Weekblad voor Waddinxveen Collecte 24 November voor 't zwakke kind Verschijnt elke Vrijdag De Spiegel van de week Kris-Kras Voor het kind II. Weekagenda Ze zijn er weer No. 337 Vrijdag 23 November 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-m. I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De kwestie Nieuw-Guinea is ook in de afgelopen week een deel van onze aandacht blijven opeisen. En wel, niet zo zeer om de opwinding in en de felle reacties uit Indonesië, naar aanleiding van het memoran dum van antwoord der Nederlandse regering op het Indonesische me morandum, waarin het voorgenomen invoegen van Nieuw-Guinea in de tekst van onze Grondwet, als een onvriendelijke daad werd gekwali ficeerd, dan wel door het korte bezoek, dat de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, Casey, aan ons land heeft gebracht. Hoewel officieel in Den Haag werd verklaard, dat het bezoek een strikt particulier karakter zou dragen, mag men wel veronderstellen, dat onze regering deze gelegenheid met beide handen heeft aangegrepen, om met de Australische bewindsman over het grote struikelblok op de weg naar een betere verhouding met de Unie-partner van gedachten te wis selen. Daar de heer Casey vermoedelijk in Parijs met onze minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Stikker, ook reeds over deze kwestie zal hebben gesproken, mag men in dit bezoek wel een niet mis verstane wenk aan het adres der Indonesische regering zien, dat Australië inzake Nieuw-Guinea aan Nederlandse zijde staat en dat in haar standpunt ten aanzien van de toekomstige status van Irian- niets is veranderd. Ook schijnt er niets veranderd te zijn in de rijen der extreme aanhan gers der Friese Beweging, getuige de onverkwikkelijke tonelen die zich in Leeuwarden hebben voorgedaan. Jonge heethoofden hebben n.l. ge tracht munt te slaan uit het rechts geding, dat de officier van Jüstitie te Leeuwarden tegen twee voor aanstaande figuren in hun bewe ging, de heer Fedde Schurer, en het katholieke Statenlid Tj. de Jong, wegens belediging had aanhangig gemaakt. Heftige démonstraties werden op touw gezet ten gunste van beide verdachten. Wilde ge vechten met politie en brandweer waren het uiteindelijke resultaat dezer onbezonnen daad. En vraagt de rechtgeaarde Fries zich na deze onverkwikkelijke tonelen in den gemoede af, werd onze zaak met die laatste gediend, dan zal hij met ons tot de conclusie komen, dat dit in genen dele het geval is. Jammer, dat ten gevolge van deze uitspattingen de woorden van Prins Bernhard, ongeveer ter zelfder tijd in de Nieuwe Kerk te Delft, naar aanleiding van zijn ere-promotie uitgesproken: „Nederland heeft in de kentering der tijden zijn positie leren inzien, een positie, die het dwingt zich aan te passen aan on telbare nieuwe verhoudingen", niet van toepassing zijn op het aanpas singsvermogen van velen in de Friese beweging. Pamfletten met strijdleuzen, zoals: „Leaver dea as slaef" passen niet meer in een de mocratische samenleving. Ongepast vinden wij ook de be schuldiging aan het adres van de N-V. Philips' Gloeilampen te Eind hoven, door de onlangs uit Hon gaarse gevangenschap vrijgekochte Amerikaan, Robert Vogeler, in een Amerikaans tijdschrift geuit. De heer Vogeler onthult n.l. in zijn memoi res, dat de N.V. Philips aan Hon garije inlichtingen zou hebben ver strekt over de bouw van electrische apparaten en buizen. De Raad van Bestuur der N.V. heeft zich intus sen gehaast deze beweringen als zuivere fantasie-producten te kwa lificeren en er met nadruk op te wijzen, dat er nooit enige overeen komst in die geest met de Hon gaarse regering werd afgesloten. Neen, een goede dienst heeft mister Vogeler de betrekkingen tussen Amerika en ons land met zijn „ont hullingen" niet