Weekblad voor Waddinxveen a dit Met g-oede moed uaotuit yy De Spieyel van de week r Kris-Kras Uit het Parlement Weekagenda I^C'C'CLq' Cijfers en feiten No. 395 Vrijdag 9 Januari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wij sluiten het oude jaar wel af - met lawaai of met stille ontroe- 46 g haalden wij het nieuwe jaar men, maar al spoedig bleek, dat moeilijkheden, die het oude jaar sloten, met de komst van de eerste nuari zeker niet verdwenen wa- htpa Als WÖ alleen maar Breda noe- len, dan weet u het al.. Breda gaf cie grote sensatie waarmede het jaar J eindigde en het ziet er naar uit, dat we in elk geval nog een paar maan- den van het pas begonnen jaar met ]j£de ontvluchting van de zeven oor- ogsmisdadigers bezig zullen worden 140,'ehouden. a- Met verwondering heeft ons volk :r kennis van genomen, dat de mis- iadigers in deze gevangenis zo bo- yen-humaan werden behandeld. Als nen weet, wat de uitbrekers voor IDT ruwelijke misdaden op hun gewe en hebben, dan doet het zacht ge- ■gd vreemd aan, dat voor deze ge- 'telsangenen voorstellingen werden ge geven dat zij cigaretten kregen dat er een waar kerstdiner werd gegeven. De oude spreuk: zo ge doet, zo ge ontmoet, werd in Breda zeker niet toegepast. Zonder dat we een ander gezegde: oog om oog en tand om tand tot het onze willen maken, menen we toch te moeten opmerken dat men een bepaald slag misdadi gers ook een al te humane behan- deling kan geven. I Wij zullen er meer over horen. I Zowel de minister van Justitie als I zijn ambtsgenoot van buitenlandse Ij zaken werden over deze ontvluch ting vragen gesteld. Een ding is wel zeker: als de exgevangenen allen in West-Duitsland worden gevonden en als ze daarna ook worden uitgele- verd ,zal er beter en strenger dan I tot dusver op de heren worden ge- past! Het afgelopen jaar hebben wij heel goed op de Amerikaanse dol lars gepast o goed, dat ons land meer dollars ontving dan het heeft uitgegeven. Voor een groot gedeelte was dit te danken aan Indone sië, dat Nederland een bedrag van f 450 millioen oorlogsschuld in dol lars betaalde. Nu Nederland er zo g#d voorstaat, wenst Amerika, dat Nederland „vrijwillig" afstand zal doen van het crediet van $.15 mil lioen, dat men tot 30 Juni nog te goed heeft. Ook hierover is het laat ste woord nog niet gesproken. Een andere zaak, waar reeds veel over is gesproken, maar die niet tot een beide partijen bevredigende op- ossing kon komen, is de kwestie van verïe Vierdaagse. De Nederlandse Wan- weIïelsportbond besloot een vierdaags S^vandelfestijn te organiseren te geë^peidoorn, op precies dezelfde da- n^en als de N-Bv.L.O. reeds vele ja- tótten te Nijmegen houdt (21 Juli tot °nsen met -24 Juli). Zonder ten deze partij te kiezen gelijk of onge lijk te geven kan men slechts verzuchten: echt Nederlands. Daar mede qualificeren wij ook graag de manier, waarmede hier te lande spionnen woiden gepakt. Rusiand protesteerde er officieel tegen, dat een oorlogscorrespondent van Tass, Pissarev „onwettig" als spion werd gearresteerd en verzocht, dat degene die deze arrestatie hadden doen ver richten, ter verantwoording zouden (worden geroepen. Minister Luns ont- \'ing de ambassadeur met zijn pro- pest en heeft de Russische eisen 'mondeling afgewezen. Hoewel wij, als volk, dat de oor log aan den lijve heeft meegemaakt toch heel goed weten, dat er veel wordt gespionneerd, hebben wij ftoeh de neiging, berichten over spion- 0Oöiage e.d. belachelijk te vinden en l(ièf te doen met een „ze hebben weer ^at." Ze hadden ik wat tegen de Vara, de bekende omroeporganisatie. Bij de behandeling der begroting had minister Cals toegezegd, een vertrouwelijk rapport aan de Twee de Kamer te zullen uitbrengen. Thans werd gepubliceerd, dat dit rapport, een tijdvak van twee jaar bestrijkend, niet minder dan tien bij lagen had. Men kan dit veel, maar met evenveel genoegen ook weinig noemen. Veel wat is veel? De om roeporganisaties willen allen veel le den hebben. Dit laatste bracht de jubilerende voorzitter van de Avro ertoe, te verklaren, dat zijn omroep- orgaan thans een oplage van 300.000 had. Men zou daaruit de conclusie trekken, dat de Avro ook dit leden tal had bereikt, ofschoon de voor zitter dat