Weekblad voor Waddinxveen De 5ptifei van de week Kris-Kras Uit het Parlement De hulpverlening. De linnenkast gevuld Weekagenda 'n doosje Lucifers. No. 401 Vrijdag 20 Februari 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Nu de schade min of meer kan worden overzien, werd vastgesteld, dat bij de Nationale Ramp tussen Hoek van Holland en Scheveningen de duinen voor meer dan de helft werden weggeslagen. Ook kwam men tot de verrassende ontdekking, dat er in plaats van de vroeger ge telde 46 bunkers er meer dan 90 waren gebouwd. Die laatste waren in letterlijke zin in het zand onder gedoken en zij kwamen nu te voor schijn. Zij vormen voor de duinen reeks een gevaar en daar het op blazen ervan alleen door militairen mag geschieden, zou het gewenst zijn, dat daarvoor tenminste nog troepen bleven. Men meende, dat de militairen in het noodgebied konden worden teruggenomen om het her stelwerk verder aan burgers over te laten. Wij kunnen niet beoordelen, of dit standpunt juist is en nu de met angst en vreze tegemoet geziene springvloed geen schade aanrichtte, kunnen, wij slechts hopen, dat men niet te optimistisch is en dat de dij ken toch weer in zoverre zijn her steld, dat er verder geen gebied be hoeft te worden prijs gegeven. Laten wij er ons toch vooral voor hoeden, te optimistisch te zijn. Er kan in het rampgebied nog van alles gebeuren. Want wel zijn er heel wat gaten in de dijken gedicht, doch dit alles draagt slechts een zeer voor lopig karakter. De directeur-generSal van de Rijkswaterstaat, ir. A. Maris, ver klaarde dan ook ,dat de helft van de lengte der totale dijken in de ge teisterde gebieden zwaar is bescha digd en gevaarlijk is blootgesteld aan het risico van latere lentestor men. Aan tal van dingen is echter te merken ,dat wij ten aanzien van de Nationale Ramp in een nieuw sta dium zijn gekomen. De tijd, dat de bewoners in angst en vreze de vlucht voor het steeds stijgende en dreigen de water namen, is - voorlopig - voorbij en zij, die bij voorbeeld te Zierikzee achterbleven en nu, in het belang van het herstel toch nog moeten worden geevacueerd, heb ben hiertegen vele bezwaren. Dat is volkomen te begrijpen. In de angst nacht en in de verschrikkelijke da gen die daarop volgden, dacht men slechts aan het behoud van het le ven. De bezittingen kwamen eerst in de tweede plaats, ofschoon er ook wel gevallen bekend zijn van men sen, die ondanks het gevaar weiger den, hun bezit te verlaten ,en daar toe min of meer met geweld moes ten worden gebracht. Wij zouden de toestand, zoals die zich nu voor doet, kunnen vergelij ken met een huwelijk op latere leef tijd, eer men er toe komt, weegt het voor en tegen van een huwelijk zorgvuldig af. Ja, zo is het ook met de evacuatie. Het is begrijpelijk, dat men zich hiertegen verzet, als men meent, zich in de oude omgeving nog wel te kunnen redden en als men zijn leven niet meer in gevaar acht. Daar komt bij, dat het geens zins een pretje is, te worden geeva cueerd. Hoe goed men ook in de eva cuatie-plaats zal worden verzorgd - evacueren is toch altijd een sprong in het ongewisse en menigeen zal het tegen de borst stuiten, de benen bij vreemden onder de tafel te moe ten steken. Met zachte drang werden de niet-willenden ertoe gebracht, toe te geven aan de eis der regering, die het voor de omgeving van Zie rikzee nodig oordeelde, dat enkel en alleen degenen, die bij het herstel werk waren ingeschakeld, op het eiland bleven. Zo komen wij toch, geleidelijk aan, van het noodstadium in het stadium van de meer normale opbouw. In