Weekblad voor Waddinxveen rftotdee de Vrouw ut van de week Kris-Kras MUNHARDT'S hA.*E.E« NIEUWS uii owooHtfJiaois- No. 501 Vrijdag 21 Januari 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Zaterdagmiddag jl. zijn wij getuige geweest van de eerste officiële, zelfstandig uitgevoerde daad van. on ze Kroonprinses: de tewaterlating van de „Vasum", een tankboot van 3'i.OOO ton, die voor de Koninklijke Shell groep bij de Nederlandse Doji en Scheepsbouw Maatschappij 'te Amsterdam, wordt gebouwd. Op buitengewoon prettige, vlotte wijze heeft Primses Beatrix aan deze eerste „opdracnt gevolg ge geven, De prinses verscheen met haar gevolg in de directieboot van de Shell bij de werf, omd,at zij het zo leuk vond, wat zij die- middag had te doen. Inderdaad: leuk en ongedwongen was het optreden van de Prinses, die door de directeur der N.D.S.M., de heer P. Goedkoop Dzn., eerst de voornaamste onderdelen van het bedrijf werd getoond. Onder de in aanbouw zijnde „Kermia" door, ging het grote ge zelschap langs werkende iasmachi- nes, schaafbanken, branders, rol- wals en spantoven om eindelijk op de kleine tribune, aan de boeg van de „Vasum" gebouwd, aan te ko men. De twintig minuten die de Prinses in haar enthousiasme te vroeg was gekomen, waren „inge lopen" toen men op de officiële tri bune verscheen en klokke drie uur klonk duidelijk de stem van Hare Koninklijke Hoogheid: „Ik doop u Vasum en wens u een behouden vaart" De champagne spatte langs de hoge boeg en even later gleed het schip met een behoorlijke snel heid van de helling. Wij geloven, dat de Vasum een naam ontleend aan het schel penrijk te Soestdijk nog meer malen te water zal worden gelaten. De Prinses werd namelijk o.m. een verkleind model met dok aangebo den door W. Krul, namens de be- drijfsschool der N.D.S.M. Toen Wim voordeed, hoe hier de tewaterlating moest verlopen, nam de eerste keer het model de kleine officiële namaak tribune mee! Gelukkig ge beurde iets dergelijks niet bij de echte tewaterlating. Bij deze plechtige gebeurtenis hadden wij een beetje te doen met de muzikanten, die het geheel eerst met vrolijke muziek, en na de sta pelloop met het Wilhelmus moes ten opluisteren. Het was duidelijk te zien, dat die mensen tot in hun botten koud waren. Dat Nederland se klimaat ook! Regenbuien en sneeuwvalnu eens zitten we in een diepe depres sie, dan weer vertoeven we met elkaar in een gebied van hoge druk. De winter is wel grillig! De afge lopen week zorgde hij voor tal van storingen: de treinenloop had met onvoorziene vertragingen te kam pen, vliegtuigen konden niet ver trekken of moesten om te landen een andere luchthaven opzoeken, loodsdiensten moesten worden ge staakt^ electrische energiebedrij ven kregen moeilijkheden, zo te Groningen, waar de trolleybussen moesten blijven staan. Zelfs de radio ondervond storing tengevolge van sneeuwval. Het uitzonderlijke slechte weer heeft er mede toe bijgedragen, dat het gereglementeerde liften een ho peloze mislukking werd. Over de liftgeschiedenis zijn we nog lang niet uitgepraat. Dit in tegenstelling met de verontwaardiging, die de Lim burgers bezielde, toen uit een le- geroder zou ;blijken, dat zij hun ge liefde dialect in militaire dienst niet meer zouden mogen bezigen. Het was een vergissing geweest, zo werd officieel verklaard. Het Was: helemaal niet de bedoeling dat de Limburgers enkel en alleen Neder lands zouden moeten spreken. De waarnemende depotcommandant voor de Tapijnkazerne te Maastricht had enkel en alleen willen vertel len, dat