst in mijn leven moest ik mijn gezin achter laten. Daar begint het leed al mee. De scheiding En wie zal zeggen hoe het operatief ingrijpen afloopt Al is het nog zo'n kleine of een voudige operatie, het kan verkeerd gaan. Maar ik geloof dat heel wei nig patiënten hieraan denken omdat zij veel te blij zijn geholpen worden en straks van alle pijn af te zijn. Maar als je eenmaal in een zieken huis terecht komt en je bent gehol pen, dan kom je tegelijkertijd tot de ontdekking door alles wat er rondom je heen gebeurt, dat er heel veel leed geleden wordt, en dat valt niet te constateren als je langs de huizen heen loopt. In de ziekenhuizen zit men midden in het leed en de el lende Gaat de ryachtkamer bij de Wij leven tegenwoordig in een tijd van oorlogsdreiging. Dat voelen we allemaal en niet het minst in onze beurs als wij inkopen doen en aan de aanslagbiljetten, welke wij op gezette tijden van Minister Lief tinck ontvangen. De scherpe ver houding tussen het Oosten en Wes ten is daar een oorzaak van. Om sterk te staan tegen Rusland sluiten de vrije volken van Europa zich aan een. Tegenover het machtige Rusland wil men een andere macht zetten. Men weet, dat men anders stuk voor stuk onder de voet zal worden ge lopen. Die samenwerking geschiedt maar niet ineens. Talloze economische, financiële en sociale maatregelen staan in de weg. Zij zal het best kunnen ge.chieden als er in de ver schillende vrije landen gelijke om standigheden worden geschapen. Zelfs een leek zal begrijpen, dat dit moeilijk is. Denk bijv. maar eens aan de Benelux, een samengaan van drie landen, daarvan komt ook niet al te veel terecht. En dat is wel begrijpelijk, want Nederland is straatarm en België is rijk. Hoe rijk men ook is, men heeft geen zin om altijd voor Sinterklaas te spelen. Het is dus reeds uiterst moeilijk om in de Beneluxlanden gelijke voor waarden te scheppen en om te regelen, dat de invoer en uitvoer van producten in en uit deze landen aan dezelfde bepalingen worden ver bonden. Men is nu eenmaal altijd geneigd te vrezen, dat specifieke eigen, nationale belangen worden geschaad. Zo is het al in het klein. Hoe moet het dan niet zijn als men met vele landen wil samenwerken! Met die samenwerking beoogt men eigenlijk een eenwording om één bloc te kunnen vormen. Men noemt dit met een geleerd woord federali- satie langs functionele weg. Hier mede bedoelt men, dat een totale eenwording van Europa zal zijn bereikt als de verschillende terreinen in ons leven successievelijk één gemaakt zijn. Om een paar voor beelden te noemen: bijv. het Verkeer of de Defensie. De eenwording van dit laatste hetgeen betekent de oprichting van een Europees leger is eigenlijk het sluitstuk van deze integratie gedachte. Als men de eenwording van alle terreinen heeft tot stand gebracht, is het duidelijk, dat Europa gefederaliseerd is. Dat Zaterdag 3 Nov. uitvoering Arbeiders Toneelvereniging „Morgenrood" in het Centrum. Dinsdag 6 November Feestavond K.A-B. in R.K. Verenigingsgebouw Woensdag 7 November Ledenvergadering A.R. Kiesvereniging in het Gereform. Jeugdgebouw- Vrijdag 9 November Filmavond Stich ting „Het vierde Prinsenkind", in de Cantine N.V. Dobbelmann. Zaterdag 10 November Sjoelavond van het Fanfarecorps Concordia in het Gymnastieklokaal aan de brug. Woensdag 14 November Lezing Peter Creutzberg met film in het Centrum. Vrijdag 16 November N.C.R.V.-Steravond in Cantine N-V- Dobbelmann Zaterdag 17 November Instituut voor Ar beidersontwikkeling Filmavond in Lunchroom v- d. Water. Vrijdag 23 November Prop.-vergadering Chr. B. T. B. in hotel De Unie, spr. H. Vink uit Gouda. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden1 blauwe want. 1 grijze herenhandschoen, 1 plastic ceituur., 1 dolkmes. Verloren1 rode portemonnaie met inh., 1 wieldop van auto, 1 grijze handschoen, 1 sleutel, 1 gouden ring, 1 vulpotlood, 1 double kettinkje met hanger, 3 papieren guldens. de vrije landen dan alles gezamenlijk doen. Wij hebben deze lange uiteenzet ting nodig om te doen beseffen welk een belangrijk onderwerp thans in de Tweede Kamer ter sprake is gekomen. Daar is men momenteel de eerste stap naar het federale Europa aan het zetten. Het Plan- Schuman was nl. aan de orde. Dit plan wenst de stichting van een Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Wij geven onze souverei- niteit over deze industrieën dus prijs en wij dragen die op aan een hoger orgaan, dat boven de landen staat. In dit plan hebben twee aartsvijf nden Duitsland en Frankrijk elkan der gevonden en wel in een lichaam dat heet de „Hoge Autoriteit". Het wordt gevormd door negen zeer deskundige mensen. Dat lijkt dus op een Regering en een Parlement. Maar daarnaast wordt de Hoge Autoriteit nog bijgestaan door een soort col lege van bijstand, hetwelk wordt gevormd door producenten, werk nemers, verbruikers en handelaren. Het Plan-Schuman is dus wel goed georganiseerd. En dat is ook de reden, dat het in de Kamer zo'n gunstig onthaal vond. Alle fracties waren uitgesproken voorstanders van dit Verdrag, behalve de communisten. Die zien daarin een bedreiging van Rusland. Maar dat was voor de anderen juist het argument om voor te zijn. Zij stelden het aldushet gaat hier om de eenheid van Europa of om de ondergang. Van verschillende zijden werd het plan becritiseerd. o.a. door de heren Nederhorst en Gerbrandy, terwijl de heer Bruins Slot sterk voor het plan was. Minister van den Brink, die het plan moest verdedigen, had succes daar het plan door de Kamer werd aangenomen. Nederland heeft in dit opzicht als Europeesche natie, de primeur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1