Weekblad voor Waddinxveen Mozde-e de Vrouw. de> fyieg-ei van de week Kris-Rras Uit het Parlement SCHOONMAAK No. 406 Vrijdag 27 Maart 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Men behoeft geen pessimist te zijn, om te voorspellen, dat ons Na tionale Rampenfonds, dat 1 April de reclame-actie om te geven zal sta ken, de f 125 millioen niet zal halen. Ook al zou men - al met al - niet tot de f 100 millioen komen, dan is er nog geen reden, daar het hoofd over te schudden. Ons volk heeft ge geven wat het kon, sommige Neder landers zelfs meer en het is te be grijpen, dat de stroom ingekomen giften geleidelijkaan afneemt. Ook aan de gezamenlijke „geef-capaciteit" komt een einde. Daaraan willen wij het in de eerste plaats toeschrijven, dat de thermometer-stand der wel dadigheid niet meer met zulke grote sprongen omhoog gaat als in de eer ste dagen van Februari. Een bij komstigheid is, dat naar ons gevoel te vlug, te radicaal ente rauw werd medegedeeld, dat men de kle- dinginzameling moest stopzetten. Dit kunnen wij nü wel zeggen. Het is ons bekend, dat mensen, die spon taan, van eigen nooddruft kleding hebben afgestaan, daar na die publi caties spijt van hadden, doordat men gegeven had, want meneigenlijk niet kon missen. Toen nu werd ge meld, dat het Rode Kruis niet goed raad wist met de kledingstroom, is het te begrijpen, dat bij velen een gevoel van teleurstelling opkwam, welke teleurstelling teen' terugslag gaf op het geld dat binnenkwam. Wij hebben reeds gemeld, dat met het uitgaven van de gelden aan dege nen, die hiervoor in aanmerking ko men, een begin is gemaakt. Het heeft daarbij verwondering gewekt, dat men het nodig heeft gevonden, een Naionale Raad van Advies en Bij stand in te stellen, waarin voorlopig een 20 verenigingen zitting kregen. De vraag dringt zich op: had dit niet ietwat eenvoudiger gekund? Het mo ge dan waar zijn, dat alle lagen en alle gezindten der maatschappij in dit logge advieslichaam zijn verte genwoordigd, het ware ons liever ge weest, indien men eenvoudigweg de burgemeesters had ingeschakeld. Die ambtsdragers hebben in het Ramp gebied getoond, -dat zij metterdaad hulp konden verlenen. Zij zijn uiter aard met de noden en de behoeften der bevolking bekend en als die zich door een klein aantal onpartijdige vertrouwensmensen belangloos zou den laten voorlichten, dan zou men de zekerheid hebben, dat de waarlijk getroffenen kregen waar zij recht op hadden en dat de zo spontaan - zon der Raad van Advies of Bijstand door' ons gehele volk en door het meelevende buitenland - bijeenge brachte gelden ook de juiste bestem ming kregen. Voor het werk, dat de Spoorwe gen in het Rampgebied verzetten, mag een woord van lof niet ontbre ken. Wie zich de foto's van over spoelde spoorwegen herinnert - wie er de ravage heeft gezien, staat er verwonderd over, dat binnen korte tijd de N.S. de normale diensten weer zullen gaan onderhouden. Op 23 Maart bij voorbeeld, om maar iets te noemen, zullen er weer treinen over de Moerdijkbrug rijden. Van foto's gesprokenTot 29 Maart wordt in het Waaggebouw te Amsterdam een tentoonstelling ge houden van foto's die in het Ramp gebied zijn gemaakt. De tentoonstel ling, die artistiek isingericht, geeft een treffend beeld van het leed, dat velen door de Ramp heeft getroffen. Minister Algera, opende deze expo sitie op orginele wijze door met een kleine zandzak een opgeworpen dijkje te dichten. Zijne Excellentie sprak de hoop uit ,dat het spoedig mogelijk zal zijn, een dergelijke ten toonstelling van het herstelwerk te arrangeren. Aan het herstel worden nu alle krachen gewijd. Zo zullen in de komende zomer in samenwer king met