Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief DE VOS NIEUWS uit Z)ee mdwe>b> ztf. Ht<>e>cU& de Vrouw Sport Ut 't Uwt. Boekenweek s -s I s arbeid werden aan het Rampenfonds afgestaan. De Directie van de N.V. Verenigde Hollandsche Lucifersfabrieken ver dubbelde niet alleen dit bedrag, doch nam tevens in samenwerking met haar Verkoopkantoor de Lucifers- Handel Mij voorh. J. W. Attema Co het besluit de genoemde toeslag van 5 cent per pak met 10 ten ba te -ran het Rampenfonds te verho gen. Deze K.W.F.-lucifers werden door grossiers en winkeliers met grote sympathie ontvangen. Reeds thans werden 8.000.000 doosjes besteld. Als eerste bijdrage uit de lucifer- actie heeft de directeur van het Koningin Wilhelmina Fonds, de heer A. van de Velde, tijdens de radio uitzending „Beurzen open, dijken dic-ht" jl. Zaterdag aan Johan Bode graven een cheque ten bedrage van 40.000.overhandigd. 6. TOEN DE DIEF de dreigende re volver op zich gericht zag, stak hij langzaam zijn handen in de hoogte. Dikkie zette een streng gezicht en wilde hem juist eens eventjes gaan vertellen hoe hij dat stelen wel vond, toen hem opviel, dat hij deze man kende. Wie was hij toch, hij had zo'n bekend gezicht. Ineens herken de hij hem. Het was STOPPEL, een man die de politie van het stadje al heel wat moeilijkheden bezorgd had. ,,Ja, Stoppel, je spelletje is uit," sprak Dikkie nu, „je gaat met mij mee naar het politiebureau en daar weten ze wel raad met zulke nare mannetjes als jij bent." Stoppel had nu ook Dikkie herkend en werd kwaad. „Ha, ha, dapper soldaatje,", riep hij, dacht jij, dat je de wereld beroemde inbreker Stoppel zo maar kon inrekenen? Neen, mannetje, dan moet je toch wat vroeger opstaan. En bliksemsnel schopte hij de ver bouwereerde Dikkie de revolver uit de hand. Hij draaide zich om en 'dook dwars door de ruit het raam uit de straat op. (wordt vervolgd.) Nieuwe telefoonaansluitingen: 512 Wed. J. van Tol, Kanaalstraat; 618 P. Verweij, Burgweg 52; 629 L. van der Starre, Oranjelaan 13; 638 L. van Vliet, Plasweg 18; 639 T. de Waardt, Stationsstraat 24; 664 J. Reijm Jr., Dorpsstraat 130; 671, W. Smit, Brugweg 31; 674 fa. Verbakei Zn., Oranjelaan 32; 679 De Wit Zn., Zuidkade 90; 697 T. Ververs, Dorpsstraat 17. Een schip van geheel bijzon dere inrichting nam vorige week Vrijdag plaats aan de Afscheeps- plaats alhier. En wel het „Boeken- schip". Dit schip is bedoeld als een varende tentoonstelling, waarop het bock gepropageerd wordt In de showroom waren een 500-tal boeken tentoongesteld. Hiermede wordt een tournee van enkele maanden door ons land gemaakt. Onze burgemeester heeft met en kele woorden deze tentoonstelling geopend, er op wijzende, dat er tijd gevonden moet worden om te kunnen genieten van een boek en betreurt het, dat er zoveel ontspan ning gezocht wordt, welke van min der gehalte is dan lezen. Spr. be schouwde het boek nog steeds als een vriend van de mens. Gedurende de drie dagen, welke het schip hier vertoefde, hebben ve len een kijkje genomen en naar ons werd medegedeeld ,is een behoorlijk aahtal boeken besteld geworden. Zelfs nog voordat wij het wis ten, werd Zaterdag door de radio medegedeeld dat de trein, welke om even over half twaalf van hier naar Gouda vertrekt, nabij de Spoorbrug inbotsing gekomen was met een raïigeerlocomotief. De botsing is van dien aard geweest, dat de neus van de Dieseltrein geheel in elkaar ge drukt was en de bestuurder, de heer