iass® U «ia: Oxfbri) STEMPELS L. WIELAARD SET MEISJE 48.0# 44.75 VERBA KBL Gezelschapsspelen Veldwijk heeft ze De wagen staat voor.. SPECULAAS Bmidshuis Flinke biluerdiensie aangeboden ZOIETS ,,'t DRAAIENDE WIEL" BYOUTBXieËN Satan Doeleman electrische Figuurzaag KONINGSBROOD H. G. Huizer 9Q 75 f»Q oo 't KLEDINGHUIS KLEDINGBEDRIJF „UNIEK" GOUDA Hat/etn&ec Reclame diertjes genoeg krijgen. Het ringen van de jonge duiven geschiedt na ongeveer een week. Men neemt het diertje op de rug in de linkerhand en met de rechterhand schuift men de ring over de drie grote tenen. De vierde teen wordt tegen het loopbeen gedrukt en de ring hier overheen geschoven tot aan het gewricht. De vierde teen komt nu vrij en de ring zit voorgoed om het been. »Een mens was te veel« „Voor de tweede maal heeft de Chr. Vereniging tot verpleging van behoeftige chronisch zieken „Het Zonnehuis" een film doen vervaar digen ten behoeve van het werk dezer inrichting. Haar eerste film „Doortje Verkent" was rechtuit een propaganaa-film en als zodanig zal zij wel aan haar doel beantwoord hebben. Het bestuur van „Het Zon nehuis" heeft met fris initiatief en grote durf thans een geheel andere weg ingeslagen", aldus een vooraan staand filmcriticus over de film „Een mens was teveel". Deze film wordt alhier vertoond op Woensdagavond 18 Nov. a.s. te 7.30 uur in het Geref. Jeugdgebouw, Stationsstraat te Waddinxveen. De voorstelling heeft een besloten karakter en is uitsluitend toegankelijk op vertoon van toegangskaarten, die gratis verkrijgbaar zijn voor contri buanten der vereniging „Het Zonne huis" en andere belangstellenden, zolang de voorraad strekt bij: E. J. Oskam, Dorpsstraat 73A Tel. 400. De film toont het leven van een jonge vrouw, een artiste, die lang zaam ten offer valt aan een chroni sche ziekte. Overal wordt zij een mens die teveel is. Er zijn in deze film momenten, die een onuitwisba re indruk achterlaten, gedeelten, die diep ontroerend zijn. Kortom, een film, die de gezonde toeschouwer iets heeft te zeggen. Tot slot nog dit: De leeftijdsgrens is 16 jaar. Kinderen beneden deze leeftijd worden beslist niet toegela ten. Gust en Lowieken Een Vlaamse vertelling. „Hoeveul hebt gij d'r Lowie?" fluisterde Gust achter de doornhaag van 't doktershuis, ,,'ne Krappe twin tig, peys ik", kwam het verknepen terug, waarop Lowieken met 'n bre de grijns een hele trits appels van uit zijn wekedaagse kieltje te voor schijn haalde. „Daör zal 'm content mee weze!" glunderde Gust, ,,'t bent goei ap pels„Heul content!" bevestigde Lowieken voldaan, „maör 'm hebt ze verdiend! Z'n eige appels waore oek altaad te betrouwe!" En beide jongs- kens schoten in een onderdrukte lach. De „hem" waar ze het zo druk over hadden, was niemand minder dan meneer pastoor zelf, die deze schone dagen zijn zilveren .priesterjubileum vierde. Jarenlang was het bij de jon gens en meidekens van het dorp, als 't ware, traditie geworden om, in de tijd, dat de appelkens rijpten, de kleine bongerd van pastoor Verbrug- gen met een bezoek te vereren. Maar dit maal was het een gans an dere historie geblazen. Als menier pastoor „jubelierde" kon je toch be zwaarlijk z'n bongerd leeg gaan ha len! Toen was opeens bij Gust het „effetief schoên planneken" opgeko men om met het grote feest nu eens niks weg te halen, maar „wat te gaen bringe". Maar ach lieveke, de spaarvarkens bleken zo leeg als 'n kaduke patat- tenzak! Wat nu gedaon? Toen had opeens Lowieken 'm glunder in 't oor gefezela: „Me gaon de bongerd van de doktoor es ankijke, d'n dieje frêt ze toch altaad allenig op!" Zo gezegd, zo gedaan. Na een be kwame plundering van de dokters reinetten, waarbij Sus, 't jongste broerken van Lowieken op de loer had