Weekblad voor Waddinxveen De Spiegel van de week Kris-Kras Herdenking van onze gevallenen Uit het Parlement Moederdag NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 412 Vrijdag 8 Mei 1953 8e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Wij mogen het betreuren, dat er een stroming in ons volk bestaat, die de Nationale Feestdag het liefst aan de kant zou willen zetten het stemt tot voldoening, dat men alge meen en in eendracht eens per jaar uiting wil geven aan de gevoelens van bewondering en eerbied die men koestert ten aanzien van hen, die voor het vaderland vielen hetzij in de officiële militaire strijd het zij in de rijen van het verzet. Op de Grebbeberg is het Legermo- nument, dat de herinnering levend houdt aan de grote strijd die hier in 1940 is gevoerd, en dat degenen her denkt, die daarbij het leven lieten, aan de Staat overgedragen. In bijna alle plaatsen van ons land werden voorts Maandag jl. de doden her dacht eenvoudig, door bloemen te brengen naar een kerkhof of naar een monumentherdenkingen met, maar de meeste zonder officiële toespraken. Te Den Haag werd een monument onhuld voor de Stijkel-groep en werd in de Ridderzaal een plechtige her denking gehouden. Te Den Helder werd de vlag plechtig halfstok ge hesen, hetgeen ook door de schepen aldaar werd gedaan. Militaire afde lingen zo te Fort de Bilt, te Oud- Roosteren bij Heerenveen en Heus- den, hielden door de daar gehouden plechtigheden de herdenking van het verzet in ere. En wij allen, van hoog tot laag hebben de twee minuten stilte in acht genomen. Twee minuten stilteTwee mi nuten om de gevallenen te herden. ken. Er zijn misschien vele redenen aan te voeren, om de viering van on ze Nationale Feestdag der Bevrijding niet meer te houden wij hebben, bij al de argumenten der tegenstan ders nog nooit gehoord, dat men deze even eenvoudige als plechtige her denking der doden zou willen af schaffen. Gelukkig maar. In al haar simpele eenvoud zijn deze twee kor te en toch zo lange minuten treffen der en zeggen zij meer voor de mas sa van ons volk, dan menige indruk wekkende rédevoering of grootse tocht naar erebegraafplaatsen of mo numenten vermag. Het volk, dat twee minuten roerloos en in stilte herdenkt dat even, arm en rijk, jong en oud, met de gedachten ver wijlt bij hen die vielen voor het va derland, voelt zich die korte spanne tijds weer een eenheid. De week van herdenken ligt echter weer achter ons: Na de blik terug kijken wij weer naar het heden en naar de toekomst. Zoals men weet, heeft de K.L.M. ingeschreven voor de z.g. nieuwe Melbourne-race, wel ke in October van dit jaar zal wor den gehouden. Ouderen onder ons herinenren zich bij het woord Mel bourne-race onmiddellijk het grote succes, dat de K.L.M. bij die eerste wedstrijd, in 1934 met de Uiver be haalde. Men herinnert zich ook, dat die iver later verongelukte. Er schij nen nu bij de K.L.M. stemmen te zijn opgegaan om niet deel te nemen aan deze weede race. Men voert daar verscheidene gronden voor aan, waar van de vornaamste wl is, dat een dergelijke race niet meer nodig is, omdat het internationale luchtver keer geen behoefte meer heeft aan een dergelijke propaganda. Wellicht is deze week nog een beslissing hie- in genomen. Een volgend punt, dat onze aan dacht vroeg is het feit, dat de Hin derwet meer en meer verouderd blijkt. Door de geweldige ontploffing te Amsterdam, waarbij tien brand- werlieden werden gewond, is er de aandacht op gevestigd, dat er in volkrijke