MatcUt de Vrouw. K I II kl if M l !i I Dikkie Dapper en Kruimeltje vangen een dief JONGENS NIEUWS uit Sport i*t 't Utd. Uit het Parlement bestaan van een dicht net van wa ter-, spoor- en verkeerswegen facto ren van grote betekenis. Ook in de achter ons liggende ja ren waren deze factoren een sterke stimulans voor de verdere industria lisatie van deze provincie. Tussen 1930 en 1952 nam het aantal in de industrie werkzame personen met 164.000 toe, waarvan alleen in de pe riode 19481952 met ongeveer 3'3.000. Het merendeel van de nieuwe ar beidsplaatsen ontstond door uitbrei ding van bestaande grote en middel grote bedrijven. Daarnaast kwam een groot aantal nieuwe vestigingen tot stand, zowel van Nederlandse als van buitenlandse ondernemingen. De uitbreidingen van bestaande bedrij ven en de nieuwe vestigingen vonden voor een groot deel plaats in een tweetal bedrijfstakken, die vanouds in Zuid-Holland bijzonder op de voorgrond treden, t.w. de metaalin dustrie (onder andere scheepsbouw en electrotechnische industrie) en de chemische nijverheid (onder andere petroleumindustrie). Van de overige bedrijfstakken kunnen nog worden genoemd de bouwnijverheid en de 23. Stoppel had de deksel waar schijnlijk iets te snel gesloten en daardoor wat lawaai gemaakt, want plotseling zei Kruimeltje: „Sstt!" „Wat is er?" vroeg Dikkie zacht. „Kruimeltje hoorde wat in die hoek", zei de kleine jongen en hij wees met zijn vingertje naar een hoek van het hol. In de richitng waarin Kruimeltje wees stond maar één heel grote kist. Als de kleine pientere jongen gelijk had, dan moest daar de dief inzitten. Zachtjes op de tenen, om zo min mo gelijk geluid te maken, slopen beide jongens naar de grote kist. Af en toe bleven zij even staan, als zij dachten weer een geluid te horen. Het bleef stil. In de kist zat Stoppel. Hij had ook gehoord dat het dicht doen van de deksel lawaai had gemaakt en daarom lette hij scherp op. Toen hij de jongen hoorde fluisteren, werd hij al bang dat zij hem ontdekt hadden. Maar toen hij de zacht sluipende voetstappen in zijn richting hoorde komen, toen wist hij het zeker. Hij nam een kloek besluit en stapte plot seling de kist uit. (wordt vervolgd.) voedings- en grootmiddelenindustrie, die bij de industrialisatie van dit dichtbevolkte gewest een rol van be tekenis hebben vervuld. ALS HET KIND MAAR EEN NAAM HEEFT. Over smaak valt niet te twisten. Wie in zijn nieuwsblad wekelijks de burgerlijke stand naleest, zal dit met mij eens zijn t.a.v. de namen, die be paalde ouders aan hun kinderen ge ven. Ik heb wel eens mijn reeds grij zende hoofd geschud, als ik namen las als Engelina, Homme Jeep (dit is geen grap, maar een echt gegeven jongensnaam!) en Batisda. Ik noem er nu maar drie; natuurlijk zult U zelf ook wel eens min of meer on zinnige namen gelezen hebben. Ik hoop niet: gegeven hebben. Ik heb me tot het schrijven van dit artikeltje gezet, omdat ik van een oveii&eivs. trouwe lezeres van onze damesrubriek een boze brief kreeg over een meisjesnaam. Ik noem nu eens geen namen, niet van het pas geboren kind en evenmin van de le zeres in kwestie. Ook de plaatsnaam niet. Ik wil deze nare kwestie maar liever voor me houden, wat de na men betreft. Wel wil ik er de aan dacht op vestigen. De kwestie is deze: het echtpaar voornoemd werd een dochter gebo ren. Wie is daar niet gelukkig mee? Welnu, het ouderpaar wenste hun vreugde de eerstgeborene na ruim zeven jaar huwelijk te uiten in de naam van hun dochter. En toen kwam de moeilijkheid, wént de amb tenaar van de burgerlijke stand wei gerde deze naam in te schrijven. De kwestie is inmiddels reeds in der minne