Weekblad voor Waddinxveen O.K.W.A. i» (foud Verschijnt elke Vrijdag De, Speepet van de week Kris-Kras Weekagenda Even opgelet! No. 340 Vrijdag 14 December 1951 7e Jaargang IAdres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. (Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Voorziening vacature Binnen landse Zaken De Indone sische delegatie in ons land Geen bevredigende Benelux- regeling Teleurstelling in de krantenwereld Grote dag voor de luchtvaart Nog meer dan 10 millioen mensen in concentratiekampen. Het Binnenhof in Den Haag heeft weer eens voor „de verrassing van de week" gezorgd. Minister Teulings heeft er blijkbaar toch niet voor gevoeld een dubbele taak op zich te nemen en het De partement van Binnenlandse Zaken voor langere tijd te beheren. Door dit besluit zag het kabinet zich plot seling genoodzaakt alsnog tot een definitieve voorziening in de vaca ture Binnenlandse Zaken te beslui ten. Dat men nu toch Prof. dr. Beel bereid heeft gevonden deze porte feuille te aanvaarden, houdt zeker enig verband met de wens van de K.V.P.-zijde om de verhoudingen in het kabinet weer in overeenstem ming te brengen met die bij het op treden van het kabinet. Nu kunnen wij ons wel voorstellen dat verschillende politieke kringen zich door deze benoeming enigszins overrompeld voelen, wanneer wij denken aan de omstandigheden, waaronder de nieuwe bewindsman destijds meende te moeten aftreden als Hoge Vertegenwoordiger in Indonesië. Dat deze benoeming echter het ver loop van de a.s. besprekingen met onze Unie-partner, ernstig zou kun nen beïnvloeden, menen wij te mo gen betwijfelen, aangezien dr. Beel, als minister van Binnenlandse Za ken toch geen directe invloed heeft op de Indonesische aangelegen heden. Intussen is de Indonesische delega tie, onder aanvoering van Prof. dr. Suporno, ter bespreking van de Unieverhouding en de positie van Westelijk Nieuw-Guinea, in ons land gearriveerd. Onze regering schijnt door de aan komst volkomen verrast te zijn, daar minister Peters er in de Tweede Kamer zijn bevreemding over uit sprak, dat de Nederlandse regering uit de pers de overkomst en samen stelling der delegatie moest verne men, alvorens de waarnemend Hoge Commissaris in Den Haag haar daarvan in kennis stelde. Helaas valt dit misverstand dubbel te be treuren, daar minister Peters nu ook niet vroegtijdig kennis heeft kunnen nemen van de gedetailleerde voor stellen over beide agendapunten, die dr. Suporno bij zijn aankomst be weerde bij zich te hebben. Zodoen de kon het gebeuren, dat de be windsman van Unie-Zaken in te genwoordigheid der Indonesische delegatie, in de Tweede Kamer ver klaarde, dat besprekingen met de Unie-partner moeilijk vruchtbaar zouden kunnen zijn, indien deze zijn wensen niet concreet zou uitdruk ken. Bovendien zag hij de a.s. be sprekingen slechts als een gezamen lijke bestudering der moeilijkheden, terwijl dr. Suporno, volgens zijn verklaring, juist de bedoeling heeft concrete besprekingen te voeren, die leiden tot een oplossing der moei lijkheden. Neen, erg bemoedigend zal voor de Indonesische delegatie een en ander niet hebben geklonken. Jammer genoeg komen er juist in deze dagen ook van ons tweede Unie-front dat der Benelux geen bepaald bemoedigende berichten tot ons. Wel kunnen wij omstreeks eind Januari de ondertekening van het verdrag der economische Unie tegemoet zien, en daardoor zal dan ook, althans in naam, de economi sche Unie tot stand zijn gekomen, doch aan de bestaande toestand zal niet zo heel veel veranderen. Im mers van een gemeenschappelijk deviezenregime zal er evenmin als van een meer gecoördineerde han delspolitiek sprake kunnen zijn. Toch zal men ons niet kunnen ver wijten, dat wij geen begrip, hebben voor de verlangens en wensen van onze Benelux-partners. Minister Lieftinck is toch tegemoet gekomen aan de Belgische wens om het