niet had gezegd. Ook hier over ontstond enig geharrewar. Aan- der geharrewar ontstond over de Warmonder tol. Dat die dingen nog niet allemaal zijn opgeruimd. Wij herinneren ons nog de daad van Flo- ris Vos, die de Muider tol „bestorm de" en zich later een plaats in de Kamer mee verwierf. De tolgaarder daar bij Warmond schijnt maar te vragen wat hij wil. Dat tolletje moet in 1950 nog ongeveer f 30.000 heb ben opgebracht. Schreef de Bijbel al niet over de tollenaar? LATEN WE ER OM LACHEN Je hebt van die typen, die nu al tijd pech hebben. Ze kunnen dan niets ondernemen of doen, of het pechvogeltje komt om de hoek kij ken. We zeggen dan van deze mensen, dat hun pad niet over rozen gaat. Er zijn maar heel weinig mensen op wier levenspad geen distels voorko men. Ik heb ook zo'n vriend die bij alles wat ie doet pech heeft of krijgt. Vroeger op school kreeg ie de bijnaam van „pechvogel". Die naam heeft ie altijd gehouden, tot op de dag van vandaag. Ik heb hem gisteren nog gesproken." Hij had weer een pechdag. Het begon 's morgens al met een lekke band toen hij naar zijn werk zou gaan. Hij kwam natuurlijk te laat en kreeg boete. In schaftijd kwam ie tot de ontdekking, dat ie vergeten was zijn brood mee te nemen. Hij heeft toen hier en daar maar een boterham geleend om toch te kunnen eten. In de lqop van de middag knelde hij één van zijn vingers, zodanig, dat ie met werken ophouden moest en in de ongevallenwet terechtkwam. Dit al les vertelde hij mij toen ik hem te genkwam. Hij had dus met recht een pechdag. Maar één ding blijft bij hem altijd eender: zijn humeur. En dat is nu bij vele mensen niet zo. Let U maar op in uw eigen om geving. Is er iemand die pech heeft, dan lopen ze met norse gezichten te kijken en niemand krijgt een goed woord. Ze vergallen hun eigen hu meur en dat van een ander. Ze ge ven altijd de schuld van hun pech aan een ander en zien niet in dat zij hiermede onrecht doen. Ik moet van dit soort pechvogels niets hebben. Het is natuurlijk niet leuk altijd pech te hebben, maar als het noodlot je eenmaal achtervolgt, welnu, lach er om. Dat is het beste bestrijdingsmiddel tegen pech. Wat schiet je er mee op uit je humeur te raken? Het wordt er toch niet be ter op. Kom, als we pech hebben, laten we er om lachen. Ga je nors lopen kijken, dan be loop je de kans, dat je wordt uitge lachen en dat is nog veel erger. Tot de volgende week. Ons parlement zou geen echte volkvertegenwoordiging zijn als het niet die zaken besprak, die juist het volk in beroering brengen. En wat heeft er de laatste dagen meer op schudding gebracht dan de ontsnap ping van de zeven gevangenen uit de „Koepel" te Breda? Het waren geen lieve jongens, die kans hebben gezien de weg naar Duitsland in te slaan. Het zijn sluipmoordenaars. Zij trokken oude Joden de baarden uit, zij doofden cigaretten op de licha men der gevangenen; moordend en rovend deden' zij in de donkere be~ zettingsdagen hun werk. Dat is de achtergrond van de opschudding. Het Nederlandse volk wordt weer herinnerd aan de gruwelen ook door landgenoten bedreven. Het walgt daarvan. Het gunt zo zeide oud-mi- nister In 't Veld, die in de Eerste Kamer onder zeer grote belangstel ling een interpallatie hield - deze mensen de vrijheid niet. Voor Gerrit de Stotteraar kan men nog een klein beetje waardering hebben. Een ze ker vakmanschap is bij zijn her haald uitbreken niet te ontkennen. Maar deze S.S.-ers, zij hebben ge profiteerd van verslapte waakzaam heid en van een illegale organisaite. Het was klare taal van de heer In 't Veld. Maar - gelukkig - de uiteenzettingen van minister Don ker waren niet minder duidelijk. Al bleek zonneklaar - hij moest dat toegeven - dat er onvergeeflijke fouten zijn gemaakt. Fout één: de minister wist pas Zaterdagmiddag - de ontsnapping was Vrijdagavond - dat er in de Bredase gevangenis iets was gebeurd. Hij moest dit van zijn chauffeur horen. Ogenblikkelijk ging hij naar Breda. Dat was 24 uur na de ontsnapping. En eerst toen werd op zijn bevel de buitenlandse politie gewaarschuwd, het nieuws over de radio bekendgemaakt en een beloning uitgeloofd. Daaraan was nog niet gedacht. Fout twee: de rijksidentificatiedienst was nergens te bekennen. Deze