arbeidersbuurten bedrijven zijn, die voor de omwonenden groot gevaar opleveren. Nu zijn de adres sen van deze brandgevaarlijke be drijven uiteraard bij de Hinderwet bekend, maardeze bedrijven zijn, meegaande met de moderne tijd, die autogeen lassen bij voorbeeld iets heel gewoons vindt, veel gevaar lijker geworden, dan in de tijd dat zij zich mochten vestigen. De Hin derwet is uit haar pakje gegroeid, om het maar eens populair te zeggen. Zulks is deze week ook te Rotter dam gebleken. Bij een fabrieksbrand aan de Oudedijk aldaar kwam in let- terlije zin aan het licht, dat hoogst- gevarlijke brandbare en ontplofbare stoffen waren opgeslagen temidden van de achtertuinen van een dicht bevolkte blok woningen. Onder de bevolking brak een paniek uit en die zelfde bevolking zal er nu alles op zetten, om die brandgevaarlijke fa briek uit haar omgeving weg te krij gen. Reeds eerder is daartoe een po ging gedaan, welke toen mislukte, omdat aan de voorschriften der Hin derwet waren voldaan. Die voor schriften moeten dan maar veran deren. HULDEDAG. De 10e dag is het dan weer zover: wij mannen nemen dan voor één dag de taak van onze vrouw over. Maar dat is niet het allerbelangrijk ste van Moederdag. Het aller-aller belangrijkste is dat wij, mannen, op die dag kunnen tonen, dat ons hart overloopt van dankbaarheid, omdat onze vrouwen 365 dagen in het jaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de huishouding laten marche ren. Wassen, strijken, verstellen, schoon maken, uithaal, koken, afijn, dui- zend-en-één dingen zijn er waar voor een vrouw moet zorgen. Dui zend-en-één dingen zijn er, die een vrouw doet en waar een man niet eens erg in heeft. Laat staan zorg over heeft. En de vrouwen hébben tegenwoordig zorgen. Dat valt niet te loochenen. Het is mij nog elke week weer een raadsel hoe mijn vrouw de eindjes aan elkaar weet te knopen. Ik durf bijna te zeggen, dat er vele slapelo ze nachten mee gemoeid zijn om het zover te krijgen. Een avond per week gaat mijn vrouw zitten rekenen. Dit hiervoor, dat daarvoor, zoveel over om te eten, en zoveel om weg te leggen. Maar dat spaarpotje wil niet erg best groeienEn ik, met mijn domme mannenverstand, zeg dan wel eens; als je het nu eens zó doet, zou het dan niet beter zijn? Maar dan is er altijd nog iets waar ik niet aan denk en mijn vrouw wél. Dgn lacht ze en zegt: ach, man, laat mij nu maar zorgen. En dan rekent ze weer verder. Net zo lang tot de zaak sluitend is gemaakt. En dan is er weer een grijze haar bij De zorg die een vrouw heeft is ge woon door een man niet te peilen. Als een man die zware zorgen zóu hebben, welnu, dan zaten alle man nen elke dag diep in de put. En daarom bewonder ik de vrouwen in deze tijd. Daarom is het goed dat er Moederdag is. Een dag waarop wij onze vrouwen, figuurlijk gesproken, op de handen kunnen en mogen dra gen. Een dag, waarop een vrouw niet vergeefs mag uitzien naar een har telijk blijk van waardering voor al die grote en kleine zorgen waar een vrouw het gehele jaar mee te maken heeft. Een dag, waarop moeder de vrouw in het middelpunt der be- langtelling staat van het gezin. Moederdaghuldedag Tot de volgende week. KRIS-KRAS Maandagavond had de tot traditie geworden kranslegging plaats bij het monument voor de gevallenen, aan het Stationsplein. Even te voren hadden zich onder het gelui van de beide kerkklokken de burgemeester, de gemeentesecre taris, raadsleden en bestuursleden van verschillende verenigingen naar het monument begeven en daar, als