Be- nelux-invoerrecht op krantenpapier te verlagen van 10 op 6 terwijl van een verlaging der omzetbelas ting op advertenties in ons land of een beschikbaarstelling van Cana dese dollars voor aankoop van min der duur Canadees papier geen sprake kan zijn. De Nederlandse Dagbladpers is over deze beslissing in het geheel niet tevreden. De le den der vereniging De Nederlandse Dagbladpers hebben hun ongenoe gen dan ook niet onder stoelen of banken gestoken. In een telegram wijzen zij de minister op het feit, dat een tijdelijke verlaging der in voerrechten niets betekent en dat een, zij het dan ook gedeeltelijke verlichting slechts bereikt kan wor den door een afschaffing der om zetbelasting zowel op advertenties als op rotatiepapier voor de dag bladen. We zullen ons best doenNeen, dat was niet het antwoord van de minister doch het waren enkele van de krachtige woorden, welke dr. Plesman zei bij de opening van de nieuwe luchtlijn Schiphol-Sydney. En terwijl de K.L.M.Constellation in gereedheid werd gebracht voor de lange reis via Bagdad, Karachi en Manilla, is de Constellation „Utrecht" na een voorspoedige openingsvlucht op de lijn Schiphol- Tokio, geland op het vliegveld Haneda bij Tokio. Laten wij tot slot nog even onze aandacht wijden aan de openbare vergadering van het regionale co mité van het Nationale Comité tegen het concentratiekampen systeem, een dezer dagen te Am sterdam gehouden. De voorzitter van het Comité, de heer de Swart uit Den Bosch, wees er op, dat meer dan 10 millioen mensen op het ogenblik in allerlei landen nog in concentratiekampen zuchten en dat het derhalve onze plicht is tegen deze toestanden te vechten. Wij moeten de jeugd van tegenwoordig duidelijk maken, waarvoor wij in de oorlogsjaren hebben gevochten. De burgemeester van Amsterdam sprak eveneens zijn scherpe afkeuring uit over het systeem, dat mensen in dergelijke afschuwelijke kampen opsluit. Gaarne stemmen wij dan ook in met zijn fors en machtig protest, dat het in schreeuwende tegenspraak is met de waarde en de waardigheid van de mens, dat in Rusland en haar sateliet-landen,, ,in Griekenland, Spanje en Joego slavië nog millioenen mensen achter prikkeldraad zitten, alleen omdat hun gezicht, hun gedrag of hun mening de overheid niet aanstaat. Vrijdag 14 December spreekt R. v. d. Brug voor het Instituut voor Arbeiders- onwikkeling in hotel „De Unie" over de werkzaamheden van ons parlement Zaterdag 15 December Kringwedstrijd E- H. B.O. Dinsdag 18 December vergadering Win kelweek-deelnemers, hotel „De Unie" Woensdag 19 December Lezingencomité. Spreker H. Ch. Q. J, v- d- Mandere, over „Het hoe en waarom van de tegen woordige internationale spanningen'', in „Het Centrum" Vrijdag 21 December Kerstwijdingsdiens in de Gereformeerde Kerk. Zaterdag 22 December Tentoonstelling Postduivenvereniging „de Sperwer", in „Het Centrum" Woensdag 9 Januari 1952 Uitvoering „Voorwaarts" in de can tine Dobbel- mann. Vrijdag 18 Januari Uitvoering Fanfare corps „Concordia", in Cantine Dob- belmann. DE GROOTSTE WEDSTRIJD We leven in een tijd, die zich ken merkt door het houden van wed strijden op schier elk gebied. Noem maar op: zwemmen, voetballen, dammen, schaken, ja zelfs de kell- ners meten hun krachten in het zonder-morsen-serveren. Natuurlijk zijn wij geen tegenstanders van het houden van wedstrijden. Reeds in de vroeger oudheid werden in de Griekse arena's ontmoetingen ge organiseerd tussen athleten, waar naar duizenden mensen gingen kij ken. Het waren inderdaad pheno- menen, die daar optraden. En daar aan is het te danken, dat wij van daag de dag de Griekse sagen en legenden nog graag lezen, die de krachttoeren van de athleten be schrijven. Maar de grootste wedstrijd die ge speeld moet worden en die reeds zolang gespeeld wordt als de mens heid oud is, is de wedstrijd met het leven. Zo ontmoette ik een dezer dagen een