Weekblad voor Waddinxveen Verschijnt elke Vrijdag 0e Spiegel van de week Weekagenda Het Groene Kruis gebouw No. 339 Vrijdag 7 December 1951 7e Jaargang |Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het is nu officieel bekend, dat de prijs van de electrische energie ver hoogd zal worden. De Minister heeft het vorige week medegedeeld. De verhoging zal gemiddeld een per centage van 25 niet behoeven te overschrijden. Een hoeveelheid van 240 kWh per jaar zal worden uit gezonderd. Als motief heeft minister van den Brink gegeven, dat de huidige elec- triciteitstarieven op een te laag ni veau gelegen zijn. Sinds 1948 zijn de tarieven voor kleinverbruikers slechts matig gestegen. De thans bestaande maximumprijs- voorschriften zullen onverminderd worden gehandhaafd voor een hoe veelheid van 240 kWh per aangeslo tene per jaar. Het vastrechttarief zal een zekere verhoging moeten ondergaan. De bedoeling van deze verhoging is voorts te bewerkstelligen, dat het verbruik van electrische energie zal verminderen. De Minister ver wacht namelijk een verbruiksbe- perking van 365 millioen kWh, het geen een kolenbesparing betekent van rond 200.000 ton per jaar. Tenslotte meent de Minister, dat de invloed op het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud slechts 0,3 stijging zal bedragen. Wat dit laatste betreft, de toekomst zal leren, of de Minister gelijk heeft. O.i. zal dit cijfer dichter bij de 3 dan bij de 0,3 komen te liggen. Voorts staat het te bezien, of de prijsverhoging verbruikremmend zal werken. Tenslotte zullen de be drijven toch licht opsteken, als het donker gaat worden en de motoren zullen ook moeten draaien. Of komt die bezuiniging uitsluitend van de kleinverbruiker? Er zitten nog meerdere surprises voor ons in de mand. Het staat nu ook wel vast, dat zeer binnenkort de tarieven van de Post, de Tele foon en de Telegraaf omhoog gaan. Briefport zal 12 cent en drukwerk 3 cent per 50 gram gaan kosten. In het laatste geval dus een verho ging van 50 Het minst verhoogd worden de telegramtarieven. Omdat men anders een grote daling voor ziet in het telegramverkeer. De heer Hollander, directeur van de spoorwegen, heeft aan de rege ring laten weten, dat hij onmiddel lijk zijn functie ter beschikking stelt, als de N.S. zichzelf niet kun nen bedruipen. M.a.w.: als de Spoor wegen met verlies gaan rijden, leg ik er het bijltje bij neer. Onver schillig, of de Staat dit verlies gaat opvangen. En waar de Ned. Spoor wegen thans vrijwel op het nulpunt zijn aangekomen, mede ook door de stijging van lonen en kostprijzen, ligt het voor de hand, dat de Minis ter van Waterstaat wel zal moeten zwichten en toestemming zal geven tot tariefsverhoging bij de Spoor wegen, hoe hij er zelf ook tegen ge kant is. Het ziet er naar uit, dat er meer regeerders buiten Den Haag zitten dan in de stad zelf. Intussen zal een tariefsverhoging bij de N.S. het vervoer zeker niet ten goede komen. Het reizigersvervoer loopt toch al bedenkelijk terug. Niet al leen bij de Spoorwegen, doch ook bij de dochtermaatschappijen, de busondernemingen en de trams. Nee, de surprises, die de Sint dit jaar voor ons had, waren nu niet bepaald prettig. Er is geen reden tot blijdschap dit jaareinde. De beste spiegel van ons economi sche leven is de cijferlijst van de beurzen. Sedert Juli 1951 is het aan tal werklozen stijgende, zij het ook met een korte onderbreking in Sep tember. Eind Juni 1951 waren er ruim 56.000 werklozen, thans ruim 84.000. De overeenkomstige