opgelost; de naam is iets ge wijzigd en de ambtenaar heeft de ge wijzigde naam ingeschreven. Nu vraagt de dame in kwestie: Heeft een ambtenaar van de burger lijke stand het recht een bepaalde naam te weigeren? Dat wil zeggen: te weigeren om hem in te schrijven in de registers van de burgerlijke stand? Het antwoord hierop, waarde leze res, is kort en bondig: Ja. Dat recht heeft de ambtenaar van de burgerlij ke stand, hoewel, ik meen, dat van dit recht vrijwel nimmer gebruik wordt gemaakt. Misschien wel om al lerlei chicanes en narigheden te voorkomen. De ambtenaa rin kwestie nu was misschien zeer nauwgezet; hij weigerde wel. Op welke gronden nu? Streng genomen mogen alleen die voornamen worden gegeven, welke voorkomen op de oude kalenders of die bekend zijn uit de oude geschie denis, Bijbelse namen daaronder be grepen. Over het algemeen stellen de ambtenaren van de burgerlijke stand zich op het sttandpunt, dat zij be staande voornamen kunnen aanne men. Vaak gebeurt het echter, dat ouders zelf een voornaam bedenken of een bestaande voornaam vervor men tot een verkleinwoord. Het is duidelijk, dat dit aanleiding kan ge ven tot moeilijkheden, welke te voor komen zijn door aan het kind gang bare voornamen te geven. Liefst hou- de men zich daarbij aan de'gebrui kelijke schrijfwijze. Zowel met jon gens als met meisjes moeten de ouders er aan denken, dat die ook groot worden en dan, als ze eenmaal volwassen zijn, het lang niet altijd prettig zullen vinden, indien haar of zijn ouders een kinderachtig klinken de of exentrieke voornaam gaven. Vele kinderen bepalen op een zekere leeftijd liever zelf, hoe ze genoemd willen worden. Hoe een kind door.de familie of de kennissen zal worden genoemd, is bijzaak. Laat echter de officiële voornaam een goed klinken de Hollandse zijn. De keus is overi gens groot genoeg. Om op dit chapiter nog even door te gaan ten slotte nog het volgende: Velen zijn van mening, dat verande ring van een naam nogal vrij gemak kelijk kan plaats vinden. Dit is niet juist. Verandering van een naam kan slechts door tussenkomst van een ad vocaat (procureur) geschieden, maar het is een vrij kostbare en ook niet zo heel eenvoudige procedure. In een geboorteacte mag slechts dan wat veranderd worden, als de Arrondis- sements-Rechtbank zulks goedkeurt en dat geschiedt maar heel zelden in ons land. Denkt U overigens niet, dat alleen in Nederland beperkende bepalingen bestaan omtrent de naamgeving; dat is in tal van landen zo en meestal zijn de beperkingen nog veel groter. Er zijn b.v. landen, die niet meer dan 3 voornamen toelaten; er zijn er die belasting heffen op meer dan 2 voor namen, enz. Heus, in ons land heerst ook in dit opzicht nog veel mis schien wel té veel vrijheid! Mogen we deze de ambtenaar van de burgerlijke stand te A. hartelijk dank zeggen voor de San ons ver strekte gegeven? Een redactrice van een vróuwenrubriek is nu eenmaal helaas geen wandelende ency clopaedic DORA WERTH. Voor onze Kwekerij vragen wij enkele flinke FIRMA GEBR. OUDIJK Zaadteelt en Zaadhandel Maandag 29 Juni a.s. 's avonds 8 uur, in de Geref. Kerk door Teun Plomp Ten bate van het geadopteerde Stad aan 't Haringvliet TOEGANG VRIJ Aan de uitgang collecte Onder gunstige weersomstan digheden werd Zaterdagmiddag de landdag gehouden op het plein van de Herv. school aan de Jan Dorre- kenskade, uitgaande van de Herv. Jeugdraad. Na een openingswoord door ds. J. van der Haar, sprak ds. C. A. Kore- vaar uit Rotterdam over „Wereldge lijkvormigheid". Spr. wees er op, dat in vroeger tijden een scherp onder scheid merkbaar was in de levens stijl van hen die in kerkelijke krin gen leefden