Griffioen uit Utrecht er uitgezaagd moest worden. Zijn verwondingen waren dan ook zo ernstig dat hij diezelfde dag in het Ziekenhuis is overleden. Als men bedenkt dat de locomotief zeven meter in de trein gedrongen Was, en de stalen platen als stuk jes carton afscheurden, begrijpt men dat een vol bezette trein een ramp geworden was. Gélukkig reed de tweede klas voorop, welke in de regel maar ma tig is gevuld. Onder de reizigers was dan ook maar een gewonde. De gehele Zaterdag was de baan gestremd en moest- het personenver voer per bus plaats hebben. - De heer H. van Nielen slaagde voor het Patroonsdiploma „Bovac". Tot tijdelijk bouwkundige bij de "gemeentewerken alhier, is be noemd de heer F. de Vries te Haar lem. --- Door de N.V. Verheul, alhier, zullen binnenkort de eerste van een serie van twee en twintig opleggers worden afgeleverd aan de Arabian American Oil Company in Arames, bestemd voor het transport in de woestijnen van Saoldi-Arabië. Deze bussen hebben een lengte van 14.80 meter, zijn 3 meter breed en 3.20 meter hoog en hebben een gewicht van 13 ton. Zij bieden plaats aan 120 personen. Elke week hoopt men zulk een gevaarte te kunnen afleveren. Door de Toneelvereen. „Elck wat Wils" zal op uitnodiging van het Instituut voor Arbeiders-ontwikke ling op Zaterdag 28 Februari een toneelvoorstelling iworden gegeven, waarvan de baten in de kas van het Rampenfonds zullen gestort worden. Alle medewerking zo ook het be schikbaar stellen van de zaal zal ge heel belangeloos geschieden. Door de Vereen. „Hulpvaar digheid" alhier, werd f 200,afge dragen aan het Rampenfonds. Geslaagd voor het Associatie praktijk-diploma Boekhouden, de heer. J. Buikema en voor het prak tijkdiploma Boekhouden Ver. van Leraren de heren J. de Witt en B. Sol. Deze geslaagden werden opgeleid door de heer R. J. Zuidema, alhier. Maandagavond 8 uur wordt in het Vereen, gebouw aan de Stations straat een Propaganda-avond gehou den voor de Bescherming Burger bevolking. Van der Heem N.V. schijft ons: De vorige week kwam bij ons binnen een bedrag groot f 10.000, (920.000 francs) afkomstig van Velo Solex te Courbëvoie, Seine, Frank rijk. Dit bedrag was bestemd voor de door de nationale ramp getroffen lé den van ons personeel en voor dat van R. S. Stokvis en Zonen N.V. te Rotterdam. (Het zal U bekend zijn dat wij in licentie van Velo Solex het Rijwiel Solex voor Nederland fabriceren, terwijl Stokvis en Zonen de verkoop daarvan in handen heeft.) Wij hebben gelukkig aan Velo Solex kunnen berichten, dat geen der leden van ons personeel, noch van- dat van Stokvis ernstig door de ramp getroffen is. Thans ontvangen wij bericht van Velo Solex dat zij het bedrag dan aan het Nationaal Rampenfonds schenken. UITVOERING T.O.O.S. Bij het afdrukken van ons blad, hadden wij het verslag van de uit voering T.O.O.S. nog niet ontvangen, zodat wij het niet konden opnemen. De Uitgever. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 12 t.m. 18 Februari Geboren: Martijntje Johanna Cor nelia, d.v. A. van Dodewaard en A. Huisman, Kleikade 44; Gehuwd: Jan Heijkoop en Lena Visser; Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 fiets; 1 kinderfiets; 1 paar wanten; 1 vulpen; 1 groene shawl; 1 ceintuur; 1 potlood ;1 tas je; Verloren: 1 autoband; 1 dekzeil; 1 broche; 1 vulpotlood; -1 blauw bad- jpak; 1 paar glacé handschoen; 1 rode portemonnaie; 1 bol wol; 1 gouden ring." VERENIGING TER VEREDELING VAN HET AMBACHT