Weekblad voor Waddinxveen Z)e We^e£ van de week Kris-Kras foto fyedaafyde, vtie,fyuwe,cUtüj,d iVOKÓL. tanden Wit i adem Fris Uit het Parlement. Voor het, kind 111 De iYIiddenitaiidi beurs Hitodtdatyica NÜTSSPAARBANK te WADDINXVEEN No 435 Vrijdag 16 October 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Er zou een lange wetenschappelijke verhandeling zijn te schrijven over het verschijnsel, dat de massa zich aan de snelhefosrace naar Christ- church weinig gelegen liet liggen. Aan de dagbladen en aan de radio heeft dat zeker niet gelegen. Die hebben hun uiterste best gedaan, om eenzelfde enthousiaste belangstelling bij het grote publiek te kweken als tijdens de Melbourne-race, toen de „Uiver" zulk een sensationele over winning behaalde. Toen liet het gro te publiek zich geenszins onbetuigd. Toen was de belangstelling voor Parmentier en zijn mannen bepaald overweldigend. Weet u het nog? Heel Nederland luisterde mee met het telefoongesprek, dat de toenma lige premier, dr. Colijn met de be manning van de Uiver in Melbourne hield; Wat zijn nu de oorzaken van die verminderde belangstelling? Wij zei den het al: aan de kranten heeft het niet gelegen. Die gaven lange artike len met schreeuwende koppen met routekaartjes, foto's, interviews en annecdotische mededelingen. Misschien is het allemaal te snel gegaan. Voor men zich goed en wel had gerealiseerd, dat de wedstrijd werd gehouden, was hij al geëindigd. Misschien was de wetenschap, dat de K.L.M. in elk geval zou winnen tenzij er iets heel bijzonders gebeur de funest voor die algemene be langstelling. Hoewel „the man in the street" de Christchurch-race-geschiedenis dus laconiek heeft opgenomen en hij zich niet heeft laten opschroeven, neemt dit niet weg, dat Han Kooper en zijn mannen een bijzondere prestatie hebben geleverd, door hun 64 passa giers in 46 uur en 47 minuten van Londen naar Nieuw Zeeland te vlie gen. Daardoor had men een voor sprong van 14 uur 41 minuten op het handicap-schema. Het toestel waar mede de vlucht is volbracht, de K.L.- M.-Liftmaster „dr. ir. M. H. Damme" wordt Woensdag 21 October óp Schiphol 'terug verwacht. Dan zal wel blijken, dat de buitengewone prestatie door allen die belang stel len in de luchtvaart toch hogelijk wordt gewaardeerd. Weinig waardering hadden de sol daten over een nieuwe regeling, die voor de« militairen in de omgeving van Steenwijkerwold was uitgedok terd. In de legerplaatsen 't Harde en Steenwijkerwold werd iedereen tot nu toe elk weekend verlof verleend. Dat kon niet meer. De helft der sterkte moest blijven. Daarbij kwa men nog geruchten van soldijverla ging met het gevolg dat de jongens dat „niet nemen", herrie maakten en met flessen smeten. In 't Harde sneuvelden dientengevolge enige rui ten in de cantine van Steenwij kerwold was er eveneens een „leven dige stemming". De oplossing schijnt te zijn gevonden in een lang week end-verlof, dat in plaats van om de drie weken nu eens in de 14-dagen wordt verleend. Laten wij nog even bij de soldaten blijven. De minister van Oorlog was er ontstemd over, dat Nederlandse militairen, die in garnizoen lagen te Maastricht aan de verfilming van IK HEB GENOTEN. Eindelijk was er dan voldoende wind om te vliegeren. Tweemaal achtereen was er gebrek aan wind en dat in ons winderige Holland! En er is gevliegerd! Door oud en jong. Ik was er bij, maar streng ver momd. Moest wel, omdat ik vreesde herkend te worden en dat mag na tuurlijk niet. Eenmaal zat ik er bijna tussen. Ik maakte zo enkele aante keningen achter mijn hand bij het groepje, dat om de houder van „De Zilvermeeuw" geschaard stond, toen ik hoorde fluisteren: „kijk, die mijn heer is zeker van de pers, maar hij is zonder hoed. Jammer!" Ik ben dat groepje weggevlucht en zocht een ander plaatsje. Toevallig hoorde ik daar tussen twee dames, elk met een kinderwagen, het vol gende gesprek. „Nu, ik had werke lijk geen tijd