zij op het kazemeterrein, in gezelschap van personen, die het Limburgs niet verstaan, d,e Neder landse taal dienden te bezigen. Zui ver een kwestie van beleefdheid dus, die de jongens onder de aan dacht werd gebracht. Weinig beleefd werd de kassier van een Margarfnefabriek te Zoe- termeer behandeld. Zijn ikantoor werd Idoor drie gemaskerde man ben bestormd, terwijl hij bezig was met een chauffeur af te rekenen. De kassier kreeg met een revolver een klap, waardoor hij buiten wes ten geraakte. Toen de heren waren vertrokken bleek, dat zij negen a tien duizend gulden hadden buitge maakt. Van deze buit hebben zij niet lang plezier gehad. Binnen twee maal 24 uur werden de daders door de Rotterdamse recherche, in samen werking met de Rijkspolitie te Zoe- termeer gearresteerd: drie jonge mannen, twee Rotterdammers ën een Zoetermeerder. En het geld kwam oofk terecht. BOODSCHAPPEN DOEN. Moet je nu nog een eenvoudiger zaak hebben dan het halen van boodschappen? Je stapt een krui- deniërsbedrijf binnen bijvoorbeeld en je bestelt kaas, jam of ham, dje kruidenier weegt het af, je betaalt en verlaat de winkel. Eenvoudiger kan het niet; een kind zou het kun nen doen. En toch klopt er iéts in deze redenering niet. Wantwij beschikken niet over voldoende warenkennis! Als U b.v. ham be stelt kómt het in uw hoofd niet op er aan te denken, dat er tal van soorten ham zijn. En als U nu pre cies weet waarvoor de ham ge bruikt moet worden, kunt U dit beter de kruidenier vertellen, die U dan ongetwijfeld de soort ham zult WERK OP UW EIGEN MANIER Houdt U er uw eigen huishoud- methode op na, of doet u net als mevrouw Jansen, de moeder van het dochtertje, dat vriendinnetje is met uw dochtertje? Mevrouw Jansen prijst zich de grootste was van haar buurt op Maandagmorgen het eerste aan de lijn te hebben. Toen al haar zeven zonen getrouwd waren, werd het wel een beetje moeilijk om nog steeds de grootste was te hebben. Maar zij zou het domweg niet heb ben kunnen verdragen als zij dit record door een ander verbeterd had gezien. Dus nam mevrouw Jan sen elke week rustig wat schoon goed uit de kast, deed het even in het water en hing het aan de lijn. Op deze manier kon ze het wel klaren. Denkt u niet dat het een verzinsel is, nee, het is beslist een historisch verhaal Natuurlijk zult u niet zo vergoan. Maar wel is het zo, dat velen vin den evenlang in het huishouden te moeten werken als de „perfecte huisvrouw" uit die buurt, die als maatstaf voor goed werken wordt aangenomen. Eenmaal zullen zij tot de ontdekking komen, dat zij voor haar, de zogenaamde perfecte werken en niet voor zichzelf of het gezin. Laten we eens beginnen met de wekelijkse was. Waarom zullen we wassen op Maandag als Woensdag ons beter schikt? Alleen omdat me vrouw Jansen dié dag voor de was uitgezocht heeft. Ik ken een moeder van vijf kin deren, die huishoudt op een manier die haarzelf en haar gezin het bes te schikt. Zy is de enige vrouw, die op Zaterdag wast. Dat komt omdat haar kinderen op die dag geen school hebben. De twee oudste jon gens ruimen het huis op, voorzover dat na de stevige Vrijdagse beurt (die doet zij wel op Vrijdag) nog nodig mocht zijn, de twee jongsten maken de bedden op en nemen de baby mee uit wandelen. En moe der heeft de tijd om ongestoord haar was te kunnen doen. 