bewezen. Indien wij goed zijn ingelicht, dan werd er tussen ons en Duitsland eveneens geen overeenkomst ge sloten, inzake de overname van het berucht Mond- en Klauwzeer. Vooral na de oorlog is de smetstof naar ons land „overgewaaid" en vormt een voortdurend gevaar voor onze veestapel. Daar men de laatste tijd weer nieuwe varianten op de aanvankelijk bekende smetstof heeft ontdekt, heeft men naarstig naar een nieuw vaccin gezocht om de thans heersende variant der ziekte met succes te kunnen bestrijden. Gelukkig heeft het Staatsveeartse- nijkundig Onderzoekingsintsituut succes gehad een vaccin te bereiden, waarmee het mond- en klauwzeer in Nederland afdoende zou kunnen worden bestreden, indien iedere boer zou medewerken om tot een systematische inenting met dit vocht te komen. Helaas is de toestand op het ogenblik nog zo, dat slechts 25 van onze veestapel is ingeënt. Laten wij tot besluit van dit over zicht nog even een korte blik wer pen op het werk van onze Tweede Kamer. Minister-president Dr. Drees en prof. Lieftinck hebben onze vertegenwoordigers van re pliek gediend en in de algemene beschouwing gerede aanleiding ge vonden een terugblik te werpen op hun persoonlijk aandeel in het re geringsbeleid sinds 1945. Beide be windslieden waren het er over eens, dat er natuurlijk fouten zijn aan te wijzen en dat er teleurstellingen zijn geweest. De algemene politieke beschouwin gen over de begroting van Binnen landse Zaken, die Dinsdagavond zouden beginnen zijn niet doorge gaan. De Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. J. H. van Maarsseveen, is op 57-jarige leeftijd te Utrecht tengevolge van een hartverlamming overleden. Men verwacht dat althans voor de eerste tijd een interim- beheer van de portefeuille van Binnenlandse Zaken door de vice- minister-president en minister zon der portefeuille Teulings, zal wor den ingesteld. wordt genoemd. En toch, juist in deze korte dagen, kan het in de winkelstraten, ondanks het gure weer, zo gezellig druk zijn. Keurig ingerichte étalages doen den volke kond, dat er feestdagen op til zijn. St. Nicolaas, Kerstmis en de jaarwisseling liggen in het ver schiet. Verlanglijstjes worden zo wel door ouderen als jongeren klaargemaakt envol verwach ting klopt het hart. Vooral voor onze jeugd is het St. Nicolaasfeest een hoogtepunt. U moet maar eens door een winkelstraat lopen en zien hoe jongens en meisjes met ver langende blikken de speelgoed étalages bezichtigen. Want zij we ten, dat voor hen een verrassing wordt bereid, in welke vorm dan Maar er is ook een groep, die zeker weten, dat St. Nicolaas hun deur zal voorbijgaan, zoals al zo dikwijls is gebeurd. Voor deze groep jon gens en meisjes zijn het nu hoogtij dagen. Al komt dan St. Nicolaas niet bij hen, één ding kan hen niet worden afgenomen: het met> ver- langende ogen kijken naar al het mooie speelgoed. U kunt ze weer zien staan, de ty pen. uit de achterbuurten, de bleek neuzen, met gescheurde jasjes, af zakkende kousen en klompen aan hun voeten. Ik hep deze week langs een groot warenhuis, waar in één van de vele étalages een electrische trein haar rondjes reed over brug gen, wissels en door tunnels. Daar stonden een paar van die in het oog lopende jongens naar te kijken. Hun neuzen tegen het raam ge drukt, om toch vooral van dit schouwspel niets te missen. Ik ben er even bij gaan staan om te horen wat ze tegen elkaar stonden te bab belen. „Zo'n spoor, jö, wat zou ik dat graag ebbe. Het mag ook ééntje zain, die je mot opwinde. Eéntjie van vaif pietermanne. Maar me moeder seg, nee jong, dat weet je, Sinterklaas bestaat foor ons nie. Die kom nie in ons stegie. We ebbe geen sente om speelgoed te kope, seg me moeder. Kaik es, hoe fain of tie train over die wissel gaat. Ik wou, da 'k raik was. Dan koch ik zo'n faine train. Kaik, nou ga tie door de tunnel. Floep, daar kom tie weer. Heb jij Sinterklaas al ge- sien? Ik wel, zo'n baard heeft tie! Ik heb me schoen gisteravond klaar geset, maar er sat vanochend niks in. Me moeder seg, dat 't kom dat 't er een gat in sit. Kaik, nou brandt in die sainpaal een rood üchie en kaik, de train sta uit z'n aigen stil. 