het feit, dat men in het overstroom de gebied de toestanden, die bij lan ge na nog niet normaal kunnen worden genoemd, toch onder de knie krijgt, schuilt het grote gevaar, dat men aan die toestand gaat wennen en dat dit zijn terugslag zal ge ven op de offergezindheid van ons volk. De leiders der inzamelingsactie zij daarom de goede raad gegeven, niet te versagen, omdat er nog zo onnoe melijk veel nodig is. Gelukkig heb ben de radioomroepverenigingen el kaar ten deze gevonden. De eerste avond van de inzamelingsactie „Beurzen open, dijken dicht" - ook door de televisie uitgezonden - le verde meer dan f 800.000 op. Het is te hopen, dat de twééde avond, Za terdag te Eindhoven, eveneens door de Televisie-Stichting uitgezonden - een nog groter bedrag zal opbrengen. Het nieuwe stadium waarin wij ten aanzien van de Ramp verkeren, brengt tevens mede, dat wij ook weer belangstelling krijgen voor an dere gebeurtenissen. Het leven gaat voort. Zo moest er weer een spoorwegongeluk worden geregistreerd - ditmaal bij Gouda, waar een motortrein van de lijn Al- phen-Boskoop - Waddinxveen-Gou- da op een rangerende locomotief reed. De materieele schade was groot - de treinvoerder werd zo zwaar gewond, dat hij kort na de botsing overleed. De Nederlandse Spoorwegen zit ten de laatste maanden wel in het hoekje waar de slagen vallen! HET VERWACHTE „JA-WOORD" (Vervolg) Ze is een flinke boerendochter ge worden. Ja, waarom zouden boeren dochters niet flink zijn? Over het algemeen wordt er met een scheef oog door stedelingen naar platte landsbewoners en -bewoonsters ge keken. Maar de groep heeft zich op alle mogelijke manieren aangepast aan de overige bevolking, zij het dan met enkele uitzonderingen. Zo ook de boerendochter over wie ik het in deze vervolg-serie-artikel- tjes zal hebben. Die heeft zich in elk opzicht ver anderd. En dat is niet geweest om dat zij zich „anders en beter" zou kunnen voordoen, maar louter alleen om haar algemene ontwikkeling op hoger niveau te brengen. Zij wilde van alle dingen, van problemen, van maatschappelijke toestanden, kort om, zij wilde op de hoogte zijn. Is dat vreemd? Of past het soms niet voor boerendochters om iets meer te willen weten? Verloochent zij dan niet de groep waarvan ze deel uitmaakt? Of zou ze, denkt U nu ze iets meer weet, met een klei nerende blik haar vriendinnen, die het maar blauw-blauw lieten, aan zien of niet meer met hen willen omgaan? Niets van dat alles! Zij is dè boerendochter gebleven. Omdat zij weet, dat het werk op de boerde rij niet mag verwaarlozen. Omdat zij nu weet, dat door meerdere ken nis de arbeid op een boerenbedrijf geperfectioneerd kan worden. Dat er ook meer economisch gewerkt kan worden en" daardoor de bedrijfsre sultaten gunstiger,zullen zijn. En de kennis die ze heeft verzameld past ze ook toe, daar kunt u van op aan. Ze heeft niet voor niets het mid denstandsdiploma gehaald! Aan de andere kant is het zo, dat iemand die „gestudeerd" heeft, zich ook aan past aan de omgeving waar gestu deerd is. En dat valt aan haar op. Juist om dat ze een boerendochter is. Maar omdat ze boerendochter is en veel kennis bezit, speciaal van het boe renbedrijf, is het ook logisch, dat boerenzoons, die een eigen „stee" te wachten staan, al hun best doen om ,,haar" tot vrouw te krijgen. Een goede boerin vindt je niet overal, is hun standpunt. Maar daarover de volgende week. Kris-Kras Na het belangwekkende debat in de Tweede Kamer over de waters nood, waarbij de regering duidelijk kon maken, dat ze heeft gedaan wat ze kon en waarbij