Weekblad voor Waddinxveen KLAPROOSDAG Zaterdag 14 November VKoedet de Vrouw. ue, Spittyd van de week Kris-Kras Uit het Parlement. IVOROL: Behoud Uwer tanden! Klaproosdag: No 438 Vrijdag 6 November 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bq vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per. m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. Alom in den lande zijn onze doden weer herdacht. Allereerst op de ere begraafplaats te Overveen, waar de minister-president, dr. W. Drees een indrukwekkende rede hield. „De tweede wereldoorlog kostte het leven van 15 millioen soldaten, van 5 millioen burgers en van 11 millioen gevangenen, die in concen tratiekampen stierven", aldus de mi nister. „Niet minder dan 3'5 millioen mensen werden verminkt.. Deze ge tallen, die de menselijke geest nau welijks kan verwerken, dreigen sta tistische cijfers te worden, waarach ter het eindeloos leed ons zou kun nen ontgaan". Dank zij de samenwerking van de regering met het Nationaal Steun fonds is de erebegraafplaats te Over veen tot stand gekomen. Acht jaar geleden is met de aanleg begonnen met het onthullen van vier her denkingsplaten, die de herinnering aan de terreur, maar ook van het verzet levendig houden is de erebe graafplaats nu voltooid. Het eindeloos leed, dat de grote oorlog over ons bracht, werd voor velen overschaduwd door de Ramp van 1 Februari. Wij hebben voor de ze slachtoffers geen erebegraafplaats, doch temidden van degenen die hen lief waren, werden zij ter aarde be steld. Maar ook hier willen wij uiting geven aan ons medeleven en hen die bij de strijd tegen de golven het leven lieten, eren. Zo werd op het kerkhof te Kortgene een monu ment onthuld, vervaardigd door de Vlissingse beeldhouwer Frans Maes. Dit gedenkteken opgericht voor 49 slachtoffers van de Ramp, stelt twee handen, opgeheven uit de golven, voor. Die strijd tegen het natte ele ment vindt nog steeds voortgang. Hoewel het weer tot dusver de grootst mogelijke medewerking heeft verleend bij het dichten der gaten, die in de Rampnacht in de dijken werden geslagen, wordt er toch re kening mee gehouden, dat de na jaarsstormen wel niet lang meer op zich zullen laten wachten. De harde wind bij laag tij en het dientenge volge woelige water heeft tot dusver het grote werk aan de dijk bij Ouwerkerk op Schouwen Duiveland niet kunnen belemmeren. Het werk verloopt volgens plan en de ver wachting is, dat nog deze week het laatste gat wordt gedicht. Eindeloos leed wordt mede ver oorzaakt door het nog altijd grote aantal verkeersongelukken. Als men hier even bij stil staat, grijpt men verbijsterd naar het hoofd, als men verneemt, dat een examinator van het Centraal Bureau tot afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen, zoals de of ficiële naam is, er niet tegen op zag, iemand die voor zijn examen was gezakt toch, tegen betaling van f 50. een rijbewijs te bezorgen. Het ver moeden bestaat, dat deze verkoop van rijbewijzen al vaker is gebeurd. Een minutieus onderzoek hiernaar en een geduchte straf voor degenen, die aldus het leven van hun mede mensen in gevaar brengen, is zeker op zijn plaats. Zien wij aan de ene kant, dat een mensenleven niet wordt geteld, an derzijds is ons streven erop gericht, het kostbaarste dat de mens bezit, zijn leven, zo lang mogelijk te doen behouden en te beschermen. Velen zal het echter niet aangenaam aan doen en wij behoeven slechts te verwijzen naar het begin van ons overzicht om dit duidelijk te maken dat onze regering het wenselijk acht, met Wesfr-Duitsland tot een be paalde vorm van samenwerking te komen in zake de Bescherming Bur gerbevolking. Het volgend jaar zei de organisatie van de Bescherming Burgerbevolking haar voltooiing na deren, doch wij kunnen ons voorstel len, dat velen zich zullen afvragen of hierbij nu Duitse deskundigen