de dienst Landbouwherstel studenten in de noodgebieden werk kampen houden. Ook buitenlandse studenten zullen daaraan medewer- ken. De berichten, die uit het noodge- bied komen, kunnen de indruk ge ven, dat men de zaken hier volko men onder de knie heeft. Dat is echter nog geenszins het geval. Om een gebied, dat niet minder dan 14.000 hectare beslaat, zal nog hard moeten worden gevochten: op Schouwen, bij Schelphoek bij Zierik- zee en Ouwerkerk, op Zuid-Beveland bij Kruiningèn en Bath en in de Brabantse kustlijn in de dijk van de Henrica Sabinapolder ten Westen van Willemsstad en in de hoofdwa terkering ten Noorden van Nieuw Vosmeer zijn nog zeven moeilijke stroomgaten, zo werd medegedeeld. Maar er wordt aan gewerkt. Zijn we er dan nog niet - wij komen er wel! Dat moet de huisvrouw ook maar bedenken, als ze - door het duurder worden van de thee en koffie - een kopje minder kan schenken Ditmaal geen Aprilgrapde tollen in Maartensdijk worden Woensdag verwijderd. RIJDENDE TENTOONSTELLING Wat zou George Stephenson, ver baasd opkijken, als hij nu ons mo dern spoorwegmateriaal zou kunnen aanschouwen! George Stephenson immers komt de eer toe de locomotief tot een bruikbaar instrument te hebben ge maakt. Tussen 1813 en 1829 heeft hij vele modellen ontworpen en ge bouwd. Het vervoer van passagiers over lange afstanden was een streven van de beroemd geworden Stephenson. Natuurlijk ontstond een storm van protesten tegen het nieuwe vervoer middel. Een commissie van de Royal Society maakte zich onsterfelijk door te beweren, dat een trein niet harder dan 30 mijl per uur zou mo.- gen rijden, wilde niet de luchttoe voer naar de coupé's onmogelijk worden, waardoor de passagiers zou den stikken. Men vreesde een klei nere melkproductie van het vee langs de spoorweg, brandstichting door de vonken uit de schoorsteen, gevaar op overwegen. Het laatste Was aanleiding tot een wet, die be paalde, dat een trein op 100 meter vooraf moest worden gegaan door een man te paard met een rode vlag, waardoor natuurlijk ook de snelheid beperkt werd. Ja, de locomotief heeft veel tegen stand moeten overwinnen. En toch is de vervolmaking van de locomotief steeds uitgebreid en wor den veranderingen aangebracht, die de locomotief gemaakt hebben tot datgene wat nu is. En als Stephen son nu eens kon kijken, dan zou hij grote ogen opzetten. Het is daarom een zeer goede ge dachte geweest, nu de locomotief on geveer 140 jaar bestaat, een uitge breide foto-verzameling aan te leg gen, gevuld met enige miniatuur modellen van de eerste locomotieven, en deze te exposeren in een rijdende tentoonstelling en de Nederlandse bevolking in de gelegenheid te stel len deze expositie te bewonderen. In tal van plaatsen heeft deze ten toonstelling reeds duizenden bezoe kers getrokken en aan hen werd een folder uitgereikt, waarin tal van lo comotieven staan afgebeeld. Donderdag a.s. wordt aan al de inwoners van Waddinxveen gele- legenheid gegeven deze expositie te gaan zien en wij geloven, dat vele van onze plaatsgenoten hiervan ge bruik zullen maken. De expositie, op gebouwd in een grote oplegger van de Nederlandse Spoorwegen, die standplaatszal nemen op het plein bij de Oranjelaan, verdient ze ker onze belangstelling, temeer door een miniatuur-model van de locomo tief, die de allereerste verbinding onderhield in ons land, te zien zal zijn.. Tot de volgende week. LOGE'S Het klinkt als een verhaaltje, maar we hebben een jong echtpaar ge kend, dat op de bruiloft iedereen, familie en kennissen uitnodigde: ,,Komt U eens een weekeinde bij ons? We zullen het erg prettig vin den!" De uitnodigingen werden prompt aanvaard en toen de