een stille hulde aan hen, die voor onze vrijheid het leven gegeven heb ben, kransen en bloemen neergelegd. Direct na deze kranslegging had in de Geref. Kerk een herdenkings dienst plaats, waar allereerst Ds. J. van der Haar sprak over de „Herden king der gevallenen". Een mens, al dus spr., vergeet vlug, zie de ge schiedenis van de schenker tegen over Jozef in Egypte. Veel leed is al weer vergeten. Men heeft geen tijd meer om er aan te denken. Er zijn weer nieuwe problemen en nieuwe zorgen. Maar toch mogen we niet voorbijgaan aan Gods leiding in on ze geschiedenis, ook niet aan al die nood en aan het kruis, tengevolge van het oorlogsgeweld ons volk op gelegd. Vijf rampjaren brachten de Duitsers over ons, jaren van slaver nij, van beknotting van onze vrij heden, van ontering van het Oranje huis, van gijzeling en bombardemen ten en niet te vergeten de honger winter '44-'45. Wij mogen de redding, die God ons schonk niet vergeten, als een gouden draad loopt Gods be moeienis door onze historie. In onze nationale zonden zijn we solidair, we moeten dit ook zijn in onze dank. Nederland heeft bidders nodig en Gods heilige wet moet bedacht, op dat er weer orde en tucht onder ons mag komen. Spr. besloot zijn toespraak met Ps. 90 en een fragment uit „Schaduwen van morgen"1 van Prof. Heroma. Vervolgens sprak de heer H. M. van den Dool over „Een Ereschuld". Ereschuld aan de nagelaten betrek kingen van. de verzetsleiders. Het comité, aldus spr., heeft zich afge vraagd, nu er zoveel voor de waters noodramp is geofferd, of het zou nog durven vragen voor de Stichting '40- '45. Toch is de nood in die gezinnen even groot gebleven en daarom vraagt de stichting opnieuw. Ver geet toch nooit hoe we in de jaren '40 '45 gebukt gingen onder het Duitse regiem en onder maatregelen, welke strijdig waren met onze volksaard. Fiere Nederlanders stonden toen op tot verzet, principieel verzet, verzet tegen de verkrachting van onze rechten, sabotage, vervalsing van verschillende bewijzen, overvallen op distributiekantoren. En dit alles voor ons en onze kinderen. Wij wilden geen slaven zijn, maar wilden God dienen overeenkomstig onze overtui ging. Dit verzet geschiedde door mensen, die het Grote Gebod voor ogen hadden en daardoor in botsing kwamen met onze bezetters. Helaas werden er veel slachtoffers gemaakt door verraad. De geruststelling van de verzetsmensen was de belofte, dat voor hun gezinnen gezorgd zou worden als zij kwamen te val len. Een ereschuld dus. Niet de ge vallenen eren en hun nabestaanden vergeten. De Stichting, geboren uit het verzet, wil voor al die weduwen en wezen zorgen. Niet de Staat, zo als sommigen wensen. Vrijwillig of feren betekent warm medeleven. Geld, veel geld is hiervoor nodig, in de eerste zes jaar zelfs wel elf mil- lioen gulden. Het comité, aldus spr., doet een beroep op u alleh, als bin nenkort de collectrices bij u komen, met gulheid te geven. Het geld wordt uitsluitend besteed voor het doel waarvoor het gevraagd wordt, nl. ten bate van de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. Bedenkt: zij gaven alles Hierna werd het woord gevoerd door burgemeester A. Warnaar Jz. Deze noemde deze bijeenkomst histo risch, omdat dit de laatste keer zou zijn dat in een dienst als deze onder scheidingen uitgereikt worden. Het waren dit keer allen onderscheidings tekenen „voor orde en vrede". De burgemeester betreurde het dat het zg lang moest duren, alvorens hij deze onderscheidingen kon uitreiken. Hij kon begrijpen