Weekblad voor Waddinxveei* 0e SfrUfyd van de week Kris-Kras DE K 4 A Elt4.i l Uit het Parlement Waterkijkers NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No. 416 Vrijdag 5^Juni 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 et, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Op de tweede dag van de ramp spraken we op een der eilanden met enkele getroffen bewoners. Eén van hen was voor de derde maal alles kwijt; eerst in 1940 ten gevolge van de gevechtshandelingen, toen inl944 -1945 als gevolg van de inundatie en nu, in 19543, is hij opnieuw van alles beroofd. We waren met een drietal journalisten en poogden den man te troosten: Ons land zal U en alje an dere getroffen de schade zeker ver goeden", zei een onzer. En op dat moment waren we er absoluut van overtuigd. Maar de man in kwestie anwoordde op bittere toon: „Ja, dat weet ik wel van de vorige keren. Vertel mij wat! Als het eenmaal zo ver is, gaan ze op alles beknibbelen en je krijgt nog niet de helft ver goed". Üw overzichtschrijver moest aan deze woorden denken, toen hij inzage had gehad van het wetsontwerp op de watersnoodschade 1953. En we kunnen ons voorstellen, dat .de leden van de Zeeuwse provinciale staten, die vorige week in een buitengewone Zitting bijeen zijh geweest, bitter ontstemd waren over dit wetsvoor stel. Wat is er overgebleven van alle schone beloften, zo kort na de ramp ten aanhore van het gehele Neder landse volk, uitgesproken? Het ontwerp, zoals dit straks door de Tweede Kamer derStaten-Gène- raal zal behandeld worden, is nade lig voor de belangen van dé getrof fenen. En alle fracties in de Zeeuwse staten spraken hun afkèur uit over het feit, dat de vervangingswaarde der verloren of beschadigde goederen slechts ten dele wordt uitgekeerd en dat de immateriële schade in het ge heel niet wordt vergoed. Men acht de vrees gerechtvaardigd, dat de ge troffen gebieden gedurende lange tijd lasten te dragen zullen krijgen, die op de economische ontwikkeling van het gewest remmend zullen werken, temeer, omdat een deel van de ge troffen gebieden door de oorlog reeds meermalen is getroffen, waardoor reeds een verarming is ontstaan. Er is b.v. helemaal geen rekening ge houden met het feit, dat een groot deel van de gedupeerde landbouwen de bevolking gedurende bijna 3 jaar van haar inkomsten is beroofd. Wan neer men voorts nagaat, dat ook de huisraadschade niet in de wettelijke regeling is betrokken, dan kunnen we ons best begrijpen, dat alle frac ties van de Zeeuwse staten onom wonden hun misnoegen over dit ont werp hebben uitgesproken. De Tweede Kamer zal goed doen reke ning te houden met de motie, die door alle fracties werd ondersteund en die door de staten gericht zal worden aan de Tweede Kamer. Wat er in deze motie staat, laat zich ra den. Ongetwijfeld is men in en Haag wel even geschrokken van deze felle Zeeuwse reacties. Het is dan ook niet onmogelijk, dat het wetsontwerp in der haast nog gewijzigd zal wor den, voor het in de Tweede Kamer ter tafel komt Een gelukkige om standigheid is er voorts nog, dat de Amerikanen het goed gevonden heb ben, dat 400 millioen gulden van de Marshall tegenwaarderekening ge bruikt zal worden voor het herstel van de watersnoodschade. En onze regering heeft nu toegestemd, om in- plaats van 300 millioen van deze re kening, 600 millioen te besteden voor de defensie. De resterende 202 mil lioen zullen gebruikt worden om oude tekorten op de rijksbegroting te dekken. Sinds de regering voor ver dere Amerikaanse hulp bedankte, wilde zij alles van de tegenwaarde- rekening voor budgetaire (dus pro ductieve) doeleinden