Weekblad voor Waddinxveen Emmabloemcollecte Zaterdag 18 April 1953 De Spiegel van de week Kris-Kras Uit het Parlement Gemeenteraadsvergadering Weekagenda De VREDESDUIF. No. 40$ Vrijdag 17 April 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Zonder misdaden en ongelukken zouden de dagbladen het vaak niet ver brengen. Familiedrama in Voor burg, waar een jongmens zijn vader ernstig verwondde en zichzelf daar na doodschoot; een jaloerse min naar, die zijn vroeger meisje te Ber gen op Zoom levensgevaarlijke won den toebracht en ten slotte een oude baas van 82 jaar, die in een jaloerse bui zijn echtgenote van 77 jaar met een breekijzer onverhoeds op het hoofd slaat. Dat is zo maar een greep uit de misdaden serie van een dag. We leven nu eenmaal in een we reld, waarin de ene sensatie de an dere volgt. We nemen er kennis van engaan weer tot de orde van de dag. Zo is voor de meesten onzer de grote sensatie van 1 Februari reeds naar de achtergrond geschoven. Als wij zelf geen evacué's hebben, is in ons gedachten-leven de overstro ming reeds op het tweede plan ge raakt - zelfs al volgen wij nauwkeu rig de opgaven der bedragen, die nog steeds bij het Rampenfonds bin nenkomen. De herstelwerkzaamheden in het rampgebied vorderen vrij snel, doch nog steeds niet snel genoeg. Tot Zon dag j.L waren er van de 67 te dich ten stroomgaten er reeds 56 geslo ten, velen weliswaar provisorisch, doch het water bleef aan de buiten kant. Plotseling ontstond er Zondag middag opnieuw abnormaal hoog water, met het gevolg, dat o.m. de binnendijk tussen Bruinisse en Oos- terland over een afstand van 30 me ter opnieuw bezweek en de stad Bruinisse opnieuw onder water kwam te staan. Ook in Zierikzee zelf kwam weer water. En dus zal men hier opnieuw aan het werk moeten gaan. Nog altijd is er het grote gat nabij de Schelphoek, 340 meter breed en ca. 30 meter diep en voordat dit gedicht is, zullen er wel enkele maanden mee heengaan. En tot zo lang zullen vele Schouwen en Dui velanders niet naar hun woonstede kunnen terug keren. De bedrijfs schade, die zodoende ontstaat, is mo menteel nog niet bij benadering te becijferen, doch zal eveneens vele tientallen millioenen guldens bedra gen. Niet alleen op Schouwen en Dui- veland zijn nog grote stukken grond onder water, ook Kruiningen staat nog steeds blank. En de Kruiningse bevolking, die nagenoeg geëvacu eerd is, moppert, want erg hard wordt er niet gewerkt aan het dich ten der gaten. De schade in Krui ningen is enorm groot en wordt da gelijks groter, omdat vier maal in een etmaal het water via eb en vloed zijn vernielend werk kan voorzetten. Voor het dichten der gaten zijn D.U.W.-arbeiders ingezet en deze doen het werk op hun dooie gemak. Afgezien nog van het feit dat deze mensen niet het minste verstand hebben van dijkwerkzaamheden, zijn de prestaties van de vijfhonderd man, die hier werken, zeer onbe vredigend. Een boerenzoon, die een paar dagen heeft meegeholpen (uit eigen belang, omdat zijn land ook nog blank staat) werd door de D.U. W.-arbeiders uitgescholden als „on derkruiper", omdat hij zo hard werkte. In de jongste raadsvergadering van de gemeente Kruiningen zijn over deze kwestie bittere woorden gezegd en de raad heeft zich afge vraagd, of het nog de moeite waard zal zijn Kruiningen en zijn polders weer dicht te maken, als men in dit zeer langzame tempo blijft doorwer- werken. Donderdag (16 April) heeft de mi nister-president, Dr. Drees, een be zoek gebracht aan Schouwen en Duiveland, om zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, welke zich bij het