Weekblad voor Waddinxveen De SfUeud van de week NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Kris-Kras No. 419 Vrijdag 26 Juni 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: 1 Verschijnt elke Vrijdag 1 Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-rn. L 's Woendagsavonds inzenden. Er is plotseling een naar en boven- 1 dien onnodig conflict ontstaan, waar- bij de pers dagblad zowel als S nieuwsbladpers nauw betrokken M is. Het zou heleijaaal niet nodig ge- weest zijn, als een bepaalde persoon m zich had weten te beheersen, f Te Utrecht werd Zaterdag een con- f gres gehouden van de Nationale Bond f van plaatselijke keuze, de nationale commissie tegen het alcoholisme en de raad van Vakcentralen was op dit congres vertegenwoordigd. Op dit 1 congres werd een resolutie aangeno- I men om een adres tot de minister 's raad te richten, waarin de drie bo- I vengenoemde organisaties zich voor- 3 standers verklaren van de opneming van een stelsel in de Nederlandse 3 drankwet, dat aan de kiesgerechtig- 3 de burgers ter plaatse de mogelijk- heid opent zich uit te spreken over maatregelen inzake beperking van het aantal vergunningen en verloven in hun gemeente of een deel daarvan. Daar is op zichzelf natuurlijk niets tegen. Als bepaalde mensen, in een bepaalde organisatie verenigd, wen sen hebben, dan kunnen zij die naar voren brengen. De volksvertegenwoor diging beslist wel, of het door zal gaan of niet. We leven in een demo cratisch land en iedereen moet in staat zijn te laten horen, wat hij wenselijk acht voor ons land en volk. Scheef was echter al in onze ogen het feit, dat de Raad van Vakcentra len zich achter de plaatselijke keuze stelde. O.i. ligt dit niet op het terrein van de „vak"bonden. Doch daarover zullen we niet verder uitweiden. De voorzitter van dit congres, oud- minister In 't Veld achtte het ver heugend, dat de Raad van Vakcen- tralen zich achter dit streven stelde, m want ook de roomsen werken thans W mee. Verder toonde prof. dr. G. van 3 den Bergh zich op staatsrechtelijke 9 gronden een overtuigd voorstander 9 van plaatselijke keuze. En Ds. Kore- 9 vaar bezag het vraagstuk van de I geestelijke zijde. De plaatselijke keu- 9 ze is geen laatste en onfeilbaar mid- del tegen het alcoholisme, wegne- 9 men van de verzoeking door de ij drankgelegenheden zal echter voor velen een uitkomst kunnen zijn. Tot zover ging alles goed. Toen be trad Pater Abdon van Beek het 9 spreekgestoelte en werden de fiqlen zijns toorns uitgestort op de hoofden u van de pers en de haar dienende 3 journalisten. Hij ging te keer tegen „journalisten, die door het drankka- 9 Pitaal voor bepaalde krantenartike- len werden betaald". En donderde tegen de „donderende en onwaardige reclame voor de drank", kortom: de S pers was volgens hem de hoofdschul- H dige, die verantwoordelijk zou zijn j voor alle ellende, die door het mis- bruik van drank ontstaan. I Natuurlijk namen de aanwezige I verslaggevers zulks niet. Nog tijdens 1 dit congres werd een protest samen- li gesteld en aan de voorzitter over- s handigd. Deze las in zijn slotwoord 1 het protest voor en deze poogde de gemoederen te sussen. Mr. In 't Veld ff zeide de beschuldigingen van de pa- jf ter niet te geloven, maar wel meende hij, dat er een bepaald verband be- 9 stond tussen kolderartikelen over 1| drank en de grote reclame, die voor drank in de bladen wordt gemaakt. I Toen was, voor wat de aanwezige I persmensen betreft, de maat vol. Ze I schroefden hun