gebruiken, op de 300 millioen voor defensie na. Het nieuwe bedrag van 600 millioen voor de defensie zal over vier jaren worden uitgesmeerd om zijn infla toire uitwerking te verzachten. Dit jaar zal de Nederlandse lucht macht 40 jaar bestaan. We kunnen ons er niets meer van herinneren, dat onze landsverdediging in 1913 al beschikte over één of meer vliegtui gen voor defensieve doeleinden, maar het zal wel zo zijn. We herin neren ons nog wel het feit, dat in de eerste wereldoorlog op Zierikzee bommen werden geworpen uit een Duitse Zeppelin. De Duitsers, die in oorlog waren met de Belgen waren in de war en hadden Zierikzee voor Antwerpen aangezien. Vergissen kan zich iedereen; dat deden de Britten in Februari 1944 zich ook boven Nij megen en in 1945 boven Den Haag. Maar op zulke kleinigheden moet je niet letten. We weten alleen nog, dat in 1914 naar aanleiding van gestelde vragen, de regering verklaarde niet te beschikken over militaire vlieg tuigen om de zeppelins te verjagen, als deze boven Nederlands gebied zouden komen. Hoe dus het een met het ander te rijmen is, is ons niet erg duidelijk. Doch daar zullen we niet verder bij stilstaan. EEN HARTIG HAPJE. Al dagen lang was ik bezig ge weest mijn spullen in orde te maken, zoals hengel, schepnet, dieplood, de nodige simmetjes zelf gemaakt en er voor gezorgd dat, wat een visser no dig heeft, bij elkaar te pakken ^n te ordenen. Niets, maar dan ook niets was aan mijn aandacht ontsnapt. Zelfs de vergunning van de eigenaar van het viswater was in mijn bezit, toen ik deze week op een vroege morgen (nog voor zonsopgang, het geen eigenlijk verboden is) mijn vis- tuigje in het water liet zakken. Dan is het toch wel weer even vreemd als je zo aan de waterkant, in het land met koeien, zit te wachten op het moment, dat een of ander visje trek heeft in zijn ontbijt. Eigenlijk ver wachtte ik van deze eerste keer niet zo veel, want ik geloof, dat het on zichtbare zwemmende visvolk niet precies weet, dat het nu weer geoor loofd is, op hen te jagen. Als ze dat een beetje door gaan krijgen, doen ze hun best hun collega's voor te zijn met het happen in aas, dat zo ver leidelijk aan een draadje hangt te bengelen. Maar als je zo voor de eerste keer zit te vissen in het nieuwe seizoen, is het net of die visjes jou een beetje in de boot nemen in plaats van om gekeerd. Ze zwemmen een keer of wat om je tuig heen, slaan met hun staart een paar keer tegen je deegje en gaan weer verder. Dan opeens is jé dobber in één keer weg. Daar re ken je eigenlijk helemaal niet op en voor je het zelf weet, spartelt er in je schepnet een herlijke blanke voorn, die je aankijkt met een paar ogen of hij zeggen wil laat me gaan. Maar je denkt tegelijkertijd aan je vrouw, die tuk is op riviervis, je pakt die voorn resoluut beet, haalt hem van je haakje af en houdt die voorn wat voor de gek door hem in je leef- net te stoppen, dat in het water hangt. En het spelletje gaat opnieuw beginnen. Net zo lang tot je naar huis gaat. Je pakt je spulletje bij el kaar, springt op de fiets en je trekt een gezicht van: heb ik dat er niet goed afgebracht? Je vertplt thuis een verhaaltje dat er grote zijn afge broken als je allemaal middelsoort gevangen hebt, want je wil toch dóórgaan voor een goede visser, al ben je de kunst helemaal niet mach tig. Maar één ding is voornaam: je vrouw heeft haar hartig hapje en de rommel van het bakken. Maar daar trek ik mij niets van aan. Je voelt je een Batavier, op dat dobbe len na. Daar doe ik niet aan, want ik kan mijn vrouw niet missen, als ik ga vissen. Die moet de zooi bakken. Begrijpt U? Tot de. volgende week. KRIS-KRAS. Het wederopbouw plan Zuid aangenomen. De verbetering van de Brugweg. 