dat zij, die in In donesië gestreden hebben, zich wel eens afvragen, waarom zij hun offer brachten. Niet het belangrijkste daar bij noemde hij dat Indië thans los van Nederland is, maar of in Indo nesië thans inderdaad de orde, vrede én welvaart heersen, die daar werd verlangd. Daarbij noemde hij het gedwongen verblijf van de Ambon- nezen in ons land een aanklacht te gen ons volk. Toch noemde de bur gemeester het verblijf van de mili tairen in Indonesië niet vergeefs, al leen al omdat zij daarmede hun plicht jegens het vaderland vervul den. Aan de volgende personen wer den onderscheidingen uitgereikt: C. Alblas, J. J. Bos, N. de Bruin, J. A. Doeleman (met 3 gespen), P. Drost, N. van Dijk (met 2 gespen), J. J. Grotendorst, W. C. Hartog, S. Hek man, A. M. Hofman, C. F. A. Huls man, J. N. Janmaat, J. C. L. van der Klauw, J. J. Kleiweg (met 2 gespen), E. C. Klomp, R. van Kooten, R. C. van Kooten (met 2 gespen), J. Lan- gendam, G. C. Langerak (met 2 ges pen), J. Loef.(met 2 gespen), J. Mei- derwijk, W. van Oort, W. Roos (met 2 gespen), C. van Triet (met 2 ges pen), J. G. N. Vaneman (met 3 ges pen), E. J. Verkleij (met 1 gesp), J. Vermeer (met 2 gespen), J. Vermeu len (met 3 gespen), P. Verweij, L. Visser (met 3 gespen), N. P. de Zwart Als laatste spreker trad op Ds. J. Snoey om te spreken over „Onze Nationale roeping". Deze wees zijn gehoor op het machige feit dat God ons de vrijheid had teruggegeven. Een feit dat we nooit genoeg zullen kunnen waarderen, maar verkregen langs de weg van grote ellende en veel bloed. Het ging echter ook na de oorlog niet langs effen wegen, maar met veel lasten en zorgen. Vergeten we nimmer dat God ons de vrede heeft bestendigd in tegenstel ling van zo veel volken, welke thans nog zuchten onder terreur en tyran- nie. Wij vinden dit al weer heel ge woon, maar 't was Gods genadegave en genadegave verplicht tot opgave. Bidden en werken in diepe afhanke lijkheid met de hand aan de ploeg. Sprak Prinses Wilhelmina in Parijs eens bij het beeld van de Coligny „Christus voor alles", dit woord geldt ook voor ons allen, op alle le vensterrein en geeft hoop voor de toekomst. Het kan het schoonste ge schenk zijn voor ons gehele volk in het vervullen van zijn nationale roe ping. Het gesprokene werd afgewisseld door het zingen van enkele Vale- rius-liederen en het Wilhelmus en orgelspel. De collecte voor de Stichting aan de uitgang gehouden bracht op 121.67 Dezer dagen heeft de voorzitter van de Tweede Kamér, dr. Korten- horst, zijn eerbiedwaardig gestoelte verlaten om deel te kunnen nemen aan de beraadslagingen over het nieuwe Europa. Wie alleen daaruit de conclusie zou trekken, dat dit een belangrijk debat is geweest, zou te kort doen aan de waarheid. Er wa ren nog andere hoogtepunten. Maar toch is het waard te vermelden, dat voorzitter Kortenhorst gedurende twee dagen de hamer uit handen heeft gegeven, want dat is in de af gelopen honderd jaar slechts vier keer voorgekomen. Prof. Oud lan ceerde de stoute gedachte, dat mis schien dr. Kortenhorst wel de eerste Europese Minister-President zal wor den. Eigenlijk voerde de Kamer geen debat, maar slechts een bespreking. De tegenspeler, de Regeling, ontbrak namelijk. Minister Beijen was wel aanwezig, doch uitsluitend als toe hoorder. Men zal zich herinneren, dat krachtens artikel 38 van het ver drag over de Europese Defensie Ge meenschap, gestreefd zal worden naar de oprichting van een Europese Politieke Gemeenschap. Naar een Europese Regering met een