Weekblad voor Waddinxveen 1/fttodet de Vrouw. dt SpUfyd van de week Kris-Rras De Loonsverlioging e.n f No 444 Vrijdag 18 .December 1953 9e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telef. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m-m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woendagsavonds inzenden. De mens schijnt meermalen van malligheid niet te weten, wat hij moet doen. De dwaasheden ,die de ernstige krantenlezer de laatste tijd worden opgediend, zouden hem ertoe brengen, zijn abonnement op te zeg gen, ware het niet, dat alle Neder landse kranten het nodig vinden, aan de vreemdste dingen de grootst mo gelijke publiciteit te verlenen. Wij behoeven slechts het pijpro kerskampioenschap te noemen, dat Zaandam „beroemd" maakte wij behoeven slechts te herinneren aan het dwaze gedoe te Grevenbicht, waar het zogenaamde congres werd gehouden om bovengenoemde stelling te bewijzen en de serieuze lezer kan deze voorbeelden zelf heel gemakke lijk aanvullen. Wij hebben er voorts niets tegen, dat iemand het een of ander verza melt. Een mens zonder een enkele hobble is maar een dood wezen, maar wy zien niet in, dat het nodig is, aan de verzameling van sigarenbandjes, van lucifersmerken, van kleine fles jes, van bierviltjes of nou ja, noemt u maar op ook internatio nale verenigingen te verbinden met de daarbij behorende congressen. Wij slaan er eerlijk gezegd, een gat van in de lucht, als wij lezen, dat voor de ontvangst van 26 kleurkanaries, bekroond op een Italiaanse tentoon stelling, een comité van ontvangst moet worden saamgesteld, zoals de afgelopen week te Tilburg is gebeurd. Misschien dat het dorp Putte in Noord-Brabant door zijn ligging aan de grens meer bekend als smok- kelcentrum nu alom in de lande vermaard zal worden als het leugen dorp bij uitnemendheid, omdat, zoals met veel ophef werd vermeld, hier een club van leugenaars werd ge sticht. Tekenend voor deze affaire was wel, dat de man, die tot kam pioen werd uitgeroepen, dit „kam pioenschap' behaalde, door een mop te vertellen, die een baard had als Sinterklaas of beter in de tijd als het Kerstmannetje. Laten wij ons liever bij de werke lijkheid houden.- En dan is het een werkelijkheid, dat in ditzelfde dorp Putte een douane-beambte tot de minder plezierige ontdekking kwam, die door een van zijn collega's werd meegenomen om nader aan de tand te worden gevoeld, er kans toe ge zien, zijn boter in de fietstas van de douane te laten glijden. Uit dit sim pele feit blijkt, dat het leven zelf ook in Putte vaak verrassender dingen oplevert dan men al dan niet in clubverband kan fantaseren of liegen. Dat sommige mensen het met lie gen en fantaseren nochtans een be hoorlijk eind kunnen brengen, onder vonden woningzoekenden, die bezoek kregen van een meneer, die hen wel even op de voorrangslij st van het huisvestingsbureau zou plaatsen. Daar waren uiteraard een paar klei ne kosten aan verbonden maar, wat doe je niet voor een eigen woning? Die meneer had zo lid kunnen wor den van de Putterse leugenaarsclub. Wij zouden meer van die leden en zelfs ereleden! kunnen signaleren. De meneer bijvoorbeeld, die te Hil versum werd gearresteerd, omdat hij als vertegenwoordiger van de Stich ting „Hulp aan Oöstduitse vluchte lingen" voor zichzelf geld op haalde. En dan de „zeeofficier", die, in uni form nog wel, door het opdissen van allerlei fantastische verhalen erin slaagde, tal van personen behoorlijke Ik was gisteravond nog even bij hem. Zo maar, om eens wat an ders te hebben dan achter elkaar de krant uit te spellen. Dat gaat ook vervelen op de lange duur, temeer omdat mijn vrouw juist deze avond „haar avondje" had. Afijn, toen ik bij die kennis van me binnen kwam, zat die goeie man in zak en as. Een ogenblik had ik bijna spijt dat ik ge gaan was. Ik moet altijd iets drama tisch meemaken. Daarom snoot ik mijn neus en zo achter mijn zakdoek vroeg ik wat er haperde. ,,Ach man", zegt ie, „hou op. Ik zie niet anders meer dan haarkammen, poederen en werken met crème en lippenstift, sinds mijn dochter op haar verjaar dag deze attributen cadeau heeft ge kregen