Weekblad voor Waddinxveen B..B.B Besotierming betiolüg 458 Uc Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement No. 396 Vrijdag 15 Januari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per rn-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Januari zou men de boten-maand kunnen noemen. Overal ter wereld raakten schepen in nood en met grote schrik werd hier te lande - het „zoentje", dat de Ruys aan de Oranje gaf - het bericht ontvangen over de ondergang van de Klipfon tein het trotse passagiersschip van Verenigde Nederlandse Scheep vaart Maatschappij, te 's Graven- welk schip in de Holland-Afri- kadienst voer. Hoewel uiteraard de oorzaak van deze ramp, waarvan de schade op een 25 millioen gulden wordt geschat, niet vast staat, ver moedt men, dat het 10.544 ton me tende zeekasteel of op een doro een zeebeving omhooggekomen klip is gelopen - welke klip niet op de zee kaarten stond vermeld - dan wel, een in de oorlog gezonken wrak oorzaak van de ramp is. Eigen aardig is, dat op dezelfde dag het schip ten onder ging, de Raad voor de Scheepvaart een uitspraak deed over een brand, die op een vorige reis in het ruim van dit schip heeft gewoed. In deze uitspraak gaf de Raad te kennen dat hij zich geheel met de maatregelen, die de kapitein Oosterhuis had genomen, kon ver enigen. Er is geen twijfel aan, of de ze Raad zal mettertijd ook zijn goedkeuring hechten, aan de maat- egelen, die dezelfde kapitein nam tijdens de grote ramp die zijn schip trof. Dank zij het rustige optreden van de bemanning werden alle op varenden, in totaal een 220 mensen gered. Dichter bij huis - op het IJssel- meer, was bijna een schip ten on der gegaan. Door het koene optre den van zijn bemanning kon het behouden blijven. Öök al betreft het hier een scheepje van slechts 131 ton en al bestond de bemanning slechts uit twee koppen - schipper Denkstra uit Sneek en zijn dek- knecht Visser uit Rotterdam mogen veneens met ere worden genoemd. Hun schip, de Nijverheid, liep op en ijsdam nabij Marken en 42 uur aan een stuk door waren schipper knecht met pomp en emmers in de weer om hun lek geslagen schip f— s behouden. Hoewel de schipbreu- elingen de mensen aan de wal tonden horen spreken, werden hun noodseinen eerst opgemerkt, toen zij brandende zakken en andere textiel n de mast hadden gehesen. Niet ver van deze plaats raakte een aantal jongens uit Volendam, iie op de Gouwzee schaatsen reden, ioor het ijs. Helaas zijn er drie Vo- endammertjes verdronken. Onder len ook de 12-jarige Kees Zwart- loed, die bij zijn moedige reddings pogingen zelf de dood moest vinden. Ins medeleven gaat uit naar de waar getroffen gezinnen doch wij hebben bewondering voor degenen, iie al het mogelijke deden om de tinderen te redden. Jan Snieder en lees Stroek hebben zich hierbij kra- >ig geweerd. Hebben wij groot respect voor de- ïe Nederlandse zeelui en Nederland- te jongens - wij kunnen dat niet voor degenen, die te Blaricum de Coöperatieve Boerenleenbank over- ielen en - op Amerikaanse wijze een overval pleegden. Met onge veer f 17.000 gingen de bankrovers r vandoor. Wij mogen echter ver wachten, dat deze misdadigers eer- Ier zulen worden gevat dan de Bre- ia'se uitbrekers. Nederland is West- Duitsland niet! Noemden wij hierboven Januari ie „boten-maand" - met even veel recht kan men haar een „brand- aaand" noemen. Te Enschede toch Wak een geweldige brand uit in een Irote opslagplaats van ruwe katoen - een brand, waarvan de nablus- sing waarschijnlijk nog niet zal zijn afgelopen, als deze regels u onder pe ogen komen. De schade ,hier aan gericht, wordt op 6 millioen gulden ïeraamd. En als wij dan al die rampen en narigheden hebben gememoreerd, iringt zich aan ons op, dat ook het verkeer door gladheid