Weekblad voor Waddinxveen De SfUeyd van de week Kris-Kras PAEDAGOGIEK NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN Zo vierde Waddinxveen het Oranjefeest No 429 Vrijdag 4 September 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Het gat bij de Schelphoek op Schouwen het grootste is ein delijk dicht. Dit is weer een nieuwe triomf voor het leger der dijkwer kers op dit zo zwaar getroffen eiland. Nu nog de laatste, dubbele, dijkbres bij Ouwerkerk, en Schou- wen-Duiveland is weer ommuurd, en kan begonnen wórden met de droog making van het eiland. Dat wordt intussen hoog tijd, kant we schrijven intussen alweer September en het najaar staat voor de deur. Dertig weken zijn verstreken, se dert ons land door de verschrikke lijke watersnoodramp werd getrof fen. En de regering heeft in de Me morie van Antwoord op het Voorlo pig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal nog enkele cij fers medegedeeld in verband met het wetsontwerp op de watersnoodscha- de. Voor de Rijks schatkist zal de schadevergoeding ingevolge de nor men van het gewijzigde wetsontwerp neerkomen op ruim 503 millioen gul den. Het totaal der ramingen, be trekking hebbende op de integrale herstel- en vervangingskosten be loopt rond 545 millioen gulden. Vol gens de laatste cijfers werden totaal verwoest 1709 woningen en bedrijfs gebouwen en 666 boerderijen. Bijna 3000 panden werden zwaar en bijna 34000 licht beschadigd. De door het Rijk te vergoeden landbouwschade (zonder opstallen), is nog niet geheel te overzien, maar wordt voorlopig geraamd op 3'15 millioen. Gebleken is, dat niet 130.000 doch 141.000 hec taren grond zijn overstroomd. Volgens de Regering vergen het solidariteitsgevoel en de gemeen schapszin, dat gestreefd wordt naar zo ruim mogelijke vergoeding der geleden schade. Van de andere kant behoeven de getroffenen er niet be ter op te worden dan de niet getrof fenen. Een metterdaad algehele ver goeding over de gehele linie zou bo vendien leiden tot een niet te verant woorden verzwaring van de lasten van het Rijk. Hetgeen op zijn beurt zou leiden tot een niet te schatten verhoging der belastingen. In het algemeen, zo zegt de Regering, moet echter worden opgemerkt, dat tegen belastingverhoging overwegend be zwaar bestaat met het oog op de werkgelegenheid op langere termijn. Indien men de schade algeheel vergoedt en in hSt wetsontwerp wordt in deze richting zeer ver ge gaan wil dat nog niet zeggen, dat gemaakte kosten, die hoger kunnen zijn, voor 100 pet. worden vergoed. Men denke slechts aan de kosten van vernieuwing of verbetering, welke een vermogensvermeerdering of een besparing voor de betrokkene ten gevolge hebben. Voor zover dat laat ste het geval is, behoren die kosten dus op de getroffene te drukken. Dit zijn allemaal behoorlijke cij fers, die een zuiver beeld geven van de omvang van de ramp, die ons land en volk getroffen heeft. Minder behoorlijk waren de cijfers, die het dagblad „Het Vrije Volk" vorige week publiceerde, en die juist een onzuiver beeld te zien gaven. Ge noemd dagblad heeft namelijk voor tijdig gepubliceerd, dat het tekort op de Rijksbegroting voor het jaar 1954 geschat moet worden op c.a. 700 mil lioen. Het is namelijk traditie, dat de begrotingscijfers eerst bekend ge maakt worden op de Prinsjesdag, na afloop van de opening van de Sta ten-Generaal. Dan komt de minister van Financiën met zijn befaamde koffertje en maakt de Rijksbegro ting voor het nieuwe jaar bekend. Genoemd dagblad heeft thans op deze traditie een inbreuk gemaakt door voortijdig cijfers uit deze be groting te publiceren. Minister Van der Kieft noemde deze publicatie dan ook „onbehoorlijk". Maar daarmede is deze nare kwes tie nog niet van de baan. Het Twee de Kamerlid Van Rijckevorsel (KVP) heeft aan de minister-president en de minister van Financiën schrifte lijk gevraagd of de