minister Algera verschillende maatregelen heeft op gesomd die het vertrouwen in zijn beleid beslist groter maakten, heeft men deze week op het Binnenhof nog een vervolg gehad op deze zaak die nu niet bepaald van de alleraan genaamste aard was. De Kamer had besloten een watersnoodcommissie in te stellen, die regelmatig met de regering de situatie zal bespreken. Tal van wetsontwerpen zullen o.a. door deze commissie worden bestu deerd. Nu rijst tegenwoordig in de Kamer van Honderd direct de vraag of ook communisten deel moeten uit maken van dergelijke Het criterium dat men daarvoor stelt is het landsbelang. De commu nisten zijn daarom *wel vertegen woordigd in de commissie voor on derwijs e.d., maar niet in commissies, die de verdediging van ons land be spreken, hetzij militair, hetzij in het kader van de bescherming der bur gerbevolking. Het was de socialistische fractie voorzitter, Burger, die de knuppel in het hoenderhok gooide. Voordat Kortenhorst de namen had genoemd van de vijftien personen, die naar zijn mening in dgze tijdelijke com missie zitting moeten nemen, diende de heer Burger een motie in om te voorkomen dat communisten een kans kregen. Doe de omsta .^gheden lat is. Zand een beetje laat in de Kamer was, ontbrak zijn handtekening onder tl., voorstel, dat hij "overigens hartelijk steunde. De voorzitter van de liberale fractie, de heer Oud, was dus de enige - de communisten ui teraard uitgezonderd - die deze mo tie niet ondersteunde. Meenden de heer Burger en de andere onderte- kennaars, dat deze watersnoodcom missie tal van zaken te behartigen krijgt die niet voor communistische oren bestemd zijn, de heer Oud was een geheel andere opvatting toege daan. Zoveel mogelijk moet men de communisten in de commissies be trekken, zo zeide hij. Ook in deze commissie, want het landsbelang wordt er niet door geschaad. De heer Oud ging verder: .„Zij moeten juist in deze commissie. Hun voze critiek zal dan nog duidelijker worden en door hun dwaze en on gefundeerde houding komen zij no£ grondiger in hun hemd te staan". De houding van de heer Oud sproot dus beslist niet voort uit communis tische neigingen. Met afschuw waag de hij van hun houding in het wa tersnood-debat. Maar we moeten het communisme met geestelijke wapens bestrijden, zo vervolgde hij. Na elke verkiezing moeten er minder verte genwoordigers van deze groep in de Kamer komen. Door hun optreden in deze dagen leveren zij daarvoor zelf een waardevolle bijdrage. De meningen waren dus verdeeld. Een nadeel van het standpunt Oud is, dat de vergaderingen van de wa tersnoodcommissie geheim zijn. Ook al komen de communisten dan ook in hun hemd te staan ;dit zal alleen maar duidelijk zijn aan de leden van de commissie, die daarvan in het openbaar niet mogen laten blijken. Overigens komt het werk van de Tweede Kamer steeds meer in nor male banen. Zij ging accoord met een verlaging vn de vereveningshef fing tot vier procent. Een half pro cent lager dus. Dit is het gevolg van de invoering der Wachtgeld- en Werkloosheidswet. Minister V d. Kieft is met dit ontwerp door het oog van de naald gekropen. Het is reeds vrij oud en heeft een terug werkende kracht tot I Juli 1952. De vereveningsheffing wordt door de werkgevers betaald. De regering financiert daaruit verschillende so ciale maatregelen die te harer laste komen, o.a. de Noodwet Ouderdoms voorziening. Het is een Duitse maat regel, waartegen de vjprkgevers zich uit alle macht verzetten. Daarover was de Kamer zeer vol daan. Moeilijker werd het toen de mogelijkheid