vulpennen dicht en «verlieten de zaal. En om de bittere «nasmaak weg te spoelen, namen ze ™op het Vreburg een lekker fris bier- tje! Op 3' en 4 Juli a.s. zal te Hengelo (O.) een congres worden gehouden van de federatie van Oranjevereni- gingen in Nederland. Tijdens een bij- eenkomst van vertegenwoordigers van Oranjeverenigingen, het vorige J jaar te Breda gehouden, werd in (principe besloten tot oprichting van een Federatie van Oranjeverenigin gen. Op 3 en 4 Juli a.s. hoopt men deze federatie in Hengelo definitief i op te richten. a Blijkens mededeling van de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. beweegt de «melkproductie zich in opgaande lijn. Sin de eerste vijf maanden van het «lopende jaar was de productie hoger dan in d| overeenkomstige maanden van 195l| en 1952 en slechts 2 pet. lager dan in de eerste vijf maanden van het topjaar 1950. Aangezien het vetgehalte in de melk thans groter is, werd de zuivelwaarde geëgaliseerd. In de week van 1725 Mei werd de tot nu toe hoogste melkaanvoer in een week geregistreerd, namelijk 134.000 ton. Het gemiddelde vetge halte van de melk is dit jaar 3.67 pet. tegen 3.62 pet. in 1952. De Chr. Kruideniersbond, op de Ernst Sillenhoeve te Lage Vuursche in algemene vergadering bijeen, heeft besloten mede te werken aan de in stelling van een bedrijfschap. Men zal trachten vast te houden aan de zetelverdeling: 5 voor de groothandel en coöperatie en 6 voor de kruide niersbonden. Wat de opheffing van millioen voorlopig niet worden be steed. Deze zijn voorlopig geblok keerd om het inflatoire effect der uitgaven, als gevolg van de waters nood, ten dele te ondervangen. Mocht in het komende najaar de werkloos heid abnormaal toenemen,--dan kun nen zo nodig deze 20.jnillioen alsnog aangewend worden. De vacantie in het bouwbedrijf vangt dit jaar aan Maandag 27 Juli en eindigt op Zaterdag 1 Augustus. Een afwijkende regeling geldt voor een aantal gemeenten in het Oosten van Noord-Brabant, waar de.bouw- vacantie is bepaald voor de week van 38 Augustus. Het Nederlands Verbond van Mid denstandsverenigingen is van me ning, dat de in het kader van de huurverhoging voorgestelde maatre gelen tot verlaging der belasting voor het bedrijfsleven, voor het mid- denstandsbedrijf van weinig of geen Bij de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard Op Maandag 29 juni a.s. hoopt Z.K. H. Prins Bernhard zijn 42ste ver jaardag te vieren. Wij begrijpen, dat dit in het koninklijk gezin een grote feestdag zal zijn, want iedereen weet welk een zeer belangrijke plaats de Prins in zijn gezin inneemt. De Prins zien wij hier samen met zijn oudste dochter, die onafscheide lijk is van haar vader. Geen wonder, het is een vader, die de kinderen voor gaat in sport en spel en op voedt ip sportiviteit. Maar Beatrix is niet de enige, die trots is op haar vader. Er is bijna geen koninklijk gezin, dat zo populair en gezien is in de gehele wereld, als dat van Ne derland en hierin heeft de Prins een groot aandeel gehad. De problemen van de enkeling en van het gehele volk hebben altijd zijn volle aandacht en met alle krachten en middelen die hem ter beschikking staan, strijdt hij mee voor de verovering van een goede plaats voor ons land in de wereld. Het koninklijk gezin en Nederland zullen de Prins niet willen missen en daarom hopen wij allen, dat hij nog vele jaren in voorspoed te midden van ons moge blijven. de vakgroep betreft, werd besloten dat de bond zal streven naar het be houd van de