herstel der dijken zich voordoen. Aan het einde van dit jaar zal de grote achterstand, die de belasting ambtenaren in het gehele land moes ten inhalen, voor wat betreft de aan slagen in de inkomstenbelasting, vol ledig zijn afgelopen. In de afgelopen jaren was er zo'n grote achterstand in het toezenden van de aanslagen gekomen, dat het publiek later, toen deze achterstand werd ingehaald, aanslag op aanslag uit vroegere ja ren ontving en nauwelijks in staat was oude en nieuwe belastingschul den aan het Rijk te voldoen. Deze toestand leidde dikwijls tot de groot ste moeilijkheden bij de belastingbe talers, die doorgaans niet meer in staat bleken aan hun verplichtingen te voldoen. Naar wij thans vernemen, zal zeer waarschijnlijk in October van dit jaar de normale toestand weer zijn bereikt, d.w.z. dat men in het voor jaar van ieder jaar zijn voorlopige aanslag voor het lopende jaar krijgt en in het najaar de definitieve aan slag van het vorige belastingjaar. Eind Maart bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde werkloze mannen 86.522 tegen 120.670 op 28 Februari. In dit cijfer van 86.522 zijn 2349 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Deze zeer belangrijke daling van de werkloosheid moet vooreerst wor den toegeschreven aan de verschil lende, voornamelijk in de noordelij ke provincies in uitvoering genomen openbare werken. Voorts werd de gewone verruiming der werkgele genheid in verband met het seizoen nog versterkt door het bijzonder gunstige voorjaarsweer. Ten slotte bleek er grote behoefte aan arbeids krachten te bestaan voor het herstel in de noodgebieden en voor repara tie der waterschade aan machines, meubelen en andere goederen. De vacantie in de bouwvakken is vastgesteld in de week van 27 Juli t.e.m. 1 Augustus. Men heeft afge zien van vacantiespreiding op ver zoek van grote bouwondernemers, die in verschillende plaatsen tege lijk werken in uitvoering hebben. POLEMIEK Ik ben geen voorstander van pole miseren in week- of dagbladen. Neem nu bijvoorbeeld al dat ge schrijf in dit blad over de nieuwe Zondagswet. Dat is natuurlijk wel erg leuk voor de beide schrijvers, maar ze komen toch niet tot elkaar. Er blijft een verschil van mening bestaan, omdat beiden een geheel andere visie hebben op het probleem Zij kunnen daarom tot in het onein dige hun mening op papier blijven zetten en laten afdrukken. Dat er verschil van mening be staat tussen bepaalde richtingen is logisch. De ene bekijkt nu eenmaal alle dingen door een andere bril dan de andere. (Ik voor mij kijk maar graag door een zonnebril). Maar we moeten toch heus niet denken, dat we aan ander ons in zicht door middel van polemiseren kunnen opleggen. Dat betwisten van eikaars mening door stukjes in de krant leidt alleen maar tot verdere afbraak. En dat moeten we toch ze ker niet hebben en kan ook nooit de bedoeling zijn. Ik vind dat deze problemen maar moeten worden uitgepraat onder het genot van een kop koffie en een goe de sigaar. Er kan dan heel wat meer tegen elkaar gezegd worden dan dat men in een artikeltje schrijft. En de kans bestaat ook nog dat beide par tijen punten vinden waarop zij sa men gelijke gedachten hebben. Polemiek, of op zijn Hollands ge zegd „pennestrijd", is wel aardig, soms zelfs gewenst, wanneer het al gemene voorlichting betreft. Daar steek je wat van op. Maar van ge dachten wisselen betreffende het eens of oneens zijn over een bepaald onderwerp door middel van pole miek is vrijwel waardeloos. Neen, mijn standpunt blijft: met elkaar praten. Het gesproken woord heeft veel meer te betekenen dan de pen nestrijd, heeft ook veel meer suc ces. Een woord van man tot man, van hart tot hart is vruchtbaar. A propos doet U een flinke duit in de bus van de Emmabloem-col- lecte? Dat is harder, veel harder no dig dan vellen vol te schrijven over iets dat toch geen resultaat heeft. Er worden per jaar nog 14.000 nieuwe t.b.c.