Weekblad voor Wad HecshnU dc Spiegel van de week Kris-Rras Weekagenda Dringend verzoek. Nieuwe Koffiebon No. 341 Vrijdag 21 December 1951 7e Jaargang lAdres Redactie en Administratie:! Verschijnt elke Vrijdag IBijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk! Oranjelaan 30, Waddinxveen Abonnementsgeld per kwartaal f 0.90 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. I Het staat thans vrijwel vast, dat de Tweede Kamer hoewel enigs zins vermoeid geraakt, door de niets ontziende tijdjacht in de laat ste weken voor het éérst sinds jaren nog vóór het Kerstreces met de behandeling der gehele Rijks begroting gereed zal komen. Dat er niettegenstaande dit adem benemende tempo bij dé behande ling der diverse begrotingshoofden door een enkele bewindsman ook nog tijd wordt gevonden voor een gepast grapje, kenmerkt de geest waarin de diverse onderwerpen door onze volksvertegenwoordigers onder de loupe worden genomen. Niemand zal nu willen geloven, dat zon brandend probleem als de wo ningbouw, ook op andere wijze dan met sombere gezichten en diep ge rimpelde voorhoofden benaderd zou kunnen worden'. Minister in 't Veld leverde echter het bewijs dat dit zeer wel mogelijk is. Met be trekking tot het bouwprogramma 1952 vertelde hij namelijk, dat hij thans de bouw van 40.000 wonin gen wel kon garanderen, en dat hij eveneens een weddenschap durfde aan te gaan, dat de bouw in werke lijkheid heel dicht bij de 50.000 zou liggen. Doch niet om een kistje si garen wilde hij wedden, zo grapte hij, want het gebruik van dit genot middel zouden wij juist moeten be perken, wilden we de woningbouw een werkelijk goede dienst bewijzen. Aan het einde van zijn betoog waarin hij enpasant als zijn per soonlijke mening te kennen gaf, dat binnen niet al te lange tijd de huren dienden te worden opgetrokken tot ongeveer 150 van het vooroor logse pijl sprak hij nogmaals met klem de geruchten tegen, als zou hij „genoeg" hebben van dit ondank bare departement. Integendeel vond hij zijn taak nu juist zo dankbaar, omdat in het oplossen der moeilijk heden de grootste voldoening ligt. Dat elke oplossing nog lang geen verbetering is hebben de bakkers moeten ervaren. Hoewel door maat regelen van regeringszijde de bak kers een hogere marge op volks brood zullen krijgen zijn de bakkers, die vooral veel volksbruinbrood verkopen, niet tevreden over deze maatregel. Zij zullen in de toekomst ook met verlies blijven werken. Hun grote grief, de onderlinge wanver houdingen in de uitkomsten van elk bedrijf afzonderlijk, werd door deze maatregel van minister Mansholt niet opgeheven. December bracht ons naast enige vorst Veel mist en deze mist is het geweest, die de piloot van het Zwitserse lijnvliegtuig misleidde, waardoor het zware toestel inplaats van op de veilige landingsbaan van Schiphol ernaast in het drassige weiland terecht kwam, met het ge volg dat de machine in brand vloog. Gelukkig konden passagiers en be manning, zich op tijd in veiligheid brengen. Ben stewardes werd met brandwonden in een ziekenhuis op genomen. Alle mist en stormen ten spijt heeft de Mijnendienst der Kon. Marine in de zes-na-oorlogse jaren kans gezien een flink stuk Noordzee beneden Den Helder van mijnen vrij te maken. Een prachtig stuk werk, dat ons aller bewonde ring afdwingt. Eveneens een prach tig stuk werk is het ontwerp van een dierenbeschermingswet dat door dr. Hogenholtz te Leiden, voorzit ter der wereldfederatie tot bescher ming van dieren werd opgesteld. Zal dit ontwerp te zijner tijd tot wet worden verheven, dan zal het niet meer mogelijk zijn paarden en honden te couperen en kistkalveren te fokken. Bovendien zal er'voor dieren die arbeid verrichten een ar beidstijdenregeling komen en zullen dierenmishandelaars bij rechterlijk vonnis ontzet kunnen worden uit het recht om huisdieren te houden. Laten wij voor onze huisdieren ho pen, dat deze wet er komt. Een verbod van fabrieksarbeid voor 14- en 15-jarige meisjes en ge legenheid voor jeugdige fabrieks arbeidsters ontwikkelingscursussen te volgen, zijn als dringende wen sen naar voren gebracht op een congres over de vrouw in het be drijfsleven, te 's Hertogenbosch ge houden, waarvan een der zittingen door Koningin Juliana werd bijge woond. De discussies deden verder uitkomen, dat het bedrijf nooit de verantwoordelijkheid voor de ont wikkeling van de jonge vrouwen ge heel voor zijn rekening kan nemen. Gezin, kerk, jeugdbeweging, vakbe weging en diverse organisaties heb ben hier een gezamenlijke taak. Overwegingen van alleen materiële aard mogen niet de doorslag geven. Naast een psychologisch schept de arbeid van vrouwen in fabrieken vooral een zedelijk probleem. Het gaat hier om het welzijn van het in dividu en daardoor om dat van ons volksleven. De prijs van het rotatiepapier, waarop de kranten gedrukt worden, is met ruim 35 gestegen. De abonnementsprijs van dagbladen zal derhalve in het nieuwe jaar met 7 cent per week verhoogd moeten worden, waardoor een deel van de sterke stijging der kosten kan wor den opgevangen. De rest hoopt men op andere wijze te kunnen opvan gen. De minister-president, Dr. W. Drees, zal