VERBAKEI Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief DE RAADSVERGADERING Bijeenkomst Sport in 't Icfrd. Europese eenheid Officieële Mededelingen Aangifte vertrek van ^vacué's uit de gemeente Waddinxveen De in de gemeente Waddinxveen gevestigde evacué's worden verzocht, bij vertrek - hetzij naar de gemeen te van herkomst - hetzij naar een andere gemeente, hiervan ten spoe digste aangifte te doen ter gemeen te-secretarie, afdeling Bevolking van Waddinxveen. Verkiezing leden Gemeenteraad De candidaatstelling voor de ver van de gemeenteraad vindt plaats op 14 April a.s. Van des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur kunnen de lijsten van candidaten bij de voor zitter van het hoofdstembureau ter scretarie ingeleverd worden. Op de zelfde lijst mogen ten hoogste 18 candidaten geplaatst worden. Iedere lijst moet ondertekend zijn door ten minste 25 personen, die in deze ge meente voor de gemeenteraad kies gerechtigd, zijn. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke ver klaring van bewilliging zijn koste loos ter secretarie verkrijgbaar tot en met de dag der candidaatstelling. Verstrekking van kleding en schoeisel De Burgemeester van Waddinx veen deelt hierbij mede, dat zij, die in aanmerking wensen te komen voor de verstrekking van kleding en schoeisel, dit schriftelijk kunnen op- "geven bij de afdeling Sociale Zaken, Zuidkade 8, alhier. De gelegenheid tot aanmelding sluit op 1 April a.s. Deze verstrekking geschiedt uit de overgeschoten ingeleverde goederen voor de watersnoodslachtoffers. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geen herenjassen of herencos- tuums aanwezig zijn, en evenmin de kens, bedden of beddegoed. Men wordt verzocht bij de aan melding op te geven: Naam, voornamen, adres, beroep, ge zinssamenstelling, alsmede de ge vraagde artikelen met vermelding (van de leeftijden en juiste maten, (vooral voor het schoeisel). Naast de maten van de kledingstukken vermel de men ook de maten in centimeters. 10. ALLES WAS zo snel in zijn werk gegaan, dat het oör van Dikkie er bijna afgedraaid was voor hij het zelf wist. Stoppel begreep, dat hij er voor moest zorgen weg te komen, voordat Dikkie van de schrik beko men was. Hij liet dus weer gauw los en holde zo snel hij kon de straat in. Op die manier kreeg hij een meter voorsprong. Dikkie zag gewoon ster retjes. Toen de pijn wat gezakt was, keek hij waar Stoppel gebleven was. In de verte zag hij hem. De dief had een grote voorsprong. Dikkie was verdrietig en kwaad tegelijk. Zij konden de dief niet meer inhalen. Kruimeltje wist er echter wel raad op. Hij haalde uit zijn zak een cata pult en zei: „Kruimeltje zal die dief wel eens krijgen, let maar op." Dik kie had er geen vertrouwen in en wilde maar liever naar huis gaan. Maar Kruimeltje wilde er niets van horen, het was net zo leuk vond hij. De personen aan wie goederen worden toegewezen, krijgen t.z.t. een oproep een pakket in ontvangst te nemen. I Na de verstrekking van de goede ren kan geen ruiling plaats vinden. Ook wordt geen correspondentie over de verstrekking gevoerd. Wijziging Wegenlegger Burgemeester en wethouders van Waddinxveen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie vanaf 1 April tot 5 Mei 1953 voor een iéder ter inzage is nedergelegd een ontwerp tot 6e wijziging van de Wegenlegger. Bezwaarschriften tegen het ont werp worden bij Burgemeester en wethouders ingediend en bij het ont werp voor een ieder ter inzage ge legd. De bezwaarschriften kunnen wor den toegelicht en bezwaren kunnen worden ingediend in een zitting van het college van Burgemeester en wethouders op Dinsdag 5 Mei 1953 des