550.000.voor de bouw van 50 woningen. De gemeenteraad vergaderde onder leiding van burgemeester Warnaar. Nadat de verslagen van twee voor gaande vergaderingen waren goedge keurd, deed de Voorzitter o.m. mede deling van de goedkeuring van de gemeentebegroting en de bedrijfsbe- groting voor 1953. Voorts bleek, dat hét departement van. financiën acht jaren had nodig gehad een onderdeel van de bezettingsschade voor deze ge meente vast te stellen, maar thans was toch een bedrag van ruim ƒ56.000.ontvangen wegens voorge schoten huur voor de fabriek van Dobbelmann. Voorts werd medege deeld, dat gedeputeerde staten tegen de nieuwe politieverordening geen bedenkingen hadden, zodat deze ver ordening inmiddels is afgekondigd en op 8 Mei jl. in werking getreden. Van het gemeentebestuur van Bos koop was bericht ontvangen, dat de inkoopsprijs van het gas met 0.6 cent per m3. was verhoogd, als gevolg van de stijging van de kolenprijzen. B. en W. zagen hierin echter nog geen aanleiding ook de gasprijs voor de verbruikers te verhogen. Zonder dis cussie of hoofdelijke stemming wer den daarna goedgekeurd de begro ting voor 1954 van de bijzondere avondvaktekënschool, de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1952, een wijziging van de bouwver ordening, een wijziging van de uit keringsverordening voor werkloos heid en een verzoek om tegemoetko ming in de reiskosten voor een leer ling van het buitengewoon lager on derwijs te Gouda. Het bestuur van de bijz. Uloschool had op grond van de Lageronder- wijswet 1920 medewerking gevraagd voor de aanschaffing van 60 door de schoolarts afgekeurde banken, alsme de voor de aanschaffing van leer middelen, door de toename van het aantal leerlingen in de 7e klasse. De kosten van een en ander werden ge raamd op bijna 6000.Nadat de Voorzitter op een vraag van de heer Modderkolk enige toelichting had ge geven werd ook dit voorstel aange nomen. Een verzoek van de bijzon dere schoolbesturen om een voor schot op de vijfjaarijlkse afrekening werd tot een in Augustus a.s. te hou den vergadering uitgesteld, omdat B. en W. eerst dan gelegenheid zullen hebben met meer definitieve cijfers te komen. Het gemeentebestuur van Moor drecht zag een verzoek ingewilligd, om door de waterwagen van Wad dinxveen de bewoners in de buurt schap Akkeroord en omgeving van water te voorzien. De kosten zullen 2.50 per m3 bedragen. Bij dit voor stel wees de heer Pille nog weer eens op de slechte druk op de waterlei ding, vooral op Maandag en Zater dag. Op deze dagen zijn verschillen de, zo niet alle bovenwoningen van water verstoken. De Voorzitter deel de mede, dat door de directeur van de bedrijven terzake een ondezroek wordt ingesteld, teneinde te kunnen vaststellen, waar de oorzaken van dit euvel zijn gelegen. Hierna was aan de orde het voor stel tot beschikbaarstelling van een crediet van 286.000.voor de ver dere uitvoering van het wederop- bouwplan nabij de R.K. kerk. De Voorzitter deelde mede, dat nog weer eens een bespreking had plaats ge had met het R.K. kerkbestuur, dat nogmaals gewezen had op de grote bezwaren van het missen van een groot stuk van de tuin, waardoor de vrijheid voor kerkelijke plechtighe den ernstig in gevaar werd gebracht. Het gemeentebestuur heeft daarom nog eens overwogen in hoeverre de kerk kon worden tegemoet gekomen en het reslutaat daarvan is geweest, dat het gemeentebestuur thans vopr- stelt, de weg belangrijk om te leggen, mits het instituut voor Stad en Land schap mét deze wijziging accoord