door het dagblad „Het Vrije Volk" gepubliceerde cij fers over de Rijksbegroting 1954 juist zijn en zo ja, of de regering dan niet van oordeel is, dat die bekendmaking het gevolg is van strafbare schending van staatsgeheimen door een of meer ambtenaren en vraagt ten slotte of de regering voornemens is te dezer zake een strafvervolging te doen in stellen. We zijn zeer nieuwsgierig naar het antwoord, maar veel verwachten wij er niet van. Het zal wel onmo gelijk zijn de daders te achterhalen. Intussen is Dinsdag j.l. de Najaars- beurs te Utrecht weer begonnen. Op deze eerste exportdag was er vrij veel bezoek, uiteraard ook van bui tenlanders. Ons viel op, dat er weer zeer veel Duitse kopers zijn voor onze producten en dat ze met alle vooroorlogse egards behandeld wor den. Helaas, het moet wel. Over de resultaten van deze eerste dag kan natuurlijk geen algemeen oordeel worden gegeven. Er zijn Dinsdag al vrij goede zaken gemaakt en wel is opgevallen, dat er tenden- zen zijn lichte prijsdalingen, vooral in de sector der metaalverwerkende industrieën, maar ook in de textiel branche. Deze laatste branche maakt een moeilijke tijd door. Misschien hervindt zij haar evenwicht door de geconstateerde prijsdalingen. Aan deze 61e Jaarbeurs nemen 2676 firma's deel. Uit Nederland zijn er 1181 exposanten en verder nog uit 19 landen, waarvan West-Duitsland de kroon spant met 601 deelnemers. De verwachtingen zijn ditmaal vrij hoog gespannen; er wordt veel be zoek verwacht en men hoopt op goe de zaken. We wensen het alle deel nemers. Met bijna een halve etmaal ver traging arriveerden Maandagavond de beide oudste Prinsessen weer op vaderlandse bodem, terug van de vacantie. En meteen werd doorge reisd naar Apeldoorn, om oma's ver jaardag te vieren. De 73.e verjaardag van onze grijze prinses Wilhelmina is slechts in intieme kring gevierd. Natuurlijk hingen overal de vlaggen in het land, maar feest is er niet ge vierd. Het is namelijk de wens van Prinses Wilhelmina, dat haar ver jaardag zonder officieel vertoon, dus sober gevierd wordt. Dinsdag, 1 September, zijn overal in het land (met uitzondering dan van enkele gemeenten in het ramp gebied) de nieuw gekozen gemeente raden geïnstalleerd en hebben er de traditionele wethoudersverkiezingen plaats gevonden. Dat is niet overal in een goede harmonie verlopen; hier en daar waren strubbelingen. Laat ons hopen, dat het hierbij blijft in de komende zittingsperiode en dat de gemeenteraden overal nuttig werk zal kunnen verrichten in het belang van de ingezetenen. Intussen werpen grote gebeurtenis sen hun schaduwen al vooruit. Op Dinsdag 15 September zal Koningin Juliana weer op traditionele wijze de beide Kamers der Staten-Generaal openen. Als altijd zal ook nu weer veel volk op de been zijn om getui ge te zijn van de tocht naar en van het Binnenhof. De vacantietijd is weer voorbij; de tijd om te werken is aangebroken. Met frisse moed gaan we allemaal weer aan de slag! VLEES-ETEND NEDERLAND. Rekenen is tegenwoordig de sterk ste zijde van de mens. In tijdschrif ten voor-de vrouw vindt men soms rekensommetjes waarin vermeld staat op welke manier de huisvrouw het beste de eindjes aan" elkaar kan knopen eniets overhouden. Er wordt voor U uitgerekend dat de a.s. huurverhoging U niets kost om dat suiker en andere artikelen goed koper worden. En zo rekent men maar door. Maar mijn vrouw, die toch een negen op haar laatste rap port had voor rekenen, zegt: „ze kunnen rekenen wat ze willen, maar de practijk is anders. Je wordt gek van al dat gereken; elke dag is de prijs van een artikel weer een cent omhoog, maar dat lees je niet in de krant. Je wordt uitgemergeld van kop tot teen, langzaam maar zeker kom je dieper in de put. De salaris sen van Tweede Kamerleden worden verhoogd omdat hun werk zo om vangrijk is geworden; het werk van de huisvrouwen groeit ons