heffingen, die voor de financiering van de Stichting Vak opleiding, het waarborgfonds voor kruideniers, het college voor handel en industrie en andere belangrijke instituten noodzakelijk zijn. In verband met het feit, dat de werkloosheidscijfers de laatste maan den aanmerkelijk lager liggen dan men verwacht had, zal van de 90 millioen gulden, die op de begroting uitgetrokken waren voor de uitvoe ring van openbare werken ter be strijding* van de werkloosheid, 20 betekenis zijn en onvoldoende om enige verlichting te brengen in de moeilijke positie van deze onderne mers. De voorgestelde regeling van de huurverhoging voor bedrijfspan den, welke kan gaan tot 3'0 pet. van het huidige huurbedrag zal een extra zware last leggen op het midden- standsbedrijf, waartegenover zo goed als geen compensatie-mogelijkheden staan en waardoor deze verhoging in belangrijke mate zal gaan ten kos te van het toch al lage bestaansmini mum van vele zelfstandige onderne mers. Een en ander is ter kennis ge bracht van de betrokken ministers. Spillen is een qua gewente Sparen is een wisse rente. Cats Weinig lieden zullen in deze tijd kunnen „spillen", doch velen Uwer kunnen, mits met overleg, kleine bedrag^n^voor latere behoeften opzij leggen bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda DIE ENE GULDEN. Ik weet nog heel goed, dat ik in mijn jeugd eens een gulden vond. Wat had ik een rijk gevoel. Maar aan die gulden mocht ik niet komen, want die was aangegeven bij de po litie als gevonden voorwerp. Die gul den was onder bescherming genomen door mijn vader, want na zoveel tijd kon de verliezer zijn rechten als eigenaar nog doen gelden. Maar na verloop van een jaar of twaalf, kreeg ik op mijn verjaardag een pakje van mijn vader. Naast het gebruikelijke geschenk (dat altijd uit een boek be stond) zat er nog iets in en die be schrijft mijn verbazing toen bij het uitpakken die mooie zilveren gulden te voorschijn kwam. Ik moest die gulden niet zien als geschenk, maar als rechtmatig eigendom, omdat ik de eerlijke vinder was en er niemand was komen opdagen om die gulden terug te vragen, aldus mijn vader. Nu ik er zoveel jaar achter sta, moet ik toch tot de conclusie komen, dat de mensen in die tijd vreselijk roekeloos waren met hun geld. Want wie kon eigenlijk in die tijd een gul den zo maar missen? Was er niet ont stellend veel werkloosheid? Wat kon je met 1 gulden al niet doen? Ik dacht aan dit voorval, toen ik on langs las, dat 29 procent van de mensheid moet leven van minder dan een gulden per week. En dat in het jaar 1953, nu je zo ongeveer een gul den betaalt voor een pakje sigaret ten, die je zo de lucht in blaast; nu een normaal gezin voor een gulden brood op eet per dag, afijn, ga maar door. Toch twijfel ik aan bovenge noemde bewering en wel dat 29 pet. van de mensheid nog geen gulden per week gebruikt. Dat is bijna 1/3 deel van de wereldbevolking. Toch heeft dat resterende 2/3 gedeelte geen overdaad. Die zouden er best een paar guldentjes, desnoods die ene gulden van die 29 pet. bij kunnen gebruiken. Want dan kan je net zo goed niets hebben. Die ene gulden kan wonderen doen in de portemon- naie van de vrouwen. Tot de volgende week. KRIS-KRAS. VERHOGING POSTTARIEVEN 1 JULI. De verhoging der posttarieven, die reeds in December van het vorig jaar door de Directeur-Generaal der P.T.T., de heer L. Neher, tegen 1 Juli 1953 werd aangekondigd, heeft nu haar beslag gekregen door de be krachtiging door H.M. de Koningin. Ook het op 11 Juli 