wittebroodswe ken voorbij waren, schreven de eer ste ooms en tantes, dat ze kwamen. Het echtpaar woonde dan ook inder daad ideaal, een mooi modern huis je midden in de bossen. Wel, ik kan erg kort zijn: gedurende het eerste zomerseizoen zaten ze ieder week eind met familie en vrienden en het was zo erg, dat de heer des huizes op het laatst zei: De vacantie moet er dit jaar maar bij inschieten, want we hebben er de centen niet meer voor. Waarmee we maar willen zeggen: Wees niet al te spontaan met uw in vitaties, want logé's in huis hebben schept verplichtingen enhet kost geld, want U haalt toch altijd een extraatje in huis nietwaar? Met z'n tweeën of drieën eet U minder op als met z'n zessen of zevenen. Ik moest aan dit jonge paar den ken, toen ik een brief kreeg van een trouwe lezeres van onze vrou wenrubriek. Ik citeer een korte pas sage: „Mijn man en ik willen dit jaar de Paasdagen rustig thuis doorbren gen. De laatste jaren hebben we tij dens de feestdagen: Kerstmis, Pa sen en Pinksteren, steeds logé's ge had of we waren zelf ergens. We worden beiden een dagje ouder, on ze beide kinderen zitten in Canada, en we verlangen naar rust. Onze fa milie- en kennissenkring begrijpt dit niet en wil ons, juist met de feest dagen, altijd afleiding bezorgen, want ze denken dat wij in ons een tje op zulke dagen zitten te kniezen, omdat onze kinderen onbereikbaar zijn. Nu, voor de komende Paasda gen, hebben zich alweer verschillen de familieleden aangemeld: „We ko men met de Pasen gezellig bij jullie, hoor!" Maar mijn man en ik willen nu eens geen logé's en toch willen wij onze familie niet voor het hoofd stoten, als ik het zo mag uitdrukken. Wat raadt U me aan?" Ja, daar zit ik nu mee, he? Want wat moet ik hierop antwoorden? Ik kan me deze situatie best indenken. Het gaat niet, om botweg een briefje te schrijven en te zeggen: „Het spijt me, beste neef en nicht, oom en tan te, broer en zus, zus en zwager, maar we kunnen jullie met de Pasen niet hebben." Ik kan me best indenken, dat de al te hartelijke familieleden zich dan min of meer beledigd zul len gevoelen. Een tweede mogelijk heid is te schrijven: „Jullie kunnen niet komen, want we gaan zelf uit." En als je dan niet uitgaat? Wel, ja, dan is het een leugen. Dus is het een probleem. De tijd is te kort anders zou ik zeggen: Le zeressen van ónze rubriek, vertelt U me eens, wat zoudt U in dit geval doen? Ik ben ervan overtuigd, dat ik tal van wijze raadgevingen zou ont vangen, waarvan er meerdere bruik baar waren. Het echtpaar is daar nu niet mee geholpen. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik er lang over nagedacht heb. Laat ik nog eerlijker zijn: Ik heb er met mijn man over gesproken. En hij wist de oplossing, die me onder de gegeven omstandigheden de beste lijkt. Het antwoord is het volgende: Schrijf U zo spoedig mogelijk aan Uw familieleden en/of vrienden, die het plan hebben om met de Pasen te komen het volgende: We vonden het aanvankelijk erg aardig van jul lie, om met de Pasen te willen ko men en zo onze eenzaamheid wat op te vrolijken. Toch moeten we jullie verzoeken je bezoek uit te stellen tot een volgende gelegenheid. We hebben het de laatste tijd nogal ta melijk druk gehad (dat klopt en is niet bezijden de waarheid!) en we zeiden tegen elkander. Nu kunnen we met de Pasen eens heerlijk een paar dagen van de rust genieten. Dat hebben we beiden namelijk hard no dig. Hoewel we jullie plan erg op prij.' stelien, zullen we afspreken: een volgende maal en dan heel graag. Dus niet met de Pasen, he? We zul len ons heus niet vervelen en de rust van de beide feestdagen zal ons goed doen. Tot een volgende maal dan. In