jaarwisseling 4ii Terugblik Nieuwjaarswens BERICHT Evenmin als elk ander dag- en weekblad ontkomt ons blad aan de gevolgen van de enorme prijsver hoging van het courantenpapier, welke met Januari ingaat. Hoeveel deze verhoging bedraagt, is door de pers reeds enkele weken geleden bekend gemaakt. Hierbij komt dan ook nog de verhoogde prijs ven de electrische stroom, zodat beide fac toren de aanmaakkosten van een nieuwsblad aanmerkelijk doen stijgen. Vandaar dat ook wij genoodzaakt zijn de abonnementsprijs met ingang van het nieuwe kwartaal met lOcent te verhogen en te brengen op een gulden. Wij menen dat niemand deze ver hoging onbillijk zal vinden en het geen bezwaar zal zijn ons blad te blijven lezen. Onzerzijds zullen wij alles doen om het Weekblad voor Waddinxveen, nu in groter formaat, die plaats te doen behouden, welke het gedurende zijn bestaan in onze gemeenschap heeft verworven. DE UITGEVER. zorgen hebbe, maar ook onze vreugden. We zullen er ons door heen worstelen moeten maar wat zou het leven zijn zonder strijd? Bovendien: in moeilijke tijden leven we dichter bij elkaar. Veel, wat ons scheidt, valt dan weg. En samen zijn we immers sterker? Dus: vol moed 1952 in. Met de ge dachte: we slagen. Daarom: al wat wenselijk is, voor Uw persoonlijk leven, voor Uw gezin, Uw zaak, Uw bedrijf. Moge 1952 datgene brengen, wat we allen vurig wensen; Gods zegen, d.w.z. vrede, voorspoed, gezondheid, ar beid. Moge het U en ons welgaan. Bij het passeren van de grenzen van een oud en een nieuw jaar is het vanzelfsprekend dat in gedachten wordt teruggegrepen naar de achter liggende periode. Eerst nog eens omzien, daarna vooruitzien. Dat omzien bestaat dan meestal hieruit dat de zo voor ieder verschillende gebeurtenissen in de geest worden teruggeroepen. Elk jaar is rijk aan herinneringen, 't zij prettige en mooie of heel belangrijke of droevige en smartelijke. En wat voor het persoon lijke leven geldt, is even toepasse lijk voor het wereldgebeuren, voor het leven in land- of dorpsgemeen- N. V. Verheul huldigt een aantal jubilarissen. Viering van de verjaardag van Ko ningin Juliana. Mei Herdenking van de bevrijding. Afscheid van Ds. Laforet van de Rem. Geref. Gemeente. Bazar ten bate van T.O.O.S. Firma Verbakei herdenkt 30-jarig bestaan. Alle millitairen uit Indonesië zijn nu teruggekeerd. Burgemeester Warnaar benoemd tot adj.secr. van het I.C.C.C. Ds. van der Haar doet zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Kerk. „Ome Keesje" weer terug op de spoorbaan. Juni De Waddinxveense Sportweek wordt gehouden. De heer P. Magre overleden. De ouden van dagen maken hun jaarlijkse uitstapje. Prins Bernhard verjaart. Juli: Het Mannenkoor O.V.V. herdenkt 30-jarig bestaan waaraan een con cours wordt verbonden. Bij het consultatiebureau van het Groene Kruis wordt de 100e baby ingeschreven. Augustus De Gemeenteraad sluit een lening van 800.000 gulden. Door de Provinciale Waterstaat worden plannen gemaakt om de oevers van de Gouwe te wijzigen. De fa Huizer herdenkt het 50-jarig bestaan van haar bakkerij. Prinses Wilhelmina verjaart. September De Winkelgalerij wordt geopend. De heer O. H. A. Matse komt door verdrinking om het leven. De Gemeenteraad van Boskoop be sluit gas te leveren aan onze ge meente. Met het grote werk aan de Gouwe wordt aangevangen. October De heer H. Glasbeek, dir. N.V.Glas- beek, overleden. De Gemeente Gouda tekent protest aan tegen het verweer van Wad dinxveen inzake de grenswijziging. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk zal gerestaureerd worden. De Middenstanders zullen weer een Winkelweek houden met St. Nico- ilaas. November Bloemendaal krijgt electrische ver lichting. In onze gemeente wordt weer mond en klauwzeer gèconstateerd. De heer G. van der Krans wordt door de Gemeenteraad benoemd tot schap. Vandaar dat we in dit laatste aemeente ontvanger en boekhouder Liron 10^1 oe>rt i j te verschijnen nummer van 1951 een blik terugslaan in het vergleden jaar en de meest belangrijke gebeurte nissen in tijdsvolgorde willen rele veren. In Januari Installatie van de heer W. J. A. Ming als directeur van de Chr. Vaktekenschool en als hoofd der Chr. School aan de Oranjelaan. Door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente wordt Ds. van der Haar te Neerlangbroek beroepen. Oprichting van een Chr. Kinderkoor. Tijdelijke stillegging van het reizigers- vervoer op onze spoorlijn wegens kolentekort. De heer R. C. de Bruin, voorganger bij de Oud Geref Gem. overleden. Februari De Oranjevereen. Dorp besluit op 30 April feest te vieren. Ds. van der Haar neemt het beroep naar de Herv. Kerk alhier aan. De heer Hofwegen herdenkt zijn 45-jarig jubileum als sluiswachter van het St. Hubertsverlaat Oliebollendag ten bate van het Groene Kruis en een Zangavond voor het zelfde doel. Vertrek van twee grote gezinnen (Van Rhijn en Jager) naar Canada. Bazar ten bate van de Ned. Herv. Kleuterscholen. Aanbesteding van de Winkelgalerij. Haak-in-actie in verschillende be drijven. De Gemeenteraad besluit tot uit breiding van het Waterleidingnet aan de Henegouwerweg. Maart Herdenking van het 100-jarig bestaan van de Holl. Mij van Landbouw. De Gemeenteraad besluit tot aan koop van een nieuwe brandspuit. Eerste steenlegging van het Groene Kruis gebouw. Verkeersexamens voor de jeugd. De heer T. A. van der Hee over leden. Goed geslaagde Bazar ten bate van het Groene Kruis, April Tentoonstelling van de Chr. Avoud Vaktekenschool. Ds. J. Laforet neemt het beroep aan naar Rotterdam. Besloten wordt weer een Sportweek te houden. Fusie van beide Oranjeverenigingen. Ik overdacht de dagen van ouds, de jaren der eeuwen. (Psalm 77 6). Aan het einde van een voorbij gegaan jaar overdenken wij nog dikwijls wat er alzo heeft plaats gehad in ons leven en daar buiten. Het kan moeite en verdriet, maar ook vreugde en blijdschap zijn ge weest. De een heeft voorspoed, en een ander tegenspoed gehad. Onze Psalmist ken er ook van meepraten. Hij was soms nijdig op de dwazen, als hij hun voorspoed zag en hun schijnvrede. Maar er kwam vrede en rust in zijn hart als hij Gods heiligdom inging en op hun einde zag. Wanneer hij dan overdacht de dagen van ouds, de vroegere dagen, en op de jaren die achter hem lagen, dan kon hij zeggen: ,,Ik zal de da den des Heeren gedenken, ja, ik zal gedenken Uwe wonderen van ouds her" (vers 12). In onze dagen zijn er niet veel men sen, die ernstig de achter hen lig gende tijd overdenken, en nog min der overdenken, wat zij er van ge maakt hebben. En op dit laatste nu komt het toch aan. God heeft de mens in deze wereld geplaatst op dat hij Hem zou dienen geheel zijn leven. Daartoe gaf Hij aan allen Zijn Woord: de Bijbel. Dat Woord nu bevat de regelen voor ons leven, is een lamp voor onze voet en een licht op ons pad, een richtsnoer voor ons leven. In en door dat Woord kunnen wij onszelf leren kennen, onze yerlorene toestand, en tevens hoe wij van die toestand kunnen gered worden. In dat Woord vinden wij God, Die onze Vader in Christus wil zijn. En in dat Woord vinden wij Christus, Die onze Red der en Verlosser wil zijn. Dat Woord zegt ons, dat God een ge denkboek voor Zijn aangezicht heeft, waarin alles van de mens op getekend is, al zijn werken