moe ten worden ingeschakeld. Velen vragen zich ook af en het Tweede Kamerlid Peters heeft zich de tolk van die mensen gemaakt door de Minister van Justite schrif telijk vragen te stellen of in som mige gevallen de politie niet al te kwiek is met het gebruik van vuur wapenen. Het Tweede Kamerlid stelde zijn vragen naar aanleiding van een schietpartij onder de ge meente Helden, waar een vluchtende jonge man, van stropen verdacht, door een wachtmeester van de rijks politie op een afstand van ongeveer 20 meter op klaarlichte dag werd neergeschoten. De heer Peters vraagt ten slotte, welke maatregel de mi nister denkt te nemen om meer of minder lichtvaardig, gehryik van het vuurwapen tegen arrestanten te voorkomen. Ja, de ddod moet een oorzaak hebben. Het is mooi, onze doden te herdenken, maar.... wij herdenken er toch maar het liefst zo weinig mo gelijk. sident mede. Geef deze instanties de gelegenheid dit in vrijheid te doen. Daar zat iets in. En het was maar de vraag, wat Prof. Romme wilde ris keren. Een Kabinetscrisis zeker niet. Dat is wel heel duidelijk gebleken. Hij had deze kunnen forceren door zijn motie te handhaven. Maar wat zou een crisis op dit moment bete kenen? Zeker, dat de belastingver laging niet op 1 Januari 1954 zou in gaan. Maar bovendien was Prof. Romme dit Kabinet heel wat vrien delijker tegemoet getreden dan ver leden jaar. Over de daden daarvan bleek hij zeer tevreden te zijn. Geen crisis dus Een der formele bezwaren van de socialisten tegen de motie Romme was, dat zij te gedetailleerd is. En ook de heer Schouten (a.r.) vreesde dat op zo'n manier dat de marsroute aan de onderhandelaars zou worden voorgeschreven. „Vereenvoudig Uw motie", zo zeide dr. Schouten. „Spreek alleen uit dat U een loonvorming wilt met een vrijer karakter". Maar daar wilde Prof. Romme niet aan. „Pat is zo vaag, dat men er consequenties uit kan trekken, die ik niet wil". Hij vond het beter zijn gedachtengang tijdens onderhandelingen te laten rondwaren. Maar de motie in stem ming te laten brengen ging hem te ver intrekken deed hij ook niet. Hij vond de enige tussenoplossing: voor lopig van de agenda afvoeren. Gok op een ander punt concen treerde Prof. Romme de politieke aandacht op zijn fractie. Hij deed nl. het voorstel de vereveningsheffing af te schaffen voor de eerste f 10.000. uitgekeerde loonsom per onderne ming. De Regering voelde daar niet voor en kwam met twee tegenvoor stellen. Ten eerste een vrijstelling van f 5000.van de inkomstenbelas ting bij overdracht of liquidatie van een onderneming en ten tweede de mogelijkheden voor een verbeterde investeringsaftrek ook te doen gel den voor de eerste f 3000.Zij meende, dat daardoor meer directe hulp wordt geboden aan de Kleinere ondernemingen. Ook vond zij dat haar voorstellen meer oetrekking hebben op de werkgelegenheid. En om die te bevorderen, wordt juist de belasting omlaag gebracht. Met deze voorstellen is het een beetje eigen aardig gelopen. „De grens is bereiKt, wij geven niets meer toe", zo onge veer zei de Minister v. d. Kieft in de middagvergadering. Dat moest hij wel, want van alle kanten had men er bij hem op aangedrongen de rijks uitgaven te verlagen. Men vond hem te royaal met de belastinggelden omspringen. Ook nu moest Prof. Romme zijn voorstel laten schieten. Maar hij kon dit doen met een vrij gerust hart, want hij heeft 23 millioen verdiend, waarvan 11 millioen voor de mid denstand. Natuurlijk in samenwer king met andere fracties, want een eenling presteert in onze Kamer nu eenmaal niets. Alle andere grote voorstellen van de Kamer troffen hetzelfde lot. Zo is dit grootse debat met een sisser afgelopen. Het Kabinet zit weer stevig in het zadel en kan met genoegen op de vermoeiende veertien dagen terugzien. Maar nadat Prof. Romme op het hoofdpunt had moeten wijken voor de