Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag de. Spiegel van de week Kris-Kras Raadstergadering W ee kagen da EEUWFEEST Vrijdag 16 November 1951 7e Jaargang No. 336 J lAdres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk s Woendagsavonds inzenden. Onze volksvertegenwoordiging heeft tijdens de afsluitende debatten over het wetsontwerp Toezicht Crediet- wezen op ondubbelzinnige wijze bewezen een sportieve gemeenschap te zijn. Hoewel het de laatste dag nogal heet toeging tussen voor- en tegenstanders van het wetsontwerp, meende minister Lieftinck toch een beroep op de sportiviteit der leden te kunnen doen en hen er op te wijzen dat hij het sportief van hen zou vinden, als zij de wet aanvaar den tot 1 Januari 1956. Dit beroep mocht hem echter niet baten, daar de K.V.P. vasthield aan een termijn van 3 jaar. Toen de K.V.P. tenslotte haar zin had ge kregen stond de aaneming van het ontwerp niets meer in de weg en klonk 55 maal het vóór uit de rijen der P.v.d.A.; der K.V.P. en der communisten en 31 maal het tegen uit de rijen der V.V.D.; A.R. en C.H.U. Het bedrijfscommissie toe zicht door de Nederlandse Bank op de banken is daarmede een feit ge worden. Als een tweede punt van betekenis kunnen wij het antwoord van de Nederlandse regering inzake Nieuw Guinea aan die van Indonesië be schouwen. Door dit antwoord werd de stemming echter noch verbeterd, noch bracht het verheldering in de situatie. Het antwoord laat duidelijk uitkomen, dat de Nederlandse rege ring het niet nodig oordeelt, omtrent voorstellen tot wijziging der grond wet, welke een geheel andere strek king hebben, dan in de Indonesische pers wordt vermeld, tevoren met de Indonesische regering overleg te plegen. De mogelijkheid immers om door onderhandelingen het geschil uit de weg te ruimen wordt door het voorstel tot wijziging van de grond wet op generlei wijze beïnvloed. Volgens premier Sukiman zullen verdere stappen van de zijde der Indonesische regering thans afhan gen van de a.s. besprekingen van de kabinetsraad. Niet alleen de kwestie Nieuw-Gui- nea hangt van eventuele ministeriële beslissingen af, ook de opheffing van de tollen in de weg Hilversum- Utrecht hangt daarvan af. De ge meente Maartensdijk heeft zich zo sportief getoond tegenover de auto mobilisten om in principe accoord te gaan met de opheffing dezer obsta kels, mits de minister ook zo spor tief is om te verklaren, dat het on derhoud van deze weg ten laste van het rijk komt. Het zou inderdaad ook onsportief zijn, om na de op heffing der tollen het onderhoud van deze belangrijke weg te laten drukken op een gemeente van 12000 zielen. Bepaald onsportief is het ook, wan neer een penningmeester van een voetbalvereniging gelden ten be drage van 12.000,^ verduistert en deze aanwendt ter betaling van spelers. De onlangs aan het licht gekomen verduisteringen bij de Volkscredietbank te Heerlen, wer pen wel een zeer schril licht op de gang van zaken bij de 2e Klasser „Heerlen". De rechtbank te Maas tricht zal binnenkort uitvoerig met deze fraude zich bezig houden en ook het K.N.V.B.-bestuur toont veel belangstelling voor deze affaire. Kon de voormalige penningmeester en boekhouder van bovengenoemde bankinstelling het verduisterde geld aanzuiveren, het Holland-Festival 1950 zal het met de dekking van het tekort over 1950 niet zo gemakke lijk hebben. Nadat de verschillende in uitzicht gestelde subsidies zullen zijn toegekend, zal er nog een on gedekt tekort van ruim 2700,— zijn. Een moeilijk op te lossen pro bleem voor de organisatoren. Een ander probleem, waarvan de behandeling zeer urgent is gewor den, is de toestand van onze vissers vloot. Velen onzer Tweede Kamer leden zijn van mening, dat onze vloot verouderd en de technische uitrus ting er van onvoldoende is. Hun grieven vatten zij samen in de veel zeggende zin: Nederland kan niet mee! In tegenstelling