Donderdag 11 Jan. per vliegtuig naar New Vork vertrek ken, alwaar hij ca. 12 dagen zal HET STRAATJE. Dit verhaaltje vertelt de geschiede nis van het straatje. Niet zo maar een straat, neen, het straatje. Een straatje zoals bijna overal te vinden is. Kleine huisjes, met kleine mens jes. Met klein bedoelen we: ge woon. Mensjes op leeftijd, wie het is aan te zien, dat zij vrede hebben met het wonen in het straatje. Soms in een huisje man en vrouw, maar meestal alleen bewoond door een oud vrouwtje. Daarom wordt het straatje ook wel eens genoemd het vrouwen-straatje. Ook dit vinden de oude vrouwtjes heel gewoon. Er zijn er, die zelfs met trots zeggen: ik woon in het vrouwen-straatje. Ik heb een heel oude tante, die al jaren lang in het straatje woont. Ze heeft het er best naar de zin. Ja, er is wel eens wat, maar ja, dat heb je in de „grote" straat ook. Woorden blijven. Zoals men weet is onze premier uitgenodigd door president Truman. Het staat wel zo goed als vast, dat ook in 1952 400 zal beschikbaar worden gesteld per persoon voor toerisme. De regering heett derhalve het devies van de vakverenigingen om dit bedrag te verlagen, niet op gevolgd. Deze bedragen zijn name lijk' in Europees verband vastge steld, zodat Nederland niet gaarne een afwijkende regeling treft. Tijdens de behandeling van de be groting van Landbouw heeft het lid Cornelissen met nadruk de ophef fing der koffiedistributie bepleit. De minister heeft hierop geantwoord, dat dit zal geschieden, zodra dit enigszins mógelijk is, maar dat voorhands de koffiebon nog zal blijven. In de Staatscourant van Maandag is een beschikking van de minister president verschenen betreffende ambtenaren, die lid zijn van een communistische organisatie. Zij kunnen om deze reden worden ont slagen. Communisten vormen een gevaar op de Departementen en andere rijksbureaux. Men verwacht dat provincie en gemeente eenzelfde maatregel zullen treffen. Vrijdag 21 December Kerstwijdingsdiens- in de Gereformeerde Kerk. Zaterdag 22 December Tentoonstelling Postduivenvereniging „de Sperwer", in „Het Centrum" Maandag 24 December Kerstwijding leerlingen Chr. Muloschool Zaterdag 5 Januari, tentoonstelling Post duivenvereniging „De Zwaluw" in de Lunchroom Van de Water Woensdag 9 Januari 1952 Uitvoering „Voorwaarts" in de cantine Dobbel- mann. ZaterdaB 12 Januari Sjoelmiddag in het Gzmnastieklokaal Woensdag 16 Januari Sportavond van het Sportweekbestuur in Cantine N-V. Dobbelmann Vrijdag 18 Januari Uitvoering Fanfare corps „Concordia", in Cantine Dob belmann. Zaterdag 26 Januari Uitvoering Mannen koor „Onvermoeid Vooruit" in de Cantine N.V. Dobbelmann In verband met de jaarwisseling zal het volgend nummer op Oude Jaarsdag verschijnen. Wij roepen de medewerking in van de adverteerders, hun adver tenties reeds Donderdag 27 Dec. in te zenden. met je buren; maar dat is bij een bakje leut vlug vergeten in het straatje. In de „grote" straat niet, daar kijken de buren elkaar, als er „iets" geweest is, niet meer aan. Soms slaan ze er nog op los. Juist deze week was ik bij mijn tante in het straatje. Ik kom er niet veel, maar zo voor de feestdagen ga ik even aan om wat lekkers bij het oude mensje te brengen. We nodigen haar altijd wel uit, maar je krijgt ze met geen stok uit haar huisje. Om dan het oudje te ver rassen en bij haar de feestdagen ook een ander aanzien te geven, geven wij haar het een en ander. En dan moet je haar gezicht zien. Een en al dankbaarheid. „Jongen, toch, dat is te gek, zo'n oude vrouw als ik ben, zo te verwennen." Maar dan ineens, weg is ze. Even later komt ze terug. „Weet je wat ik nu ga doen?" Én tegelijkertijd zie ik haar buurvrouw, die ze vlug is we zen halen. „Als het eerste Kerstdag is, houden wij samen, mijn buur vrouw en ik, een gezellige kerst maaltijd. Alleen kan ik alles niet op." Kijk, dat vindt je in het straatje. Niet omdat het nu mijn tante is, de andere oudjes doen ook wel eens wat. Het gemeenschapsgevoel in het straatje is nog heel groot. Ik heb wel eens iets van het straatje ge zegd tegen mijn tante, maar, o wee, daar dansten de poppetjes. Sinds dien heb ik gezwegen. En ik weet nu heel zeker, dat de Kerstdagen in het straatje bij de oudjes gelukkige dagen zullen zijn. Laat ons in deze dagen aan de eenzamen denkenen hen ver blijden! Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Voor het kopen van 125 gram koffie is bon 524 algemeen aangewezen. Deze bon kan met ingang van heden worden gebruikt en blijft geldig tot en met 5 Januari 1952 Weer blijft een sterre stille staan En noodt ons naar een stal te gaan Om Christus te aanbidden. Opnieuw een stem: „Gaat heen en vindt In doek' en stro, dit vorstenkind. God zond hem in Uw midden- Komt aarzelt niet, en ga tot Hem Die in een stal bij Betlehem Voor uw heil werd geboren". Een schaam'le stal werd Hem tot woon Waar is zijn scepter, waar zijn kroon? Wie wil de roepstem horen? Een wereld, die verloren is Een licht verbreekt de duisternis! En duizend' englenkoren Verkondigen met blijde stem Dat in een stal bij Betlehem Uw koning werd geboren.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 1