moest een extra politieblad maken. De desbetreffen de chef was met Vacantie. Dat kan gebeuren met de Kerstdagen. Maar de telefoniste kon eerst Zaterdag morgen om 4.70 uur zijn plaatsver vanger te pakken krijgen, omdat hij de telefoon die in de woonkamer stond, niet hoorde. Ook dat kan ge beuren. Terecht maakte de Kamer echter een verwijt aan de leiding van deze dienst, die al het nachte lijk werk laat opknappen door een telefoniste. Het politieblad kwam Zaterdagavond klaar. Eerder kon niet, want de Landsdrukkerij was de dag na Kerstmis gesloten en men moest toevlucht zoeken bij een Utrechtse drukkerij. Daarna werden vooral kalmpjes aan! - de politie bladen op de bus gedaan, zodat zij eerst in de loop van de Maandag de verschillende bureaux bereikten. Wie denkt dat hiermede alle euve len zijn opgesomd, vergist zich he laas deerlijk. Fout drie was, dat de rijksindentificatiedienst wel beschik te over de foto's van_ de verdachten maar niet over de signalementen. Die moesten uit Breda komen. Weer tijdverlies. En fout vier: wij vatten het maar samen, de reactie op de ontvluchting was erg lauw. 's Avonds om 7.15 uur was een filmvoorstelling begonnen. Een be- waker kreeg enige minuten na de aanvang daarvan een tip van een gedetineerde, dat er voorbereidingen voor een ontvluchting werden ge maakt. Ogenblikkelijk werden de posten buiten uitgezet. Dat was pri ma. Alleen, men rekende er niet op, dat de zeven gevangenen reeds ver dwenen konden zijn. Dat was reeds het geval. Zij hadden stokersdien sten verricht. Door het forceren van ben stortluik en met behulp van twee ladders en een rubberslang waren zij in de twee gereedstaande auto's gesprongen. Drie personen, die behulpzaam zijn geweest bij de ontvluchting, zijn verhoord en zullen binnenkort gerechtelijk worden veroordeeld. He laas laat de wet niet toe hen in pre ventieve hechtenis te houden. Het staat voor de minister vast, dat er illegale organisaties zijn, met ver takkingen in het buitenland, die zich met dit werk bezighouden. Het staat voor hem ook vast ,dat zowel de helpers als de ontsnapten over weinig hersens beschikken, zodat mensen met meer hersens dit plan hebben voorbereid. Fouten waren er dus in overvloed. Minister Donker heeft deze erkend. Maar de heer In 't Veld bleef op maatregelen aandringen om herha ling in de toekomst te voorkomen. Daar heeft het Nederlandse volk recht op. De communist Branden burg diende twee moties in. In één da,arvan werd het aftreden van mi nister Donker géëist. De Kamer had daarover .veel plezier. Zij verwierp beide voorstellingen met 28-2 stem men. Dit was een groot debat in de EerSte Kamer. Volgende week bele ven we daar een nieuw festijn: de Algemene Politieke Beschouwingen. Nog meer dan in de Tweede Kamer is dit debat aan de overzijde van het Binnenhof het summum voor parlementaire fijnproevers. Ofschoon ook in 1952 allerlei dreiging en donkerheid voort duurde, was er in dit jaar toch veel, waarvoor wij God mogen danken. De verschrikkelijke oorlog in Korea duurde voort, maar voor een verdere uitbreiding van dit confict werden we bewaard. Zo hadden de vrije volken, en ook ons vaderland, de gelegenheid om voort te bouwen aan de landsverde diging en de onderlinge samenwer king, maar ook aan het verder her stel van de geleden oorlogsschade en aan de nationale welvaart. In dit opzicht is 1952 voor Neder land een buitengewoon gunstig jaar geweest. Een vergelijking van onze finan ciële en economische positie van nu, met die van een jaar geleden, toont een haast onbegrijpelijke verbete ring en vooruitgang- God zegende ons met goede oog sten, de handel en verkeer, scheep vaart en industriële productie ver toonden allen een gunstig beeld. Wij zijn dankbaar dat onze eigen gemeente in deze algemene verbete ring mocht delen. Onze bedrijven ;wisten hun po sitie te handhaven o>f te verbete ren. Was er gedurende enige tijd vrees dat het spook der werkloos heid zich opnieuw zou doen gelden, gelukkig werd deze vrees be schaamd, en het getal werklozen bleef beperkt. De verbeterde finhnciele omstan digheden stelden ook de gemeente in staat de uitvoering van verschillen de werken die in 1951 moesten wor den uitgesteld, ter hand te