v.m. 10.30 uur ten raadhuize. Waddinxveen, 26 Maart 1953. Burgemeester én Wethouders voornoemd, A. WARNAAR Jz. Dé Secretaris, H. JENNé. Matige belangstelling. Benoeming nieuw lid Geldlening hall miljoen De Sportterreinen Vier leden, t.w. de heren Modder kolk, Venema, van Tol en Noorl an der, waren met kennisgeving afwe zig, toen burgemeester Warnaar de vergadering van de gemeenteraad opende. Bij de mededelingen en in gekomen stukken bevonden zich en kele goedgekeurde raadsbesluiten, waaronder het besluit tot straat aan leg in het Sniepkwartier. Verder was er een voorstel van B en W om de nieuwe verbindingsweg langs het Station een naam te geven. De in aanmerking komende namen waren Spoorlaan, Vijverlaan en Pettelaan. Voor de beide eerste namen gevoel de de raad niet zoveel, terwijl Mevr. van der Torren aan de hand van een geschiedkundige beschrijving van Mr. Fockema Andrae, de secretaris van Rijnland, opmerkte dat waar- anaers ook nog de verdiensten zou- schynhjk de naam Puttelaan beter den missen voor de aanschaffing van zou znn. Onder Put. nf Putto meentelijke uitkeringen voor het ge - woon- en het vakonderwijs; Daarna was aan de orde een voor stel van B en W of f 10000,—- uit te trekken voor de hulpverlening aan de geadopteerde gemeente Stad aan het Haringvliet. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzetting over hetgeen door de samenwerkende ge meenten zal moeten worden gedaan en hij stelde voor dat de raad reeds thans zou beslissen, dat een bedrag van ongeveer f 1600,— zou worden uitgetrokken voor de verstrekking van schoonmaakpaketten. De heer Okkerse wees er op, dat het gewenst zou zijn, de goederen te kopen bij de middenstand in Stad aan het Haringvliet, omdat deze mensen toch al zo gedupeerd zijn en anders ook nog de verdiensten zou- zou zijn. Onder Put of Putte verstond men nl. de veenputten, die ontstonden door het veensteken. Hierdoor stond echter nog niet vast of het overgebleven water dan toch nog niet de Pette heette. Gedurende deze besprekingen werden uit de ar chieven tekeningen opgezocht, waar bij bleek, dat de naam de Putte wel het meest de historische benaming zou, nabijkomen, zodat de raad be sloot tot de naam Puttelaan. Verder deelde de voorzitter mede, dat de in het werk gestelde pogin gen om het gemeentebestuur van Reeuwijk te bewegen de misleidende wegbenaming aan de Brugweg artikelen, die de getroffen bevolking nodig heeft. De voorzitter antwoordde dat B en W voor deze suggestie zeer veel gevoelden en bij dg uitwerking van de plannen met de opmerking van de heer Okkerse rekening zouden houden. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werden achtereenvolgens aangenomen de voorstellen tot het verlenen van subsidie aan de Cen trale van Katholieke militaire- hui zen, tot het verlenen van ontheffing van straatbelasting, tot het geven van een subsidie aan de Prot. Chr. van een subsidie aan de Prot. Chr eeuwyk spreekt van Zwarteweg) reclasseringsvereniging en tot ver te Wl.izigen OD niets warpn ïiitcroln. i te wijzigen op niets waren uitgelo pen. Vervolgens werd de vergadering geschorst, om een commissie be staande uit Mevr. van der Torren en de heren Schouten en Slob gele genheid te geven de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid, de heer Doeleman na te zien. Na heropening der zitting deelde de heer Schouten mede, dat de stukken in orde waren bevonden, weshalve tot toelating werd besloten. De voorzitter bracht daarna namens B en W en de raad dank aan het scheidende lid, de heer van Tol, die verschillende jaren in de raad zitting had gehad. Spr. wees er op, dat het vertrekkende lid steeds warme