boven het hoofd en we krijgen steeds minder. Nu hebben ze ook uitgerekend, dat elke dag in Nederland 730 runderen en 5800 varkens worden geslacht en geconsumeerd. Ze zijn alleen ver geten er bij te vertellen door wie al dit vlees wordt opgegeten. Niet door de „gewone man", die kunnen hoogstens eenmaal per week een stukje vlees halen, ja, eigenlijk kan dat nog niet van die 50 gulden die gemiddeld door de „gewone man" wordt wordt verdiend. Moet je eens vragen wat een stukje vlees kost; je slaat achterover van de schrik als je Zaterdags naar de slager gaat. Ik gun die slager best een goede boter ham, maar onlangs las ik in een slagersvakblad, dat het tijd werd de prijzen van het vlees te verhogen omda t hun omzet daalde. Aan de hand van een rekensommetje werd dit verduidelijkt. Ja, rekenen is de sterkste zijde van de mens tegenwoordig. Wie schrijft, die blijft, zegt het spreek woord. Maar dat schrijven (rekenen) gaat ten koste van een bepaalde groep uit ons volk. Die mag het grootste offer brengen door veel te betalen en weinig vlees te eten. 730 Het is weer eens bewaarheid dat het niet altijd nodig is om op „groot se'' wijze feest te vieren, dat het ook op bescheidener schaal kan, zonder te mislukken. Zo ook het Maandag avond gevierde Oranjefeest aan het Dorp, -welk feest een ongedacht suc ces is geworden. En met welke mid delen? Heel eenvoudige, met kaak- jesblikken. 't Is eigenlijk overbe kend, wekenlang werd op straat door de jeugd geroffeld, als maar gerof feld, soms tot vervelens toe. Maar de jeugd liet niet los, bleef roffelen en geen wonder, want de Oranjevereni ging had een wedstrijd in uitzicht gesteld bij het komende Oranjefeest. Nu de oproep was niet vergeefs ge daan. De jeugd groepte samen en vormde „corpsen". En dan nog wel geuniformd, want de Oranjevereni ging had als bijkomende attractie nog prijzen beloofd voor de aardigste kleding. Dit laatste was voor het pu- biek een grote verrassing, want de trommelklanken kenden we al wel, mogelijk waren ze wat regelmatiger geworden, 'maar de pakjes moesten nog gezien worden. Nu ze deden het schitterend. Als echte clubs voerden ze allen een vaandel mee, met aller leukste namen. Bijv. „Vrolijke ka bouters", „Boulevard Trommelaars", „Dapper als leeuwen", „Door vrien den opgericht", „Oefening baart kunst", „Troosttrommelaars", „Voor waarts", „De Kuil", „De kleine tam bours'". Allen hadden zich uitgesloofd om toch maar leuk voor de dag te komen. Al was de een meer geslaagd als de andere, allen hebben ze een pluim verdiend voor hun werk. Bui tengewoon aardig was de Kabouter- club, 't leek wel een sprookje, niet minder kunstzinnig was de groep Schotten, 'met hun bekende Schotse rokjes, gemaakt uit tafelpapier. In één wóórd keurig. Hierbij kwamen nog de tambour-maitres van de clubs, de een nog kwieker dan de an dere, waarvan een enkele niet on derdeed voor een „echte", in kleding en gebaar. Geen wonder dan ook, dat het Maandagavond een gedrang van je welste was, nu eens niet om de trommelaars te horen, maar om ze te zien. Hoeveel ouders, broers en zusters, van de „helden" hebben zich niet uitgesloofd om er iets van te maken en wilden dan de prestaties niet eens zien. En evenzoveel nieuws gierigen waren benieuwd naar dit programmapunt. Voor het bestuur van de Oranjevereniging was het dan ook wel een grote voldoening, toen de stoet marsvaardig was en door „Concordia" voorafgegaan, al trommelende naar het Dorp toog, waar de parade zou plaats vinden. Op enkele boerenkarren was een po dium geïmproviseerd voor „Concor dia", welke met haar populaire wijs jes de stemming er in wist te bren gen. Hier moesten de clubs naar de runderen en 5800 varkens is geen kleinigheid elke dag. Dat is een aar dige kuip vlees. Maar ik, mijn man en kinderen eten het maar eenmaal per week. Half Nederland eet elke dag vlees, de andere helft doet