'k Wou da ik die train had!! J Ik ben maar weggegaan en dacht er over na op welke manier wij die bepaalde groep jongens en meisjes nu eens één keer per jaar gelukkig konden maken. Weet U het? Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Het seizoen-vefschijnsel Donkere wolken, gejaagd door de wind, drijven over onze lage pol derlanden en zijn oorzaak, dat we de lamp vroeg moeten aan hebben. De kachel snort gezellig en onze kinderen vermaken zich binnenshuis. We zijn aangeland in de nacht schuit, zoals dat in de volksmond Twee weken zijn voorbij gegaan, sinds mijn eerste artikeltje verscheen. Omstreeks dertig bedrijven of par ticuliere personen voldeden aan mijn verzoek om mij de bestelkaart inge vuld toe te zenden, waarvoor harte lijk dank. In het algemeeen kwamen de bedragen tamelijk overeen met die van de laatste jaren. Er was echter één uitzonderingEen bedrijf ter plaatse bestelde mij voor een bedrag Vrijdag 23 November Prop.-vergadering Chr. B, T. B- in hotel De Unie, spr. H. Vink uit Gouda. Vrijdag 23 Nov. ledenvergadering van „Het Groene Kruis'', in „De Unie" Vrijdag 23 Nov. vergadering Vereniging voor Veilig Verkeer, in Lunchroom van de Water. Woensdag 28 November Contactavond Zwemclub „De Gouwe" in Lunchroom van de Water- Woensdag 28 November Uitvoering Chr Kinderkoor in 't Centrum- Donderdag 29 November Herdenkings avond „Het Hoogeland" in het Geref. Jeugdgebouw, Ze zijn er weer, de zegeltjes, de postzegels voor 't kind Vijf stuks met foto's van de jeugd, bruin, rood, groen, blauw getint. Als U 't niet weet zo'n zegel kost slechts een paar centen meer; die telt U voor een goed doel op 't postkantoor dan neer. Wie kinderzegels kopen gaat, beoefent zó een deugd de meerd're opbrengst is ook nu voor de misdeelde jeugd: het blinde en doofstomme kind. hen maakt U daardoor blij; zij hebben recht, ook op uw steun, dat 's meer dan medelij 1 Maar ook 't kind dat verwaarloosd is, zwakzinnig, a-sociaal, moet opgevoed en dat kost saam per jaar een heel kap'taal Daarin voorziet voor een goed deel d' opbrengst van de verkoop der kinderzegels, en het fonds heeft nu ook goede hoop dat U weer zegels kopen zult; 't misdeelde kind doet een beroep ook op geef gehoor en koopt wat zegels voor het kind, want geven is een deugd. Wees blij dat üw kind niet behoort tot de misdeelde jeugd Maak van die blijdschap [dankbaarheid, temeer, daar 't niet veel kost! Plak daarom, tot het eind van t [jaar Kinderzegels op Uw post! H. v. H. van f 1000.— aan zegels. Daarvan komt maar even f 370,— ten goede van „Het misdeelde kind". Ik kan moeilijk woorden vinden om mijn erkentelijkheid te betuigen voor deze prachtige geste. Hier is met recht sprake van het ware verantwoorde lijkheidsgevoel van de ene mens voor de andere. Dat dit goede voor beeld navolging vinde! Het overgrote deel der uitgezette kaarten liet nog op zich wachten. Nogmaa's wil ik de hoop uitspreken, dat ook die mij spoedig zullen be reiken. Ten slotte zij meegedeeld, dat de tot nu toe binnengekomen bestellingen in de aanstaande week zullen worden uitgevoerd. B. VAN GENT. Waddinxveen, 21 November 1951. P.S. Ik ontving een bestelling met poststempel Zevenhuizen (Z.H.), groot f 11,70. Daar echter de naam ontbrak, verzoek ik beleefd, die als nog even per briefkaart op te geven. Anders kan ik de bestelling niet uit voeren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1