van wegen en ioor mist zijn slachtoffers vroeg. [Och, dat is in deze maand feitelijk [aiets bijzonders. Er gaat geen dag voorbij, of er geschieden met ons moderne snelverkeer wel enige on gelukken. Samenloop van omstan digheden vaak - zoals te Amster dam waar een vrachtauto op de Middenweg het trottoir opslipte én een meisje tussen het gevaarte en een huis beklemd- raakte. De afge lopen week gebeurden er echter ook ongelukken^ die menselijker wijze voorkomen hadden kunnen worden: te Rotterdam en bij Obsterhout, waar heel of half-dronken bestuur ders. ernstige ongelukken veroor zaakten. Deze onverlaten dienen zulk een erhstige straf te ontvangen, dat de leus: bij snelverkeer geen alcohol werkelijkheid wordt. Ook zonder heel- of halfdronken be stuurders gebeuren er al ongeluk ken genoeg! PSEUDONIEM. Al bijna twee jaar lang kom ik elke week onder het pseudoniem „Kris-Kras" uw aandacht vragen. Vanzelfsprekend ben ik de overtui ging toegedaan, dat men gaat „vis sen" wie dat nu eigenlijk is, omdat men het graag wil weten. En als men er niet achter kan komen, welnu, dan gaat men er iemand voor aanzien, Hoe langer dat hu duurt, des te meer ontstaat de zekerheid dat de voor Kris-Kras aangeziene persoon het inderdaad is. Zo kon het deze week gebeuren, dat ik mezelf tegenkwam. Ik liep in een bepaalde straat waar het op dat moment vrij druk was. Voor mij uit liepen twee heren en een dame. Van tegenovergestelde richting kwam ook iemand aanlopen. Toen deze bij de twee heren en de dame was aangekomen hoordé ik: „Goe denavond, Kris-Kras" Prompt bleef ik staan, verbaasd als ik' was over de groet die ik hoorde. In geen ge val kon die groet voor mij bestemd zijn, want ik was nog te ver van die persoon af. Degene, van wie de groet bestemd was bleef ook staan en zei zo iets van: „pardon U hebt de verkeerde voor" en liep ver der. Deze situatie speelde zich in en kele ogenblikken af en werkelijk, ik voelde mij opgelucht. De echte Kris-Kras was dus niet ontdekt. Had ik, inplaats van degene die voor mij liep gesproken, dan was mijn pseudoniem voortaan overbodig ge weest en zou ik onder mijn werke lijke naam deze stukjes moeten schrijven. En dan is de aardigheid er af, omdat de gegevens dan wor den verzwegen en men bang wordt, dat er over een of andere zaak in ernst of luim melding wordt gemaakt in deze rubriek. Nu ik nog heel rustig met Kris-Kras kan onderte kenen kan ik fijn mijn ogen en Oren goed openzetten voor verdere waar nemingen en,, zo mogelijk, in een artikeltje verwerken. Voorals nog blijf ik de geheime, maar als de druk te groot wordt, dan zal ik er toch over moeten nadenken geheel "Waddinxveen de gelegenheid te ge ven te raden naar mijn werkelijke naam. Maar zover laat ik het toch niet komen omdat ik van plan ben nog vele Kris-Krasjes te schrijven onder het pseudoniem. Tot de volgende week. Kris-Kras. De Eerste Kamer is deze week be gonnen aan de Algemene Politieke Beschouwingen. Het was een debat, dat daarom zo interessant was, om dat op hoog peil gesproken werd over het recht van christelijke par tijorganisatie. Onze Senatoren mo gen dan niet die felheid bezitten, die men vaak kan bespeuren bij de jongere collega's aan de overzijde van het Binnenhof, men zal niet kunnen ontkennen, dat zij als oude politieke rotten geducht, maar be heerst van zich kunnen afpraten. Be halve dit zuiver principiële debat kwamen er nog andere vraagstuk ken aan de orde, die alleszins de moeite waard waren. De oppositieleider in de Eerste Kamer is thans Prof. Molenaar, de voorzitter van de liberale fractie. Ze ven jaar lang hebben we prof. Ane- ma als eerste spreker ontmoet. Thans moest hij genoegen nemen met de tweede plaats, die men deze tachtig jarige nestor terecht gunt. In het algemeen