gaat. Wanneer dit zo is, dan zou het grootste gedeelte van de pastorietuin gespaard blijven. Namens de bouw commissie, deelde de heer Pille mede, dat deze commissie nog vele beden kingen tegen de uitvoering van het plan heeft. Met de omlegging van de straat kon men volkomen instemmen, maar aangezien de besteksbepalingen niet bekend zijn, wilde de commissie nader ingelicht worden, hoe men de straten wenst aan te leggen. De bo demgesteldheid is aldaar zó slecht, dat immer voortdurende verzakkin gen worden gevreesd. Deze vrees vindt te meer grond omdat de nieu we straat van de Zuidkade naar de Kanaaldijk, zonder dat er nog op ge reden wordt, niet meer te herkennen is: De trottoirtegels staan daar nu reeds op zijn kant. De Voorzitter antwoordde op deze bezwaren, dat ook B. en W. geen en kele zekerheid zullen kunnen geven over de te verwachten verzakkingen. Men weet nu eenmaal, dat de bo demgesteldheid in Waddinxveen van dien aard is, dat steeds herstraten en ophalen geboden blijft.. Met de ar chitect is afgesproken, dat de in schrijving voor dit werk drieledig zal geschieden, waarbij is gedacht om voor de straten of koolas, of zand of hoogovenslakkenzand te gebruiken. De heer Van Egdom had namens de financiële commissie het bezwaar, dat geen kennis genomen had kun nen worden van de verschillende ge raamde cijfers, waarop de Voorzitter antwoordde, dat noch B. en W. noch de financiële commissie in staat zou den zijn om vast te stellen of deze ramingen goed waren. Op dit punt moet men zich geheel verlaten op de technische deskundigheid van de ar chitect. Bij de aanbesteding zal dan wel blijken of hij goed heeft gere kend. Reeds nu staat wel vast, dat deze plannen wel kloppen met de becijferingen, die vroeger zijn uitge voerd. Aangezien dit voor Korea was, zal men bij de toen gemaakte begroting ongeveer 20 °/o moeten op tellen en dan klopt het wel goed. De Voorzitter deed echter de toezegging, dat onmiddellijk na de aanbesteding nog overleg gepleegd zou worden met de bouwcommissie, teneinde zich te beraden over de wijze van uitvoe ring der straataanleg. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens kwam nog aan de orde een voorstel tot reconstructie van de Brugwég, als gevolg van het feit, dat deze weg op het tertiair wegen plan is gekomen. De bouwcommissie vroeg overleg te plegen met aldaar wonende tuinders in verband met de verscheping van groenten langs die weg. De Voorzitter kon mededelen, dat dit overleg had plaats gehad en tot een bevredigend resultaat had ge leid. Toen werd het gevraagde cre diet van 20.000.voor deze weg- verbetering ook gevoteerd. Toen was er nog een verzoek van het bestuur van de woningbouwver eniging om een bouw- en grondvoor- schot van 550.000.voor de bouw van 50 woningen aan de Eikenlaan. Het voornemen is om aan de in aan leg zijnde straat ter weerszijden éta gewoningen te bouwen, waarvan er 36 twee en 14 drie slaapkamers zul len krijgen, een kleiner type woning, dat tot dusver werd gebouwd. Zon der discussie werd het gevraagde crediet verstrekt. Bij de rondvraag vroeg de heer Pille naar de stand van zaken met betrekking tot de sportvelden. De Voorzitter deelde mede, dat overeen stemming met het Nederlands Olym pisch comité was bereikt en dat nu een bespreking zal plaats vinden met de besturen van enkele plaatselijke verenigingen. In verband met de ver- ki,ezingsdrukte was deze vergadering echter nog even uitgesteld. Aan de agenda werd nog toege voegd een voorstel tot benoeming van een hoofd der openbare lagere school B Jn de vacature-Masten broek. Met algemene stemmen werd als zodanig benoemd