van een of andere vriend, die misschien een oogje op haar heeft. Als mijn dochter 's morgens toilet maakt is ze een half uur bezig. Na het ontbijt wast ze haar handen, smeert ze in met vet of hrême uit een of ander potje of tube, kamt het haar voor de tweede maal, gebruikt dan een soort, poeder voor haar gezicht en hanteert met luchtig gezwaai een lippenstift. En dat gaat ?o de hele dag maar door, tussen de middag geldsommen afhandig te maken Ja, uit een en ander blijkt, dat wij in onze grote-mensen-maatschappij waarlijk geen behoefte hebben aan een organisatie van leugenaars en fantasten. De politie zal die heren wel vinden. Dergelijke „ereleden" werpen zich ook vaak óp liefdadige instellingen, zoals het „Blindenhon- dengeleidefonds". De Staatssecretaris van Sociale Zaken. dr. Van Rhijn, deelde in de Tweede Kamer mede, dat er aan een plan wordt gewerkt om zulke mensen ten deze geen kans meer te geven. Collectes, die onder deze valse vlag varen zullen ten minste worden geweerd. Dat is be langrijk. Nog belangrijker was, dat de OEES, de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, die te Parijs bijeenkwam, zich ernstig ongerust maakte overonze groei. Bijna de helft ongeveer 45 procent van onze uitvoer bestaat uit landbouwproducten welke pro ductie tengevolge van de Ramp met 5 procent terugliep. Nu zal de uitvoer volgend jaar weer op het oude ni veau liggen, maar in dit verband mag mede wel aandacht worden geschon ken aan de woorden van de voorzit ter van de R.K. Land- en Tuinders- bond, die er ten congresse te Haar lem op wees, dat landbouwgronden niet door huizenbouw moeten worden vernietigd. niet zullen komen. Het staat b.v. wel zo goed als vast, dat de prijs van het volksbrood in Januari met 1 2 cent zal stijgen. De melkprijs zal voorlopig wel on gewijzigd blijven. Zoals men weet, is de prijs van de melk juist een paar weken geleden hoger geworden, wel ke stijging verband hield met de nieuwe garantieprijs voor de boe ren. De prijs van oliën en vetten blijft voorlopig eveneens onveran derd, zulks omdat b.v. de margarine- prijs enige tijd geleden ook al werd verhoogd. Ten aanzien van de andere levens middelen verwacht men in de loop van het eerste halfjaar 1954 lichte stijgingen, met name voor de meel- producten, grutterswaren,comestibles en blikgroenten. Het staat namelijk al vast, dat de blikprijs (afgewerkt product) met c.a. 8 pet. zal stijgen. Enige prijsstijging zal ook noodza kelijk zijn in de textielhandel. Wel iswaar zal deze niet groot zijn, maar vooral voor kleine modeartikelen zal een hogere winkelprijs zeer spoedig noodzakelijk worden. Ten aanzien van de gebruiksarti kelen, zoals b.v. huishoudelijke arti kelen, radio's, electrische artikelen e.d. zijn de vooruitzichten nog onze ker. Maar ingewijden in deze kringen achten een prijsstijging van ongeveer 10 pet. op de duur onvermijdelijk. Met de prijs van luxe artikelen De grote vraag, die in deze dagen op vrijwel ieders lippen brandt, is: hoe wordt de situatie na 1 Januari a.s., als de huren en de lonen wor den verhoogd? Want een loonsver hoging is natuurlijk heel mooi, zo wel voor de werknemer als voor de fiscus, maar het geld zal toqh ergens vandaan moeten komen en iedereen begrijpt wel, dat die loonsverhoging op de een of andere manier geheel of gedeeltelijk verdisconteerd zal moeten worden in de prijzen van de meest belangrijke voedings- en ge bruiksartikelen, alsmede de tarieven van- de diverse vervoersmaatschap pijen, aangezien de belastingverla gingen, direct en indirect, op geen stukken na de loon- èn huurverho ging opvangen kunnen. Zeer zeker niet voor de middenstander. Men moet dus rekening houden met prijsstijgingen. Duurder wordt in de eerste plaats de thee. De be trokken organisatie heeft juist een dezer dagen besloten de prijs van dit artikel te verhogen en wel van 10-3.0 cent per 500 gram. Zo zal een pakje thee van 100 gram van 56 ko men op 62 cent en van 74 op 78 cent. Weliswaar heet het, dat deze prijs verhoging het gevc(lg is van de prijsstijging op de wereldmarkt, maar men kan gevoeglijk aannemen, dat dit al bjj voorbaat