aan de orde kwam op de Lagere school Esperanto te on derwijzen. Stemmingen over het Esperanto zijn in de 'Tweede Kamer altijd spannend. Nu hebben de tegenstan ders dus weer gewonnen en voorlo pig zal deze kwestie daarmee wel van de baan zijn. Beter ging het met het Fries. Mi nister Cals deelde mede, dat er wet telijke maatregelen worden voorbe reid waardoor het mogelijk zal zijn om de Friese taal op de lagere school, het voortgezet lager onder wijs en de U.L.O. te onderwijzen. De Friezen kunnen dus tevreden zijn. Hun taal is erkend. Maar de Limburger Peters (k.v.pj.) liet een geluid horen waaruit men zou kun nen opmaken, dat de Limburgse taal strijd voor de deur staat. Zo'n vaart zal het echter wel niet lopen. afgesloten Ook in Waddinxveen werd de eer ste phase van de hulpverlening af gesloten. Het Verenigingsgebouw van de Gereformeerde Kerk werd ontruimd en de nog in voorraad zijnde goede ren werden in een vrij lokaal van de openbare lagere school B. opge slagen. Gaarne wil ik een bijzonder woord van dank brengen aan de dappere vrouwen van de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning, die zulk uitstekend werk heb ben verricht. Niet alleen werden de goederen, die door de burgerij beschikbaar werden gesteld, opgehaald, doch de ze werden ook gesorteerd, zodat zo wel naar de Ahoy hallen in Rotter dam, ais naar het Rode Kruis in den Haag enige goed gesorteerde zendin gen konden worden verscheept. Een gedeelte van de beschikbare goederen werd hier gehouden met het oog op de evagué's die in Wad dinxveen terecht zouden komen. Een kleine honderd mensen zijn door de dames, vanuit de winkel, die in het Verenigingsgebouw was ingericht,bediend. Er was vooraf absoluut niet te schatten hoeveel evacué's hier zou den komen. Het hadden er even goed 500 als 100 kunnen zijn. Daardoor kon ook niet precies geschat worden de hoeveelheid goederen, die hier moest blijven, voor de eigen evacué's. Wat er nu nog over was is opge slagen in het lokaal van school B, maar niet nadat de dames alles nog eens hadden nagezien, van motbal- len voorzien enz. De hier nog aanwezige goederen zijn nu overgedragen aan het Ge meentebestuur. Een speciale dames commissie zal er echter toezicht op blijven uitoefenen. Er zal voor deze goederen ongetwijfeld een goede be stemming worden gevonden. Zoals men heeft kunnen lezen zal Waddinxveen een van de getroffen gemeenten adopteren. Wat nog over zal zijn, als het eenmaal geregeld is, kan naar die gemeente toe. Inmid dels kan aan verschillende aanvra gen worden voldaan, die ongetwij feld nog van tijd tot tijd zullen bin nen komen. Hiermede is de eerste phase, de hulpverlening;, in de ogenblikkelijke nood, afgesloten. Natuurlijk lopen de. verschillende geld-inzamelingen door, want er zal nog zeer veel nodig zijn. En zodra bekend is welke gemeen te door Waddinxveen zal worden ge adopteerd, zullen wij moeten trach ten met elkaar weer allerlei plannen en acties uit te denken, die zullen kunnen bijdragen om die gemeente weer zo spoedig mogelijk op de been te helpen. De burgemeester v. Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. Op mijn woord: tot voor kort had ik nog nooit van dominee Breeuws- ma gehoord - ds. J. Breeuwsma van Zevenbergen .En ik heb zo het idee, dat ik ook nimmer iets van deze predikant zou hebben vernomen, als de Nationale Ramp er niet was ge weest. Maar goed. In dat Zevenber gen van ds. Breeuwsma is een beetje gekke geschiedenis gebeurd. Daar werden na de Nationale Ramp een 2200 bewoners geevacueerd - de mensen werden liefderijk opgeno men in Tilburg en Breda - zij wer den rijkelijk van nieuwe kleren voorzien en toen ja, toen bleek, dat er in dat goede oude Zevenber gen niets aan de hand was geweest. Vrijdag 27 Februari Ledenvergade ring C.B.T.B. lezing met licht beelden. Spr. de heer van Putten. Donderdag 5 Maart Uitvoering T.O.O.S. Cantine Dobbelmann. Dinsdag 10 Maart Vergadering Stichting Landbouw in lunchroom v. d. Water. Spr. Voedselcommis- saris v. d. Hoek. Zaterdag 28 Februari Toneelavond „Elck wat Wils" cantine N.V. Dobbelmann. Donderdag 12 Maart Propaganda- avond Volksonderwijs cantine N.V. Dobbelmann. Woensdag 18 Maart Uitvoering „Concordia". Cantine Dobbelmann. De mensen konden allen weer in hun niet geschonden huizen terug keren. Wat dat even een meevaller tje? Ja, dat was het. Zij waren er met hun nieuwe kle ren en pas gekregen schoenen stuk voor stuk beter van geworden. Er moeten zelfs een paar snodaards bij zijn geweest, die zich tot drie keer toe door het Rode Kruis in het nieuw lieten steken! M'n goede dominee is daar ver ontwaardigd over, zelfs zo erg, dat hij van zijn preekstoel af heeft ver kondigd, het gedrag van die Zeven bergers „Godgeklaagd" te noemen. Ik kan mij de heilige veronwaardi- ging van dominee begrijpen. Het Nederlandse volk draagt kleren aan voor de getroffenen en daar lopen nu (mensen in rond ,die helemaal geen schade hebben. Ik kan me ook voorstellen, dat anderen verontwaar digd zullen zeggen: Terug met die spullen. Jullie hebben geen schade - het is niet nodig, dat je er voordeel van hebt! Natuurlijk is het mijn domme, misschien wel misdadige in slag, die mij deed grinniken, toen ik het verhaal over die dominee las.' Ik zit daar te ver vandaan - ik ken die snode Zevenbergers niet zo goed. Ik dacht dadelijk: moeten we daar nu zo'n drukte van maken? Moeten we dat zo ernstig nemen? Kunnen we het geval niet van de humoris tische kant bekijken? Of nee - hu moristisch is het toch ook weer niet. Ik zou zeggen: laten we het breder zien - zo breed als de burgemeester van Zevenbergen, de edelachtbare heer Schamineé, deed. M'n mensen hebben in een angstpsychose geleefd, zo zeide hij ongeveer. Zij hebben in de oorlogstijd ook al veel geleden - zij zijn arm - ik gun hun dat extratje wel Wij zouden nu over het „drama van Zevenbergen" ellenlange be schouwingen kunnen geven en nauwkeurig het standpunt van do minee en van burgemeester tegen el kaar kunnen afwegen. Het is echter net als altijd, dat de waarheid in het midden ligt. En ik geloof, dat er heel wat kleren zouden terugkomen, als er te Zevenbergen een actie om te geven zou worden ontketend! Opmerker. Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding prijst zich gelukkig in staat te zijn ook een steentje tot leniging van de nood te kunn.en bijdragen, niet uit eigen kas- middelen, doch door een luciferac tie. Zoals bekend brengt het Koningin Wilhelmina Fonds K.W.F.-lucifers op de markt met een toeslag van 5 cent jer pak van 10 doosjes, welke toeslag aan de kankerbestrijding ten goede komt. Dr. L. G. Kortenhorst heeft reeds via de radio medegedeeld, dat ons bestuur besloten heeft de K.W.F.- lucifers voorlopig en onder een spe ciaal etiket als Ramplucifers uit te brengen. Dezelfde toeslag van 5 cent per pak komt dan aan het Rampen fonds ten goede. Op 7 Februari werden de eerste Ramplucifers reeds afgeleverd. Dit was mogelijk, doordat alle arbeiders van de fabrieken te Eindhoven en Breda belangeloos overwerkten. Het loon en overwerkgeld voor 8 uur

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1