Het Bestuur van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht brengt 'ter kennis van belanghebbenden, 'dat bij voldoende deelname, ook dit jaar de gelegenheid zal worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden van „gezel" of „meester" in de onderstaande ambachten. In de week van 13-18 Juli te Am sterdam voor: machinebankwerkenmetaaldraaien meubelmaken, timmeren (alleen ge zel); huisschideren (alleen gezel); modelmaken. Ik heb een paar uur in het album „Der Vaderen Erf", uitgegeven door de N.V. Koek- en Beschuitfabriek v.h. G. Hille Zoon te Zaandam zit ten bladeren en lezen en ik heb daarbij gelukkige ogenblikken be leefd. Ik was weer opnieuw op school en ik onderging opnieuw de Vaderlandse geschiedenis als een boeiend verhaal, als een sprookje, evenals toen ik een jongen was. Het is ontroerend 's lands historie op een zo volstrekt eenvoudige ma nier te vinden voorgedragen en uit gebeeld als in dit boek geschiedt. De geschiedenis wordt hier behandeld als een reeks van" opzienbare feiten, die dan in plaats - kleine tableaux vivants - .hun samenvattende voor stelling verkrijgen. Het is goed, dat een fabriek die gezellige, plezierige artikelen in on ze huiskamers binnen voert, op nieuw deze gezellige manier van ge schiedenis leren in zwang brengt. Tot de jeugd richt zich dit boek. Zij wordt geoefend in kennis der ge schiedenis door zelfwerkzaamheid - een uitstekend pedagogisch beginsel. De kinderen moeten de plaatjes inplakken en zich aldus rekenschap geven van de stofy waarmee zij bezig zijn. En zij doen dat met een bijzon dere gretigheid. Hun spelen wordt le ren en in hun jonge geesten komt er een kiem van historische belang stelling, die een noodzaak is voor de beleving van ons volkbestaan. De heer Moerman blijkt een wijs en handig verteller. Ook wanneer de historische beschrijving zich beperkt tot feitengroepering, kunnen er be paalde opvattingen worden ingelegd, die aan de beschrijving een strek king geven. Met een bewonderens waardige bedrevenheid heeft de schrijver zijn formuleringen weten te kiezen, wanneer hij gebeurtenissen moest aanduiden, waarover tegen gestelde volksgroepen verschillend denken. Dit boek kan in alle huisgezinnen worden gelezen, zonder enige wrevel op te wekken. De mooiste reclame is die, welke gezellig en kleurig is .en tegelijk in structief. Aldus kan men dit boek kenschetsen. Dr. P. H. Ritter Jr. THEE DRINKT MEN IN HEEL DE WERELD II Aanvankelijk had dus, zoals wij in het vorige artikel zagen, China het monopolie van de theecultuur. Dat zou misschien heden ten dage nog zo geweest zijn, als de Chine zen niet, aangedreven door hun heb zucht, overgegaan waren tot min derwaardige practijken. Ze ver mengden de thee met' wilgenblade ren het gevolg was, dat de Britten zelf de cultur der planten ter hand begon te nemen, daartoe waarschijn lijk geinspireerd door het Neder landse voorbeeld, want de Neder landers begonnen in 1827 (thans ruim 125 jaar geleden) op Java met de theecultuur. Zij hadden hun planten uit Japan, ondanks het feit, dat Japan een uitvoerverbod had uitgevaardigd van theeplanten. Ja pan was dan ook veel voorzichtiger dan China en had al- jaren een streng verbod uitgevaardigd t.a.v. de theevervalsing, waarop de doodstraf stond. Japan had in het begin der negentiende eeuw reeds controlesta tions in Yokohama, Kobé en Naga saki en de hele uitvoering ging toen al door de handen van experts. Het is nooit