belangstelling voor de pu blieke zaak had en tijdens de ver gaderingen steeds liet blijken, dat hij de aan de orde zijnde punten gron dig had bestudeerd. Spr. bracht hem ook dank voor het vele verrichtte waardevolle werk in de adviescom missie voor de woonruimteverdeling. Aan de schoolbesturen werden voorschotten verstrekt op de ge- hoging met f 100,— van het subsidie aan de gymnastiekvereniging TOOS voor het gebruik van de toestellen. Bij het voorstel inzake de subsidie aan de militaire tehuizen vroeg Mevr. van der Torren aantekening geacht te worden tegen te hebben gestemd. Verder werd besloten tot het aan gaan van een geldlening groot f 500.000,— a pari, rente 4 °/o bij de algemene Friesche levensverz. mij., ter consolidatie van ongedekte kapi taalsuitgaven. De voorzitter kon nog mededelen daf de tekeningen voor ue sportvel den thans gereed zijn en dat thans overleg zal worden gepieegd met het Nederl. Olympisch comité en de plaatselijke verenigingen. De raad ging toen in geheime zit ting. Na heropening der zitting stelde ae voorzitter namens B en W voor aar de heer W. J. van de Water f 11000,te geven voor het achter afzetten van de gevel vun zijn wo ning met de daarbijkomende wer ken en verder een bedrag van f 500,voor verhuiskosten. Dit voorstel werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. van schoonmaaksters uit de rampgebieden. Het is nu niet bepaald de gewoon te, dat er in de stemmingsvolle raadszaal van het Gemeentehuis een strijdlied wordt aangeheven. In nor male omstandigheden zou dit wel wat vreemd aandoen, temeer als een strijdlied wordt gezongen in de aan wezigheid van de hoogste gezagsdra ger in de gemeente nl. de Burge meester. Dit toch was Maandagavond wel het geval in Waddinxveen. Dit strijdlied was evenwel van zeer on schuldige en opgewekte aard. Het klonk op uit een 18tal jongedames- monden. Er lagen foto's op de groe ne tafels. Wij hebben even onze ogen uitgewreven. Waren dit inderdaad wel dezelfde dames? Deze meisjes, de bloem van Waddinxveen, in haar fleurige toiletjes en die stoere werk sters in blauwe overall, blauwe hoofddoekjes en armbanden? Inderdaad, het waren dezelfden. En ze hebben prachtig, maar zwaar werk verzet. De beide hulpcolonnes uit Wad dinxveen, 18 vrouw sterk hebben in het getroffen Ooltgensplaat als schoonmaakploeg in 14 dagen tijds 66 woningen (waaronder een winkel, een smederij, een café en nog enkele grote lokalen schoongemaakt). De beide teams met de beide leid sters Mej. T. Breedijk en Mej. Bos werden door het Gemeentebestuur bij c/atxkvj<e«/ in zalm Satin No. 605-1725 onovertroffen in coupe, af werking en duurzaamheid Speciaalzaak voor WALA CORSETS en BEHA'S monde van Burgemeester A. War naar Jz. hartelijk dank gebracht. Was er het afscheid bij het weggaan, aldus de Burgemeester thans is er ook de begroeting bij de terugkeer. Hadden wij het juiste uur van aan komst geweten, er zou zeker muziek geweest zijn voor de terugkeer. Gij hebt bij de bevolking van het ramp gebied, die al zoveel narigheid had meegemaakt ook weer licht geschon ken. Na het harde en zware werk, mag er nu zeker wel het koffiepraat je zijn. Namens het bestuur van de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening sprak de presidente Mevr. F. T. van der Torren-Veen- dorp. Ook zij sprak woorden van hulde en waardering. Zij had met eigen ogen aanschouwd welk werk er verricht werd en onder welke om standigheden. Het mooie van dit werk is, dat naast de verlichting van de slachtoffers, dit ook een onder linge band tussen deze meisjes had gelegd. Er is veel gepresteerd. Zelfs waren er die in 2 dagen tijds na de aanmelding inzetklaar