's Maandags begint zij opgeruimd haar werk, want na de gezellige Zondag ligt er nu gelukkig geen grote was op haar te wachten. En vindt u het nodig, dat uw vloeren evenzo glimmen als die van de buren, die geen kinderen heb ben? Dat behoort toch immers tot de onmogelijkheden! Als men zich. altijd aan anderen zou moeten me ten, zou het maar slecht uitkomen.. Maar al te dikwijls laat men zich hierdoor leiden. Hoeveel huizen. geven, die er voor geschikt is. En als U jam wilt hebben, dan maakt het een groot verschil wie de jam moet gebruiken in verband met de voedingsvoorwaarden. Pruimenjam is voor kinderen het beste, terwijl voor volwassenen aardbeien of bes senjam het meest geschikt is. Bij het boodschappen doen zoude kruidenier, die verstand heeft van warenkennis, U moeten voorlichten, U college moeten geven in dat vak. Het resultaat zou dan zijn, dat de huisvrouwen bij het kopen geen te leurstellingen meer zou hebben over het gekochte enhet huishoud geld zou wijs worden besteed. De winkelier verkoopt graag en hij zal het helemaal niet erg vinden als U vraagt welk soort ham, jam of kaas voor uw doel het beste is. Wellicht zal hij U bij de afrekening nog even de kwaliteiten van ver schillende theesoorten tjbelichten. Het boodschappen doen is heus niet zo eenvoudig als het lijkt. In dien U goede waar wilt hebben voor uw geld ïs het noodjzakleijk te beschikken over warenkennis. De kruideniers hebben hier een taak, zij vooral moeten hun cliën- téle behulpzaam zijn, omdat wij niet weten, wat we kopen. Mis schien kunnen onze kruideniers ge zamenlijk een folder uitgeven waarin velschillende artikelen worden foeschreven en waarbij of djoor wie ze moeten worden ge bruikt. Het zou het boodschappen doen in elk geval gemakkelijker maken En wij zouden weer iets meer weten. Kri's-Kras. krijgen niet in het voorjaar nieuwe gordijnen, alleen omdat Mevrouw Piëtersen van de hoek nieuwe had. Of volgt u de regels van dat huis houdboek, geschreven door experts, die precies weten hoe alles in een huishouden moet rollen? Daar staat dan in: op Maandag dit, op Dins dag dat, op Woensdag zus en' °P Donderdag zo. Zij kunnen gelijk hebben, dat men de was of de trap op die en die manier het beste kan behandelen. Maar op welke dag zo iets gebeuren moet, daar kan toch niemand anders dan de huisvrouw zelf over oordelen. Ik heb ook een kookboek, zono dig nog dikker dan het huishoud boek. Stel u voor, dat ik elke dag moest koken, wat er in dit boek staat! Goed koken heeft met al die voorschriften al even weinig uit te staan als het wassen of strijken op een bepaalde dag. Wel doet ieder verstandig zich van te voren een schema te maken. Maar laten huis vrouwen toch niet vergeten, dat de stoelen en de tafels er voor haarzelf zijn en haar gezin en alsjeblieft niet omgekeerd. De nieuwe Landarbeiderswet Dinsdag jl. was het een goede dag voor onze landarbeiders. De Eerste Kamer aanvaardde toen een wijzi ging van de Arbeidswet, waardoor het mogelijk wordt om de rust- en arbeidstijden in de landbouw voort aan wettelijk te regelen. Het is ech ter niet de bedoeling van de Rege ring deze wet onmiddellijk in wer king te laten treden, want zij wil de regeling van de rust- en arbeids tijden liever overlaten aan het on langs ingestelde Landbouwschap, dat dit zal moeten doen in samen werking met het Bosschap. Zoals men zal weten, is het Landbouw schap de voorzetting van de Stich ting voor de Landbouw. Het wetsontwerp keurt in het al gemeen de toestanden die momen teel in de landbouw bestaan goed. Om een paar regelingen te noemen: een arbeider van 17 jaar en ouder mag niet langer landbouwarbeid verrichten dan 2600 uren per jaar ■en ten hoogste 11 uren per dag, met uitzonderingen voor bepaalde ge vallen, bijvoorbeeld