bestond er alge mene ontstemming over de wijze., waarop het huidige Kabinet is ge formeerd. Het maken van Kabinet ten wordt een publiek overmaak, zo zeide de heer Kropman en naar zijn mening wordt de politieke activiteit daardoor niet bevorderd. Draagt dit Kabinet een socialis tisch stempel? Deze stelling is vol gens prof. Anema (a.r.) eyen onjuist als begrijpelijk. De a.r. die voor de eerste maal meedoen, hadden er na tuurlijk behoefte aan deze gedachte te ontzenuwen en naar wij geloven met goede argumenten. In de eerste plaats kon worden verwezen naar de redevoering van de socialistiscshe fractievoorzitter in de Tweede Kamer, de heer Burger, die maar matig tevreden was met dit Kabinet en beloofde te zullen pogen „er het beste van te maken", de tweede plaats heeft minister-pre sident Drees uitdrukkelijk verklaard, dat er geen bepaald stempel op dit Kabinet mag worden gedrukt. Het is een coalitie Kabinet. Minister Kernkamp is te ver ge gaan tijdens dé onderhandelingen met Suriname. Hij heeft het recht jvan afscheiding beloofd, maar de Kamer wil daarvan niets weten. Dat is een grote botsing geweest en het is begrijpélijk, dat de Eerste Kamer er behoefte aan heeft gevoeld, dit probleem nog eens op te rakelen. Prof Molenaar maakte opmerkingen die hout sneden. Dat zal een ieder moeten toegeven. Waarom heeft het Kabinet geen standpunt bepaald voordat minister Kernkamp naar New York vertrok? De heer Kropman vond het beleid van minister Kernkamp niet erg ge lukkig. Wij hebben niet nagelaten de onderhandeling met de West zo gecompliceerd en zwaarwichtig mo gelijk te maken. Dat heeft wantrou wen gewekt en daarom is het maar beter dat we de nieuwe onderhande lingen nu maar even laten rusten. De heer In 't Veld kreeg het voor al met de heer Kropman aan de stok over de verhouding Christen dom en Humanisme. Beiden zijn nodig, zo zeide hij, om de Westerse beschaving te verdedigen. Dat kan, want het Humanisme is niet tegen de Kerk. Het bestrijdt haar zeker niet. De heer Kropman was echter van mening, dat de p.v.d.a. tenslotte - in het felst van de strijd - niet meer met de andere partijen kan mee marcheren, omdat zij de „hoog ste goederen" niet kan verdedigen: de verbreiding van het Evangelie, ook buiten de kerkmuren. Het was een: debat waarin eerder reeds ook de heer Kolff zich had gemengd, omdat de socialisten het recht van christelijke partijvorming in de schriftelijke stukken had ontkend. Dat betreurde hij uiteraard en gloedvol verdedigde deze c.h.-afge- Prinses Margriet viert haar verjaardag Op Maandag 19 Januari is het feest in het koninklijk gezin. Op een na de jongste, prinses Margriet viert dan haar verjaardag. Met haar viert het gehele Nederlandse volk deze dag als een feestdag, want was het niet dit prinsesje, dat nu de leef tijd van tien jaar bereikt, dat in den vreemde werd geboren, toen ons land en ons volk in een vreselijke strijd waren gewikkeld mét een niets ontziende bezetter? Haar foto was het, die in die tijd illegaal verspreid werd en ons moed gaf om voort te gaan. De vreugde die wij toen verborgen moesten houden kan nu vrij geuit worden. Daarom is het een extra feestdag omdat de verjaardag van prinses Margriet ons tevens dankbaar stemt voor de herwonnen vrijheid. Dat zijnog lang en gelukkig mo ge leven is de wens van het gehele Nederlandse volk. De diensten zijn: de Medische dienst, hoofd dokter J. W H. Helleman; de Opruimings- en Reddingsdienst, hoofd de heer A. C. Kraneveld; de Dienst Brandweer, hoofd de heer H. Schutte; de Politie: Hoofd de heer J. Röob.ol; de Sociale Dienst, hoofd de heer Jac. van Steijn en de Dienst Zelfbescherming, hoofd de heer H. K. van der Loo. Reeds een groot aantal personen heeft zich bereid verklaard mede werking te