gestaan, hadden de samenzweer ders een schone mand van Gust's nonkel losgepingeld en deze naar be horen opgetuigd met „merakels schoen dennegruên, een fraai ge schreven kaart met „Hartelijke Ge- luwensen van twee onbekenden", en de met blinkende konen opgepoetste reinetten. Diezelfde avond nog, toen de maan net over begon te spelen, sloop het tweetal met de mand tussen hun in naar de pastorie. „Kijjkt gij of de garde er niet an kaompt" zei Gust zachtkens tegen z'n van danige inspanning hijgende metgezel. „D'n dieje hangt meesten tijds hier rond op die uur". Maar ge lukkig voor de twee leden van het geheimzinnige huldigingscomité, zat Dries de garde in den staminee van Peerken 't Loens op te snijen over 't feit, „dat 'm er dit kier dan toch maor in geslaogd was om menier pastoors bongerd voor onguêre ele menten te bewaore". Dries zijne ver beelding nam meestal een hoge vlucht „met starrekens" als hij een paar pinten op had. Ondertussen had Lowieken de mand omzichtiglijk op de stoep der pastorie geplaatst. „Awel zulle, noe aon de bel trekken en d'r rap van- tussenfluisterde hij Gust in. En net stak deze met een brede grijns z'n zwert,e vingers naar de blinkend gepoetste knop uit, of de deur der pastorie zwaaide open. In de lichtende opening stonden meneer pastoor en.den doktoor, Amay! Dat was een verschieten! En hoe Gust 't in z'n kop gekregen had, wist 'm later nog niet na te vertel len, maar in de alteratie flapte 'm er opeens plompverloren uit: „Hier bint oe appels, menier pastoor, ge wiet wel van loatstEn voor de beide „hoegweerdige menieren van 't durp" pastoor en dokter, goed en wel wisten wat er aan de hand was vlo- ger de twee bengels als vanuit een kattepul geschoten de donkert in. Daarmee zou de historie uit ge weest kunnen zijn, zonder tussen komst zelfs van 't verken met de lange snuit, maar dat was ze bij lange na niet omdat de dokter op eens in het heldere licht der gang lamp zijn bloedeigen reinetten her kende. En hij zou ze uit de duizen den herkennen wijl hij er nog maar pas in geslaagd was een gans nieu we variëteit in te kweken. „Welahum" brieste de heet- bloedige dokter. „Dat zijn mijne rei netten! Mag ik eens alleronderda- nigst informeren, meneer pastoor hoe gij aan mijn Queen Elisabetten komt?! „Huh?" zei pastoor Verbrug- gen verstrooid. „Uw reinetten? Wel ikja hoe komen die jongskens ertoe, zou ik willen vragen om mij die appels te geven, ik vat het niet helegaar". De dokter bekeek zijn kerkelijke vriepjd misprijzend van hoofd tot vesten: „Ach toch?! Meneer pastoor krijgt opeens, tegen 't vallen der duisternis nota bene, een grote mand met zijn kostelijke, mijn kostbare, kortom met mijn Elizabetten. En ziet, meneer pastoor kan zich plotsklaps er geen spaan meer van herinneren hoe hij zich zo ineens de weelderige eigenaar ervan mag noemenEn dat noemt zich een man des vredes! De wonders zijn de wereld nog niet uit blijkbaar!" En toen mijnheer pastoor nog steeds, ietwat verwezen, naar de mand bleef staan storen, loebaste de dokter ineens: „Hangt nou toch niet den onnozelaar uit! Dat ene duvelsjong van straks zei het toch zelf: „Hier bint oe appels van niks. Het kan me ook in zoverre menier pastoor ge wiet wel van laotst!'' Maar „meneer pastoor" doet of zijne aren klapperen en weet van niks. Het kan me ook in zeverre geen fluit schelen dat ge een mand appels van me wilt hebbenAls ge het me ordentelijk gevraagd had, als vrienden onder mekaar, dan had ge er wel twee gekregen. Maar waar om vraag ik oe, moest het allemaal op z'n viezerige manier gebeuren? En nou gij?!" „Dat ene duvelsjongdat was Gust van 't Kerkweg" mompelde pastoor Verbruggen afwezig. „Dan heeft 'tie die streken van niemand vreemd", bulderlachte de