Weekblad voor Waddinxveen NIEUWS uit o woonstaats- Een Onderduiker in Napoleonstijd. No. 406 Tweede Blad Vrijdag 27 Maart 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling 's Woendagsavonds inzenden. I Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. gewestelijke potentaten met hun aanhang alles behalve in dank af genomen. Telkens was er lijdelijk en soms zelfs openlijk verzet. De op stand tegen Filips II was heus niet uitsluitend het gevolg van de dwang maatregelen des konings inzake de godsdienst. Alle centraliserende be stuursmaatregelen werden be schouwd als een aanslag op de ge westelijke, soms zelfs op de locale zelfstandigheid. De privilegiën wa ren aangetast. Toen de opstand ge lukt was, werd in 1579 de Unie van Utrecht de grondwet van de nieuwe Staat. Volgens de artikelen daarvan waren alleen de betrekkingen met het buitenland, de defensie en de financiën in handen van het Opper bestuur. Maar ook hieraan mankeer de nog zeer veel. Tijdens de Repu bliek was ons land niet een staat met zeven provinciën, maar een bond van zeven landjes, die wel steeds één waren, als er oorlog was. Maar zodra het gevaar ook maar enigs zins begon te wijken, Werd er ge kibbeld en geruzied van je welste. Pas onder vreemde dwang bracht de Franse'tijd de werkelijke politieke en economische eenheid en na de bevrijding in 1813 werd die vrijwil lig en welbewust behouden en be waard. Het bestuur van het Lezingen- comité bleek een goede greep gedaan te hebben door de heer Piet Bakker uit Amsterdam uit te nodigen te ko men spreken. Er was nl. voor dit optreden grote belangstelling. Als onderwerp had de heer Bak ker gekozen „Het water en wij" en hij begon met er op te wijzen, dat ieder mens, die in de buurt van wa ter komt, de neiging heeft er vlak bij te gaan lopen. Ook de lanterfan ters en de kringetesspugers treft men aan bij het water, ofschoon het na tuurlijk moeilijk zou zijn, zonder de aanwezigheid van water kringetjes te spugen. Maar als de aantrekkings kracht van het water er niet zou zijn geweest, zou Nederland nooit de zee lieden opgeleverd hebben, die het heeft bezeten en nog bezit. De zee heeft met ons land een vijandige en innige liefde. Hoe het gaat als het fout zit, hebben we on langs met de watersnood nog eens kunnen merken en over 500 jaren zal het jaar 1953 nog in de geschiedenis boekjes worden vermeld als het jaar van de grote watersnood. Dan wil de zee nog eens terugnemen wart - -zij haar domein acht en zij heeft geen ongelijk. Spr. wees op de toestand van ongeveer 6000 jaren geleden toen Engeland nog aan het vaste land van Europa was verbonden. Hoe zou de politieke ontwikkeling zijn geweest, als toen niet een doorbraak was tot stand gekomen en Engeland haar kracht kon gaan zoeken in de isola tie door het water. Nederland is ook uit het water op gekomen. Door het ontbreken van minerale zouten stierven bomen af en ontstond Houtland, Holzland, Hol land. Onze voorouders zijn de Rijn komen afzakken en hebben zich hier kunnen vestigen en handhaven. Het is wel te betreuren, dat ze de Rhone niet genomen hebben in plaats van dg Rijn, want dan zouden wij nu in het Zuiden van Frankrijk wonen, waar de temperatuur altijd nog be ter is dan in Holland, van waaruit •eigenlijk alleen maar bronchitisbac- cillen worden verzonden. De Ro meinse geschiedschrijver Plinius had het al over een naakt en ellendig land. Uitvoerig ging Spr. verder na, hoe wij alijd getracht hebben het hoofd boven water tehouden en het over tollige water aan de buden over te