deze geest zou ik dus het ant woord willen formulieren. Ik hoop, dat het betrokken echtpaar resultaat zal hebben. Ja, ik moet er toch nog een paar dingen over zeggen. En dat is in hoofdzaak aan het adres van die mensen, die familie hebben wonen in een mooie omgeving. Zelf wonen we in de bossen, weliswaar dicht bij een provinciale hoofdstad, maar poch rustig en landelijk; Ook wij ontvangen veel logé's. Voornamelijk uit de stad. En we kunnen ons best indenken, dat die mensen graag eens een paar dagen van een rustig, bos rijke omgeving willen genieten. Maar vergeet U dan niet, dat dit een ver kapte vorm van pension is. Waar voor U niet betaalt. Nu ja, U geeft de dienstbode een fooitje en U brengt wat voor de kinderen mee, wat voor de vrouw en een rokertje voor de heer des huizes. Maar de gastvrouw en de gastheer zitten dan toch maar opgescheept met de logé's. Wij willen dit maar zeggen: Nodig Uzelf nimmer uit. Wacht liever tot eens een uitnodiging krijgt. Dat is veel beter en dat bederft de sfeer ook niet. In de oorlogsdagen kregen we dik wijls familie en kennissen op bezoek, die er op uit waren om wat levens middelen te bemachtigen. Vooral in de laatste oorlogsmaanden. Mensen, die we jaar en dag niet gezien had den, herinnerden zich plotseling ons adres. We zitten namelijk midden in de landbouwende bevolking en we hebben gelukkig geen gebrek gele den. Ook waren we in staat velen te helpen. Dezelfde mensen hebben we na de oorlog nooit meer gezien, laat staan er van gehoord. Met velen on zer lezeressen zal het wel zo vergaan zijn, veronderstel ik. Het moet dus zo zijn: De uitnodi ging moet altijd komen van degenen die op bepaalde hoogtijdagen logé's willen hebben. En neem die dan met beide handen aan. Vergeet echter niet, dat dit verplichtingen mee brengt, want al woont U in een stad, de buitenmensen willen daar oök wel eens heen en zullen U dan ongetwij feld een bezoek brengen. Wees dan zo en zegt: „Als jullie in de stad ko men, loop dan even aan, he? Schrijf vooraf, dat we het weten, dan kun nen jullie mee-eten". Kom dus nooit onverwachts, want dat kan pijnlijke situaties ten gevolge hebben. Zoals dat echtpaar met twee kinderen, dat onverwachts bij een familielid bin nenstapte (achterom gelopen; familie belt immers niet aan!) en tegen wil en dank getuige werd van een malse echtelijke ruzie! Dora Werth. Na een dagenlang debat heeft de Tweede Kamer Woensdag jl. de Zon dagswet aanvaard. Het is een ver moeiend debat geweest en tot bijna de laatste dag toe vroeg men zich af hoe de eindstemming zou zijn. Tijdens de behandeling van de 21 amendementen werd duidelijk dat de twee grote partijen, de k.v.p. en de p.v.d.a., elkaar op de critieke pun ten hadden gevonden. Daardoor was een meerderheid verzekerd. De k.v.p. en de c.h.'u. - hoewel deze laatste verschillende bezwaren had - stem den tenslotte ook voor het ontwerp, dat aangenomen werd met 60-24 stemmen. Tegen waren de a.r., s.g.p., v.v.d. en de c.p.n. De andere frac ties stemden voor. De huidige Zondagswet dateert uit het jaar 1815. Het is dus een oud beestje. Zo oud, dat deze wet niet meer wordt gebruikt. Zij slaat niet meer op de praktijk. Er zijn burge meesters geweest, die zo doordron gen waren van het feit, dat zij de wet moesten nakomen, dat zij ook gebruik maakten van de bepalingen der oude Zondagswet. Maar zij kre gen dan een tip van de Regering om deze activiteit maar te staken. Het is meer dan eens geprobeerd de oude wet te vervangen. Maar nimmer luk te het. Nu eens werd het ontwerp gekraakt, dan weer kwam de Kamer zelfs niet aan de behandeling toe. Het moet dan ook een moedige po ging van minister Van Maarseveen