Regering, was de behandeling van de afzonderlijke ontwerpen weinig interessant meer. Grote moei lijkheden waren niet meer te ver wachten. Voor de huisvrouw is van belang dat op 1 Januari 1954 de sui ker 9 cent per kilo goedkoper wordt en dat op die datum tevens de om zetbelasting op huisbrand en schoe nen wordt afgeschaft. Ook het be drijfsleven mag niet mopperen. Alle ontwerpen inzake de belastingverla ging worden aanvaard; om de werk gelegenheid te bevorderen. En ten slotte mag zeker niet onvermeld worden belaten de komende drasti sche verlaging van de loon- en in komstenbelasting waar iedere loon trekkende van profiteert. In dit ont werp is ook een artikel opgenomen, dat een uitbreiding van de kinderaf trek voor studerende kinderen tot 25 en 26 jaar behelst. Alsmede een ver dubbeling van de kinderaftrek voor schoolgaande kinderen tussen 16 en 27 jaar en voor gebrekkige kinderen tussen 16 en 21 jaar. Voor buitens huis studerende kinderen, die ge heel of nagenoeg geheel ten laste van <Je belastingplichtige komen, is de kinderaftrek op het drievoud gesteld. Den Haag contra de Hoofstad. Dat 's een schrik voor onze hoofd- Dit berichtje in de krant: [stad volgens onze grondwet is er Zens geen hoojxtstad van het land. WeiKe ambt'naar heeft dat nu weer zo zorgvuldig uit gekiend? ik viha dat zo'n pienter heertje Wei een eerbewijs verdient. Gaat die trotse Amsterdammers Maar eens in hun hempje staan, Want waar haalt men die ver waandheid Nota benetoch van daan? Daten we 'meteen besluiten En die knoop thans doorgehakt! Dit pronieem moet in de kamer Nu, meteen maar aangepakt! Welke stad moet hooidstad wornen? is het iets voor Loon op Zand? Raamsdonkveer, Sexbierum, Alphen? Soest oi nroek in Waterland Och, het kan mij niet veel schelen Elke stad, hoe groot of klein is me welkom, maar ach laat het Alsjeblieft Den Daag niet zijn. deel zal kunnen noen met Uw ad vies. En ais beloning is deze maann het boek voor U, dat U inmiddels ai wel zult hebben ontvangen. Een eervolle vermelding verdienen de dames Mej. C. A. V. te Boskoop en mevr. lvt. v. D.—H. te Slochteren (Gr.) En alle andere dames, die op oeze vraag een antwoord zonden; hartelijk dank! Natuurlijk geldt deze dank ook de drie heren, want hun oordeel stellen we eveneens zeer op prijs. DORA WERTH. WELVAART. De laatste loonronde is oorzaak ge weest, dat ik deze week op een avond mijn vrouw aan de tafel vond met vele papieren, waarop allerlei sommen met grote getallen waren geschreven. Ik vroeg haar wat ze aan het uit rekenen was en waarom ze dat deed. Nu moet U weten, dat mijn vrouw in de rekenkunde goed thuis is. Op school had ze de beste cijfers van de j hele klas en soms is ze daar nog trots op: ze liet en laat onze kinde ren nog wel eens de rapporten zien, die ze al die jaren trouw heeft be- waard. Ja, rekenen is haar machtig- 1 ste wapen. En dat komt goed uit in deze tijd, nu er heel wat moet wor den afgerekend voor dat de week om .is en.zonder schuld te heb ben gemaakt. Maar afijn, ze is nu bezig geweest om uit te rekenen met hoeveel pro cent ons welvaartspeil met ingang van 1 Januari 1954 omhoog gaat. Ja, daar moet U niet om lachen, want U denkt misschien, dat U de 5 pet. die U straks meer krijgt, ook weer zo kwijt bent. Maar dan bent U er naast! Kijk, dat heeft mijn vrouw nu precies uitgerekend. Het is eigenlijk ja*mer, dat mijn: vrouw deze Kris-Kras niet wilae schrijven: zij had U van A-Z kunnen vertellen hoeveel procent voor dit en voor dat en voor wat anders U krijgt te betalen en hoeveel procent U er mee vooruitgaat. Ik zie er geen kans voor dat haarfijn uit te knobbe len. Wat ik nu wel weet is, dat ons; welvaartspeil, dus van ons gezin, be ter wordt. We kunnen eenmaal per- week een stukje vlees meer kopen,, een half litertje melk meer drinken; en voor mij persoonlijk schiet er een extra