tot dit sombere be richt, doet het weer goed aan de hand van de rijdende expositie „Van Juliana tot Juliana" terug te kunnen zien op een brok geschiedenis uit Neerlands roemrijk verleden. Deze tentoonstelling van voorwerpen uit het Koninklijk Huis-archief, het Rijksmuseum en het Museum van Grenadiers en Jagers, zal ten bate van het Koningin Julianafonds en het Prins Bernard-fonds een rond reis van zes maanden door ons land maken. Mogen de Oranje-wagens alom in den lande grote belangstel ling trekken, opdat bovengenoemde fondsen hun sociale en culturele.taak kunnen blijven voortzetten. De ambtenaar lachte eens en pakte de hele boel weer in de envelop en zei: „Gaat U maar naar huis, het komt wel goed." „Dank u wel, dag meheer, zei het vrouwtje. Daarna was ik aan de beurt en dacht ik het mijne er van. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. BELASTING. In een naburige stad kwam ik een dezer dagen op het belastingkantoor terecht. Na vele gangen door- en trappen opgelopen te hebben, was ik eindelijk waar ik wezen moest. Natuurlijk was ik daar niet alleen, hoe kan het ook. Iedere Nederlan der moet zijn bijdrage leveren. Ik sloot dus aan op de rij die voor het loket stond en voor mij stond een heel oud vrouwtje. Een beetje ge bogen rug en sporen op het gelaat, die me vertelden, dat zij een zorge lijk leven achter zich had. Eindelijk was het oudje aan de beurt. En nu heb ik een hekel om mijn neus in andermans zaken te steken, maar als je vlak achter iemand staat, kan je toch horen wat gezegd wordt. Daar bij kwam, dat ik toch eigenlijk wel een beetje nieuwsgierig was, wat dit vrouwtje nu in het belastingkantoor kwam doen. Ja, meheer, nu heb ik zowaar een papier gekregen, waar volgens mijn buurvrouw op staat dat ik moet betalen. Ik kan zelf niet lezen en nu kwam ik maar 's vra gen, waarvoor dat is. En tegelijker tijd legde zij een beduimelde gele envelop in het loket. De ambtenaar haalde voorzichtig alle papieren er uit; stamkaart, persoonsbewijs, trouwboekje, vergeelde belasting aanslagen en eindelijk het bewuste „papier". Hij keek het in en vroeg toen: „Hebt U een hond?" „Een hond meheer, ik ben blij, dat ik zelf te eten heb. Waarvan zou ik die hond eten geven?" Dan de ambtenaar weer: „Hebt U een pleziervaartuig?" Het vrouwtje, dat was mijn indruk tenminste, had in haar leven misschien niet één prettig, plezierig uur gehad. „Wat zegt U meheer, een plezierboot? Ja, die heb ik wel 's gezien met vlaggen en wimpels en een hoop blije men sen! Maar ik ben nooit mee geweest. Hoe heb ik 't nou?" van Vrijdag 20 November Millioen-nota aangeboden In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering hebben B. en W. aan de gemeenteraad de begrotingen van de gemeente en de gemeente bedrijven voor het dienstjaar 1952 aangeboden. Voor het eerst in de geschiedenis van onze gemeente is het eind-cijfer van de gewone-dienst van de ge meente-begroting het millioen gepas seerd, zodat de voorzitter, burge meester A. Warnaar Jz. terecht op merkte dat, nu de Rijksbegroting van een millioenennota een milliar- dennota geworden is, zelfs kleinere plattelandsgemeenten met 'n millioen- nota voor de dag komt. De gewone dienst van de gemeente begroting sluit in ontvangst en uit gaaf met een totaal van f 1.109.741.-. Hierin is begrepen een raming voor onvoorziene uitgave van f 25.000. Om dit resultaat te verkrijgen moest een bedrag van f 33.786 worden onttrokken aan de batige saldi van vroegere dienstjaren. De kapitaal- dienst van de gemeentebegroting vertoont zelfs nog aanzienlijk hogere cijfers. De uitgaven worden hier geraamd op f 4.731.333 en de in komsten op f 4.005.770. Wat de bedrijfsbegrotingen betreft, de drie gemeentelijke bedrijven vertonen alle een batig saldo. Voor het gasbedrijf wordt het batig saldo geraamd op f 1.910, voor het electriciteitsbedrijf op f 13.521 en voor het