waren gestart. Zij had de bevolking in Ooltgens plaat gesproken. Deze waren onuit sprekelijk dankbaar voor het ver richte werk. Een en ander had gro te indruk gemaakt. Het spegt- haar, dat zij niet langer kon blijven. Er moest ook weer gerust worden. Des gevraagd kreeg de presidente even wel van het volledige team dé toe zegging, dat zij zich gaarne weer be schikbaar stelden. Wellicht kan na de Pasen weer een ploeg worden uit gezonden. Namens de voorzitter van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland Mr. Fukkink, bracht Mevr. van der Torren de dank over. Na de beëindiging zal er in deze Provincie een massabijeenkomst worden gehouden van alle teams. Mej. Breedijk vertelde een en an der van het werk, van de inspanning, van de moeilijkheden, van de ellen de, maar ook van de ontspanning, de goede teamgeest. Dit werd gede monstreerd, door enkele gedichten, terwijl Mej. van Os op zeer „kinder lijke" wijze naar de Speeltuin ten gehore gebracht. Dit deed ons even verplaatsen in de sfeer waarin deze teams het werk verricht hebben. Het gemeentebestuur had voor de ze bijeenkomst zorg gedragen voor de nodige versnaperingen. Nog geruime tijd bleef het vrolijk snappende gezelschap in de grote raadszaal bijeen. VOETBAL Zaterdagmiddag j.l. liet Waddinx veen Z geen steek meer vallen en won uitspelend met 6-1 van Zwer vers Z, mede dat Gr. Ammers Z ge lijk speelde, staan de Geel-Zwarten weer fier aan de kop. Waddinxveen Z 2 kon het tegen Ibis niet bolwer ken en verloor met 1-2. De a junio ren kwamen bij Z.V.V. a met de hakken over de sloot 1-0, b deed het beter en bond Boskoop c met 5-0 aan de zegekar terwijl c met 0-7 bij O. N.A. e ten onder ging, de benjamins kregen met 0-11 op hun broek maar de jongens van Nieuwerkerk waren veels te groot vertelden ze. Waddinxveen 1 ontvangt Papen- drecht en we hopen dat dit een wed strijd wordt zoals tegen D.H.Z. dan is de zege voor Geel-Zwarten. Het 3de elftal komt met lege handen bij Nic-Boys terug, terwijl voor Wad dinxveen 4 een kansje bestaat om met winst uit Capelle te komen. Ook voor Waddinxveen Z 2 dat Zaterdag tegen Verheul 2 in de Pettepolder speelt kunnen wij geen winst voor spellen, ook voor de b junioren die thuis Moerkapelle a ontvangen zien wij geen winst. Waddinxveen c dat naar Bodegraven c gaat kan winst naar huis brengen en de benjamins dat thuis Donk f ontvangt zal hard moeten werken om een puntje winst te krijgen. Zwem- en Poloclub „De Gouwe" Uitslagen afgelopen week: G.Z.C. B—De Gouwe A 0-5 Programma a.s. week: Dinsdag 31 Maart G.Z.C. ADe Gouwe A G.Z.C. IVDe Gouwe comb. Damvereniging „Excelsior" Uitslag 25e ronde. C. Blonk—T. Twigt 1-1 T. Twigt—G. Heeren 2-0 D. la GrandA. A. Rietveld 1-1 W. v. d. Heijden—N. T. Hilgers 2-0 De eerstgenoemde speelde met wit. Spreekuur Burgemeester De volgende week houdt de Bur gemeester spreekuur op Woensdag 1 April van 11-12 uur. Spreekuren van Dinsdag en Vrij dag vervallen dus in die week. i Wij vonden een onze plaatsgeno- tei, een uiterst deskundige op dit terrein, bereid een serie artikelen te schrijven, over deze zo zeer in het middelpunt der belangstelling staan de materie. „Lest heugt 't best" is een bekend en zeker ook een waar spreekwoord. Alleen gebeurtenissen, zo geweldig, dat zij de hele mensheid schokken tot in haar diepste vezelen, of ten minste zulke, die een golf van ont roering doen gaan door een geheel volk, worden niet vergeten. Als voord beelden wil ik noemen het uitbreken en het verloop van een oorlog en ook het plaats hebben van een ver schrikkelijke natuurramp. Die zoiets bewust meemaakt, zal de herinne ring er aan levenslang behouden, ook al wordt