-gevallen geconstateerd. Dat is erg, veel erger dan het verschil van mening over een of ander probleem. Laten we althans trachten met z'n allen één te zijn in het brengen van een offer voor de Emmabloem-col- lecte. Dat we kunnen geven is de laatste maanden wel bewezen. Tot de volgende week. Kris-Kr is. Deze week zijn het in de Twee de Kamer grote dagen voor de be zitters van landbouwgronden. Na een voorbereiding van vijf jaar kwam eindelijk het wetsontwerp „regeling aangaande enkele rechts handelingen met betrekking tot landbouwgronden" aan de orde. Een ontwerp, dat in Juli 1948 was ingediend en dat na wijzigingen op vele punten nog niet de instem ming van een deel der Kamer kon verkrijgen. Dit wetsvoorstel bepaalt, dat een overeenkomst tot overdracht van land tot vestiging, wijziging, ver lenging of overdracht van zakelijk recht (d.i. het recht van erfpacht, opstal, beklemming of vruchtge bruik) op land de goedkeuring be hoeft van de Grondkamer. Bij Al gemene Maatregel van Bestuur zul len algemene regelen worden ge steld voor de prijs welke voor het of het zakelijk recht op land ver schuldigd is. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening stelt, gehoord de Grondkamer en de Centrale Grondkamer, normen vast voor de verschuldigde prijs in het gebied van elke Grondkamer. Voordat de Grondkamer haar goedkeuring verleent, gaat zij na of de overeen komt kan leiden tot een ondoelma tige verkaveling en een ondoelma tige ligging van het land ten op zichte van de bedrijfsgebouwen. Gebeurt dit, dan zal de overeen komst vernietigd of gewijzigd moe ten worden. De andere voorwaar den voor goedkeuring van de over éénkomst zijn, dat de bedrijfsgroot- te niet zo gering mag worden dat de ondernemer zijn volledige ar beidskracht op het bedrijf niet pro ductief kan maken. Ook mag de overeenkomst niet leiden tot een verkleining van de omvang van het bedrijf tot minder dan de gemid delde omvang van het bedrijfstype in de streek, terwijl tenslotte niet is toegestaan het land te gebruiken voor neveninkomsten, anders dan voor zelfvoorziening. De goedkeu ring is dus aan deze voorwaarden gebonden. Er is echter een belang rijke uitzondering. Als het duide lijk is, dat het landbouwbelang wordt geschaad, mag er van de voorwaarden warden afgeweken. Het belangrijkste deel van het debat liep over de kwestie van de prijsbeheersing. Moet de minister inderdaad normen vaststellen? Zo vroeg de heer Droesen. Kan de Centrale Grondkamer dit niet doen en kan de Grondkamer dan de ontworpen regeling niet in de praktijk toetsen? Het was slechts een nevenopmerking, want de k.v. p.-fractie stelde zeer duidelijk, dat zij de prijsbeheersing niet wilde missen. Zouden de koopprijzen van het land omhooggaan dan stijgen de pachtprijzen ook, zo zeide de heer Vondeling (arb.) Met de heer Droesen was hij van mening, dat de regering een redelijk bestaan voor de boer niet kan garanderen als de prijzen worden losgelaten. De grote tegenspeled in dit debat was de a.r.