vertegenwoordiger van een heel groot bedrijf, die juist een nederlaag van de wedstrijd met het leven had moeten incasseren. Het ging om een zeer aanzienlijke leve rantie aan een machtig buitenlands concern. Hij was daartoe, evenals enkele andere vertegenwoordigers, die natuurlijk concurrenten van hem waren, de oceaan overgestoken, om de uitslag te vernemen van de be slissing, die de directie zou nemen. Zou hij voor zijn firma de leveran tie krijgen, dan stond of viel daar mede de belofte die hem gedaan was, promotie te maken. Na enkele dagen van onderhandelen bleek, dat hij niet de bevoorrechte was. Daar begon zijn grote strijd met het leven. In het leven is alles mogelijk, het kan je bevoordelen, maar het kan nog veel harder slaan. Zo hard, dat je in zak en as zit, zo hard, dat je wenste je tegenspoed te kunnen uiten aan de klaagmuur. Zo ook onze vertegenwoordiger. De leve rantie misgelopen, de kans op pro motie verkeken- een verloren strijd tegen de onzichtbare tegenstander, wiens kracht zo ontzettend groot was. Er zijn geen motieven aan te wijzen waarom de wedstrijd is ver loren met het leven. Er zijn hon derden, duizenden mensen, die deze wedstrijd elke dag verliezen. Er niet tegenop kunnen. Zich laten slaan. Maar ons leven gaat verder en wij moeten mee. Opnieuw de strijd aanbinden tegen tegenvallers, tegenspoed en leed, dat ons het le ven geeft. Daartegen te vechten doet de innerlijke kracht van een mens, van een volk, toenemen. Speelde u een verloren wedstrijd tegen het leven? Welnu, wees sterk, toont uw innerlijke kracht, waar over u ongetwijfeld beschikt en u zult ervaren, dat u geen klaagmuur nodig hebt. KRIS-KRAS. Nog evén, en het jaar is weer aan ons voorbijgegaan dan zullen we tezamen nog één keer op 't kruispunt staan. We wensen dan elkander toe veel goeds voor 't nieuwe jaar, en staan, omgord, met nieuwe moed en hoop voor d' arbeid klaar. Maar menig' vriend, familielid of kennis, dan wel klant, berreikt men met een handdruk slechts in onze eigen krant. Zo'n Nieuwjaarsadveitentie kost ook niet zo'n groot kap'taal - ons Nieuwsblad komt nu eenmaal [niet in Finland of Transvaal- Maar in de eigen streek en dorp bereikt men haast elk mens, en daarom is dit blad de plaats voor ieder's Nieuwjaarswens Stuur Uw copy dus tijdig op, dat is het allerbest vermeldt de grootte, stort 't bedrag, welnu, wij doen de rest De prijs vormt werk'lijk geen bezwaar en U bent uit de brandt voor slechts een kleine som hebt [U een Nieuwjaaarswens in deez' krant H. v. H. Dringend verzoek. Dringend verzoeken wij de Nieuw jaarswensen voor ons blad tijdig op te geven, bij voorkeur begin vol gende week- DE UITGEVER. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 bruine kinderporte- monnaie, 1 rode want, 1 aktetas, 1 bruine portemonnaie met inh., diverse wanten, aan komen lopen 1 hond. Verloren 1 bril, 1 zwarte vulpen, 1 glacéhandschoen, 1 dubbele fiets tas, 1 kinderzwabbertje, 1 handkap, 1 blauwe kinderwant. Een stukje historie In 1901 werd door wijlen de heer G. Okkerse 'n zeer bescheiden speel goedfabriekje opgericht. Alle functies, fabrikant, verkoper, inkoper, embal- leur enz., waren in zijn hand verenigd, terwijl de gehele fabricage nog met de hand geschiedde. Na het huwelijk van de heer Okkerse werd, mede dank zij de steun zijner inmiddels overleden echtgenote, 't bedrijfje regelmatig uitgebreid en kon zelfs worden overgegaan tot het in dienst nemen van 1 tot 3 man personeel. Het bedrijf breidde zich regelmatig uit, en kon zelfs tot aan schaffing van enige met de voet voortbewogen gereedschappen wor den overgegaan. Na enige tijd kwam de eerste „echte" machine, een IV2 pk zuiggasmotor Door noeste vlijt en koopmans schap groeide het bedrijf en werd in 1921 de zoon, de heer C. E. G. Okkerse, eveneens in de fabriek te werk gesteld.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1