pijpje tabak over. Dat is de winst die we uit de 5 pet. loonsver hoging slaan!! En.toch is mijn vrouw teleur gesteld en ik ook. Want we zien op de achtergrond van deze hele historie de houding van de werkgevers, ver enigd en uitgesproken in het overleg dat plaats heeft gehad. Ons wel vaartspeil is van hen afhankelijk. Ze eisen steeds meer kennis van hun werknemers. Dat is hun goed recht. Maar voor die kennis moet geleerd worden en dat kost geld. Voor vele ouders zijn deze kosten nu nog te zwaar en wy willen onze kinderen toch bekwame mensen laten worden in onze samenleving, onverschillig mèt of zonder boord. Niet alleen meer loon brengt wel vaart, maar ook vakkennis! Tot de volgende week. KRIS-KRAS Het grote debat is geëindigd. Regering haalt eindstreep met vlag en wimpel. De motie-Romme over de vrijere loonvorming is niet in stemming ge komen. Dit was wel het voornaamste resultaat uit de veertiendaagse de batten tijdens de Algemene Beschou wingen. Het voorstel van de k.v.p.- fractievoorzitter vormde de inzet van het grote politieke steekspel van dit jaar. Enerzijds de christeiyke fracties en de v.v.d., die voorstan ders zijn van een vrijere loonvor ming, anderzijds de socialisten, die op dit moment nog maar liever vast houden aan de gebonden loonpoli tiek,, die ongetwijfeld in de eerste jaren na de oorlog zegenrijk heeft gewerkt. De „narigheid" is dat het Kabinet Drees zowel socialisten, als leden van de christelijke party en telt, zodat ook in het Kabinet dit verschil van inzicht tot uiting komt. Vandaar het antwoord van dr. Drees, dat hij geen behoefte heeft aan een motie. De Regering en het bedrijfs leven (De Stichting van den Ar beid) gaan zich over de loonvorming beraden, zo deelde de Minister-Pre- HET KIND, DAT TE LAAT THUIS KOMT. De vraag van de maand. De vraag van October was een kreet uit Apeldoorn, van onze leze res, mevrouw G. B. U. herinnert het zich misschien nog wel: haar klein zoon komt altijd te laat thuis (uit school) en niets kan hem van die slechte gewoonte afbrengen, hoewel het overigens een lieve jongen is. Er kwamen welgeteld 99 adviezen van verschillende lezeressen en le zers. En wel zelden heb ik zulke uit eenlopende meningen gelezen, als over dit geval. Desondanks was het ditmaal niet zo moeiiyk om het ad vies er tussen uit te halen en te bekronen met een boek. Maar dat komt straks. Wat zoudt U in een dergelijk ge val doen? Een pak slaag? Lichamelijke straf? „Ja", zegt me vrouw G. L. van I.S. uit Boxfneer. „Een flink pak voor zijn broek; dan zal hij het wel spoedig laten en voortaan op tijd uit school komen". Nooit slaan! Lichamelijke straf? „Neen", zegt mevrouw J. de K. van A. uit Jut- phaas. „Een kwaad sla je er wel in, maar niet er uit. Het kind tegemoet gaan en zo op straat opvangen. Niets zeggen en mee naar huis nemen. Op de duur begint het kind dit verve lend te vinden en komt dan vanzelf wel op tijd uit school". Geen eten? „Maar eens een paar keer des avonds geeh eten geven", adviseert mevrouw L. M. de B.Kr. uit Hoog land (U.) „Mijn ondervinding is, dat dit de beste straf is". school halen, net zo lang tot het be looft uit eigen beweging op tijd thuis te komen". Onderzoeken „Het kind laten schaduwen", advi seert mevrouw J. S.N. uit Gorin- chem. „Als men dit een week pro beert, komt men er wel achter, waar het zoveel belangstelling voor heeft". Geen spionnage. En hier staat weer recht tegen over de mening van de heer S. van E. te Opperdoes (N.H.), die adviseert in geen geval het kind achterna te gaan. Dat kweekt bij het kind wan trouwen, als het zulks zou ontdek ken. Niets zeggen en net doen, of men er geen erg in heeft. Dan laat het kind dat te laat thuiskomen op de duur vanzelf wel". Dit zijn zo een paar grepen uit de diverse adviezen. U ziet, dat de me ningen inderdaad wel zeer uiteenlo pen. Het beste