om te komen kijken, maar hij (ze wees in de kinderwa gen, waar een jongetje van ongeveer 2 jaar in zat) zag voor het raam de vlieger in de lucht en zei: „mama, kijken, mama, kijken". Hij hield maar niet op en eindelijk ben ik maar gegaan en wel, ik vind het leuk". Als de bewuste dame dit leest, dan denkt ze maar aan de heer die af en toe eens lachte tegen haar zoontje. De jury had het ook druk. Grote vellen papier, potlood achter het oor. Ze liepen van links naar rechts en van rechts naar links. En maar kij ken naar de mooie vlieger, die heel „The true and the brave" hebben meegewerkt. Zij hebben daar welis waar niet zoveel aan verdiend als de heer Clark Gable, maar de minister vondt het niet gewenst, dat de uni form wordt gebruikt om daarmede voor een geldelijke beloning op te treden. Doordat een en ander het gevolg was van een misverstand men dacht dat mocht zullen de betrokken militairen niet worden ge straft, maar hoe dat misverstand kon ontstaan, zal toch worden onder zocht. Wij zouden ook kunnen zeggen, dat het een misverstand was, dat in een boekhandel te Utrecht vele jaren literaire bijeenkomsten werden ge houden, ofschoon dit volgens de Winkelsluitingswet misschien niet mocht. Misschien. Want hoewel het Amsterdamse Gerechtshof de direc teur van deze boekhandel reeds schuldig verklaarde, ging deze tegen dit vonnis in beroep en in afwach ting van de laatste uitspraak heeft hij in zijn winkelruimte weer een nieuwe literaire bijeenkomst aange kondigd misschien de laatste die Vrijdagavond 16 October zal wor den gehouden. Naar de letter mag zo iets natuur lijk niet. Een winkel moet op tijd worden gesloten. Ook al wordt er na sluitingstijd geen boekje verkocht de kans ertoe bestaat. Er is chter ook nog de geest van de wet. Daar om ziet een ieder met belangstelling uit naar de uitspraak van de Hoge Raad. Zullen de „letterknechten" ge lijk krijgen, of zal de geest over de letter zegevieren? doet denken aan zijn oom, Prof. P. A. Diepenhorst, die 26 jaar lid van de Senaat is geweest en die een de zer dagen is overleden. Prof. Diepen horst kon het compromis van Minis ter Beel wel waarderen. Hij was er van overtuigd, dat deze zich serieus op dit moeilijke probleem had ge worpen en dat hij niet de bedoeling heeft gehad om een bepaalde rich ting de boventoon te laten voeren. Een compromis was volgens hem noodzakelijk. Men verschilt in ons land nu eenmaal over de fundering van de Zondag en dan is het logisch dat er ook verschil van mening is over de vraag in welke stijl de Zon dag moet worden gevierd. Politiek is de kunst van het mogelijke, zo be toogde hij. Het zou ongeoorloofd zijn de Zondagswet te benutten voor gees telijke heerschappij over anderen. Wel had hij er bezwaar tegen dat dit compromis tijdens de behande ling in de Tweede Kamer plaats had gemaakt voor een zekere koopmans drift, waarbij men elkander het bal letje toegooide. Het centrale punt was voor hem of de Overheid de Wet Gods in al haar breedte en diepte moet handha ven. Dat kan en mag zij niet doen, aldus concludeerde de a.r.-hoog- leraar. De Wet Gods stelt verschil lende eisen voor de enkeling, voor ben tegengestemd, schaarden Baron De Vos van Steenwijk en Prof. Mo lenaar zich bij hen. Minister Beel is dus van dit debat niet moe geworden. In twintig minu ten had hij zijn antwoordrede afge stoken en niemand was er ontevre den over. Prof. Diepenhorst bleek de enige te zijn, die van dit debat nog iets heeft willen maken. Dat,, uitstellen biet altijd afstellen betekent, is bij deze vliegerwedstrijd wel bewezen. Tot tweemaal toe moest de wedstrijd wegens windstil te verschoven worden, maar j.l. Za terdag was de wind zodanig dat de vliegers de lucht in konden. Nu de oproep van „Kris-Kras" in ons blad, enkele weken geleden, heeft weer klank gevonden onder de burgerij. Enkele plaatsgenoten namen onmid dellijk het initiatief en riepen lief hebbers