Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag Z)e 5fibetyzl van de week Weekagenda Kris-Kras Voor het Kind Kinderen (0*)\JtiU% lJuUeu. Winkelweek 1951 Vrijdag 9 November 1951 7e Jaargang No. 335 I Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per tn-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Woendagsavonds inzenden. De laatste jaren hebben wij wel geleerd, dat wij niet meer uitsluitend nationaal kunnen denken, doch dat wij ons op internationaal niveau die nen te plaatsen. De mensen, maar ook de volken hebben elkaar nodig en dienen saam te werken om zeker te zijn van vrede en vrijheid. De organisatie voor Europese sa menwerking was reeds een bewijs voor dit steeds meer groeiende in zicht: wij, in het oude Europa heb ben elkaar - ook Duitsland - no dig om tot welvaart te kunnen komen. Nederland, dat nog niet zo heel lang geleden een nationale politiek voerde, heeft de tekenen des tijds begrepen. De aanvaarding door de Tweede Kamer van het Plan- Schuman (de Europese gemeenschap voor ko len en staal) is er na de aanvaarding van het Marshall-plan en het Atlan tische Pact weer een bewijs voor, dat onze vertegenwoordiging de re gering welbewust op die internatio nale weg volgt. Internationaal denken Dat deed in verkeerde zin een beherend ven- noot van de fabriek Efa-Produka te Amsterdam. Men herinnere zich. dat er rondom het faillisement van deze fabriek heel wat te doen is geweest. Er waren arbeiders die weigerden de fabriek te verlaten en een sit-down- actie begonnen - de belastingen kre gen de schuld van de ondergang der fabriek, waarvoor 400 mensen op straat kwamen kortom, het was allemaal narigheid Thans blijkt ech ter, dat die internationaal denkende vennoot in het buitenland naamloze vennootschappen had opgericht, waaraan de producten der fabriek beneden kostprijs worden geleverd, waardoor meneer-zelf geweldige win sten opstreek ten koste van zijn ar beiders De man is in ons land ge arresteerd en voor zijn a-sociaal ge drag zal hij zich dienen te verant woorden. Juist in deze tijd is een dergelijk optreden uit den boze. In vele gevallen dient men thans over gemeenschapszin te beschikken - ge zamenlijk dienen wij de moeilijkheden van deze tijd het hoofd te bieden. Een dier grote moeilijkheden is, dat wij deze winter uiterst zuinig moeten zijn met kolen en electriciteit. De minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft er nog eens een boekjes over opengedaan. Als ons gehele volk - ook de industrie de uiterste zui nigheid betracht, zullen wij misschien de winter behoorlijk door kunnen komen. Bijzondere maatregelen wer den aangekondigd: scholen sluiten op Zaterdag, eenlangerekerstvacantie en sluiting gedurende het stookseizoen van de gemeentelijke en provinciale bureaux. Wat de particulier betreft, geloven wij wel, dat de hoge brandstofprijzen dat zuinig-doen uitermate bevordert. De brandstof is helaas zo duur - zij „hakt er zö in", dat men waarlijk niet maar raak zal stoken. Wat de electrictieitsvoorziening aangaat, de minister kondigde aan, dat deze ta rieven liefst met een kwart zullen worden verhoogd Het is allemaal nogal radikaal maar het moet nu eenmaal. „Wij hebben er nog wel erger voorgestaan", verzekerde ons een optimist. Op 9 October 1944 werd er in het Westen van ons land eenvoudig geen electriciteit meer geleverd" Het valt niet te ontkennen, maar toch was er toen dit verschil, dat wij leefden op de hoop der bevrijding en dat wij clandestien nog wel eens een boompje konden omhakken. Och ja, van die tijd beleven wij nu nog de naweeën. Laten wij nu maar tot troost nemen, dat er volgend jaar enige „verlichting" kan optre den, omdat dan de koppeling van het gehele net in ons land tot stand komt. Dat