hij nog zo oud. Als er dus tegenwoordig in boek en tijdschrift veel wordt geschreven over een verenigd Europa, als in za len en voor de radio tal van sprekers hun best doen om hun gehoor een duidelijk inzicht te geven in de be tekenis van de Europese Defensie gemeenschap of van de Kolen- en Staalgemeenschap, dan denken vele ouderen en bijna alle jongeren, »dat hiermee problemen worden aange sneden, die eerst na 1945 naar voren zijn gekomen. Daarmee hebben ze dan gedeeltelijk gelijk. Maar de idee van de eenwording van Europa dag tekent al uit de vorige eeuw, het geen ik hierna nog met een con creet voorbeeld hoop te bewijzen. Deze idee was maar niet een gekke gril of een dwaze opwelling van een paar overspannen fantasten, maar ze kwam op in de hoofden van grote, vooruitziende geesten. Die hadden hun gedachten laten gaan over de gevolgen van de practische toepas sing der in de negentiende eeuw zo talrijke technische uitvindingen en waren tot de conclusie gekomen, dat met uitzondering van Rusland en Groot-Brittannië - dit laatste als het hart van het Britse Gemenebest - voor geen enkel Europees land het productieve kunnen en de transport mogelijkheden nog pasten bij de op pervlakte. Door nieuwe vindingen in versneld tempo werd na 1900 dit probleem nog nijpender. Ten slotte bracht na het einde van de Tweede Wereldoorlog, de Russische dreiging voor de vrije landen een' directe tijdnood inzake de aaneensluiting. Het betreft nu niet meer alleen de economische noodzakelijkheid, maar veel sterker nog de wil tot politieke en geestelijk culturele zelfhandha ving Diensvolgens dateren van na de Bevrijding de ernstige practische pogingen om te komen tot een ver enigd Europa of ten minste tot een vereniging van een-groep van landen. - De eenwording is een internatio naal begrip, waarbij natuurlijk een internationaal woord past. Dat moest als vanzelf sprekend wel stammen uit Duitsland of Frankrijk, daar deze beide van de in aanmerking komen de landen de belangrijkste zijn. Al meer dan dertig jaar geleden spra ken de vooruitstrevende Duitsers over „Zusammenschlusz"; het woord „integratie", dat nagenoeg dezelfde betekenis heeft, is afkomstig uit het Franse taalgebied. Het laatste woord heeft de overwinning behaald: èn omdat het Frans steeds meer inter nationale taal was dan het Duits, èn omdat Duitsland Wereldoorlog II verloor. Zoals reeds gezegd, waren al vele jaren lang de continentale Europese landen te klein zowel uit economisch als uit politiek oogpunt. Toch waren nóg een eeuw vroeger, dus vóór 1800, de afzonderlijke gebiedjes in Europa oneindig veel kleiner. En dat leverde toen geen overwegend be zwaar op, gezien de primitieve toe stand, waarin productie- en commu nicatiemiddelen zich nog bevonden. Wel was de nationale eenheid reeds in sommige landen verwezenlijkt, - ik denk daarbij aan Frankrijk, aan Spanje, aan Zweden - maar over het algemeen was men op de weg daar heen nog zover niet gevorderd. Hier volgen een paar voorbeelden. Het eerste betreft ons eigen land. Tot aan het Bourgondische gra venhuis werd tussen de verschillen de gewesten bijna onophoudelijk oorlog gevoerd. Met de regelmaat van een uurwerk trokken Hollanders op tegen Friezen, Vlamingen tegen Hollanders, Geldersen tegen Bra banders. Met welbehagen kliefde men elkander de schedel. Enthou siast werd er gemoord en geroofd, geplunderd en gebrand, alsof het ge meenschappelijk heil er van afhing. Toen onder de krachtige leiding der Bourgondische en Oostenrijkse vor sten de eenheid in groter verband tot stand kwam, werd hun dit door de vervolg 2e blad T

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2