op, met gevolg dat 47 vliegers aan de start verschenen. Er was bui tengewoon veel werk van gemaakt,; men zag vliegers van bijna 1§ meter hoogte, maar ook enkele van bijzon der klein formaat. Al met al een stil of helemaal niet stil wilden staan. Plotseling kwam de vrouw van een der jury-leden naar haar man hollen met een jongen aan de hand. En met tranen in haar ogen vroeg ze haar man of die jongen nog mee kon doen zijn vlieger was pas klaar. „Tuurlijk", zei het jury-lid. En weg was ie weer. De jongen blij en gelukkig".' Ik heb ook nog gezien dat er moed willig gebord werd. Dat vond ik on sportief en ik heb daarom die jongen naar een ander punt gestuurd. Meer zeg ik hier niet van. Op mijn speurtocht heb ik ook dat kleinste vliegertje ontdekt. De eerste keer in de buurt van het zwembad, tegelijk met de vlieger waarop 2 sleutels geplakt waren. De tweede keer in het straatje op de rand van het trottoir tegen de groentetuintjes aan. Jammer genoeg was er voor dit miniatuur-vliegertje geen voldoende windIk heb nog wat met die man gepraat ookDat herinnert hij zich wel. Zeer tot mijn spijt moest ik vroeg tijdig de wedstrijd verlaten,'zodat ik niet bij de prijs-uitreiking geweest ben. Maar wat ik wel gemerkt heb is, dat de animo zeer groot was. We kunnen misschien deze wedstrijd tot een jaarlijkse traditie maken, maar dan moet getracht worden een groter veld te vinden. We liepen hier elkaar in de weg, of zoals ik iemand hoorde opmerken: „Je kunt niet vliegeren van de mensen". Toch fijn, dat er belangstelling was. Toen ik het - ment meer _aan toevoegen. De kaar straatje verliet moest ik door een groep belangstellenden, die op de hoek stonden. Daar vroeg er een aan mij: „Hebt u genoten?" Inderdaad, ik heb genoten, èn om mijn geslaag de vermomming èn om de wedstrijd. Al de winnaars van harte proficiat En tot de volgende keer. KRIS-KRAS het gezin, de Kerk en de staat. De tijd, dat de staat een boete gaf voor het verzuimen van een kerkbeurt is voorbij. Dat is haar taak niet. De Overheid is het rechtsbestel opgelegd. Dat is de behartiging van de goede orde, terwille van de publieke zaak. Weliswaar moeten nieuwe wetten een opvoedende en kerstenende taak hebben; zij moeten de volkszeden verheffen. Maar men dient een on derscheid te maken tussen volksze den en religie. Binnen de perken van recht en zedelijkheid heeft de Over heid er voor te zorgen, dat de gods dienstige gevoelens van hen, die de Zondag willen vieren, niet gekwetst worden. Een centrale regeling via de landelijke overheid stelde hij op prijs. Zoude» de -gemeenten deze materie moeten regelen, aan kan er wanorde ontstaan, want wat in de ene plaats geoorloofd kan zijn, is wel licht in de andere verboden. Het was een betoog, dat even ver rassend was als de zinswendingen van Prof. Diepenhorst plegen te zijn. De heren Tjalma en Algera stemden tegen het ontwerp omdat zij be zwaar hadden tegen het in twee stukken verdelen van de Zondag. Ook kantten zij zich tegen het feit, dat de burgemeester bepaalde open bare vermakelijkheden vóór 13 uur op Zondag kan toestaan en dat een algemene maatregel van bestuur komt, waardoor bepaalde openbare vermakelijkheden niet als zodanig zullen worden beschouwd. Het is ze ker Minister Beel heeft dit mede gedeeld dat de sport op Zondag zonder belemmering voortgang kan vinden. Behalve de verdeeldheid van de a.r.-fractie leverde dit debat eigen lijk geen nieuws meer op. Nu de Tweede Kamer uitvoerig over deze netelige kwestie had gesproken, kon onze Senaat daar geen enkel argu- ZONDAGSWET DOOR EERSTE KAMER AANVAARD. De Eerste Kamer heeft deze week zonder hoofdelijke stemming de Zondagswet aangenomen. Dat Minis ter Beel dit veelbesproken ontwerp er door zou krijgen, was te verwach- 'ten, maar dat de meerderheid zo groot zou zijn, hebben velen beslist niet kunnen denken. De a.r.