waterlei dingbedrijf wordt een winst geraamd van f 1.079. Bij de kapitaaldiensten van de gemeentebedrijven moet evenwel met een nadelig saldo ge werkt worden. Voor het gasbedrijf bedraagt dit f 16.961, voor het electriciteitsbedrijf f 47.426 en voor het waterleidingbedrijf f 29.619. Overigens stond bijna de gehele vergadering in het teken van de gemeente-financiën. Zo kwam ook het punt aan de orde, waarbij B. en W. voorstelden het rekening-courant crediet van de gemeente bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te verhogen. De raad ging er mee accoord om het crediet in rekening courant te verhogen tot f 440.000. De overige punten van de agenda passeerden vrij snel de hamer van de voorzitter. Het verzoek van twee bewoners van de Bodegraverstraatweg om daar, in verband met de veiligheid van het voetgangersverkeer, een voetpad aan te leggen vond ook bij geen der raadsleden steun, zodat dit overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd afgewezen. Besloten werd om aan de gemeente Zeven huizen een bijdrage te verlenen in de aanlegkosten, met als maximum f 200,- van de verlichting van de hoek Plasweg—Bredeweg. Op de vraag van de heet Berghoef deelde de voorzitter mede dat de nieuwe brandspuit, die in aan bouw is, reeds beproefd werd door de Rijksbrandweer-inspectie en dat de resultaten in alle opzichten gunstig waren. Verwacht wordt dat de Vrijdag 16 November N.C.R.V.-Steravond in Cantine N-V- Dobbelmann Zaterdag 17 November Instituut voor Ar beidersontwikkeling Filmavond in Lunchroom v. d. Water. Dinsdag 20 November Ledenvergadering R.K. Middenstandsvereniging in het Verenigingsgebouw Dinsdag 20 November K-V.P-vergade ring in het Verenigingsgebouw, spr. M- P. van der Weijden Vrijdag 23 November Prop.-vergadering Chr. B. T. B. in hotel De Unie, spr. H. Vink uit Gouda. Vrijdag 23 Nov. ledenvergadering van „Het Groene Kruis", in „De Unie" Vrijdag 23 Nov. vergadering Vereniging voor Veilig Verkeer, in Lunchroom van de Water. Eerst zit hij aan vellen die makkelijk tellen, Gewoonlijk met tien op een rij; Je moet hem betalen, Wanneer je 'm komt halen. Want gratis, dat is er niet bij. Hij zit vol met tandjes Aan alle vier kantjes En netjes precies in 't gelid; Geen arts hoeft te boren, Want nooit zal je horen Van zegels met namaakgebit. Hij heeft geen best leven, Eerst likt men hem even En plakt hem dan nat ergens op; Dan komt er warempel Een man met een stempel En krijgt hij een klap op zijn kop. In donkere zakken Verzegeld met lakken Reist hij naar het nieuwe adres; Daar gaat het weer spannen, Want vrouwen of mannen Die wachten hem op met een mes. Wanneer hij héél oud is, Niet al te geknauwd is, Zijn tanden of kiezen niet mist, Dan heeft hij veel waarde Op heel onze aarde En zoekt hem de philatelist. Nu mag hij met ere Bij ons jubileren; Hij heeft al een eeuw lang bestaan! Hij is in den regel Als eerzame zegel Oprecht door het leven gegaan. Tenzij op de brieven van jonge gelieven, Want dan zat hij vaak in 't complot; Hij was medeplichtig En ging heel gewichtig Bij 't scheuren met liefde kapot JAAP MIJDERWIJK nieuwe brandspuit spoedig afgeleverd zal worden. Nadat de heer Van Tol het col lege van B. en B. lof toegezwaaid had voor de keurige wijze, waarop de straatverlichting aan de Bloemen- daalse weg uitgevoerd is, bracht de heer Okkerse de grenswijzigings plannen, die reeds de vorige raads vergadering in behandeling geweest waren, ter sprake. De heer Okkerse bond B. en W. op het hart toch vooral actief te blijven. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 gele portemonnaie met inhoud, 1 zilveren herenhorloge, 1 geel kindertasje met inhoud, 1 blauwe ceintuur van damesmantel. Verloren 2 rijksdaalders, 1 don kerblauwe kinderwant, 1 kinder sandaal (bruin), 1 blauwe kinderwant, 1 studieboek, 1 passerdoos.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1