en al zijn gedachten. Er is niets van de mens voor God verborgen, want Hij kent ieders hart en de uitgangen daarvan. Als wij Gods Woord raadplegen met betrekking tot de regeringen der volken naar de profetieën, dan zien wij een opgaande en dalende lijn. Zo was het bij de volken zon der de wet, zo bij die onder de wet en evenzo nu in de tijd der genade bedeling. Er is geen opgaande lijn meer te verwachten, maar een steeds meer dalende lijn, uitlopende op de komst van de Zoon des mensen, die dan geen geloof meer op de aarde zal vinden. Wat is daarvan het gevolg? Dat deze wereld rijpt voor het oordeel. Denk maar aan wat Psalm 2 zegt van de eindtijd, en Openb. 19. Hoe is de vrede van de aarde weggenomen door voort durende meerdere bewapening en kleine oorlogen. Steeds wordt er gesproken over vrede en verbete ring der onderlinge verhoudingen der volkeren, maar tot daden komt het niet. En dit zal ook nooit kun nen zolang de machthebbers niet buigen voor Gods Woord, en niet vragen naar Zijn wil om die te doen. Nog kunnen zij, het doen, nog is het de genadetijd', nog kunnen zij achterom zien naar d'e voorbijge gane tijd en wat zij ervan gemaakt hebben. Maar wat is er te ver wachten van hen, die naaf God en Zijn gebod niet vragen? Zal het oordeel straks niet allen overvallen? Zal de Heere Jezus voor hen niet komen als een dief in de nacht? Als. zij zullen zeggen: „Vrede en Zeker heid?" Dan zal een haastig verderf hen overkomen en zij zullen geens zins ontvlieden. (1 Thess. 5 3). Verwacht dan ook geen heilstaat: onder de regering van mensen, hoe goed sommigen het ook bedoelen. Overdenk de dagen van ouds en d'e jaren der eeuwen. Misschien hebt gij u in uw leven ook vele malen voor genomen om er toch eens verande ring in te brengen en het toch eens beter te doen als voorheen, en toch mislukte het telkens weer. Omdat gij het wilde doen in eigen kracht, zonder de hulp van God. En als gij het alleen wilt doen, dan lijdt uw levensscheepje schipbreuk op schip breuk en komt gij nooit in dë veilige haven. Gij moet uw toevlucht ne men tot God en tot Zijn Woord'. Gij moet Gods heiligdom ingaan om te verstaan wie en wat gij zijt en dan oog en hart richten op Christus. Dan leert ge Uzelf kennen en God kennen. Dan zult gij de dagen van ouds overdenken, al het vorige- van uw leven, en acht slaan op d'e jaren der eeuwen, waarin God gesproken heeft, ook tot U, en waarin Hij nog spreekt, eveneens tot U. En dat doende, zult gij een rijke Jaars wisseling hebben. kassier van de Gemeentebedrijven. De N.C.R.V. houdt een steravond. Met succes wordt een winkelweek gehouden. December Het nieuwe wijkgebouw van het Groene Kruis wordt officieel ge opend. De gemeenteraad besluit een lening aan te gaan van 1,2 millioen voor woningbouw. De speelgoedfabriek van de firma Okkerse bestaat 50 jaar. De heer Hijkoop bedankt als lid van de gemeenteraad en wordt op gevolgd door mevr. Van der Torren- Veendorp. Ds Duinker neemt het beroep aan naar de Rem. Geref. Gemeente, alhier. De nieuwe brandspuit gearriveerd. De Gemeente heeft een meevaller van een ton. Er zullen 33 woningen worden bij gebouwd. van Thomasvaer en Pieternel Thomasvaer: Een jaar ging heen vol moeite en zorg, Met spanning en met dreiging; Het jaar begon met dooi en griep En ook weer met prijsstijging. Pieternel: Ja, ja, die prijzen, man houdt op, Je schrikt in deze dagen En 't ziet er helemaal niet uit, Dat w' eerlang gaan verlagen. Thomasvaer: En dan de brandstofschaarste, die geeft slapeloze nachten; Pieternel: En toch, daar in de mijnstreek werkt Men steeds met alle krachten, Die er beschikbaar