en van hen die daar bui ten stonden. Door hen werden dans, kaartspel en toneel gemeden, omdat zulks tot veel kwaad kon aanleiding geven. Sinds die tijd is veel veran derd, maar we mogen de ogen niet sluiten voor deze problemen. Het be grip wereldgelijkvormigheid, aldus spr., is niet altijd bijbels. Wel is het zo, dat indien men krachtens de doop lid is van de kerk van Jezus Christus en er met het hart buiten staat, men ook wereldgelijkvormig is. Ook zij, (Jie in hun levensstijl zich verre houden van de wereld, maar met hun hart er toch bij zijn, zijn wereldgelijkvormig. Spr. toonde met voorbeelden aan hoe de tegenwoor dige wereld staat tegenover die van Jezus Christus. Als tweede spreker trad op ds. A. J. Timmer uit Ouderkerk a.d .IJssel, die sprak over het onderwerp: „Gedenk uw Schepper". Spr. doelde hierbij speciaal op de jeugd, om God te ge denken en dan niet enkel verstande lijk, zoals dit zo vaak gebeurt, maar het gedenken moet zijn een leven, met God als middelpunt in hart en leven. Velen willen wel zalig worden, maar toch eerst zoveel mogelijk van de wereld genieten. Niet alleen Gode ter ere sterven, maar ook Gode ter ere te leven. Vandaar de eis Hem te gedenken in de dagen der jongeling schap. De heer A. Kooijman sloot met en kele woorden deze goed bezochte sa menkomst. Door het meisjeskoor „De Zangvo geltjes", onder leiding van de heer Klip werd hierbij medewerking ver leend. Door burgemeester en wethou ders is Dinsdag j.l. in het openbaar aanbesteed de reconstructie van de Brugweg te Waddirtxtreen. Deze ver betering bestaat uit het verbreden op sommige plaatsen, het aanbren gen van enkele uithaalplaatsen en het opbrengen van een nieuw slijt- vak. Voor deze inschrijving werden vier biljetten ingeleverd als volgt: Fa. C. Bontenbal te Reeuwijk voor f 18.977.Fa. Koster en De Rooij te Waddinxveen voor f 23.750.Fa. Rienstra te Rotterdam voor f 25.340.- en Fr. Van den Elshout te Schevenin- gen voor f 26.774.De gunning werd aangehouden. De bouw van het nieuw wijk centrum in de „Bomenwijk" voor de Ned. Herv. Kerk is na gehouden aan besteding door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente gegund aan de fa. P. Rehorst en Zoon alhier voor de som van f 57.400. Voor het eindexamen H.B.S.-B slaagden mej. C. Schellingerhout en de heer D. Schutte alhier. Mej. P. Rademaker behaalde dezer dagen de akte A kleuterleid ster. Zij werd opgeleid door de op leidingscursus voor Chr. kleuter school-onderwijzeressen te Gouda. Zij is thans verbonden aan de Ned. Herv. kleuterschool aan de Onder weg alhier. Bij het Zaterdagavond gehou den concert door „Concordia" was de politie genoodzaakt enkele processen- verbalen uit te delen aan personen, die al te veel lawaai maakten tijdens dit concert. Zaterdagmorgen liep het 3-ja- rig dochtertje van de heer V. aan de Oranjelaan plotseling de straat over en kwam onder een vrachtauto van de fa. Van Leeuwen terecht. Geluk kig bleef het ongeval beperkt tot en kele verwondingen. Het kind moest naar het ziekenhuis vervoerd worden en maakt het, redelijk wel. De chauf feur trof geen schuld. De beide Ned. Herv. Kleuter scholen aan de Onderweg en de Kerkweg hebben de beschikking ge kregen over nieuw meubilair, dat Maandag in gebruik werd genomen. Voor de kleuters zijn er twee-per- soonstafeltjës met bijpassende stoelen en ieder lokaal heeft een z.g.n. klei- tafel. De meubeltjes werden vervaardigd op de fabriek v.an de fa. Sliedrecht alhier. Aan het Chr. LyceunJ te Al phen aan den Rijn zijn geslaagd voor het diploma H.B.S.