doen. Ondanks dat water is de lite ratuur over de zee maar gering. Het beste werk van de laatste jaren is „Hollands glorie" van Jan de Har- tog, terwijl uit de 17e eeuw een prachtig gedicht is de „Scheepspraet" van Huygens, naar aanleiding van het overlijden van Prins Maurits en het optreden van Frederik Hendrik. Spreker behandelde hierna het reddingswezen, waarbij hij verhaalde over het leven van de redders uit de bekende familie Toxopeus. Het red den ging echter niet om het redden alleen, maar omdat men wraak wil nemen op de zee die te eniger tijd wel eens een familielid heeft opge ëist. Is een redding achter de rug dan kijkt men naar de geredden niet meer om. Naast het reddingswerk noemde Piet Bakker het bergingswe zen, de best georganiseerde piraterij die er bestaat. Uitvoerig ging Spreker ook nog na de betekenis van de Marine en hij gaf zijn gehoor enig inzicht, hoe zijn boek „De slag" was tot stand geko men. De slag op de Javazee, die ver loren moest worden, maar die van zo enorm belang is geweest voor de oorlogvoering in het verre oosten en waarvoor Nederland zo weinig er kentelijkheid heeft gekregen. Spr. eindigde zijn boeiende rede door er op te wijzen, dat Nederland het land op de zee heeft gewonnen en dat men daarom steeds op die zee en de zeeman zal moeten letten. De voorzitter van het Lezingen comité, de heer van der Most, bracht de spreker hartelijk dank voor zijn genotvolle en interessante lezing en spoorde de talrijke aanwezige niet- leden als lid tot de vereniging toe te treden. Voor het in Den Haag gehou den examen voor 31 Stuurman G.H. V. (Grote Handels Vaart) slaagde de heer J. J. D. IJska. De heer L. Verhoeff alhier, slaagde te Wageningen, voor het examen Landbouwwerktuigen en tractoren. Voor het examen Schoonheids verzorging slaagde te 's-Gravenhage, Mevr. A. M. van Dijken-Slont, alhier. Voor het in Leiden gehouden examen machineschrijven slaagde onze plaatsgenoot Wil Vis. Zij werd opgeleid door Instituut de Jong te Gouda. De plaatsgenoten Tiny Koet sier en Annie Vis slaagden voor het diploma coupeuse te Utrecht. Zij werden opgeleid door Modevakschool Mettau te Gouda. Op de Vrijdagavond gehouden vergadering van de A.R. Kiesvereni ging werd de candidatenlijst opge steld voor de komende verkiezing van de gemeenteraad. Deze lijst luidt als volgt: 1. Ir J. P. H. Vene- ma; 2. J. Berghoef; 3. F. M. van Tol; 4. C. van der Sar; 5. C. van Beek. De twee eerste candidaten hebben thans zitting in de gemeenteraad. Ook dit jaar zal de A.R. samen met de C.H., de S.G.P. en de Herv. Kiesvereniging met één Prot. Christelijke lijst uit komen. Op de Maandagavond gehou den ledenvergadering van de Wad- dinxveense Oranjevereniging, onder leiding van ,haar voorzitter de heer H. K. van der Loo, werd besloten ook dit jaar op 30 April met een groots opgezet programma voor de dag te komen. Alleerst werd door het bestuur de vraag gesteld, of het, gezien de ramp, welke ons land getroffen heeft, wen selijk was een groots feest te orga niseren. Na bespreking werd beslo ten dit toch te doen doorgaan! Vervolgens werd het programma vastgesteld. Het ochtend programma zal be staan uit tractatie en spelen voor de schooljeugd. Het middagprogramma is geheel gevuld met een groots op gezet NATIONAAL SPRINGCON COURS M.A. voor burgerruiters. Dit concours zal onder auspiciën staan van de Nederlandse Hypische Sport bond. De beste springpaarden uit ge heel Nederland zullen aan dit con cours deelnemen. Het springpro- gramma bestaat o.a. uit een ge- schiktheidsproef voor