zijn, Thomasvaer: 't Is waar, Maar meerd'ren moeten komen; Ook 't spoortje staakte, door gebrek Aan kolen, 't kon niet stomen! Pieternel: Vijf maanden bussen reden er Op onderscheiden lijnen, En vrees heerste er in stad en dorp Dat 't spoortje zou verdwijnen Op enk'le baanvakken; Thomasvaer: Die vrees Is ongegrond gebleken; De pessimisten hebben het weer eens verkeerd bekeken. Pieternel: Maar beter zag zo menig mens De binnenlandse deining. Thomasvaer: Ja, juist, 't begon al met ontslag En generaal Krul's verdwijning. Pieternel: Een dag daarna viel 't kabinet Zo min of meer in duigen, Thomasvaer: En dat was in die bange tijd Geen reden om te juichen. Pieternel: Nee, want er was al mot genoeg, Denk aan de Ambonnezen; Thomasvaer: En het Concertgebouw-orkest: Er was conflict gerezen Na Paul van Kempen, weet je 't nog? Pieternel: Ja, maar 't kwam gauw in orde; Bij de muziek geen politiek, Dat moet eens duidelijk worden. Thomasvaer: Zo denk ik er ook over, Nel, Wat heb je aan die ellende? Zie naar Korea, steeds maar strijd, En daaraan kwam geen ende. Pieternel: Nee, onze jongens vechten mee Om stellingen en heuv'len; Helaas moest onze commandant, Den Ouden, plots daar sneuv'len. Thomasvaer: Hij was een kranig officier, Waar veel van viel te leren, Daarom willen wij op deez' plaats Zijn nagedacht'nis eren. Pieternel: Na vijftig dagen crisis kwam er eind'lijk een regering, En deze zette spoedig fiks De tering naar de nering. Thomasvaer: Veel prijzen gingen er omhoog: Brood, suiker, margarine, Pieternel: En menig' huisvrouw puzzelde Hoe of ze het uit zou kienen. Thomasvaer: Nu ja, we kregen ook meer loon, Pieternel: 't Was niet om mee te pronken; Het leven word je in deez' tijd Nu niet bepaald geschonken! Th -tnasvaer: - Pieternel, blijf optimist, V hebben wel veel zorgen, n~.r toch, we zitten in ons land Nog veilig en geborgen. Zie eens naar Perzië, want daar Begon men d' olievelden Te naasten, zoals dat deftig heet ('t is stelen!) en te schelden Op Engeland, Pieternel: Het oude lied. Dat vaker is gezongen Door Palestina, India En door Transvaalse tongen. Thomasvaer: Maar Engeland verloor het daar. Men kwam niet tot bezinning; En Perzië, al won ze, 't was Een Pyrrhus-overwinning! Pieterneh Nee, dan deed ons. land 't beter, want, Prins Bernard ging weer reizen Om in Amerika Neêrlands Goodwill te gaan bewijzen. Thomasvaer: Hij oogstte ook ditmaal weer succes En bracht zo menig klantje; De roem ging daarom weer omhoog Van 't kleine Nederlandje! Pieternel: Maar in ons land bleef veel nog wens Door d' onrust dezer tijden, En menig jonggezin nog moest Voor 'n woning blijven strijden. Thomasvaer: Die woningnood, ja, is een zeer, 't Zal nog wel even duren; Duizenden staan er op de lijst Om ergens wat te huren. Pieterneh Inwoning is ook niet zo fijn, Maar beter nog dan wachten; We moeten samen in deez' tijd Meer burgerzin betrachten. Thomasvaer: Nu, burgerzin, dat is er wel: Door de N.C.R.V.-leiding Kwam drie millioen dra bij elkaar Voor de kankerbestrijding. Maar kom, we moeten verder, Nel, En voorts nog memoreren, Dat zestig jaar Philips bestond Pieternel: Die ging dus jubileren! Thomasvaer: Helaas, de stichter stierf dit jaar; Men zal hem steeds herdenken Aan wat hij voor ons land en volk In Eindhoven mocht schenken. Pieternel: Gelukkig bleef daar volop werk In deze crisisdagen; Menig bedrijf en industrie heeft personeel ontslagen. Thomasvaer: Nee, Nel, de toestand is niet best, Er zijn weer veel werklozen; Duurte, ontslag, spanning en zorg, 't is alles uit de boze. Pieternel: „Tekort" is 't slagwoord van deez' tijd, Dat vind je in de