advies leek ons dat van mevrouw J. SchriekNijhof, Nieuwe Hoven 42 te Gorinchem, die hierover het volgende schreef: „Vele kinderen hebben zoveel in teresse voor dit en voor dat, dat het kan gebeuren, dat ze alles om zich heen vergeten. Het zijn in de regel niet de domste kinderen. Maar ik zou die mevrouw willen aanraden: Laat ze het kind eens laten schadu wen door iemand, die het kind onbe kend is. Als men dit een week pro beert, komt men er wel achter, waar het zoveel belangstelling voor heeft, trots vermaningen en bestraffingen. Zijn het onschuldige dingen, dan zou ik het kind willen zeggen, dat je er wel iets van weet, waarom het zo lang wegblijft, maar liever had, dat hy eerst direct uit school naar huis komt en daarna heen mag gaan, Nimmer eten inhouden. „Wat te doen?" vraagt mevrouw B. T. uit Deventer zich af, „in geen ge val als strafmaatregel eten inhou den. Dat is een ouderwetse gedach te, die niet in onze moderne tijd past". Voor de rest adviseert deze lezeres: „Eenvoudig het kind uit de waar hy zoveel interesse voor heeft. Zyn het bepaald slechte dingen, dan moet dit kind zulks liefderijk onder de ogen worden gebracht. Doet men zulks met tact, dan zdl de jongen het zelf begrijpen en er zich voor wach ten". Fijn, mevrouw Schriek, we hopen, dat mevrouw U te Apeldoorn voor- Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar op 14 November een „Klap- roosdag'' worden gehouden. De „Klaproosdag" is 'ingesteld door het oorlogscomité. Op 14 November zal er dan een kleine gave van u gevraagd woraen. Deze opbrengst is behalve voor het onderhouden van de oorlogsgraven, tevens bestemd voor de nabestaan den, aie financieel met in staat zijn, de graven te bezoeken. Nu is de Bond van Plattelands vrouwen in Waddinxveen evenals andere jaren verzocht deze collecte hier ter plaatse te verzorgen. Hoe wel er tegenwoordig veel van u wordt gevraagd, is het onze plicht voor dit zo sympathieke doel te of feren. Wintertijd is studietijd. Aan de in de afgelopen zomer ge houden examens ter verkrijging van ae graad van gezel" of „meester" in het timmeren, meubelmaken, smeden, huisschilderen, metselen, machinebankwerken, metaaldraaien, modelmaken en steenhouwen, afge nomen door de bekende Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, hebben 1310 candidaten deelgenomen. Helaas konden slechts 725 of 56 pet. hiervan het. diploma behalen. Wanneer men zich afvraagt waar aan dat lage percentage te wijten is, dan verwerpen wij stellig de veron derstelling dat dit zou kunnen ko men door onvoldoende intelligentie van onze ambachtslieden. Ook aan het niveau van de eisen kan het niet liggen, want van de candidaten wordt niet meer gevraagd dan een goede, volslagen ambachtsman be hoort te weten. Er moet dus een andere reden zijn en deze moet hoofdzakelijk gezocht worden in onvoldoende voorberei ding voor de examens, waarbij dan nog komt dat tal van candidaten zich niet tijdig genoeg op de hoogte stellen van de eisen welke op het examen worden gesteld. Het is zelfs voorgekomen dat een candidaat be weerde dat hij bij zijn ambacht de kennis van rekenen én meetkunde niet nodig had. Zo'n candidaat moest uiteraard worden afgewezen, hegeen jammer is van de moeite en kosten. Er kan derhalve niet nadrukkelijk genoeg op gewezen worden dat iedere jonge ambachtsman reeds bij de aanvang van zijn studie en daarvoor lenen de wintermaanden zich het beste zich ervan over tuigt wat de examenstof omvat. Om een goede richtsnoer te hebben verdient het dus aanbeveling nu reeds om de nodige gegevens tot het Secretariaat van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, Stad huis, kamer 197, Amsterdam-C. Wacht daar niet mee totdat U zich voor het examen moet aanmelden, want dat leidt onherroepelijk tot een teleurstelling

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1