bekend geworden, hoe de Nederlanders er in geslaagd waren de Japanse theeplant in handen te krijgen; waarschijnlijk is dit ge schiedt via veel geld en een smok- kelweg. Hoe» het ook zij, in 1828 werd er al thee geoogst in onze Oost, tot grote verbazing van China en verontwaardiging van Japan. Maar de theecultuur breidde zich in onze koloniën snel uit en nog geen tien jaren later waren we geheel van China en Japan onafhankelijk ge worden. Over de theeceremoniën zouden we nog een hele pagina kunnen vul len. Misschien kom ik hierop later nog wel eens terug. Wat is thee eigenlijk? Volgens de scheikundige analyse vinden wij in de theebladeren drie factoren, die hun uitwerking op de verbruiker niet missen. Vooreerst een kleine hoeveelheid vluchtige olie, welke het aroma bijbrengt. Belangrijk gro ter is het thïne-gehalte, dat de be kende opwekkende eigenschap bezit, waarom de thee zo graag gedronken wordt. In warm water lost thïne zich op en verdampt gemakkelijk. Behalve als een prikkel werkt het gunstig op de bloedcirculatie en de spijsvertering. Bij overmatig ge bruik echter doet het de zenuwen geen goed. De derde factor is het tannin (looizuur), dat in grotere hoe veelheden voorhanden is. Omdat het de bloedvaten zowel als de wanden van maag en ingewanden versterkt, heeft dit een geneeskundige waarde. Het goede evenwicht in de theebla deren te bewaren en te behouden tussen de beide laatstgenoemde ele menten, vereist de theeproductie de grootste zorg. Tannin moet ïn zo klein mogelijke hoeveelheden voor handen zijn, theïne wordt in de grootste hoeveelheden geduld. De smaak van de thee hangt niet alleen af van de hoedanigheid der bladeren, doch óók van de wijze, waarop zij gezet wordt. De Chinezen hebben hieraan zelfs uitvoerige we tenschappelijke geschriften gewijd. Tot een der voorzorgen behoort een goede keus van theewater. Het mag niet hard zijn, doch zacht. Regen water gebruiken de Chinezen veel. Nadelig voor de gezondheid is het lang laten trekken, waardoor zich dan te veei looizuur ontwikkelt, de thee krijgt een bittere smaak. Voor het goed zetten van thee zijn een aantal stipt op te volgen maatrege len noodzakelijk. Eerst een hoeveel heid warm water in de theepot doen, dan ledigen en afdrogen, om er ver volgens de vereiste hoeveelheid theebladeren in te doen. Langzaam daarop kokend water uitschenken om de essence geleidelijk aan te la ten ontwikkelen. Dit water mag er niet worden opgeschonken, als het niet juist aan de kook is, dus noch daarvoor, noch daarna, anders krijgt men niet het aftreksel, dat er schei kundig verwacht wordt. Het trekken mag niet langer dan 5 minuten du ren, vooral niet bij Chinese thee; bij Indonesische 'thee een paar minuten langer. Daarna moet het aftreksel in een eveneens van te voren ver warmd potje worden overgeschon- ken en dit snel toegedekt, om de geur te bewaren. De Chinezen zijn zo bang het aroma te verliezen, dat zij het kopje daarvoor zelf afsluiten. Het eerste aftreksel is het geurigst. (slot volgt.) Damvereniging „Excelsior" Uitslag 20ste ronde. G. HeerenW. v. d. Heijden 1-1 A. A. Rietveld—-J. Timmerman 1-1 T. TwigtA. de Vlaming 1-1 A. N. LittooijA. Zwaanenburg 2-0 D. la GrandC. H. Kramp afg. A. BlomD. Zwaanenburg 2-0 De eerstgenoemde speelde met wit. Een vos verliest zijn haren wel Maar niet zo gauw zijn streken, Dat is ons bij de watersnood Weer duidelijk gebleken, Nu alles wat met Moskou heult En achter rode vanen