Weekblad voor Waddinxveen ut Spited van de week Kris-Kras Uit het Parlement De Gemeenteraadsverkiezing NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 415 Vrijdag 29 Mei 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: 1 Verschijnt elke Vrijdag I Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk I Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling a 1Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. s w oenaagsavonds inzenden. De prachtige Pinksterdagen van 1953 zullen menigeen nog lang in herinnering blijven. De Bilt met z'n verwachting voor droog, zonnig en warm weer, kreeg voor honderd pro cent gelijk en algemeen heeft ieder op zijn eigen manier geprofiteerd van een paar uiterst mooie dagen. In dichte drommen zijn de stede lingen naar buiten getrokken, waar zij veel 'van de zon en.van de warmte konden genieten en zaken mensen, die het van dergelijke uit zonderlijke dagen moeten hebben, zullen over Pinksteren geen klacht doen horen. De beroemde vlaggetjesdag, welke voorafgaat aan de inzet op de jacht op de nog veel beroemder Holland se Nieuwe, aan welke jacht ruim 120 loggers deelnemen werd tot de Pinksterdagen verlengd, zodat zeer velen zich naar Scheveningen, IJmuiden en Vlaardingen hebben be geven om daar de met vele vlaggen fleurig versierde vissersvloot in ogenschouw te nemen. Nog deze week mogen wij de nieuwe haring verwachten. De haring in het land de dokters aan de kant! In vele gemeenten van ons land werden muziekconcoursen gehouden. Zo werd er met animo gekampt in Wapenveld, Zaltbommel en Leeu warden en In den Bosch, de „Mu- ziekstad 1953", werd onder overwel digende belangstelling een stand beeld voor Herman van den Eeren- beemt, de grote kunstbeschermer en muziekliefhebber onhuld. Zo was er deze dagen veel, dat tot vreugde stemde. Minder verheugend was, dat de kwestie van het kampeercentrum van „moeder Koomen" te Noordwijk op de spits werd gedreven, ofschoon in hoogste instantie nog niet is uitge maakt, wie de juiste uitlegging geeft aan de kampeervergunning, de eige nares van dit centrum of de politie. De macht van de sterke werd hier toegepast! 160 kampeerders kregen van de politie opdracht, het terrein te verlaten ,met het gevolg, dat toen dit bevel niet volledig werd opge volgd, proces-verbaal werd aange zegd en de slapers wakker werden gemaakt. Het recht moet worden ge handhaafd, doch dan moet toch eerst zijn uitgemaakt, aan welke kant ten deze het Recht staat. Hoewel er uiteraard tengevolge van de grote drukte langs de wegen ook zeer veel verkeersongelukken zijn gebeurd zeven doden! en ofschoon ook het water weer zijn slachtoffers eiste vijf verdrin- kingsgevallen! heeft het grote on geluk dat de K.L.M. bij Schiphol trof, de grootste aandacht gehad. Bij de start van de Convair „Pau- lus Potter" kon dit tweemotorige toestel niet spoedig genoeg op hoogte komen. Met zijn 28 passagiers vloog het tegen de omrastering aan het einde van de startbaan en viel in een bouwland in twee stukken. Daar er gelukkig geen brand uitbrak kon den de passagiers, van wie er 17 niet ernstig waren gewond, het toestel verlaten. Dit ongeluk zou, hoewel het toestel zelf zo ernstig werd be schadigd, dat het als verloren moet worden beschouwd, toch nog goed zijn afgelopen, ware het niet, dat een aantal kijkers, die zich op de Schip- holweg hadden opgesteld om het vertrek der vlieguigen gade te slaan, werden „aangevlogen". Daarbij werd er een vrouw en een kindje gedood en 27 toeschouwers werden gewond. Van die gewonden moesten er 19 in een der Amsterdamse Ziekenhuizen worden opgenomen. Naar de