het zonder, die mogen het verdienen voor de andere helft. Rekenen? We gaan met gemakke lijke en moeilijke rekensommen naar de kelder. Economisch gezien brengt rekenen voordeel, maar het moreel vande „gewone man" gaat ten gronde. O, man, m'n melk kookt over", en mijn vrouw vlucht naar de keuken. Mijn vrouw heyt gesproken en ik, ik buig mij over een paar ont vangen belastingbiljetten. Tot de volgende week. KRIS-KRAS prijs dingen en al trommelende trokken zij de Dorpsstraat op en neer, streng gecontroleerd door de jury. Dat zulks veel volk op de been gebracht had, behoeft niet te ver wonderen. Ook van buiten onze ge meente. Hoog en laag werden plaats jes gezocht, zelfs op een bouwstel- ling, welke echter spoedig gekraakt werd. Op straat stond het mannetje aan mannetje, zo dicht zelfs dat de „Citosa" werd ingesperd. Allen wilden dit festijn bewonderen en er niets van missen. Toen dan ook de jury de uitslag bekend maakte, was er geen houden meer aan. 't Bleek dat „Oefening baart kunst", uit de Bo- menwijk, als beste trommelaars, de prijs hadden, zo ook de tamboer- maitre, Wout Huizer. Als best ge klede groep werd de club „Boule vard Trommelaars" met een prijs be loond, en D.V.Q. nle grootste. Toch was het feest hiermee niet beëindigd, zonder naar de prijs te dingen trokken 'n 9-tal bestuurders, als „jongeren" gekleed, voorbij, on der leiding van de Tamboer-maitre D. Kool. Al viel zulks buiten het ka der van het programma, het succes De jongens zijn naar school toe, Dat ruimt weer lekker op, En 't worden daar geleerden, Professors in de dop. De kleintjes van zes jaren, Wat angstig en zo bleu, Met tranen in de oogjes, De moeders vinden 't sneu Thuis hadden ze zo'n drukte, Moe heeft wat vaak gebromd; Nu zijn ze zo verlegen, Pe snapt niet hoe dat komt. Maar och, het moet eerst wennen, Je hoort het wel-es méér; Je moet ze toevertrouwen Aan juffrouw en meneer. Die doen aan opvoedkunde, Dat klinkt wel erg antiek, Maar 't is zowat hetzelfde Als de paedagogiek Gelukkig dat er ook al Moderne scholen zijn, Die volgen een methode, Een splinternieuwe lijn. Daar is het Tante Ali, Pe luistert naar Oom Koen; Daar mag je van Oom Gerrit Als 't móet een plasje doen. Daar kan de jeugd zich uiten Als vogeltjes zo vrij; De meester en de juffrouw Zijn prettig jou en jij Kunt u dat niet waarderen? Raakt u zo achting kwijt? Toe, zeg het dan héél zachtjes, U bent heus uit de tijd! Als u ze gaat verbieden, Dan denkt het jeugdig stel: „Die mammie weet er niks van, Op school mag 't lekker wel JAAP MIJDERWIJK. was er niet minder om, dit bewees de bijval van het publiek wel. Tot besluit van dit gezellige feest, traden een Goudse Accordeónclub en een humorist- uit Noordwijk op, die met hun wijsjes en grollen het pu bliek tot middernacht wisten bezig te houden. Nogmaals, er kan feest gevierd worden in een goede sfeer, met zeer bescheiden, je eenvoudige middelen, door Waddinxveen zelf aan het werk te zetten. Niet altijd brengen de „sterren" van buiten het gewenste succes. Ditmaal spande eigen werk de kroon. Het bestuur van de Oranjevereni ging gecomplimenteerd met dit ini tiatief en het resultaat. In de middaguren hadden op het Sniepk war tier enkele kinderspelen plaats, waar prijzen behaald werden door: Steppen van 46 jaar: Ben Bakker le prijs; Piet Oskam 2e prijs; Cor van Triet 3e prijs. Steppen van 79 jaar: Arie van den Breggen le prijs; Die somers juigt en niet en spaart, zit 's winters bij een koude haart. Roemer Visscher Anders gezegd: „Zorg begint, waar voorzorg ophoudt". Schakel bij Uw voorzorg de NÜTSSPAARBANK in. Sparen IS moeilijk maar niet temin noodzakelijk. U kunt NIET elke aanschaffing direct betalen van Uw week- of maandsalaris. Sluit U daarom aan bij de OPHAALDIENST van de Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor-van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1