-afgevaardigde V. d. Heuvel, die echter niet werd ge steund door zijn gehele fractie. Hij wilde van geen enkele prijsbeheer sing meer weten, omdat de rege ring in de afgelopen jaren niet is geslaogd ontduikingen te voorko men. Zwarte pachtprijzen komen no gsteeds voor. En daarom meen de hij dat we uit de praktijk een les imoefen trekken. Waarom een wet maken, die toch niet wordt na geleefd? Daardoor wordt het gezag van de Overheid maar geschaad, zo meende de heer V. d. Heuvel. Is er geen sluitendsysteem te vinden? De heer Vondeling meende wel, maar zijn voorstel kon bij geen enkele andere fractie genade vin den. Hij wilde n.l. de Grondkamer inschakelen bij de verkoopstrans actie. Dit betekent, dat zij veel 'meer bevoegdheden moet krijgen dan alleen maar de goedkeuring, zoals dat in het ontwerp is gere geld. De heer Droesen verzette zich daartegen het sterkst. Zou de regering zich alleen maai beroepen op de onmogelijkheid om de Grondkamers met deze taak te belasten, daar zij er niet geschikt voor zijn, dan zal de fractie tegen het ontwerp stemmen, omdat er dan altijd nog de mogelijkheid blijft, dat de Grondkamers zullen worden aangepast. De standpunten stonden dus wel fel tegenover el kaar. Een ander belangrijk aandeel van de heer Droesen was de indiening van een amendement, waardoor de pachter het voorkeursrecht zal krijgen bij verkoop van het land. Een dergelijke bepaling was ook in het oorspronkelijke ontwerp opge nomen, maar er later weer uitge haald, omdat de regering deze zaak in de nieuwe pachtwet wenst te regelen. Het is een debat geworden, dat meer tijd' in beslag heeft genomen dan menigeen had vermoed. Het aantal amendementen groeide met de dag. Voordat de eerste spreker het woord had genomen, lagen er reeds 25 op behandeling te wach ten, zodat er alle aanleiding is om er de volgende week nog op terug te komen. De gemeenteraad vergaderde Donderdagavond onder voorzitter schap van burgemeester Warnaar. Wegens vacantie was mevr. v. d. Torren afwezig. Beëdigd werd het nieuw benoemde raadslid, de heer H. M. Doeleman (K.V.P.). Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het bestuur van het Nourissefonds, houdende mede deling dat tot opheffing van de vereniging en tot overdracht van de eigendommen aan de gemeente was besloten. Gevraagd werd dit bezit, zijnde ongeveer f 25000,te geven aan het Groene Kruis voor het fonds tot bouw van een maga zijn bij het nieuwe gebouw. De raad besloot de eigendom te aanvaarden en de bestemming overeenkomstig het verzoek van de vereniging te regelen. Verder was er een dankbetuiging van een inwoner uit Stad aan 't Haringvliet voor een door hem ontvangen 'schoonmaakpakket. Aan de orde was daarna de be noeming van een lid voor de ad viescommissie woonruimte, wegens bedanken door de heer Van Tol. B. W. gaven als aanbeveling de he ren F. Alblas (Herv.) en W. J. Moons (R.K.) De voorzitter deelde mede, dat de aanbeveling aldus was opgemaakt, omdat reeds vroe ger de opmerking was gemaakt, dat de Herv. groep in de woonruimte commissie niet was vertegenwoor digd. De raad moet nu maar be slissen, wie in de commissie zal zitting nemen. De heer Schouten (P.v.d.A.) deel de mede de aanbeveling van de heer Alblas niet te kunnen aan vaarden. De commissie is niet sa mengesteld naar politieke indeling en de opvolger van de heer Van Tol zal ook uit de agrarische sector moeten komen. De heer Okkerse (K.V.P.) was van oordeel, dat op de aanbeveling twee R.K. candidaten hadden be horen té staan en dat de leden van de raad, die dat wensten, een Herv. candidaat daaraan hadden kunnen toevoegen. Het is zo, dat de woon ruimtecommissie geen politieke commissie is. Nochtans zijn alle groe pen zo goed mogelijk vertegen woordigd. Weliswaar zit er nie mand van de Herv. groep in de commissie, maar twee leden van