oorzaak van het ongeluk werd door de Rijks Luchtvaart Dienst een onderzoek in gesteld. Voor de Schipholweg, waar de doden vielen, geldt, dat de auto's er niet mogen stoppen. Deze bepaling geldt niet voor fietsers en voetgan gers, die hier gaarne naar het ver trek of de aankomst van vliegtuigen kijken. Zeer zeker zal de situatie van deze weg na dit droevig ongeluk na der worden bekeken. Wij vrezen echter, dat er geen andere beveili gingsmaatregelen kunnen worden ge nomen. Was de reis voor de Paulus Potter nauwelijks begonnen een aantal autobuspassagiers, voor het meren deel afkomstig uit Rotterdam deed na een veertiendaagse reis een min der prettige ervaring op, toen hun autobus waarvan de remmen onklaar waren, in volle vaart van een hel ling tegen een gevel van een apo theek te Kaub opreed. Bij deze bot sing werden 27 van de 47 passagiers gewond, van wie er 10 in Duitsland moesten aehtcr blijven. Laten wij eindigen met een pretti ger bericht: 1 Juni gaat het visseizoen weer be ginnen. De liefhebber heeft zijn spul len al klaar staan om er Maandag nog voor het krieken van de dag op uit te kunnen trekken. HARTELIJK DANK. Gaarne wil ik, als voorzitter van de plaatselijke commissie van de Stichting 1940-1945, onze hartelijke dank uitspreken voor de spontane wijze, waarop de burgerij gegeven heeft aan de jaarlijkse collecte, niet tegenstaande alles wat reeds gege ven was voor de stormramp. Wij durfden, in verband daarmede, de bedrijven niet rechtstreeks vra gen om ook dit jaar voor de Stich ting een uurloon-actie op touw te zetten. Maar ons vertrouwen, dat er toch bedrijven zouden Zijn, die zonder een rechtsstreeks verzoek, toch wat zou den willen doen, werd niet be schaamd. Verschillende bedragen kwamen reeds binnen. In andere gevallen ont vingen wij de toezegging, dat in de komende maanden de zaak nog in orde zou komen. Algemeen blijkt men het eens te zijn met wat ik schreef in mijn stuk je waarin ik de collecte heb aanbe volen: De slachtoffers van het verzet, die voor onze vrijheid het hoogste offer hebben gebracht, en hun wedu wen en wezen mogen niet lijden door wat wij gedaan hebben voor de slachtoffers van de stormramp. Onze commissie zal ook verder gaarne de opbrengst van uurloon acties in ontvangst nemen. Ik hoop, dat er nog vele zullen volgen. A. WARNAAR Jz. PROCES-VERBAAL EN KINDERSPEELPLAATS. Het is wel een zeer vreemde com binatie, de titel van dit stukje. Maar toch houdt het verband met elkaar. Het is algemeen bekend dat onze jeugd geleid moet worden. Of de jeugd van onze tijd nu anders is, dan een goede 25 jaar geleden, is nog steeds een vraag, waarover veel wordt gedacht en geschreven. Er zijn mensen, die dat betwijfelen en er zijn er, die zeggen, dat de oorlogsjaren nog steeds van invloed zijn. Ik voor mij zou niet graag een oordeel wil len vellen, want als ik mij herinne ringen oproep uit mijn jeugdtijd, dan durf ik te zeggen dat ook in die tijd de jeugd nu niet bepaald om een vin ger was te winden. Nee, ik ga liever af op de cijfers, al moet direct ge zegd, dat ook die geen zuiver beeld vormen, hoewel je er toch wel enigs zins houvast aan hebt. Ik heb dan gelezen, dat er elke dag in ons goede Nederland 53 kinderen een proces verbaal krijgen voor een of andere overtreding. Dat is niet mis! 53 Kin deren die een bonnetje krijgen om dat ze ons Wetboek niet kennen. Afijn, wie er is die dat wetboek uit zijn hoofd kent? Daarom is de leus: „de kinderen van de straat", die tegen woordig gehoord wordt, ondersteu ning waardig. Daarom zijn er in tal van plaatsen jeugdhuizen gekomen, waar de jeugd zich onder goede