willen verlenen bij de Margarine „Wapen van Waddinxveen" een superieure kwaliteit Hebt ook al een pakje genomen? Alleen verkrijgbaar bij de georganiseerde Melkhandel vaardigde zijn principiële visie. Na tuurlijk kwamen de partijen geen steek verder tot elkaar, maar dat zal niemand hebben verwacht. Zoals bekend zal zijn is reeds eni ge tijd in voorbereiding de organi satie van de bescherming van de bevolking in oorlogstijd. Ook in Waddinxveen zijn zes diensten in opbouw die in geval van rampen de nood zoveel als mo gelijk zullen trachten te lenigen. verdere bouw van deze diensten. Voor wat betreft de Dienst Zelf bescherming is de gemeente ver deeld in een zevental blokken. In ieder blok zal een Blokhoofd, daar in bijgestaan door het Hoofd van de Dienst, een ploeg opbouwen. Iedere ploeg zal behalve uit het Blokhoofd en een plaatsvervanger bestaan uit: 4 E.H.B.O.-ers, 4 personen belast met het opruimings- en reddings werk, 4 brandweerlieden en 2 per sonen die moeten zorg dragen voor het contact tussen de Blokploeg en de overige Diensten. Het Hoofd van de Dienst Zelfbe- Kwakkelwinter 't Is weer een kwakkelwintertje: geen vlees en ook geen vis; zo vriest het zes, acht graden, en zo is het plots weer mis. 't Is vorst en dooi en sneeuw en mist vandaag droog, morgen nat; en op de weg is 't opgelet, want daar is 't dikwijls glad. De echte ijspret is er niet, want maakt men zich gereed, dan zegt De Bilt: De vorst houd op, 't is dooi voor je het weet. Zo_ vormt het ijs geen bron van [vreugd, maar wel één van gevaar; -t blijft onbetrouwbaar in deez' tijd, dat is wel zonneklaar. Houdt dus de jeugd van 't ijs van- [daan op vaart, kanaal en vliet; 't blijkt houdbaar soms, maar, denk [er om: de dikte ziet U niet! Er was weer rouw in menig dorp, in Zwaagdijk, Volendam, Westmaas, Den Helder, Bussum, [waar de dood jong leven nam. Let op Uw kind'ren in deez' tijd, let op, vermaan ze wijs. een Nederlander immers gaat nooit over één nacht ijs HENK VAN HEESWIJK. Ofpcieële Mededelingen KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Waddinxveen maken ingevolge ar tikel 8 van de inentingswet 1939 bekend, dat op 3 Februari a.s. ge legenheid zal bestaan tot kosteloze inenting of herinenting tegen pok ken op nagemelde plaats: Bij dokter P. van der Linde, Kerkweg 214, des morgens van 8.30-9."30 uur. H^t verdient aanbeveling ^behou dens bijzondere omstandigheden, al leen kinderen beneden de leeftijd van twee jaren te laten inenten. Voorafgaande raadpleging van de huisarts is gewenst. Verzocht wordt trouwboekje van de ouders of geboortebewijzen van de kinderen mede te brengen. Waddinxveen, 12 Januari 1953, Burgemeester en wethouders voornoemd, A. WARNAAR Jzn., burgemeester H. JENNE, secretaris scherming, de heer van der Loo, heeft reeds een zevental personen' bereid gevonden de functie van Blokhoofd te aanvaarden. Alszoda- nig zullen binnenkort worden gein- stalleerd voor: Blok I de heer J. Verheul, Dorps straat 68; Blok II de heer W-. C. Slob, Prunus- straat 43 Blok III de heer H. M. Doeleman, Kerkweg 145; Blok IV de heer D. J. Koster, Oran jelaan 4; Blok V de heer C. Rietveld, Zuid kade 90 b; Blok VI de heer C. Boersma, Zuid kade 113; Blok VII de heer D. van Dijken,- He- negouwerweg 32. Naar wij voorts vernemen ligt het in het voornemen een propaganda-, avond te beleggen waarin het doel en -de werkzaamheden van de Be scherming Bevolking nader zullen worden toegelicht. Om alle diensten volledig te be zetten is nog een belangrijk aantal mensen nodig. Er wordt echter ver trouwd, dat de bevolking van Wad- dinveen niet achter zal blijven als het er om gaat te doen wat onder de huidige omstandigheden niet na gelaten mag worden. rand

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1