worden genoemd ,dat hij met een nieuw ontwerp is gekomen. Hoe moeilijk het is een dergelijke materie Het zeepsop-, dweil- en bezemfeest is weer in volle gang; Er is in huis een schoonmaakgeest, maar die maakt niemand bang. De ragebol is zeer' actief, de mattenklopper ook; Papa vindt Ma nu heel niet lief, en raakt wat van de kook. Ma denkt meteen aan nieuw behang, Pa aan z'n portemonnaie; de werkster zingt een schoon gezang van: harkie-harkie-dee. Het halve huis staat op z'n kop, er wordt geboend, gesopt; het water stroomt in een galop, er wordt gezeemd, geschrobd. Pa valt over een bezemsteel en zegt een lelijk woord; Ma zwijgt maar kijkt' heel even [scheel of zoonlief 't heeft gehoord. De schoonmaakkoorts klopt in het [bloed en 't is vast veertig-vier; doch Ma zegt: Werken doet je goed, en ik doe 't met plezier Het is maar hoe je het beziet zo'n schoonmaak, vlot en fris; 'k Dicht in de schuur m'n week'lijks [lied, want bij mij is 't ook mis HENK VAN HEESWIJK. te regelen in ons land, waarin de principiële tegenstellingen een grote rol spelen, zal iedereen duidelijk zijn. Minister Beel wees daar op, maar hij voegde er aan toe, dat een volk ge lukkig is als het zo zijn principiële opvattingen kan uiten. Op een be langrijk punt was er echter grote eenstemmigheid. En dat was de re den waarom de regering de kans kon wagen. Dit punt betreft de taak der Overheid. Alle fracties, behalve de s.g.p. van ds. Zandt, stelden zich op het standpunt, dat de Overheid slechts een taak heeft in de publieke sfeer. Voor de een was dit een zake lijke overweging, voor de ander was dit een principiële opvatting. Maar hoe men ook tot deze stelling was gekomen, men was het er over eens, dat de Overheid de bevolking niet mag dwingen naar de Kerk te gaan. Zou zij dat doen, dan vergooit zij de Christelijke vrijheid en is zij op weg naar de totalitaire staat. Niet dwin gen dus om naar de kerk te gaan, maar ook niet dwingen om de Zon dag op een bepaalde wijze door te brengen. Het raakt de Overheid niet, zo zeide de a.r.-afgevaardigde Bruins Slot wat de burger op Zondag doet. Anders was het met ds Zandt. Hij verweet de regering, dat zij de men selijke inzichten stelt hoven Gods Geboden. Een verschil tussen de ge hoorzaamheid van de Overheid en de burger aan de Wet Gods erkende hij niet. De beperkte taak van de Overheid (alleen op het publieke ter rein) werd daarom door hem ver worpen. De andere rechtse afgevaar digden waren van mening, dat het de taak van de Overheid is om de rust te waarborgen op de Zondag, zodat deze kan worden geheiligd. Ds Zandt wenste dat de Overheid deze dag zal heiligen en dat zij haar on derdanen daartoe zal dwingen. De Zondag, de dag des Heren ,is een „ravotdag en een zondedag" gewor den. Voor hem was het daarom niet verwonderlijk, dat de grote overstro mingsramp juist op een Zondag heeft plaatsgevonden. Zo heeft de Tweede Kamer weer een principieel debat gevoerd. Zij is dan op haar best. Nu ging het over een zaak die moeilijk in een wettelijke vorm is te gieten. Daar over was iedereen het eens. Daarom kan men waardering hebben voor de poging die wijlen minister Van Maarseveen heeft ondernomen. Hoe men ook over dit ontwerp denkt, het is in ieder geval een knap staaltje van wetgevingstechniek. De wet werd aangenomen met 60- 24 stemmen. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: 1 pakje Kinderkleren; 1 paar groene handschoenen; 1 nylon kous; 1 rode portemonnaie met inh.; 1 donkerblauwe tweedjas; 1 rode al pino; Verloren: 1 paar motorhandschoe nen; 1 zakmes; 1 hoofddoek; 1 rode portemonnaie; 1 wieldop van D.K.W.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1