lei ding kan vermaken. Van nabij weet ik, dat jongens en meisjes daar dank baar voor zijn. Nu weet ik niet precies hoe het met de „misdaad" van onze Wad- dinxveense jeugd gesteld is. Gedach tig aan die 53 kinderen van dat pro ces-verbaal, vind ik het een sympa thieke gedachte van de Sniepkwar- tier-bewoners een speeltuin-vereni ging op te richten. Ik hoop van har te, dat die poging mag slagen. En dan een speeltuin, waar -de gehele dag door toezicht aanwezig is. Een goede afzetting zal de vrijheid van de spelende kinderen moeten waar borgen. De aanleg zal van de ge meente-kas wel enig geld vergen, maar de jeugd moet worden gehol pen. Zij moet beschermd worden te gen zichzelf. Het resultaat zal dank baarheid zijn. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. Het pad van een parlementariër gaat niet altijd over rozen. Zelfs niet als die parlementariër behoort tot het geslacht dat door velen als „zwak" wordt beschouwd. Mevr. For. tanier de Wit heeft dit ondervonden, want haar motie ter verruiming van het aantal beurzen had geen schijn van kans. Was de Kamer tegen dit voorstel? Dat was niet het geval. Maar de meerderheid van de Kamer van Honderd nam de vrouwelijke v.v.d.-afgevaardigde kwalijk en met haar de gehele v.v.d.-fractie, dat zij een motie indiende over een vraag stuk waar practisch geen verschil van mening over bestond. Van meer dan een kant is na de oorlog gepleit voor verruiming van het beurzen stelsel, zowel wat betreft het aantal als de grootte van het uit te keren bedrag. Afgezien van de inhoud der motie men kon er terecht enige bezwaren tegen inbrengen, maar die zouden overwonnen kunnen worden was dus de hele Kamer het eens met de gedachtengang van Mevr. Fortanier. En toch werd de motie verworpen met 51-12 stemmen. Mis schien werd de motie terecht ver worpen, want de toezeggingen die minister Cals tijdens het debat heeft gedaan, waren eigenlijk zodanig, dat de Kamer aan een motie geen be hoefte meer kon hebben. Wat had Mevr. Fortanier de Wit gevraagd? Ten eerste het omzetten van rentelo ze voorschotten in beurzen. Ten tweede, de instelling van een com missie die dit probleem zou moeten bestuderen. En ten derde een verho ging van het aantal rijksbeurzen tot 1000. In haar toelichting zeide zij, dat het jaarlijks bedrag, dat via een beurs aan de studenten uitgekeerd moet worden f 2000.— kan bedragen. En wat beloofde minister Cals? Het aantal beurzen zal verhoogd worden; de bedragen eveneens; vrijdom van college-gelden voor allen die met een renteloos voorschot studeren. Bo vendien komt er een studie-commis sie, die zich met vele problemen gaat bezighouden. Zij gaat advies uitbren gen over het vraagstuk van de di recte en indirecte steun aan de stu denten. Ook gaat deze commissie be kijken of het mogelijk is de studie kosten van het belastbaar inkomen af te trekken, terwijl zij tenslotte de voorlichting voor en de selectie van de studenten zal bestuderen. Het ver schil tussen beide standpunten was dus niet zo erg groot. Mevr. Fortanier stribbelde wel te gen, maar er was eigenlijk niets ver standigs tegen te zeggen. Maar dan vergeet U, dat deze motie 2.4 mil- lioen kost, antwoordde Minister Cals. De meerderheid wilde dus van de motie niets weten. „Schiet niet op de pianist, want hij doet zijn best", zo zeide de heer Roosjen tot de v.v.d.