gezinnen, En ook het Ziekenfonds kan er Geen garen meer bij spinnen. Thomasvaer: Tekort ook in duurder werd Meer wegbelasting kwam" Voor auto, motor, beide. Pieternel: En voor dë Plof, dat nare ding, Thomasvaer: De Plof? Waar wil je henen? Pieternel: Die hakkepuf, je weet toch wel, De bromfiets zou ik menen. Thomasvaer: Och ja, de bromfiets, stiefkind van 't verkeer op onze wegen; Maar trots verzet en moeilijkheên, Men houdt haar toch niet tegen: Ruim honderdvijftigduizend van Die dingen zie je ploffen Pieternel: En menigeen verongelukt, Wordt dodelijk getroffen; Thomasvaer: Maar dat is niet steeds eigen schuld Want d' automobilisten: Verzuimen wel eens voorrang Pieterneh Zo blijft 't een punt voor: twisten. De ploffiets op het rijwielpad, Dat is voor bei' partijen: De allerbeste oplossing, Daar kan men veiüg rijen! Thomasvaer: En zo is 't jaar dan haast, weer: rond. Er bleven veel problemen;, 't Gelukte Indonesië niet Om „Irian" te nemen. Pieterneh Nee, Nieuw-Guinea bleef van; ons,, Beslisten d' Haagse heren, Maar toch gaat men er binnenkort Weer over confereren! Thomasvaer: En waar niet over werd gepraat,. Maar gul, spontaan gegeven, Dat was Italië's waterramp, We toonden ons meeleven. Meer nog dan één kwart millioem Gaven wij voor die mensen; Zo zijn wij en we helpen; ook; In nood over de grenzen! Pieternel: Dat is een goede trek in ons- Bij al onze gebreken; Dat is al zo vaak, telkens weer In vroeger tijd gebleken. Thomasvaer Jtrist, Nel, en daarom heb 'k geen vrees, We hebben flinke handën; We slaan er ons ook straks wel door Hier in de Nederlanden: Pieternel: Als is de toekomst donker; bang, We zullen niet versagen-, We weten toch: Na elke nacht Zal 't morgenrood weer dagen. Thomasvaer: We wensen daarom: Moed en durf, Vertrouwen, trots dë- zorgen; We komen er wel weer doorheen, Is 't heden niet, dan morgen. Pieterneh En daarom, lezers, weg die frons, De rimpels glad, keep smiling-, Al staat ons land er niet best voor, 't Komt toch niet op d'e veiling! Thomasvaer: Komt tijd, komt raad, ook in 't Nieuwjaar, We zullen overwinnen, En die gedachte zij Uw- deel, Als 't nieuwe jaar gaat beginnen! Pieternel':i We wensen U gezondheid, kracht, Steeds arbeid, al Uw jaren; Let op: eens doet een frisse wind De somb're lucht opklaren, Thomasvaer: Zie moedig twee en vijftig in, Eendrachtig, koen, en één van zin; Pak aan, houdt vast, dan lukt het wel, Dit wenst Thomasvaer Pieternel: En Pieternel! Maluku Hawaiïans In het fraaie Herv. Jeugdgebouw te Boskoop gaven Zaterdagavond de in één jaar zeer populair gewor den Maluku Hawaiïans als in een flits een keurprogram van Hawai muziek, Cowboy Sings en jodelzang. Meer dan opgetogen was de stamp volle zaal temeer om Teun Koster met z'n prachtige stem, welke het geheel opvoerde tot de climax. Het geheel onder leidig van Bert Vuyk heeft z'n gehele program uit gevoerd onder groot enthousiasme van de velen, o.m. vele vooraan staanden. Het jodelende blondje meenden wij te moeten begroeten met: Goeden avond Olga!, het bleek echter een eenvoudig Waddinxveens meisje te zijn, n.l. Willy Valk. En juist die eenvoud vergrootte nog haar toch reeds fenomenale prestatie. Zij komen binnenkort naar Wad dinxveen Let op de komende adver tentie. Dan komt ook mee Piet van den Berg met conferance en dat is een knaap waar wat in zit. Ook Sjaak Nieuwesteeg met accor deon, vaste medewerker van de Maluku Haw: iïans op z'n best en wat Boskoop hierin' ajocht bele ven als onvergetelijk, dat zSNïö&Jn Waddinxveen voor uitverkochte' zalen te zien zijn. Tot kijk Maluku Hawaiïans.

Weekblad voor Waddinxveen | 1951 | | pagina 2