1952 te Brussel gesloten Algemeen Postverdrag en de bijbehorende overeenkomsten tre den op die datum in werking. Binnenland: Brieven in het locaal verkeer t/m 20 gram 7 cent (6 cent). Briefkaarten locaal 6 cent (5 cent). Briefkaarten interlocaal 7 cent (6 ct.) Gewone en girokwitanties vast recht 25 cent per stuk (15 cent). (Voor kwitanties, die aan PTT ter inning zijn aangeboden op of na 1 Juli 1953)) Buitenland: Brieven t/m 20 gram 25 ct. (20 ct.) In het verkeer met Suriname, Ne derlandse Antillen, Nederlands Nieuw-Guinea, Indonesië per zeepost en in het verkeer met België en Luxemburg blijft het port der brie ven ongewijzigd. Briefkaarten 15 cent (12 cent). (Suriname, Nederlandse Antillen, Ne- 29 JUNI Maandag is Prins Bernhard jarig en dat stemt ons blij van zin; Maandag is er feest in Soestdijk in 't gezin der Koningin. Vader viert dan zijn verjaardag en dat is natuurlijk fijn; niet alleen voor de Prinsessen zal 't een echte feestdag zijn, maar ook buiten het paleis, in heel ons dierbaar Vaderland, dan zal weer 't rood-wit-blauw waaien overal, naar oude trant. Dankbaar zullen we gedenken, even er bij stil gaan staan, wat de Prins in al die jaren voor ons landje heeft gedaan. Voor zijn arbeid in den vreemde, maar ook in de eigen kring, och, dit wordt nimmer vergeten, 't blijft steeds in d'herinnering. Daarom: onze beste wensen, Prins, op deze blijde dag, en we hopen, dat U die nog vele jaren vieren mag, samen, ja, met al de Uwen, samen, met geheel ons volk; al die vlaggen, al 't oranje zijn daar - Maandag - van de tolk! HENK VAN HEESWIJK. derlands Nieuw-Guinea, Indonesië per zeepost en voor België en Luxemburg 7 cent). Gedrukte stukken, acten en mon sters 5 cent per 50 gram (4 cent). Voor kranten, boeken en tijschrif ten 3 cent per 50 gram (2 cent.) Ook de tariefswijziging voor de verzending van luchtpost naar Ne derlands Nieuw-Guinea, Indonesië en naar nagenoeg alle overige bestem mingen gaan 1 Juli in. Aantekenrecht (binnen- en buiten land) 20 cent (15 cent). Vastrecht voor postpakketten met aangegeven waarde 20 cent (15 ct.) Nieuw frankeerzegel. In gebruik worden genomen fran keerzegels van 7 (cijfertype) en briefkaarten (met de beeltenis van H.M. de Koningin) van 7 en 15 ct. In de toekomst zullen alle fran keerzegels in waarden beneden 10 ct. worden uitgegeven in het z.g. cijfer type. De zegelafdrukken op de briefkaar ten blijven de beeltenis van H.M. de Koningin houden. Uiteraard is deze opsomming niet volledig; de PTT-kantoren verstrek ken alle nadere inlichtingen, terwijl zeer binnenkort ook nieuwe tariefs- lijsten verkrijgbaar zullen zijn. Zuid Holland Het dichtst bevolkt is Zuid-Hol land, dat per vierkante kilometer 862 inwoners telt. Zuid-Holland is niet alleen de provincie met de dichtste, doch met haar 2| millioen inwoners tevens de streek met de grootste be volking van ons land. Ook het per centage van de industriële beroeps bevolking, dat in deze provincie werkt, is groter dan in enige andere provincie, te weten 23.5 pet. De in deze provincie gevestigde in dustrie steunt in belangrijke mate op de handelsfunctie van het haven complex van Rotterdam, die zijn in vloed doet gelden in het gehele ge bied van de Nieuwe Waterweg en in het gebied langs Noord en Mer- wede, doch ook in Delft en Gouda en zelfs tot Leiden en Alphen a. d. Rijn. Daarnaast zijn ook het grote arbeids aanbod, de aanwezigheid van be langrijke locale afzetmarkten en het

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1