daarna de toekomst weer onzeker wordt, nemen we er maar bij. Gelukkig bleek de mededeling, dat het reizen weer duurder moest worden, loos alarm. Officieel werd bekend gemaakt, dat de spoorkaar- tics niet duurder zouden worden, doch dat de uitlating van de minister in de Eerste Kamer zo moest wor den opgevat, dat men het goederen vervoer zwaarder zou belasten. Die Eerste Kamer zal, als de ingediende voorstellen tot wijziging van de grond wet worden aanvaard, in de toekomst uit 75 in plaats van 50 leden be staan. De Tweede Kamer zal dan 150 in plaats van 100 leden tellen. De grondwet zal voorts worden aan gepast bij de toestand, ontstaan door de souvereiniteitsoverdracht aan Tn- donesië een feit waarvoor men in ons vroegere Indië dadelijk op z'n achterste benen ging,staan, daar men er hier een koloniseren van Nieuw-Guinea in ziet. altijd bezig zijn. Maar dat zijn nu juist de „Huisvrouwen*' waar we trots op kunnen zijn. Ondanks alle zorg die zij hebben en 's avonds doodmoe zijn, zeggen ze toch dat hun tijd goed is besteed. Beter, veel beter, dan van die altijd-kome- of-thee-drinkende-vrouwtjes en voor wie het uitgaan een verveling wordt. Dat zijn de sloofjes van het gezin. Hebt U wel eens opgemerkt hoe de „Huisvrouw" een „avondje" weet te waarderen? Hoe dat komt Omdat zij er niet te veel heeft! Niet kan hebben, omdat zij altijd bezig moet zijn om haar huishouding in orde te houden. Sloof of huisvrouw. Er wordt nog veel te veel een verkeerde uitleg aan gegeven. Daarom hebben wij zo veel eer bied voor Huisvrouw met de vele zorgen en het vele werk. De Huis vrouw, die haar taak ten opzichte van het gezin dubbel en dwars ver staat is geen sloof, maar de vrouw zoals wij die in onze samenleving zo hard nodig hebben. Tot de volgende week. Kris-Kras. Vrijdag 9 November Filmavond Stich ting „Het vierde Prinsenkind", in de Cantine N.V. Dobbelmann. Zaterdag 10 November Sjoelavond van het Fanfarecorps Concordia in het Gymnastieklokaal aan de brug. Dinsdag 13 November Ledenvergadering R.K. Middenstandsvereniging Woensdag 14 November Lezing Peter Creutzberg met film in het Centrum. Woensdag 14 November jaarvergadering IJsclub „Nooit Gedacht" in hotel „De Unie". Vrijdag 16 November N.C.R.V.-Steravond in Cantine N-V- Dobbelmann Zaterdag 17 November Instituut voor Ar beidersontwikkeling Filmavond in Lunchroom v- d. Water. Vrijdag 23 November Prop.-vergadering Chr. B. T. B- in hotel De Unie, spr. H. Vink uit Gouda. SLOOF OF HUISVROUW Het is geen zeldzaamheid meer als in beschouwingen over de loon- en prijspolitiek vermeld wordt, dat moeder de vrouw bijna niet meer weet hoe de eindjes aan elkaar te knopen, vooral als het een gezin met een rijk getal kinderen betreft. En inderdaad, wie zal niet toegeven dat de huisvrouwen het tegenwoor dig moeilijk, zeer moeilijk hebben. Zij vooral zitten met de dagelijkse terugkerende zorg als het op kopen aan komt. Wij, mannen, moeten wel eens horen van onze vrouwen, dat alles zo duur is, maar verdiepen wij ons wel in die geldelijke zorg Wij stemmen het dan wel toe, maar veel verder komen wij niet, omdat wij de huishouding niet behoe ven te voeren. Onze vrouwen heb ben een zeer zware economische taak. Maar dat niet alleen. En komt zo geweldig veel kijken, voordat de huishouding goed functionneert. We behoeven dat alles niet op te noemen. En toch is er een groot verschil tussen het ene en het andere gezin. Zelfs zo, dat het naar buiten valt op te merken. Wij kennen huis moeders, die, zo lang het dag is. aan de gang zijn. Maar wij kennen er ook, die niets liever doen, dan bij de buten koffie en thee te drinken en hun werk verwaarlozen. Waar het zelfs voor komt, dat op Zondag morgen de kousen gestopt moeten worden. En dat zijn meestal