-fractie bleek nl. verdeeld en wel zodanig, dat de meerderheid haar fiat aan dit ontwerp gaf. Dit in tegenstelling met haar partijgenoten aan de overzijde van het Binnenhof, die destijds una niem tegen het ontwerp stemden. Het waren de hoogleraren in deze fractie, die Minister Beel steunden: Prof. Anema, Prof. Hellema, Prof. Diepenhorst en Prof. Rip. De man nen zonder titel, Algra en Tjalma, voortreffelijke Kamerleden overi gens, voegden zich bij de tegenstan ders, terwijl de C.N.V.-man Schip pers afwezig was. De woordvoerder der a.r.-meerder- heid was Prof. Diepenhorst, een nog zeer jong Kamerlid, die door zijn grote kennis, gepaard aan een enor me dosis humor, reeds nu de volle aandacht van de Kamer trekt. Hij ten lagen dan ook nog precies het zelfde. Prof. De Zwaan (c.h.), de heer Van Walsum (arb.) en de heer Teu- lings (kv.p.) verheugden zich over dit compromis, dat zij alleszins aan vaardbaar achtten. Grote bedenkin gen hadden zij niet meer. Slechts de v.v.a.-fractie bleef zich afkerig hou den van een regeling op dit terrein. Een ogenblik scheen het er nog naar uit te zien, dat zij niet zouden tegen stemmen, maar toen de twee a.r. en de comm. Brandenburg aantekening vroegen om geacht te worden te heb- De kinderzegels zijn, zoals nu be kend is, eerst verkrijgbaar vanaf 16 November. In overleg met alle scholen is be paald, dat de huis-aan-huis-verkoop van zegels en kaarten zo spoedig mogelijk na die datum door de school kinderen zalmplaats hebben. De ge meente is daartoe verdeeld in wij ken, die tijdig in deze rubriek zullen worden aangegeven. Intussen zullen U van andere zijde bestellingen worden gevraagd. Hoe wel uiteindelijk ook de eventuele op brengst daarvan terecht komt bij hetzelfde Hoofdcomité, zou ik U be leefd willen verzoeken met het ko pen te wachten tot na 16 November. Eén van de voordelen hiervan zou zijn, dat U kunt afpemen naar eigen verlangen en niet gebonden bent aan eenheidspkkjes. Bovendien ontmoe digt het de kinderen, wanneer ze bij herhaling ondervinden, dat anderen hun zijn vóór geweest. B. VAN GENT. Waddinxveen, 15 October 1953. wedstrijd welke veel belangstelling heeft getrokken. Ook van de zijde van het publiek, dat intens de be weging dezer vliegers volgde. Hier van een aardig staaltje: op de Zuid kade kwamen twee fietsende jongens met elkaar in botsing, omdat ze bei de al rijdende in de lucht tuurden, gelukkig zonder nadelige gevolgen. Deze wedstrijd is er ingegaan en naar ons de organisators mededeel den, is het-de bedoeling een volgend najaar weer een dergelijke demon stratie te geven. Onzerzijds een woord van lof aan deze heren, voor de wijze waarop zij het initiatief overnamen en de wed strijd regelden. Laten we hen even het woord ge- Ven: „De prijzen waren alle geschonken door Waddinxveense middenstan ders, die wij bij deze hartelijk dank zeggen voor hun sympathiek gebaar. Buiten de gulle hand dezer gevers waren wij niet in staat geweest, deze middag tot zulk een groot succes te maken. Het was voor de deelnemers een waar feest! In het bijzonder een woord van dank aan: de Uitgever van dit blad, voor de ter beschikking gestelde ruimte in deze courant en tevens voor zijn buitengewoon mooie prij zen". Een woord van dank komt. ook nog toe aan de heren: P. Radder, C. v. d. Bosch, M. v. d. Berg, die. als le den der jury, hun mooie doch moei lijke taak tot het volle genoegen van allen hebben verricht. De Initiatiefnemers. De prijzen-uitslag was als volgt: Kampioensprijs: le prijs L. Sol (sjoelbak); 2e prijs F. van Kempen. Grootste vlieger: le prijs L. Mon ster 2.24 m. (grote worst); 2e prijs F. van Kempen 1.48 m. Kleinste vlieger: le prijs R. Kemp- kes 21 cm. (linnen vlieger); 2e prijs Jan v. d. Neut 45 cm. (Kleinste vlieger ontving tevens Naar we van de zijde van het co mité van genoemde beurs vernemen, is de aanvraag voor standruimte in de tentoonstellingstent zodanig dat niet alleen alle ruimte is verhuurd, maar dat het comité