- fractie. En de heer Romme voelde er niets voor, omdat hij een uitspraak van de Kamer na de toezeggingen van de bewindsman niet nodig acht te. Deze toezeggingen noemde hij conclusies. Daar kwam Prof. Oud fel tegenop. De heer Romme trekt per soonlijke conclusies. Romme is de Kamer niet. Hij bleef vasthouden aan het voorstel van zijn fractiege noot, want „de weg naar succes is geplaveid met verworpen moties". Zo kabbelde dit tweedaagse debat voort, waarna men enige tijd rust nam. Op 2 Juni a.s. komt de Tweede Kamer weer bijeen. Dan komen de eerste vraagpunten over het nieuwe Burgerlijk Wetboek aan de orde. Een zwaar juridisch debat zal dit worden, waarmede ongetwijfeld verschillende dagen gemoeid zullen zijn. Deze is weer achter de rug. In te genstelling met vroegere jaren ver liep deze verkiezing uiterst kalm en was er niet veel tam-tam voor ge maakt. Zelfs de gevoerde verkie zingspropaganda was ditmaal uiter mate mak. Deze keer bedroeg het aantal kiezers 4867 (in 1949 4488). Wat de uitslag betreft, we konden deze tijdig per bulletin aan de vele belangstellenden uitreiken. Bezien we de cijfers iets naderbij, constateren we een enkele verschui ving, ten bate van één partij en van zelf tot schade van een andere. Lijst 1 zag het aantal uitgebrachte stem men stijgen met 197, sinds de ver kiezing van 1949, onderverdeeld in: Herv. Kiesvereniging met niet min der dan 404 stemmen; A.R. Partij een stijging van 21 stemmen; de Staatk. Geref. Partij een teruggang van 25 stemmen, terwijl de Chr. Hist. Partij een verlies van 303 stem men moest boeken. Deze stemmenverschuiving -heeft vanzelf op de zetelverdeling invloed. Zo heeft de Herv. Kiesveren. één ze tel winst en komt daardoor de heer H. Huizer in de raad, terwijl de Chr. Hist. Partij een zetel verloor en wel die van de heer W. C. Slob. De Partij van de Arbeid zag- het aantal stemmen stijgen met 193, zon der dat dit invloed zal hebben op de te bezetten zetels. Zo ook de R.K. Partij, welke een winst boekte van 55 stemmen. Afgezien van dit stem- mencijfer brengt deze verkiezing een nieuw R.K. lid in de raad en wel de heer J. P. van Oosten, waarvoor de heer H. Doeleman nu plaats maakt. De lijst van de Partij voor Vrijheid en Democratie geeft een verhoging van 15 stemmen te zien, zonder wij ziging in de zetelbezetting. Opval lend is telkens het grote aantal stem men van onwaarde, ditmaal 137, is 20 hoger dan een vorig maal. On danks alle mogelijke voorlichting is het voor een aantal kiezers niet mo gelijk juist te stemmen. Resumerende komen we tot de slotsom dat de heer W. C. Slob niet meer in de raad terugkomt, evenals de heer H. Doeleman en dat de he ren H. Huizer en J. P. van Oosten als nieuwe leden begroet kunnen worden achter de groene tafel. De stembus heeft gesproken en voor de periode van vier jaar is de raad weer voltallig, tussentijdse ver wisseling voorbehouden. Tot een zuivere analyse achten we ons niet ten volle in staat, zodat we volstaan met sprekende cijfers. De aftredende heren W. C. Slob en H. Doeleman hebben recht op erken ning voor hun verrichte arbeid in de raad tijdens hun zitting, al is deze voor de heer Doeleman maar zeer kort geweest. De nieuw gekozen leden, de heren Huizer en Van Oos ten wensen we van deze plaats de nodige wijsheid, voorzichtigheid, en voortvarendheid en kennis van zaken toe voor dit gewichtig werk. HELPT HET ROOOE KRUIS HELPEN!! Met meer vrijmoedigheid nog dan in vorige jaren, en ook met meer na druk, doet het Nederlandsche Roode Kruis in de komende weken een be roep op ons volk voor een bijdrage in de jaarlijkse inzamelingscampag ne. Met meer vrijmoedigheid, omdat het Roode Kruis de belofte, dat het tot hulp steeds bereid zal zijn, in de nacht van de watersnoodramp en in de weken, die daarna volgden, heeft ingelost. Reeds enkele uren na de overstromingsramp stonden honder den mannen van de