nemen. Teleurstellend is dat door omstan digheden, buiten de schuld van Ge meentebestuur of Woningbouwver eniging, niet een groter aantal wo ningen gereed kwam. Maar de wo ningbouw loopt weer. Er kwamen 33 huizen gereed, aan de bouw van 45 andere is men bezig, terwijl al weer hard gewerkt wordt aan de plannen voor een volgende complex. Men heeft in ons Weekblad ken nis kunnen nemen van het urgentie program dat door de Raad is aan vaard. Grote plannen zijn in voor bereiding of in uitvoering. Zo zijn we met goede moed het nieuwe jaar ingegaan. God geve dat aan de uitvoering van de verschillende plannen, onge stoord, met kracht zal kunnen wor den voortgewerkt. Het leven is nog niet gemakkelijk. Er blijft nog allerlei onzekerheid. Oek in de komende jaren zullen nog zware offers moeten worden ge bracht aan onze landsverdediging. Én we zullen meerdere malen het gevoel hebben dat we die millioenen liever voor wat anders zouden ge bruiken. We zullen er rekening mee moe ten houden dat we nog wel eens door teleurstellingen en tegenslagen zullen worden verrast. Maar het afgelopen jaar heeft ons geleerd, dat er in het Nederlandse volk nog fut zit. Dat we ons manne tje nog staan. Onze industriëlen en onze arbeiders, onze zeevaarders en onze kooplieden, onze boeren en tuinders, zij hebben allen hun bij drage geleverd in de verrassende re sultaten van 1952. Zo is er voor 1953 maar één pa rool: In vertrouwen op God, met goede moed vooruit. De Burgemeester v. Waddinxveen,, A. WARNAAR Jz. Zaterdag 10 Januari Tentoonstelling P.V. „De Zwaluw" in Lunchroom v. d. Water. Dinsdag 13 Januari Lezingen-comité Lezing door de heer H. J. Stuvel. In het Centrum. Donderdag 15 Januari N. Kj J. B. Feest-avond in het R.K. Vereni gingsgebouw. Als je in de lange rij straat Tussen uitverkooppubliek, Wil je nog wel eens wat horen Van de grote politiek. Maar vandaag leest ieder blijkbaar Op de krantenpagina De opwindende berichten Over het geval Breda! Eén der heren trekt bedachtzaam Zijn historie-parallel: ,,'t Is haast net zo'n consternatie Als dat turfschip weet u wel?" „Turfschip? Man, la-naar-je-kijken!" Onderbreekt een vrouw hem luid: „Toen ging 't om d'r in te kome, Maar nou wouwe ze er uit „Wat oneerlijk is zo'n wereld" Meent een dame in het rood, „wie er niet is uitgebroken Krijgt het hou toch op z'n brood! Hun dinee op Ouw'jaarsavond Was tenminste al weer mis. j ,t Lijkt wel opvoltooi ze lachend, ,,'t Lijkt wel een gevangenis! „Mensen", grapjast nu een koopman Vroeger was-ie jaren fout, Heeft nog in het kamp gezeten, Maar dat laat hem nu weer koud; „Mensen 'k weet nou wat ik waard [ben En is dat geen groot geluk? Duzend gulden alle zeven: Honderd-drie- en-veertig 't stuk!" JAAP MIJDERWIJK. Officieële Mededelingen OPHALEN AARDAPPELSCHILLEN Het gemeentebestuur van Wad dinxveen deelt mede, dat in de na volgende straten t.w. Henegouwer- weg, Emmastraat, Prins Hendrik straat, Kromme Esse, Brugweg en Zuidkade geen aardappelschillen worden opgehaald. Zij, die voor een „schillenwijk" in aanmerking wensen te komen, kun nen hun schriftelijke aanvrage daar toe pér ommegaande indienen ten raadhuize ,in ieder geval vóór 13 Januari a.s. IJS EN GLADHEID Bij vernieuwing wordt de aan dacht van de ingezetenen gevestigd op de navolgende in de algemene politieverordening opgelegde ver plichtingen, t.w. a. het strooien van stoepen en trottoirs met zand bij gladheid; b. het verwijderen van sneeuw van stoepen en trottoirs; c. het hakken van br andbij ten voor woningen. De bijten moeten met de uitkomende schotsen of an der materiaal behoorlijk worden afgezet. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, De Secretaris, De Burgemeester, H. Jenné. A. Warnaar Jz. De Omroepverenigingen hebben aan het einde van 'het jaar hun le dental bekendgemaakt; de N.C.R.V. •300.000, de A.V.R.O. 300.000, de V.A. R.A. 300.000, terwijl de K.R.O. me dedeelde, dat in Januari nummer 350.000 verwacht wordt. Voeg hier bij nog ca. 75.000 leden Van de V.P. R.O., dan komen we op een totaal aantal leden: 1.325.000. Volgens of ficiële cijfers zijn er 1.550.000 luis tervergunningen uitgereikt, waar van naar schatting 200.000 mensen 2

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1