de heer F. H. Blonk, thans hoofd der openbare la gere schooi te Tricht, gehieente Buurmalsen. De vergadering werd vervolgens gesloten, maar de raad bleef nog ge ruime tijd in besloten zitting bijeen. Op 25 April 1947 heeft Prof. Mr. E. M. Meijers van de Regering op dracht gekregen om een nieuw bur gerlijk wetboek te maken. Eén man moest dit dus doen. Men begrijpt, dat dit een ontzaggelijk werk is. Alle soorten van recht moeten door hem Met nylonsnoer en dure hengels, Met vele soorten aas en deeg, Brengt Hollands koor van hengel - sporters Weer drukte en vertier teweeg; De haakjesomzet is gestegen, De ranke dobbers zijn in trek, Want voor de echte kaperjagers Bestaat er ook geen geldgebrek. Het legioen van waterkijkers Is Maandagmorgen uitgerukt, Waarvan het klein onschuldig visje De wrange vruchten heeft geplukt; Een haakje in zijn lip of keelgat, De schrik in zijn verwonderd oog, Zo steeg hij als een helicopter Vanuit zijn nat domein omhoog Merkwaardig is, dat in ons landje Dat intensief het dier beschermt, Zich niemand over onze vrienden In sloot en vaart en plas ontfermt; Maar als een boer zijn hondje doodslaat Dat achter buurmans schapen jaagt, Dan wordt de man direct ten voorbeeld Als beul voor het gerecht gedaagd! Zo strijdt de vis dan deze maanden Opnieuw zijn ongelijke strijd; De sportman boven op de walkant Raakt slechts wat deeg en uren kwijt; Nee, lapper hoeft hij niet te wezen, Gevaar dreigt er niet van de vis, Tenzij, wanneer hij niets kan vangen, Zijn vrouw thuis wat sarcastisch Jaap Mijderwijlc. worden herzien: het personen- en familierecht, vermogensrecht, ver- bintenisrecht, zee- en binnenvaart- recht, rechten van de scheppende mens, erfrecht, handelsrecht, om maar een willekeurige greep te doen, teneinde aan te tonen, dat dit inder daad een gigantisch werk is. Bijna teveel voor één man, tenzij deze van uitzonderlijk groot formaat is. Ge lukkig is Prof. Meijers dat. En wan neer men het juridisch vernuft een maal heeft, is het gemakkelijker om alleen het werk te doen dan zich te moeten storen aan een vervelende commissie, die maar remmend werkt. Een herziening van het burgerlijk wetboek is dringend nodig. Het is een oud beestje met vele wijzigingen van kracht sinds 1 October 1838. Daarom is zo langzamerhand niet meer de tekst van de wet, maar de jurisprudentie," gevormd door de uit spraken van de rechter, het burger lijk recht geworden. Met het burger lijk wetboek zonder jurisprudentie doet men niets. Vandaar dat de Re gering het de hoogste tijd achtte om het B. W. eens behoorlijk te moder niseren. Prof. Meijers is in staat on aan het eind van dit jaar een voor ontwerp klaar te hebben. De moei lijkheid is echter, dat hij niet precies weet welke kant hij met verschillen de problemen op moet. Natuurlij' heeft hij zijn eigen gedachten. Mam- de grote vr^ag is op welke wijze ri Kamer verschillende problemen wT, oplossen. Want zij is het, die in s:- - menwerking met de regering, de wei ten maakt. Zij heeft het laatste woord. En om nu te voorkomen, dat Prof. Meijers vergeefs in een be paalde richting zal werken, heeft hij in samenwerking met Minister Don ker een aantal vraagpunten opge steld, waar de Kamer zich over moet uitspreken. Is dat gebeurd, dan kan Prof. Meijers verder werken. Is dezs methode juist? Men kan er verschil lend over denken. Dat is uit de de Ik zie, waer dat ik ga of kom Geen bij maeckt honing zonder blom Cats De vrucht van Uw affeg overleg te verdelen en ning bij de OPHRALDII vertneerderen door Uw inkomen met .drag te bestemmen voor Uw reke- Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1