een prijsver hoging is, welke verband houdt met de komende loonsverhoging. Officieel zijn nog geen verdere prijsstijgingen van voedingsmidde len bekend. Hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat die prijsstijgingen herhaalt de geschiedenis zich en 's avonds is de boot helemaal aan. Wat er dan allemaal gebeurt weet ik niet, maar wel ruiken. Nou. man, dat maak ik nu al een week lang mee en ik ben er beu van. Ik heb haar ge zegd, dat ze al die poeder en crème, lippenstift en lotion maar moét weg doen, wil ze later (na een jaar of tien) nog een gave huid hebben. Weet U, wat ze my heeft geant woord?" „Fa, als je zo een jaar of 18 19 ben, moet je je toch een klein beetje opmaken?" „Zou je haar niet een fiks pak slaag geven op een niet nader te noemen plaats? Ik vind het verbeelding en anders niets! En daar mee: uit Zie zo, ik wist het. Zat die man daarover in de put? Moest hij dat zich zo aantrekken? Ik snap het nie' V/elk meisje van tegenwoordig heelt geen verbeelding? Daarom zei ik hem: Man, kop op en pak een goe de sigaar. Die verbeelding krijg je er toch niet uit met mopperen. Dat gaat vanzelf wel over als ze wat ouder wordt. Dan dirkt ze zich eenmaal per dag nog wat op als haar man 's avonds thuis komt. Maar als je het mij vraagt, ik zie liever dat soort meisjes wat geen crème of poeder gebruikt. Je weet wel, zoals vroeger toen wij jong waren. Verbeelding? Nee, het is meedoen aan de mode! Tot de volgende week. (waarvan de winstmarge groot is) zal het wel meevallen, temeer, omdat de omzet de laatste jaren toch al vrij aanzienlijk gedaald is. De detaillisten zullen met een geringer winstpercen- tage tevreden moeten zijn, aangezien het fabrieksproduct uiteraard duur der .wordt. Logisch is het, dat de productie prijs op de grote fabrieken van alle artikelen duurder wordt. Zo staat het wel vast, dat de papierprijs met 8—20 pet. zal stijgen. Niet in één keer, maar wel in de loop van 1954. Het gevolg zal zijn, dat al het ver werkte papier ook in prijs zal moe ten stijgen. Dat geldt dus zowel voor druk- als copiëerwerk, als voor boe ken, tijdschriften en nieuwsbladen. Er kan echter momenteel nog niets met zekerheid gezegd worden t.a.v. de prijsverhoging van verwerkt papier. Onbewerkt papier gaat reeds eind December in prijs stijgen. Rijwielen zullen waarschijnlijk niet duurder worden. De gewone rij wielindustrie ondervindt de laatste jaren een vrij grote concurrentie van de bromfietsfabrikanten en de om zet van gewone rijwielen is sterk da lende. Waar de prijs van een rijwiel (in verhouding tot de bromfiets) mo menteel al vrij hoog is, staat het wel vast, dat men deze prijzen niet zal verhogen. Wel verwacht men een prijsstijging van de rijwielonderde len. Ook verwacht men dit voor brom fietsen, motoren en scooters. Een per centage wilde men voorhands nog niet noemen, doch men denkt aan ongeveer 10 pet. Wat de tarieven van de openbare vervoermiddelen betreft, heeft de Spoorwegen op een desbetreffend verzoek van de Algemene Bond van Forensen medegedeeld, dat de reizi gerstarieven na de 5 pet. loonsverho ging voorlopig althans niet om hoog zullen gaan. Dit is dus een voorzichtige officiële mededeling. Van in de regel goed geïnformeerde zijde vernamen wij echter, dat men in Utrecht al plannen ontwerpt voor een verhoogd tarief, zowel voor het reizigers- als het goederenvervoer, waarvoor evenwel de minister zijn toestemming zal moeten geven. Ten aanzien van de dochterenon dernemingen der Spoorwegen is even eens al bekend, dat een aantal maat schappijen overwegen om eveneens de tarieven te verhogen. Dit betreft voornamelijk die maatschappijen, die tot nu toe hun tarieven niet of nage noeg niet hebben verhoogd. Van de zijde der KLM, alsmede van de voornaamste grote scheep vaartmaatschappijen wilde men geen enkel commentaar geven op onze vraag, hoe het staat met de tarieven in het komende jaar. Blijkbaar wil men eerst even de kat uit de boom kijken. De tarieven van beide cate- garieën liggen over het algemeen vrij gunstig tegenover die der buiten landse luchtvaart- en scheepvaart maatschappijen. Verhoging zou bete