het college van B. en W. zijn Her vormd, waarvan één lid is van de Herv. groep. De 'vinger, die de heren in pap hebben, is dus belangrijk. Zou de R.K. groep uit de commissie ver dwijnen dan zou zij nergens meer vertegenwoordigd zijn en geheel buiten het woonruimtevraagstuk worden geplaatst. De heer Venema (A.R.) stelde voor thans weer een R.K. in de commissie te benoemen en hij de herbenoeming van de commissie in September a.s. de gehele zaak Maandag 11 Mei Verg. Gez. Prot. Kiesverenigingen in Jeugdgebouw, Stationsstraat. Zaterdag 18 April Toneeluitvoering „Zang en Vriendschap". Maandag 20 April Filmavond Emi gratie in het „Centrum". Dinsdag 21 April Verg. Deeln. Sport week. Café Sport. Vrijdag 24 April Instituut voor Ar beiders Ontw. Film-avond Lunch room v. d. Water. Duifje met je blanke veren, Vlieg niet, meer door weer en wind Malenkof zal jou niet deren, Heeft je levenslang bemind; Mooi en proper is je kuif! Want je bent de Vredesduif! Molotof is jou genoegen, Zeg nou in het Russisch Ja; Jij hebt lekker voer gekregen Uit de hand van Beria; Koest'rend zit je in de zon Bij het vredig Panmoenjon. Na de kouwe-oorlogs-kater Voel je je weer fit en best: Van het Kremlin krijg je water, In de tuin bouw jij je nest: Met de order van Lenin! Joodse dokters, niet gehangen, Komen nu weer in 't gevlei, Van het aantal eerst gevangen, Zijn er al weer vijftien vrij; De olijftak in je bek Breng je straks naar Mossadeq Blij der, opgelucht en struiser Ben je jaren niet geweest; Aanstonds vaart een sowjet-kruiser Naar het Londens kroningsfeest; Daar wacht Winston aan de ka Met een luid hiep-hiep-hoera! Jij hebt vader Tijd gesproken, Maar die vroeg, zo wijs en oud: Is die kaart niet doorgestoken? Al wat blinkt is nog geen goud! Toen nam pa twee vingers snuif. En daar zat je, vredesduif JAAP MIJDERWIJK nog eens onder de loupe te nemen, een standpunt, waarmede de heer Slob (CH) zich niet kon verenigen. Deze wilde onmiddellijk de beslis sing ten gunste van de Herv. groep doen vallen. De voorzitter merkte op, dat de aanbeveling door B. en W. welbe wust op deze wijze was opgesteld in verband met de verlangens, die in de raad weieens zijn geuit. Het is echter wel zo, dat het aanbeve ling verdient in de plaats van de de heer Van Tol weer een agrariër te benoemen. Wethouder Buitelaar zeide, dat zijn groep grote waardering en geen klachten had over de werk wijze van de commissie. Het is evenwel toch zo, dat de Herv. groep zes jaren al buiten de commissie staat en dat nu daaraan een einde kan en moet komen. De R.K. heb ben hun vertegenwoordiger gehad en nu is de beurt aan de Herv. groep. De heer Okkerse antwoordde, dat de heer Buitelaar geheel voor bijgaat aan het feit dat de Herv. groep in het college van B. en W. een beslissende stem heeft. De heer Buitelaar merkte naar aanleiding hiervan op, dat de ad viezen van de commissie practisch altijd door B. en W. worden over genomen, zodat de stem in de commissie wellicht nog belangrij ker is dan die in B. en W. Tenein de aan de bezwaren van enkele le den tegemoet te komen, noemde spreker als nieuwe candidaat de heer T. de Bruin, tuinder, woon achtig aan de Bloemendaalseweg. Bij de hierna volgende schrifte lijke stemming verkreeg de heerW. J. Moons 7 stemmen en de heer De Bruijn 5 stlemmen, zodat eerstge noemde werd gekozen. Vervolgens werden de tarieven voor de stroomlevering aan de Bo degraverstraatweg herzien in zo verre, dat daar dezelfde tarieven als in Gouda zullen gelden. De buurt- en belangenvereniging aan

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1