Europees Parlement. Daarvoor zijn de rege ringen en de Parlementen van de zes deelnemende landen nodig. Binnen kort gaan de besprekingen tussen de Ministers beginnen. En om te we ten hoe de Kamer over de Straats- burgse voorstellen denkt, is vex-leden week in Den Haag het debat gehou den. Dat kan de onderhandelingspo sitie van onze Minister van Buiten landse Zaken vergemakkelijken. Over de grote lijn was men het eens. Slechts in details verschilde Zondag gaan we U verwennen, moeder, want dan is 't Uw dag, en dan komt er in Uw ogen heel beslist een blijde lach. Waarom? Och, dat is niet simpel, dat weet ieder, naar ik meen; in "t gezin toch is de moeder vast en zeker nummer één. Moeders krijgen nooit eens lintjes, staan nooit in de Staatscourant; Moeders kennen enkel kindjes, die gaan lopen aan haar hand. Moeders zijn de stille werksters in haar wereld: het gezin; daar is zij vraagbaak voor ieder, want daar staat ze middenin. „Moeder" klinkt het alle dagen, „Moeder, helpt U mij eens ganw!" Zij geeft antwoord op de vragen, zij verzorgt het hare trouw, 'n Standbeeld zag je nooit voor [moeder, daar is ze te bescheiden voor; Moeder doet haar taak maar altijd heel haar blijde leven door. Daarom is zij 't liefste wezen in ons leven, ons bestaan; Moeders ogen zijn de mooiste, liefdevol kijken z' ons aan. Moeders handen zijn de zachtste, Moeders's hart klopt altijd warm; Moeder'S woord kan wond'ren [wekken, steeds beschermd ons moeder's arm. Daarom, moeder, krijgt U 'n liedje op deez' dag in deze krant; in gedachten druk ik hiermee alle moeders zacht de hand. Zondag gaan we je verwennen, al is 't met een kleinigheid; U bent met dat weet ik zeker ied're gave dan verblijd. Moeder is een erenaam, hoor, daarin zit de mooiste klank; daarom past op Moederdag een woord van hartelijke dank voor wat U altijd gedaan hebt, met een traan en met een lach. Ja, is eig'lijk in ons leven ied're dag geen „Moederdag"? HENK VAN HEESWIJK. men. Een der strijdvragen was of het Europese Parlement twee kamers moet hebben. Volgens het ontwerp- grondwet zullen er twee Kamers ko men: een Kamer der Volkeren en een Senaat. De leden van de Kamer der Volkeren zullen direct worden gekozen, dus door de mannen en de vrouwen uit de deelnemende landen. Over de verdeling was niet veel strijd. Deze is na zorgvuldig beraad tot standgekomen. Moeten er echter twee Kamers komen? De heren Kor tenhorst en Schouten verzetten zich tegen deze gedachte. Waarom twee Kamers, als zij alle twee hetzelfde werk moeten doen? Het is nl. zo, dat niet de Regering van Europa die is slechts uitvoerend orgaan maar het Parlement de wetgevende arbeid verricht. Voorstanders van de directe ver kiezingen waren slechts met.een lan taarn te vinden. Dit probleem is niet eenvoudig. Men zal moeten toege ven, dat een Parlement het beste rechtstreeks gekozen kan worden. Maar is de tijd hiervoor rijp? Wie denkt er in Nederland aan, dat we over twee jaar de Europese verkie zingsstrijd zullen moeten voeren? Is daarvoor internationale partijvor ming niet noodzakelijk? Zover zijn we nog lang niet. De Nederlandse Regering voelt niets voor deze di recte verkiezingen, zodat zij op dit punt gesterkt aan de onderhandelin gen zal kunnen beginnen. Ik zie, waer dat ik ga of kom Geen bij maeckt honing zonder blom Cats De vrucht van Uw arbeid kunt ge vermeerderen door Uw inkomen met overleg te verdelen en een klein bedrag te bestemmen voor Uw reke ning bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1