huis moeders, die maar een of twee kin deren hebben. Er wordt vaak be weerd, dat vrouwen, zoals hierboven in het eerste geval aangegeven, sloof zijn van hun huishouding. Omdat zi) I Weer is de tijd aangebroken, dat postzegels en prentbriefkaarten wor den verkocht ten bate van het mis deelde kind. Dezer dagen zullen vele ingezete nen een bestelkaart in hun brieven bus vinden. Ik zou hen willen ver zoeken Laat die kaart niet in de prullemand terecht komen, laat ze niet slingeren, talmt niet met invul len, maar doet het direct en wel tot een bedrag, zo hoog als U maar enigzins mogelijk is. Het is waar Er wordt veel en dikwijls gevraagd, maar hier betreft het een oude zaak, die steeds urgent blijft. Meer dan 50 000 kinderen met lichamelijke, geestelijke of morele afwijkingen zijn voor een deel afhankelijk van Uw milddadigheid. Prentbriefkaarten heb ik wel in voorraad, maar ik bestelde slechts een beperkt aantal, aangezien uit de kringen der belanghebbenden protest weerklinkt tegen de verkoop daarvan. Postzegels echter heeft iedereen nodig. En door die zeer veel te kopen benadeelt men niemand, maar steunt men de ongelukkige kinderen. Ik hoop binnenkort een groot aan tal bestellingen te kunnen uitvoeren. B. VAN GENT Waddinxveen 7 November 1951 en Van de kinderen van 0 tot 18 jaar zijn die, welke 14-18 jaar oud waren, tot nog toe het meest het slachtoffer geworden van verkeers ongevallen; in de jaren 948 en 49 kregen er respectievelijk 1591 en 1881 van hen een ongeluk. Daarop volgden direct de jongelui van 6 tot 11 jaar (de voetballende leeftijd), in hun leeftijdsgroep kwamen in 4» 1521 ongelukken voor en in W 1575 Dan kwamen de kleuters van 0—5 jaar; het aantal verkeers ongevallen onder hen is eveneens schrikbarend; 1123 in 48 en 1323 in '49. Nu de dagen korter en de nachten langer worden is het weer tijdvoor de Waddinxveense Middenstand, niet om een extra uiltje te knappen, maar om juist nu goed wakker te zijn, want het St. Nicolaesfeest, wat zo veel gezelligheid brengt in deze donkere dagen, nadert weer. Wij weten uit ervaring hoe dan onze neringdoende middenstanders hun best doen die gezelligheid in onze gemeente, en zo mogelijk in elk huis gezin te verhogen. Wij kunnen nu ook weer de verzekering geven dat het dit jaar in de te houden bt Ni- colaaswinkelweek aan gezelligheid en verrassingen niet zei ontbreken. Doet de middenstand zijn uiterste best voor U als kpper, wilt U dan van Uw kant medewerken om in t vervolg te voorkomen dat de politie nog al eens een bon moet geven voor het te laat open zijn van de winkels. Zijn wij goed ingehcht dan zijn er weer enkele slachtoffers ge vallen. Het is nu eenmaal bij de wet bepaald dat winkels na zes uur ge sloten moeten zijn. Stapt nu de po litie na sluitingsuur een winkel binnen en treft daar nog kopers aan, komt hij niet als boeman, maar eigen lijk om de fmiddenstander tegen zich zelf en voor U te beschermen opdat opdat de winkelier de rust krijgt waarop elk mens recht heeft. Daar om plaatsgenoten werkt U mede om overtredingen der winkelsluitingswet te voorkomen. Het is voor de win kelier niet prettig, U te moeten wei geren na sluitingsuur te bedienen. Laten wij dan ook alle medewerkern dat bekeuringen in de toekomst uit- W Dat de a.s. St. Nicolaas Winkel week voor U allen prettige dagen mogen zijn. Het Winkelweekcomité 1951 Het voorzichtigst schijnen kinderen van 12 en 13 jaar te zijn; het aantal verkeersongevallen, waarvan zij net slachtoffer werden, is merkwaardig veel kleiner: 456 ongevallen in 45, 523 in '49. Algemene conclusie: hoewel reeds uiterst hoog, is het aantal verkeers ongevallen onder kinderen nog steeds stijgende. Naar cijfers van C.B.S.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1