kenen, dat dit gunstige voordeel zou worden verminderd. Voor wat de diversen betreft, is het niet uitgesloten, dat de kappers tarieven verhoogd zullen worden met 510 cent voor bedragen beneden de gulden en met 1525 cent voor be dragen boven de gulden. De organi saties moeten in dit opzicht evenwel nog een besluit nemen. Verhoogd wordt ook de premie van de vrijwillig verzekerden bij ver schillende maatschappij -ziekenfond sen. Men streeft er naar deze te uni formeren voor het gehele land en de ze zullen dan worden opgetrokken tot het hoogste reeds bestaande ta rief. Dit was evenwel al lang in de pen en houdt dus vrijwel geen ver band met de komende loonsverho ging. Maken we ten slotte een vdorzich- tige globale schatting, dan kunnen we, aan de hand van de ons thans reeds ten dienste staande gegevens vaststellen, dat het leven in 1954 van 413 pet. duurder zal worden. De verhogingen zullen weliswaar zeer geleidelijk aan geschieden, maar men moet er althans rekening mee hou den, dat eind 1954 over de gehele li nie een gemiddelde verhoging te zien zal geven van minstens 19 pet. Waar mede dan de reële waarde van de 5 pet. loonsverhoging geheel zal zijn verdwenen en 1955 reeds een tekort op het huishoudbudget te zien zal geven. HOREN EN BEZORGEN, (zonder prijsverhoging) Het is al enige tijd geleden, dat ik een brief ontving van een lezeres in Haarlem. Deze, mevr. E., heeft een getrouwde dochter wonen in Neuilly, een klein stadje, op ongeveer 40 km. afstand van Parijs gelegen. Mevr. E. heeft in het afgelopen najaar haar dochter en schoonzoon bezocht. Na tuurlijk profiteerde ze tevens van de gelegenheid om de hoofdstad te be kijken. Mevr. E. heeft ruim 14 dagen in Neuilly gelogeerd en vertelt mij in een uitvoerig schrijven tal van in teressante bizonderheden over het leven van de Franse huisvrouw. De lust bekruipt me, om er wat uit te citeren, maar dat is niet de bedoeling van dit artikel. Het gaat slechts om één passage in dit schrijven: „Wat mij opgevallen is, dat hier nergens door de leveranciers bezorgd wordt: geen bakker, slager, melkboer, groen teboer of wat dan ook aan de deur. Niets. Alles moet je zelf uit de win kels halen. Maar dat vindt men hier heel gewoon. Zelfs de krant wordt hier niet bezorgd, maar overal vind je krantenstalletjes en in de grote steden ook krantenverkopers langs de straat en het is gewoonte van de werkende man om de krant onderweg te kopen, als men van zijn werk huis waarts keert. Ik heb me wel eens af gevraagd, of wij in ons land niet een al te ingewikkeld distributie-appa raat hebben met al dat horen en be zorgen, dat wil men ons doen ge loven zonder prijsverhoging ge schiedt, maar toch moet drukken op de prijs van het product, dat men le vert. Een loopjongen of besteller moet toch ook zijn loon hebben. Zou de groente, het brood en de melk, om maar een paar voorbeelden te noe men, niet goedkoper zijn, als ook wij in Nederland de gewoonte aannamen zelf alles uit de winkels te halen? Wat dunkt U hiervan? Het probleem, dat mevr. E. aan snijdt, is niet nieuw. Er staat me iets van voor, dat er enige tijd geleden in de radio ook eens over gesproken is: een pleidooi voor het afschaffen van het horen en bezorgen. Natuurlijk zou dan de eindprijs van het product, of dit nu brood is of melk, vlees of groente, goedkoper kunnen worden. Doch hier zit meer aan vast dan al leen een voorbeeld van de Franse huisvrouw. Er zijn trouwens heel wat meer landen, waar niets thuis be zorgd wordt en moeder de vrouw zelf haar dagelijkse inkopen moet doen in de diverse winkels. Moeten wij nu maar één-twee-drie in ons land ook op dit systeem gaan overschakelen? Zulks is ten enenmale onmogelijk. Ik stel me voor, dat in de eerste plaats de organisatie, waarbij de be trokken bedienden behoren, zou pro testeren. In de tweede plaats zijn de omstandigheden in ons land ook wel even anders dan in andere landen. En ten derde is dat „horen en bezor gen" ten onzent iets, dat min of meer vanzelf spreekt. We zijn dit nu een maal al vele jaren gewend en het zal heus niet zo gemakkelijk zijn om dit op korter of langer termijn te