jachtpaarden, Equipe-springen voor amateurs, wel ke zijn aangesloten bij een erkende jachtvereniging, Springconcours M.A. met barrage. Met eleganste paard en tot slot een grote jachtrit achter een jagermeester. Ook het avondprogramma is van een zeer goed gehalte, er zal nl. een non-stop programma worden gelan ceerd, waaraan medewerken het be kende radioorkest „THE RAM BLERS" O.I.V. Theo Uden Masman met zang van Jany Bron, „LES GER- TO's", en het bekende „MAJOCO TRIO" terwijl de rijwielkunstenaar „NALTON" zijn rare capriolen op de fiets zal vertonen. Tevens is nog in overweging om als slotstuk van het feest een grote taptoe ten gehore te laten brengen. Waddinxveen heeft de laatste ja ren naam gemaakt met haar feest programma's en het laat zich aan zien, dat ook dit jaar Waddinxveen weer aan de spits zal staan. Op de wekelijkse contactmid dag voor de alhier verblijvende ge- ëvacueerden uit het watersnoodge- bied zijn Woensdagmiddag aan 24 dames breiwolpakketten uitgereikt, geschonken door de „Care-Mission" van de Verenigde Naties en daarvoor beschikbaar gesteld door Amerika nen. De Vereniging voor E.H.B.O. zal a.s. Zaterdagmiddag deelnemen aan de selectiewedstrijden voor E.H. B.B.O. ploegen te Oudewater met 2 ploegen. De eerste ploeg bestaat uit N. Vink (leider) en de dames Van Vliet en Van der Spek. De tweede ploeg is samengesteld uit Mej. Mooijenkind (leidster) Mej. Hooge- veen en de heer J. J. Priester. Gewijzigde telefoonnummers: Van der Born, Zuidkade in 656; R. K. Pastorie, Zuidkade in652; Tandarts S. Alkema, Dorpsstraat in 657. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 19 t.m. 25 Maart 1953. Geboren: Jansje, d.v. C. J. Smit en J. van 't Wout, Zuidkade 102; Cornells Jacobus, z.v. C. J. Smit en J. van 't Wout, Zuidkade 102; Cornelis Adrianus, z.v. L. Honkoop en H. Zwanenburg, Zuidkade 203; Cornelis, z.v. M. P. van Tol en E. Hoogendoorn, Noordeinde 18; Catharina Magdalena, d.v. M. P. van Tol en E. Hoogendoorn, Noordeinde 18; Hendrikus, z.v. C. van der Spoel en A. Huizer, Dorpsstraat 142; Gehuwd: G. de Knikker en E. van Veen; Overleden: Maarten Hijkoop, 67 jr. 54 door K. JONKHEID. Een bejaarde man doet hem open. „Is de portier er niet?" vraagt An- toon. „Die is op het ogenblik buiten dienst. Wat wenst u? Die is vol moed. „Het roofdier trekt zich terug in zijn hol," juicht hij, hij is al in zijn eigen land teruggedron gen. U zult zien, hoe gauw uw schoonzoon vrij is. Maar Eedelcoert en Antoon onder vinden, dat het voorlopig nog gaat zoals de kastelein de vorige keer voorspeld heeft. Van het ene Bureau stuurt men hen naar het andere en ze worden niets wijzer. Twee uren lopen ze reeds en nu verwijst men hen naar een adres, dat meer dan een half uur gaans verwijderd is. „We moeten terug naar de uitspan- nerij," zegt Antoon, dat lopen maakt ons bek-af. We moeten ons rijtuig halen. Vader keurt het goed. Hij is dood moe. Samen rijden ze naar het Bureau. Vader gaat naar binnen. Antoon blijft bij het paard en kijkt telkens naar de deur, want het duurt lang. Hoe langer het duurt, hoe on geduldiger hij wordt. Op detorenklok ziet hij, dat hij een kwartier gewacht heeft en het duurt nog langer. Er lopen mensen in en uit, maar vader blijft weg. Zal hij het een van hen vragen? „Hebt u daar binnen misschien een bejaarde boer gezien?" „Watblief?" „Hebt u daar binnen Hij breekt zijn zin af, want vader verschijnt in de deuropening. Zijn gezicht is grauw. „Hoe is het vader?" Slecht. Slecht. Daatje zal haar man niet meer zien. „Is hij dood?" „Ja, dood." Ze