-B: J. van Beek en A. Mulder, beiden alhier. SPORTWEEK Het Schoolvoetbal. Deze week zijn de volgende wed- BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 18 t.m. 23 Juni 1953: Geboren: Nicolaas Willem Gerrit z.v. G. M. Oosterom en M. J. Th. Scholten, Brugweg 68a; Jan Willem, z. v. J. van der Kleij en T. J. Sleeuwenhoek, Kerkweg 138; Gijsbert, z. v. J. M. de Ruiter en A. M. Koolhaas, Henegouwerweg 71c; Margaretha Janny, d. v. W. F. Hard- ijzer en M. de Pater, Zuidkade 186; Gehuwd: H. van Os en L. Perfors. Overleden: Antje Broere, 86 jaar, wed. van H. Verwaal; Gerrigje van Ooij, 79 jaar, wed. van H. Baas. Evert Verwoerd, 82 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 ceintuur van regenman tel. Verloren: 1 belastingkaart van brom fiets plus sleuteltje, bougie enz.; 1 zwarte portemonnaie met inh.; 1 wit te plastic regenjas; 1 portemonnaie; 1 egyptisch linnen regenjas; 1 paar witte handschoenen; 1 witte zak met wasgoed; 1 donker blauwe jumper; 2 armbanden; 1 zwembroekje; 1 rode autostep; 1 bruine alptnomuts. strijden gespeeld: Openb. school B Herv. Brug 9—0; Herv.'DorpOran jelaan 20;Openb. AR.K. school 0—4. De stand na Maandag is: Openb. B 3 2 1—5 12— 0 R.K. school 2 2 4 8—0 Herv. Dorp 2 2 4 50 Mulo 2 1 12 24 Openb. A. 3' 1 2 2 3—7 Oranjelaan 3 12 1 04 Herv. Brug 33 0—15 De strijd is nog volkomen open. ZWEMMEN. De 2 km. wedstrijd in de Gouwe: Dit zal een zeer spannende strijd worden.. De inschrijvingen komen uit geheel- Nederland. De craks doen mee. Dames: F. Peters (Nept. Arnhem); T. v. Brenk, A. Veldhuizen (Robben). Heren: A. Kayser (Robben), De Bruin (Nept. Amersfoort), W. Beyderwelle (G.Z.C.) De bekende trainer van de Robben, J. Stender, zal per microfoon een uit eenzetting van de wedstrijd geven. Om de O.H. Matse wisselbeker zal een spannende strijd gestreden wor den. We zijn benieuwd of bekerhoud ster F. Overdam deze thans defini tief in haar bezit krijgt. Bij de heren is het Van Mourik die de beker kan winnen. VOETBAL Zaterdagavond speelt Waddinx veen 1 tegen het pas naar de derde klasse gepromoveerde Ammerstol.. Dit is een wedstrijd welke met be langstelling tegemoet gezien wordt. De voetbalwedstrijd ten bate van de Kankerbestrijding wordt niet op 18 Juli, maar op Woensdag 15 Juli gehouden. Zwem- en Poloclub „De Gouwe" Uitslagen afgelopen week: De Gou we I—Pinguins I. 5—1, dames; De Gouwe II—G.Z.C.- IV 2—2, heren; D.V.Z. IDe Gouwe I 33, heren. Op het Kring-polotournooi behaal den de Gouwe adsp. de eerste prijs door met 5—0 van S.Z. en P.C.A. en met 21 van B.Z.C. A te winnen. De Gouwe III heren werd derde, doordat met 41 van A.Z.C. I werd verloren en met 20 van G.Z.C. comb, werd gewonnen. Programma a.s. week: Vrijdag 26 Juni: B.Z.C. I—De Gouwe I; B.Z.C. IIDe Gouwe II. POSTDUIVENVERENIGING „DE ZWALUW". Wedvlucht St. Denis, 376 km. (Fr.) Los 9.30 uur. Aankomst le duif 13.55.20 uur. Aankomst 26e duif 14.30.43 uur. Snelheid pl.m. 1400 m. Uitslag: P. Loendersloot 1 23; L. W. Versluis 2 4 20; W. Bqon 3 25; D. La Grand 5; H. Ruscher 6 19; C. de Lang 7 13 22; T. Boere 8 12; C. Smit 9; Abr. de Bruin 10 14; Berkestein 11; Ringelenstein 15 21; T. Baan 16; J. v. d. Wijngaard 17 18; L. de Bruin 23; C. van Dijken 26. POSTDUIVENVERENIGING „DE SPERWER". Wedvlucht van St. Quentin, 263 km. Los 6 uur. Aankomst le duif 8.50.12 uur. Aankomst 24e duif 9.42.40 uur. Snelheid 1545 meter. Uitslag: A. Lafti 1 15; J. Roggeband 2; H. van Dijk 3 17; J. de Graaf 4 22; Jac. de Beer 5 11 20; Jac. v. d. Zijden 6 21; Frans Rip 7 18; L. P. Hooger- dijk 8; W. v. d. Water 9 14; H. J. v. d. Berg 10 16 23; Nic. v. d. Zijden 12 13' 19; A. P. v. d. Graaf 24. POSTDUIVENVERENIGING Los 7.30 uur. Aankomst le duif Za terdag 17.14.07 uur. Aankomst 20e duif Zondag 11.22.23 