cijfers van het vorig jaar waren resp. 60.000 en 53.000. Toen minder, nu meer werklozen Dat het met de woningbouw niet gaat zoals we graag zouden willen, is ons allen bekend. Toch zit er schot in. Verklaarde minister In 't Veld niet, dat in 1952 waarschijn lijk toch 50.000 woningen klaar zou den komen in plaats van de 40.000, die in de troonrede werden aan gekondigd? Vele gemeenten sloten bij de burgerij reeds leningen om de woningbouw voortgang te laten vinden. In Amsterdam werd) door minister In 't Veld de eerste paal voor een geheel nieuw tuindorp feestelijk de grond ingeslagen. Niet alleen minister In 't Veld had het druk, ook de andere leden van het kabinet waren actief. In de Tweede. Kamer wordt namelijk hard gezwoegd om door alle begro tingen heen te komen. Deze week werd gewerkt aan de begrotingen Binnenlandse Zaken, Uniezaken en Overzeese Gebiedsdelen, Verkeer en Waterstaat, alsmede van Finan ciën. Minister Wemmers van Ver keer en Waterstaat blijft het te kwaad hebben met de bromfietsen. Die fietsen-met-hulpmotor zijn zo langzamerhand de schrik geworden van voetganger, „gewone" fietser en rijweggebruiker. De bromfiets is eigenlijk te groot voor servet en te klein voor tafellaken, namelijk te klein voor de rijweg en te snel voor het fietspad. Minister Wemmers moet maar zien uit te vinden, hoe dit netelige probleem op te lossen. We blijven in de ministers. Minister Stikker is ook weer in Nederland. Teruggekeerd van de NATO-confe- rentie, die te Rome werd gehouden, verklaarde hij, dat Nederland nog steeds op het standpunt staat, dat een Europese defensie-organisatie zó moet worden opgesteld, dat ook de Engelsen en de Scandinavische landen kunnen meedoen. De Bene- lux-landen trekken in dit opzicht één lijn. Dat één lijn trekken doen België en Nederland beslist niet ten op zichte van het Moerdijkkanaal. Daar is al wat over gedebatteerd en ge twist? Zowel België als Nederland hebben natuurlijk hun com missies en comité's. Het Comité ter behartiging der Nederlandse belan gen bij de ScheldeRijnverbinding, is tot de conclusie gekomen, dat het Moerdijkkanaal nadelig zou zijn voor ons land en ook, dat Bel gië in geen enkel opzicht enig recht kan laten gelden. Nee, tussen de Benelux-landen vlot het niet zo best. Die conferenties zijn meéstal erg taai. De heren ministers zullen de onverwachte komst van St. Nico- laas dan ook met vreugde begroet hebben. Dat was me even een wel kome afwisseling. Speciaal minister Lieftinck zal wel in zijn sas zijn geweest. Niets meer of minder dan een „ezeltje-strek-je" werd hem door de goede Sint overhandigd. Een zeer toepasselijk geschenk. Mis schien hoeven wij nou geen belas ting meer te betalen. De munten stroomden, dat het een lieve lust was. Het geld ten behoeve van het ge troffen noordelijk deel van Italië stroomde ook, ditmaal echter naar het Nederlandse Rode Kruis, dat een collecte had georganiseerd om de nood in het door water geteis terde gebied te helpen lenigen. Het bestuur van het Nederlandse Rode Kruis verklaarde, dat geen collecte na de oorlog met zoveel geestdrift was ontvangen,. Alleen al in Den Haag kwam ƒ35.000,binnen. In alle vormen komen de gaven bin nen. Als de nood in Italië niet zo hevig was, zouden we haast willen schrijven: Het lijkt wel of de St. Nicolaas-stemming op alle mensen is overgeslagen. Konden wij het ge hele jaar door maar zo menslievend zijn. Helaas Officieële Mededelingen Spreekuur Burgemeester. De Burgemeester van WaddiDX- veen is