genoodzaakt werd naar een belangrijk grotere tent te moeten omzien, en hierin is geslaagd met een van 3500 vierk. meter. De vrees van sommigen dat de standruimte niet voldoende animo kan opleveren is dus beschaamd ge worden. Wat de naam betreft, aan de oproep aan het publiek een naam 't Gebeurde op een dorpsschool eens waar, komt er niet op aan dat één bank in de derde klas des morgens leeg bleef staan. De meester vroeg eens links en (rechts aan kind'ren in de klas of iemand wist, waarom of Jan die morgen er niet was. Geen van de kind'ren gaf bescheid en meester schreef: absent. Maar zie: zo om en bij tien uur, daar kwam de kleine vent. „Wel, Janneman, vertel mij eens, hoe kom je toch zo laat? Kwam je niet vroeg genoeg uit bed, of speelde je op straat?" Maar Jantje zei, vol stille pret en keek hem lachend aan: „Ik krijg een broertje en moest (daarom eerst naar de dokter gaan". „Een broertje?" Meester keek (verbaasd: „Hoe kom je daarbij, Jan? Dat 's zeker weer een grap van jou; 'k geloof er niet veel van". „Ik denk toch, dat het wel zo is", zei Jan, toen Meester zweeg. „Verleden jaar was moeder ziek, toen ik een zusje kreeg. En ligt vader ziek op bed, dat is wel niet zo fijn, maar 'k denk zo, dat er strakjes wel een broertje dan zal zijn!" HENK VAN HEESWIJK. Officieële Mededelingen AFSLUITING WEG. In verband met herstratingswerk- zaamheden zal de verbindingsweg Zuidkade-Kanaaldijk in het weder- opbouwplan, van 19 October tot 5 November a.s. voor alle verkeer zijn afgesloten. SLOTENSCHOUW. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de schouw van de sloten zal worden gehouden op 30 October a.s. en volgende dagen. Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen, A. WARNAAR Jz. De Secretaris^ H. JENNé. een extra-prijs van Kris-Kras). Origineelste vlieger: le prijs F. van Kempen (vulpen); 2e prijs F. M. Vogels. Beste zonder staart: le prijs F. van Kempen (boek); 2e prijs L. Monster. Voor iedere groep waren 5 prijzen beschikbaar. Tevens ontvingen de andere deelnemers een troostprijs, welke bestond uit chocolade. te noemen, voor deze beurs geschikt, werd reeds door een groot aantal personen gevolg gegeven. Het comité zal zich hierover nog moeten beraden en de uitslag t.z.t. bekend maken. Overigens zal het slagen afhanke lijk zijn van het aantal bezoekers tij dens de tentoonstellingsdagen. Hier over kan men gissingen doen en ver onderstellingen maken, zonder ech ter de werkelijkheid te benaderen. Dit hangt mét heel veel factoren te samen. In de eerste plaats het weer, verder de aantrekkelijkheid van de beurs zelve, de aard van de attrac ties en niet het minst t' prijs. Blijven alle genoemde voorwaarden binnen zekere grenzen, achten we het welslagen van de tentoonstelling vrij zeker, gezien de resultaten wel ke in andere plaatsen geboekt kon den worden. Eis is dat alle deelne mers zich inspannen om datgene te exposeren, welk de grootst mogelijke verkoopkansen biedt, hierbij in acht nemende dat de cost voor de baet gaat. Wij bedoelen hiermede dat de verkoopmogelijkheden op allerlei wijze moeten worden uitgebuit, niet het minst door de inkleding van hun stand en door de te geven service. Wij twijfelen er echter niet aan dat ook het comité voor al deze din gen een open oog zal hebben en de deelnemers zodanig zal instruéren, dat op dit punt geen zwakke plek ken te zien zullen zijn. Weest meester over Uwe financiën en geen slaaf van Uw geld Begroot Uw toekomstige uitgaven- Reserveer steeds een bedrag, hoe klein ook, voor „onvoorzien-" Breng dat bedrag „onvoorzien" naar de NÜTSSPAARBANK, anders gaat het toch weer in de huishouding on. U hoeft het ons zelfs niet te brengen. De bode van de OPHAALDIENST kan het elke maand of week komen halen. Doet het nu. WEEST MEESTER OVER UWE FINANCIEN! Kanaalstraat 9 Telefoon 668 Bijkantoor van de Nutsspaarbank te Gouda

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1