dokter. „Gij mijn waarde vriend heet im mers ook Gustave niêwaar?" Nu werd het zelfs de zo goedmoe dige pastoor een beetje te gortig. „Awel m'n beste, houd gij oe noe oeck maor gedekt want d'n anderen smeirlap, dat was pertang Lowieken van Triest Breukelaere! En wie hiet er oek weer Lodewiekus hier in 't dorp? Awel, was dat niet die hoeg- gelierde heer doktoor. En meneer pastoor sloeg van da nige verbazing zijn handen in de lucht. Opdat ogenblik scheen het, als zou de zo hechte vriendschap tussen de twee bijna overslaan in een hoogst onaangenaam handgemeen. ,,'t Is dat gij bij lange na niet zo po tig meer zijt als vroeger" sprak de dokter snuivend, maar anders ach erm! 'k Had oe pardaf met oe eige soetaan om d'n oren gemept „Maor m'n beste Lodewiekus, je zult me niet te kwaoöe verstaon, maor laot ik oe noe veur iens en al taad bezweire alsdat ik er part noch deil an heb, ge moet me geleuve! We bint toch geen kleine.... Wa's dat?!" riep meneer pastoor opeens verbaasd uit. „D'r zit nog 'n stukske papier tussen, een kaortje dunkt me, laat's zien.De dokter had met een rukkerig gebeweeg zijn pince k nez opgezet en drukte zijn neus op enen zijn kraaloogjes in hun kassen rond te tollen. Met een brede lach van onder zijn peper en zout knevel gaf hij de onthutste pastoor een da verende klap op de schouder. „Awel wat is 't" riep deze verscietend uit. „Ge hebt een paar schone verhalen te goed bij de eerstkomende biecht, m'n waarde!" grinnikte de dokter. „Kijk zelf maar eens! Ennem wat ik zeggen woumijne excuses, me nier pastoor" en eet smakelijk". Na welke geheimzinnige woorden hij pastoor Verbruggen verdutst met de kaart in de handen achter liet. „En tóch was 't goed bedoeld van de mennekens" glimlachte meneer pastoor dien avond toen hij in bed stapte. En even later: „En toch zijn 't goei appels, oek!" NOG 11.000 EVACUE'S. Uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebaseerd op van de gemeentebesturen ont vangen gegevens, blijkt, dat het aan tal uit het overstromingsgebied ge ëvacueerde personen op 1 October 1953 nog 11.000 bedroeg. Op 1 Mei 1953 bedroeg dit aantal nog 2..500, derhalve konden in het tijdvak Mei- September 13.500 evacuë's naar hun woongemeente terugkeren. Van de geëëvacueerden waren er 9.800 afkomstig uit Zeeland, 800 uit Zuid-Holland en 400 uit Noord-Bra bant. Op 1 October waren er nog 68 ge meenten, waarvan een deel der be volking elders verblijf hield. Van verreweg de meeste gemeenten be trof het slechts een zeer gering aan- al inwoners in totaal waren er nog 8 gemeenten waarvan meer dan 75 pet. en hieronder weer 5, waarvan meer dan 90 pet. der bevolking was geë vacueerd. Deze 8 gemeenten liggen op Schouwen-Duiveland. DE DRIE ZONEN Toen Klaas het levenslicht aan schouwde En schreeuwde met een flinke stem, Zei Pa: Daar zit wat in die jongen, Ik maak een zangleraar van hem. Zo'n stem, die zullen wij benutten, Zo'n sterk geluid heeft niet elkeen. Je zult eertijds de muze dienen En wordt gewis een phenomeen. Een jaar daarna werd Piet geboren. Die gaf, hoe vader speurde of keek, Nog heel geen blijk van zijn talenten; Dat bracht papaatje wat van [streek. Geen aanleg ergens voor, mijn [jongen? Dan sta ik voor een zware taak. Maar 'k weet wel raad, jij komt dan [later Eenvoudig bij mij in de zaak. De derde zoon, Johan geheten, Was ook alweer een vreemd geval, Want lange tijd zei Pa: 'k Weet [heus niet Wat deze jongen worden zal. Eaoch, Johan, die dikwijls huilde, Was stil bij radiomuziek. En Pa zei: Organist, mijn jongen, Dat is in trek bij het publiek. Toen 't drietal groter was geworden Gebeurde 't, zo 't beklonken was: Klaas zong z'n lied'ren zo het [hoorde En werd weldra een eerste bas. Piet ging - als vader - in de [handel Van allerhande soorten hout; Johan was organist geworden - Toen droomde Pa van roem en goud. Maar - zoals 't vaak gaat in het [leven - Een baan te vinden valt niet mee, Want waar de broers naar arbeid [zochten, Het antwoord luidde immer: nee. Ook vader's houtzaak ging ver- [kwijnen En weldra was het eind: failliet. Wat ze ook deden of probeerden, Een vaste baan vonden" ze niet. Pa was al spoedig overleden, En de drie zoons? Hoor, hoe het [viel: Klaas zingt z'n lied'ren langs de [huizen, Een straatzanger is nu zijn stiel. Piet is houthandelaar gebleven: Met potloden en lucifers Vent hij nu daag'lijks op de pleinen, Zo bleef hij in zijn vak immers? Maar ook Johan kon 't niet [verkroppen, Dat hij geen baan gevonden had. Je ziet hem nu ook alle dagen Aan d'arbeid in een grote stad. Zijn vak is hij toch trouw gebleven, Hij is beslist een flinke vent. Nu rijdt hij daag'lijks door de [straten En lanen met een pierement! Henk van Heeswijk. Predikbeurten op Zondag 7 November Ned. Herv. Kerk. 8.45 uur v.m. Ds. G. Huls, Gouda. 10.30 uur v.m. Ds. J. v. d. Haar 6.30 uur nam. Eerw. Heer P. de Jong, theol. cand. te Zwijn- drecht Gereformeerde Kerk 10 uur v.m. Ds. Harteveld, Bodegraven 5 uur nam. Ds. J. Snoey Ned. Herv. „Wet en Evangelie" 3.30 uur nam.'Ds. J. W. van Swigchum, Rotterdam Chr. Afgesch. Gemeente 9.30 uur v.m. en 5 uur nam. leesdienst Donderdag 12 November nam. 7 uur Ds. G. v. d. Breevaart van Hendrik Ido Ambacht. Rem. Geref. Gemeente 10 uur v.m. Ds. J. Laforet, Rotterdam De Zondagsdienst wordt waargenomen door Dr E. M. L. Hemminga „Kijk afmet zó'n Ulster. Een winterjas voor Uw figuur geschapen, Zuivere wollen stof in prachtige Engelse en Schotse dessins. Versterkt n met echt kameelharen binnenwerk, èEen pracht van een jas, waar Uw vrouw U graag in ziet. Alle OXFORD-kleding 1 00°/o wollen stof NEDERLANDS in elke gewenkte uitvoering en model, binnen enkele dagen te leveren. Boekh, Veldwijk Wij hebben een grote collectie van deze! spelen in vooraad, Halma - Lotto - Dobbertje Duik - Ping Pong - Mens erger je niet - Hamertje Tik - Snip Snap - Wolpop- jes - Borduurdoos - Vlie- gende Hoedjes - Kwar- tetten. als altijd, op tijd BURGER TAX DORPSSTRAAT 61 TELEFOON 368 Voor prima Kerkweg 112 Tel. 209 Ook Peerles artikelen Zie de etalage Voor een DEMIE of WINTERJAS naar Dames- en Herenkleermakerij G. LEEFLAHG, IJssellaan 84, Gouda. Tel. 4015 Spoedige aflevering Vraagt stalen of bezoek Stoppage-inrichting Vrijdag en Zaterdag van 60 voor 45 cent 250 gram RONDO 's 15 ct p. stuk Zuidkade 5 Telefoon 535 Te koop: DUIVENHOK ook geschikt voor kippenschuur maat 4 x 2 x 2| m. C. J. SMIT, Zuidkade 102 H. v. SLINGERLANDT Gouwe 130 - Gouda verhuurt Bruidstoiletten Sluiers Bont-capes Bontmantels Herengelegenheidskledlngen Alles compleet Wegens teleurstelling gevraagd of nette WERKSTER Mevr J. A. MODDERKOLK Kerkweg 66 lnl. Postbus 60 - Dordrecht voorkomt U niet met een goed RIJWIEL van ons L. W. VERSLUIS Kerkweg 87 ,n Geheel nieuwe Collectie ▼oor de a.s. feestdagen Komt U eens kijken Te koop Te bevragen C. SLOOTEN Zuidkade 24 (na 6 uur) Weekend-reclame 250 gram 60 cent Heerlijke SPECULAAS 45 cent per 250 gram Zuidkade 11 Telefoon 554 Vulpenreparatie? Boekhandel „VELDWIJK" Vil*1 ook voor STERK WARM VOORDELIG WINTERJASSEN 'n chique jas en prima stof 78,'m HEREN-DEMIE'S de ideale dracht v.a. EGYPT, KAT. JASSEN geheel dubbel 49. GABARDINE JASSEN zuiver wol 89.WV» EGYPT. KAT. MANTELS £0 75 59.00 't Komt van VAN DER GEUR BOSKOOP dus degelijk 22 STOOFSTEEG 22 Regenjassen vanaf f 9.50 Broeken vanaf f 4.90 Joppers vanaf f 9.Z5 Betere Kamgaren Broeken voor halve prijzen. Doet Uw voordeel

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 4