verhinderd op 11 -en 14 December a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan zal de Burge meester op Woensdag 12 December a.s. spreekuur houden, van 11.tot 12..uur. Woensdag 12 December Jaarlijkse Zang avond van de Ned. Herv. Gem. Zang vereniging „Vox Jubilante" in de Ned. Herv. Kerk- Donderdag 13 December Jaarvergadering van het Nourrissefonds in „De Unie" Vrijdag 14 December spreekt R. v. d. Brug voor het Instituut voor Arbeiders- onwikkeling in hotel „De Unie" over de werkzaamheden van ons parlement Vrijdag 14 December uitvoering Toneel vereniging V.I.O.D. ten bate van „Het vierde Prinsenkind" in cantine Dobbel- mann. Zaterdag 15 December Kringwedstrijd E. H. B. O. Woensdag 19 December Lezingencomité. Spreker H. Ch. G- J, v. d. Mandere, over „Het hoe en waarom van de tegen woordige internationale spanningen", in „Het Centrum" Zaterdag 22 December Tentoonstelling Postduivenvereniging ,.de Sperwer", in „Het Centrum" Woensdag 9 Januari 1952 Uitvoering „Voorwaarts" in de cantine Dobbel- mann. officieel geopend en aan de vereniging overgedragen Het nieuwe wijkgebouw van de plaatselijke afdeling van de vereni ging het Groene Kruis is Donder dagmiddag officieel aan de vereni ging overgedragen en voor het wijkverplegingswerk, in de ruimste zin des woords, in gebruik genomen. De talrijke genodigden, die tot bijwoning van deze plechtigheid waren uitgenodigd, waren samen gekomen in het verenigingsgebouw achter de Gereformeerde kerk. Met het voltallige bestuur van de ver eniging het Groene Kruis, waren o.m. aanwezig de directie van de N.V. Carrosseriefabriek Verheul, met de president-commissaris, de heer v. d. Berg, de inspecteur voor de Volksgezondheid Dr J. In 't Veld, het gemeentebestuur van Waddinxveen en verschillende raadsleden, de heer van Diepeningen, secretaris van bet provinciaal bestuur der vereniging, alsmede de Directeur Dr Steijling. Voorts de predikanten Ds. J. Snoey en Ds. J. van der Haar en pastoor Van Dijk, het ere-lid der afdeling Mevr. F. T. v. d. Torren-Veendorp, de plaatselijke artsen en tandartsen, de vroedvrouw en vele anderen. Na een woord van welkom door de voorzitter der afdeling, de heer D. B. van der Morst, verkreeg de heer J. Verheul, directeur der N.V. Carrosseriefabriek, het woord. Eindelijk, zei hij, is dan het ogen blik aangebroken, waarop het nieuwe Groene Kruis gebouw staat officieël geopend te zullen worden. Toen de directie voorbereidingen ging treffen voor de herdenking van het 50-jarig bestaan van de fabriek, wilde de directie iets doen om haar dank baarheid te uiten en werd gezocht naar een mogelijkheid opdat de gehele gemeente Waddinxveen in haar geheel daarbij belangzou hebben. Toen de keuze eindelijk op een gebouw was gevallen, werd contact opgenomen met de burgemeester, die weer als tussenschakel moest fungeren, om de plannen bij het Groene Kruis bekend te maken, zonder dat het bestuur wist, wie er achter deze plannen stond. Spre ker was zeer dankbaar voor deze hulp, die tot een goed resultaat heeft geleid. Aanvankelijk was de opzet, dat het Groene Kruis plaatselijk zou samensmelten met de vereniging „Ziekenzorg". Zover is het tot dusver niet gekomen, maar Spr. heeft goede moed, dat men eerlang toch tot zodanjge fusie zal geraken. Niet alleen bad toen het plan voor het stichten van een gebouw vaste vorm aangenomen, de moeilijkheid was nu een geschikte plaats daar voor te vinden. Het gemeentebestuur heeft met

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1