Roode Kruis- colonnes in het water, richtten Roode Kruishelpsters posten en 23 noodhos pitalen in cn werden kleding en dek king en voedsel Verstrek uit een twintigtal rampendepóts in en bij het getroffen gebied. Maar ook met groter indruk dan voorheen vraagt het Roode Kruis thans de steun van alle Nederlanders. Want de hulp, die BEDANKT! De stemmerij is weer voorbij, Lokalen zijn gesloten; De Raden zijn nu weer compleet, De kleintjes en de grote, De bussen mogen na hun baan Weer even op de vliering staan. Heel de papierenkramerij Is netjes opgéborgen; De telling wordt gecontroleerd, Maar dat zijn later zorgen; Het potlood geeft zijn hoogmoed bloot; Wie mij gebruikte stemde róód! Het nieuw-gekozen raadslid zit Sigaren uit te delen; Maar wie er ditmaal net niet kwam, Die kan het weinig schelen; Hij had het trouwens al gezeid: 't Is louter last en narigheid De burgerpa zit met zijn vrouw Intiem te overleggen: Die Jan en Piet krijg ik wel mak, Die zullen niet veel zeggen; Maar Karei, aan de and're kant, Die eet nog lang niet uit mijn hand De blinde muur, de schutting heeft Zijn kleur normaal herkregen; Ze schreeuwen je nu niet meer toe: Stem Drie of Zes of Negen! Geen mens die nu nog raad ont vangt: Het kiezersvolk wordt weer bedankt! JAAP MIJDERWIJK in de getroffen gebieden werd gebo den, heeft het Roode Kruis veel geld gekost. De twee millioen gulden, die het Roode Kruis uit het Rampen fonds ontving, werden tot op de laat ste cent gebruikt voor directe hulp verlening. En ook de bijdragen van buitenlandse Roode Kruisverenigin gen gingen rechtstreeks naar de slachtoffers en hebben het Neder landsche Roode Kruis niet rijker ge maakt. Integendeel: het deed wat het kon en gaf zelfs meer dan het eigenlijk kon, omdat de nood hoog was. Rijker werd het Roode Kruis slechts in één opzicht, nl. aan erva ringen en lessen. En de belangrijkste les, die de watersnoodramp heeft opgeleverd is wel deze, dat het van ontzaglijk groot belang is, dat ons volk in het Röode Kruis over een or ganisatie beschikt, die hulp kan bie den als zich rampen voordoen on verschillig van welke aard de ramp is of de plaats waar die zich voor doet. Jarenlang reeds werkt het Roo de Kruis, daartoe in staat gesteld door de steun van het Nederlandse volk, aan de vervolmaking van zijn rampenorganisatie. Ieder jaar op nieuw worden schema's opgesteld van hoevelheden materiaal, die be schikbaar moeten komen voor de verschillende Roode Kruisdiensten. De ervaringen, tijdens de watersnood ramp opgedaan, hebben de noodzaak van allerlei aanschaffingen nog eens extra onderstreept. Van de rampendepóts, waaruit in de eerste uren na de ramp kon wor den geput om de slachtoffers van het allernoodzakelijkste te voorzien, zijn er 53 over het gehele land verspreid. Daar moeten er nog minstens 90 bij komen, wil hét Roode Kruis werke lijk op alles zijn voorbereid. Daar voor alleen al is een bedrag van bij na twee millioen gulden nodig. Het zal van de opbrengst van de inzame lingscampagne afhangen, hoeveel nieuwe rampendepóts zullen kunnen worden ingericht. Nog veel andere wensen hoopt het Nederlandsche Roode Kruis te kun nen verwezenlijken. Er zijn bijvoor beeld meer lectuurhuisjes nodig, waarin boeken en tijdschriften kun nen worden verzameld. Het aantal Welfarewerksters van het Roode Kruis, dat 83 bedraagt, moet met 20 Spillen is een qua gewente Sparen is een wisse rente. Cats Weinig lieden zullen in deze tijden kunnen „spillen", doch velen Uw<r kunnen, mits met overleg, kleine bedragen voor latere behoeften opzij leggen bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1