stappen in het rijtuig. Hoe is het gebeurd? vraagt Antoon. In de vroege morgen is hij doodge schoten met nog enige anderen. Ze zwijgen beide, overweldigend. Vader schudt peinzend zijn hoofd. Nu is Daatje weduwe, haar kinderen vaderloos. Als ze thuis voor de draaideur ko men, verschijnen moeder en Daatje dadelijk aan de deur. „Span jij uit, Antoon, ik ga naar binnen." Zodra hij uitspant, vraagt zijn vroUw: „Weet je iets, Jakob?" „Laten we naar binnen gaan." Ze zetten zich rondom de tafel. Va der begint te praten, bedachtzaam, rechtaf op het doel, de spanning mag niet te sterk worden. Hij geeft Daatje de brief terug, die zij geschreven heeft. Ze maakt die open, doch legt hem dadelijk neer. Ik kom een brief halen van den ge vangene Teunis Lasper." Weet u zijn nummer? Tweehonderd drie en veertig. De man verwijdert zich en Antoon wacht. Het duurt lang. Eindelijk ziet hij in de lange gang van het gebouw de man naderen met een brief in de hand. Antoon voel zijn hart kloppen van blijdschap. Wat een verrassing voor Daatje! „U vraagt naar Teunis Lasper, niet waar?" „Ja, mijnheer." ,,Die is hier niet meer." Antoon zet zijn grote ogen op. „Waar is hij dan?" Hij is hier vandaan En deze brief dan? Deze brief is voor hem bestemd. Antoon kijkt. Dat is de brief, die ik vorig eweek gebracht heb? roep hij ontdaan. Een jonge kerel komt uit een zijdeur te voorschijn en vraagt: „Was is dat hier?' Hij draagt een soort uniformjas, waarop een rosetje in de Franse kleuren. De oude man doet, alsof hij hem niet ziet, maar Antoon ,zich vastklem mend aan iedere stroohalm zegt: „Ik kom hier voor de gevangene Teunis Lasper, nummer tweehonderd drie en veertig." Op twee drie en veertig zit een an der. Die Teunis Lasper is dood. „Dood?" roept Antoon ontsteld. „Hoe weet jij dat?" snauwt de oude. Je weet er niets van. Je maakt deze man aan 't schrikken. De jonge kerel trekt onverschillig zijn schouders op en loopt weg. Wat moet ik nu doen? vraagt Antoon van streek door het zoeven gehoor de. Ga rustig naar huis, zegt de oude vaderlijk. En kom over vier of vijf dagen hier terug. Hij stopt Antoon de brief in de hand en werkt hem met zachte drang naaar buiten. Bedremmeld blijft Antoon vóór de deur staan. Hij loopt een paar pas sen en staat weer stil. Wat moet hij thuis zeggen? En hoe moet het met Daatje? Kan hij niet méér te weten komen? De kastelein! Met Hem eens praten. Als hij bij de herberg komt, ontdekt hij, de brief nog in de hand te heb ben. Snel stopt hij hem weg. De kas telein, zodra hij Antoons verhaal ge hoord heeft, kijkt bedenkelijk. „U moet het onderzoeken," zegt hij, bijvoorbeeld bij de militaire recht bank, zoals u gezegd is, en neem er een hele dag voor, want ze zullen u van 't kastje naar de muur sturen. Antoon gaat naar huis. Daar is de verslagenheid groot. Maar vader Eedelcoert behoudt zijn waardige kalmte. „Ik ga morgen zelf naar Daatje. De brief zullen we voorlopig hier hou den." De volgende morgen is hij vroeg bij haar. Zijn groet is rustig en vrien delijk en Daatje voelt zich wonder lijk gerustgesteld door het bijzijn van haar vader, den krachtigen zelf verzekerden man, nog altijd stoer en sterk in zijn ouderdom. Maar des te zwaarder treft haar de tijding, die vader haar brengt. Waar zal hij nu zijn? krijt ze. Mis schien is hij wel dood! Verlangend kijkt ze naar vaders ogen .hopend op een bemoedigend woord uit deze wijze mond van deze bedachtzame man, dien zij hoogacht en liefheeft. Maar vader antwoordt alleen: „We weten het niet. We weten niets. Daatje