zeult De passie staat te preken. Ze schreiden bij de grote ramp Weer krokodillentranen Omdat er reddidg werd gebracht Door de Amerikanen; Soldaten van de overkant, Die zich van ons verdronken land Weer de „bezetters" wanen Verachtelijk is dat gehuil, Zo mag men het best noemen; Er is geen reden om dat feit Zachtzinnig te verbloemen; En valt de hulp, 't zij groot of klein, Vanachter 't ijzeren gordijn Voor ons soms zo te roemen? Waar bleef het vliegtuig van de Rus, Zijn roebels of zijn kleren? Waar bleef de stem met geld of goed Van deze rode heren Die hopen, eens in vol ornaat Tof heil van 't proletariaat, De gereld te regeren? 't Is zonde van de energie Om met de communisten Omtrent de vraag wat waarheid is Nog lang te redetwisten, Maar elk krijgt de gelegenheid Om te bewijzen, mettertijd, Hoezéér ze zich vergisten! JAAP MIJDERWIJK 28 FEBRUARI—7 MAART Het Opinie onderzoek. Op de Uitvoering van de Gymna- stiekvereen. T.O.O.S. zal op 5 Maart a.s. de Sportvrouw of man bekend gemaakt worden. Zij die hun stem nog niet uitge bracht hebben, worden verzocht dit alsnog te doen per briefkaart aan A. C. v. d. Bosch, Ieplaan 27. VOETBAL. Waddinxveen I speelt thuis tegen D.C.L. en deze wedstrijd belooft een zeer spannende kamp te worden, de Rotterdammers zijn technisch iets be ter, maar we hopen dat Waddinx veen nu eens een thuiswedstrijd in een overwinning om zal zetten. De entreeprijzen zijn voor deze wed strijd f 0.50 dit geldt ook voor leden en donateurs, terwijl ook offiscials geen gratis toegang hebben op hun diploma, want de bruto opbrengst is voor de watersnood slachtoffers. Voor Waddinxveen wordt het ten hoogste tijd weer eens een paar puntjes in de wacht te slepen, dit kan uitspelend tegen Gouderak het geval ?ijn, anders is het gesteld met Waddinxveen 4 dat naar Zwervers 3 moet, hier verwachten we geen resultaat. Zaterdag gaan de a juni oren weer spelen en wel thuis tegen Gouda b en gezien de prachtige po sitie op de ranglijst moet er gewon nen kunnen worden. Voor W.S.E. ligt een overwinning in het vooruit zicht. W.S.E. 2 zal het tegen Unio 4 ondanks terrein voordeel niet tot een overwinning brengen. Verheul ach ten wij in staat thuisspelend tegen Z.V.V. te kunnen winnen, terwijl Ibis de puntjes meebrengt van Rijn streek 2. Het Sportweekbestuur geeft ons de stand op van de thermometer van de Radio-actie „Beurzen open, Dij ken dicht". Op Vrijdag 12 Febr. was de stand f 4336.daarna kwamen de vol gende schenkingen nog binnen van de kleuters van de Openbare school A f 16,50; leden van de RIK. W.S.E. f 20,05; Mannen Zangvercen. „On vermoeid Vooruit" f 25,de Gym- nastiekvereen. T.O.O.S. f 490,42; ter wijl een onbekend persoon dit af- ronde met f 9,58; verder werd nog ontvangen f 52,29. Zodat de stand thans is f 4949,84. Predikbeurten op Zondag 22 Februari. Ned. Hervormde Kerk Voorm. 9 30 uur en Nam. 6.30. uur. Ds Moll Gereformeerde Kerk Voorm. 10 en nam- 5 uur, Ds J. Snoey. N. H. Evang. »Wet en Evangelie« Voorm. 9.30 uur, Ds Chr. J. Gal, Den Haag Christelijk Afgesch. Gemeente Voorm. 9-30 en nam. 5 uur, Leesdienst Donderdag 26 Februari nam. 7 uur, Ds G. v. d. Breevaart, van H. I. Ambacht Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente Geen dienst IW De Zondagsdienst wordt op Zondag 22 Febr. waargenomen door Dr. P. v. d. Linde .5 Q .22 <u ft 1 a E .5 O) 3 a "O o g e - cd Cu"; o J3 S O) P co 2X n h n

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2