liqui deren. Mogelijk is het natuurlijk altijd. Na de oorlog werden er trouwens al schuchtere pogingen in het werk ge steld, om de huisvrouw te animeren zelf de winkels te bezoeken: ik be doel de z.g. zelfbedieningswinkels, die men momenteel in ons land aantreft in de kruideniersbranche. Onze dienstbode noemt ze „Kijk-grijp-win- kels". Deze zaken bezorgen niet, hebben een minimum aan bedienend personeel en de huisvrouw kan daar zelf uit de verschillende rekken de benodigde waren uitkiezen en aan het einde van haar rondgang door de zaak aan een cassa betalen. Volgens de inlichtingen, die ik hier heb inge wonnen, zijn de resultaten zeer gun stig. Bovendien zijn de prijzen lager dan in zaken, waar men personeel heeft, dat de waren bezorgd, al is het dan ook voor vele artikelen een frac tie. Aan de andere kant is de Neder landse huisvrouw erg op service ge steld. Wie vandaag de dag het geluk heeft een nieuwbouw-woning te kun nen bemachtigen, ziet bij wijze van spreken reeds de leveranciers voor de deur staan op het moment, dat men met de verhuiswagen bij zijn nieuwe woning arriveert: bakker, slager, groenteman en weet ik al wat niet meer. Het thuisbezorgen van hun artikelen is iets vanzelf sprekends: om negen uur de melkboer; een half uur later de groenteman, tegen elven de bakker en in de middag de slager of kruide nier. Stel je voor, dat de kolenboer (zoals men hem in onze streek nog noemt) niet meer thuisbezorgde! Ik zie me al sjouwen met een mud an- thraciet achter op de fiets In een stad als Haarlem is het na tuurlijk best mogelijk, dat de huis vrouw zelf haar inkopen doet in be paalde zaken. Maar dat kan men toch niet vergen van de huisvrou wen, die op het platteland wonen en soms via in de winter onbegaanbare wegen naar het dichtstbijzijnde dorp moeten fietsen. Op het platteland komt de moderne leverancier immers per auto! Overigens, mevrouw E., op het Franse platteland wordt ook nog bezorgd en het zal daar wel net als bij ons zijn. dat de levensmiddelen- prijs op het platteland altijd iets ho ger ligt dan in de stad. Ik weet niet, hoe andere huisvrou wen er over denken, maar ik zou niet graag onze Piet, de vrolijke bakkers knecht, die altijd een extraatje heeft voor onze jongste, willen missen. En evenmin Geert, de nieuwe melkboer, die op de eerste dag onze dienstbode met „mevrouw" aansprak. Nog min der Kees, de ruim vijftigjarige krui deniersbediende, die altijd juist dat weet op te noemen, wat ik dreigde te vergeten om te bestellen. Zij zijn met de groenteman, de slager en andere leveranciers min of meer traditie en als de bakker om half twaalf nog niet heeft gebeld, dan kijk ik onwil lekeurig al uit het raam, of ik zijn motorcarrier nog niet om de hoek zie komen. 's Lands wijs, 's lands eer. Ik gun de Franse huisvrouw haar dagelijkse tocht naar de city om inkopen te doen. Ik voor mij vindt het prettiger de waren thuisbezorgd te krijgen, terwijl ik dan tevens met voldoening constateer, dat door dit systeem van horen en bezorgen in ons land vele duizenden jongere en oudere mensen een behoorlijke boterham hebben. Er zijn bovendien nog tal van andere factoren, die pleiten voor het bezor gen van de dagelijkse levensmidde len. Daarom houden wij het op het bestaande systeem. DORA WERTH Vragenbus: Mevr. L. ten H.van O. te Oegstgeest heeft aardbeienjam, die gaat gisten. Helaas, mevrouw, niets aan te doen. Aardbeienjam gaat nu eenmaal spoediger gisten dan jam van andere vruchten. Als U weer aardbeienjam inmaakt, dan combineren met ander fruit of wat rhabarber; dan is het risico van gis ten veel minder. De jam spoedig op maken en de potjes niet te lang open laten staan. Opkoken verlengt wel even de houdbaarheid maar dan wordt de jam dunner. Mevr. K. S.—de B. te Alblasserdam heeft een lichte (gummi) regenjas be handeld met benzine. Tja, die is niet meer waterdicht, mevrouw; de dunne rubberlaag is opgelost in de benzine. Voortaan borstelen met een lauw sopje, daarna borstelen met schoon water, waarin een scheutje azijn en ten slotte te drogen hangen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1953 | | pagina 1