buigt haar bovenlijf over de tafel. Ze legt haar hoofd op haar armen. „Kind," zegt vader, ontroerd, maar rustig, we moeten sterk zijn en alles in Gods hand laten. Zijn wegen zijn hoger dan de onze. Wij kunnen er niet bij, Teunis... en Gerriten Rudolf Neuteboom wij weten het niet. Maar, gelukkig, God weet het! Hij weet het beter dan wij. Hij weet het alleen, Hij weet het altijd goed. Hij vergist zich nooit. Wij moeten vertrouwen en geloven. Hoe donker de weg ook, de Heer zal voorzien." Dit woord kalmeert haar. „Daatje luister eens. Over vier da gen ga ik er zelf een. We moeten zekerheid hebben. Kom jij die dag bij ons, dan weet je zo vlug mogelijk hoe de dingen staan." Vier dagen later gaan vader en An toon samen op weg. Eerst naar den kastelein. Tenslote is alles verteld. „Dat heeft hij niet verdiend!" krijt Daatje. „Die goeie jongen! O Teunis! Teunis!" Vader spreekt kalmerende woor den. Moeder kan geen klank uitbren gen, alleen maar snikken. Ze neemt de brief van Daatje en leest: Lieve Teunis, Ik ben zo blij, dat ik je mocht bezoeken. Iedere dag denk ik er nog aan. Maar nu verlang ik erg naar een brief, want het is al weer een maan geleden. Ik heb gehoord dat je misschien gauw thuis komt. Wat zal dat een feest wezen! Schrijf dus gauw een brief terug, dan komt Antoon hem halen Wij zijn allen gezond. Een stevige pak van de klei ne jongens en de groeten van je lief hebbende Vrouw. Dag Teunis. Het beste, hoor! Teunis Lasper is vermoord door de overweldiger van zijn vaderland. Op een onbekende plek is hij door vreemde handen in de aarde gelegd. Die handen zullen hem eerst wel beroofd en geplunderd hebben, de schoenen van zijn dode voeten ge rukt, de klerén van zijn weerloos lijf getrokken. XXV. GERRIT „Kromme Arie wordt een here miet," zeggen de mensen. „Hij zit maar in thuis bij zijn dochter." Arie is bang voor zijn omgeving. Hij heeft Aagje alles verteld van het sterven van Teunis Lasper, verra den door Hannes de sijsjeslijmër. (wordt vervolgd) De Laura zal dit jaar v<jor de zesde maal worden verreden. Als data van de Alphense Rijwiel Vierdaagse de Laura heeft het be stuur vastgesteld 7, 8, 9 en 10 Juli 1953. De dag van aanmelding is Maan dag 6 Juli. De routes zijn zo goed mogelijk uitgezet, waarbij met de verschillen de verlangens der Laura-rijders re kening werd gehouden. Het programma luidt: Eerste dag: Dinsdag, 7 Juli, 132 kilometer: Alphen a.d. Rijn-Hazerswoude-Rijn- dijk-Zoeterwoude -dorp -Wilhelmi- nabrug - Leiden - Voorschoten - De Vink - Wassenaar - Katwijk Noordwijk - Aerdenhout - Zantvoort - Bloemendaal - Heemstede - Hoofd dorp - Aalsmeer - Kudelstaart - Lei- muiden - Oude Wetering - Rijnsa- terswoude - Alphen a.d. Rijn. Tweede dag: 8 Juli, Alphen a.d. Rijn - Nieuwkoop - Noorden -Vrou wenakker - Uithoorn - Nieuwer Am- stel - Amsterdam - Muiden - Naar- den - Oud Valkeveen - Huizen - Bla- ricum - Laren - Hilversum - Vree land - Loenersloot - Vinkeveén - Mij drecht - Nieuwveen - Ter Aar - Al phen a.d. Rijn, 138 km. Derde dag: Donderdag 9 Juli, 130 km: Alphen a.d. Rijn - Bodegraven - Gouda - Haastrecht - Utrecht - Zeist - Den Dolder - Bilthoven - Utrecht - Woerden - Alphen a.d. Rijn. Vierde dag, Vrijdag 10 Juli, 118 km: Alphen a.d. Rijn - Hazerswoude - Benthuizen - Zoetermeer - Ber- kel - Hillegersberg - Rotterdam - Alblasserdam - Bleskensgraaf - Ot- toland - Nieuwpoort - Schoonhoven - Vlist - Haastrecht - Stolwijker- sluis - Gouda - Reeuwijk - Bode graven - Alphen a.d. Rijn. E. v. E.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 3