uur. Snelheid 1059.6 meter. Uitslag: W. v. d. Water 1 2 4 8; P. Vink 3 18; A. P. v .d. Graaf 5 10 12; J. de Graaf 6; W. v. d. Jagt 7; P. Boon 9; Abr. v. d. Graaf 11 13 16; Nic. v. d. Zijden 14 15; P. Kersbergen 17; Jac. de Beer 19; Fr. Rip 20. Het is stil rond het Haagse Binnen hof. Zowel de Tweede als de Eerste Kamer hebben de laatste dagen niet vergaderd, zodat de politiek geïnte resseerden niet van een openbaar steekspel kunnen genieten. Zij, die met de politiek hun brood verdienen, zullen deze rust waarderen, maar de vaste bezoekers van de parlementai re tribunes en dat zijn er vrij ve len zullen met hun lege tijd mis schien geen raad weten. Toch is er vertier genoeg op het oude histori sche plein. Het mag er dan politiek stil zijn; de vacantiegangers zorgen voor een andere drukte en de con cierge van het Kamergebouw heeft de handen vol om al die bezoekers te kunnen rondleiden. Het waren de Indonesische kwestie S en Kabinetscrisis, die de afgelopen jaren het zomerreces der Kamers j hadden belemmerd. Steeds was ei' I een grote politieke activiteit, die me- j nig vacantieplan in duigen heeft doen j vallen. En dit jaar? De maand Augustus zal men in de Tweede Ka- mer wel vrij weten te houden. Maar] langer dan ruim een maand zal het i wel niet worden, want er liggen nog verschillende grote wetsontwerpen op behandeling te wachten. En zou I dat niet het geval zijn, dan ligger m er nog verschilende problemen, die de gemoederen van de politici voor lopig even bezig zullen houden. In de eerste plaats is daar het ver drag inzake de Europese Defensie Gemeenschap. Men weet, dat het oor spronkelijk de bedoeling was om dit belangrijke verdrag nog voor het einde van de maand Juli te behar- delen. De 21ste werd als datum ge noemd. Er is echter een stroming in de Kamer, die niet inziet waarom Nederland het eerste land moet zijn, dat dit verdrag zal accepteren. Wij v/aren haantje de voorste toen hei ging over de Gemeenschap voor Ko len en Staal. Moeten we weer de toon aangeven? Politiek gezien, neigen, wij dan ook naar de mëning, dat de behandeling in de Tweede Kamer nog wel even kan wachten. Vergader-technisch zou dit oordeel anders kunnen lui den. Want voor de begrotingsbehan deling zullen nog aan de orde moe ten komen: de rampschadewet, de huurverhoging en de belastingvérla gingen. Drie vraagstukken, Waarover het laatste woord nog niet gezegd zal zijn. Het is wel duidelijk, dat ve len in de Kamer de rampschadewet te schriel vinden en een wettelijke regeling voor de huisraadschade zul len bepleiten. Temeer, daar de mate riële gevolgen van de ramp beslist ernstiger zijn dan men had vermoed, De huurverhoging en de -belasting verlaging zijn ook niet bepaald een stemmig beoordeeld. Ook op dit punt zal het Kabinet zich moeten voorbe reiden op een' stevig debat. Daar naast is er enige ontevredenheid over de ambtenarensalarissen en over het feit, dat de financiële positie van d leraren nog niet is verbeterd. Het overleg daarover is nog steeds gaan de. Zo zouden we kunnen doorgaan De problemen zijn niet van de lucht. Ongetwijfeld zal de Regering niet aan alle verlangens kunnen voldoen Weliswaar zijn onze betalings handelsbalanspositie niet ongunstig maar beide zijn teveel afhankelijk van buitenlandse factoren. De mili taire inspanning zal na 1954 wel nie veel kunnen worden verminderd. En de nieuwe begroting zal ongetwijfeld wel een flink tekort opleveren. Niet aan alle wensen zal de Rege ring kunnen voldoen. De vraag maai1 wat wel kan en wat niet En daarover zal de strijK ontstaan Hoe deze al aflopen, kan nieman

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 2