voor de ver zorging van planten onder glas, maar dan is toch geen langere ar beidsuur toegestaan dan 2900 uren per jaar of 3200 uren per jaar voor arbeid in verband met veeverzor- gi'ng en kaasbereiding. Op Zondag en Zaterdagmiddag mag geen land arbeid; worden verricht met uitzon dering natuurlijk voor de verzor ging van vee,of planten onder glas. Er zijn echter beperkende bepalin gen gemaakt waardoor het onmoge lijk wordt dat de landarbeider deze werkzaamheden elke Zaterdagmid dag of Zondag zou moeten verrich ten. Verder wordt de kinderarbeid aan banden gelegd. Kinderarbeid mag wel worden verricht In eigen bedrijf. Dit gedeelte van de wet treedt direct in werking onafhan kelijk van de vraag wat hex Land- oouwschap doet. Onder kinderen verstaat men jeugdige personen tot 15 jaar. Dit wetsontwerp is dus een stok achter de deur. Als het Lundbouw- en Bosschap niet spoedig met een verordening komen (dan regelt het bedrijfsleven deze moeilijke zaak zelf) zal de wet in werking worden gesteld. De voorkeur wordt dus ge geven aan een regeling door de or ganen der Publiekrechtelijke Be- drijfs|organisat|ie. Reeds 45 jaar jaar wachten de landarbeiders op een wettelijke regeling van de rust en arbeidstijden. En reeds vijfmaal is er een wetsontwerp' over deze zaak op de een of andere wijze ge duikeld. De landarbeiders worden het wachten dus een beetje moe. Nu kunnen deze sociale voorzienin gen natuurlijk ook worden geregeld in de C.A.O.'s, de arbeidsovereen komsten. Maar in principe is dit onjuist. Het is een tikkeltje uit de mode om de rust- en arbeidstijden een voorwerp te maken van C.A.O. onderhandelingen. Deze dingen moeten vast staan. Bovendien is er het nadeel dat de controle op de naleving van de C.A.O. altijd veel moeilijker is dan op de naleving van een verordening. VOOR HET KINd Deze maal werd In onze gemeen te aan zegels en kaarten voor het misdeelde kind verkocht door: het Comité voor f 1893,90 het Postkantoor voor f 133. de W'veense scholen voor f 787.— Totaal f 2813,90 Dat is voor f 1047,69 méér dan het Aan het aantal in onze ge meente gevestigde industriën werd deze week een nieuwe toegevoegd en wel een fabriek van radio- en naaimachinekastèn, N.V. Nevena, in de voormalige Spiegelfabriëk aan de Wilhelmïnakade. Daar men in Rotterdam, waar de ze industrie was gevestigd, niet tot voldoende uitbreiding kon over gaan, werd in Waddinxveen de no dige ruimte gevonden. Dinsdag had de officiële opening plaats, waarbij het Gemeentebe stuur door de burgemeester, wet houder Buitelaar en de gemeente secretaris was vertegenwoordigd. De burgemeester sprak een kort openingswoord en wees er op dat het voor het gemeentebestuur pret tig was een nieuwe industrie in on ze gemeente te mogen begroeten. Alhoewel verwant aan de bestaande meubelindustrie is deze hierdoor weer groter geworden. Ongunstig was dë ligging van de fabriek te noemen aan de smalle Wilhelmiha- kade, maar spr. zegde zijn mede werking toe om hierin verbetering te brengen, hoewel de gemeente over dit deel geen zeggenschap heeft. Hierna sprak d,e personeelchef van deze fabriek en wees op de goede verstandhouding tussen di rectie en personeel. Hij Ipood voor kantoor een Delfts blauw wandbord aan. Burgemeester Warnaar verricht te daarna symbolisch de opening door het wegschuiven van een deur grendel. Veel relaties van deze N.V. wa ren aanwezig en boden hun geluk wensen aan. Ook de Kamer van Koophandel was vertegenwoordigd. Deze nieuwe industrie zal voor lopig aan 3'5 personeelsleden arbeid geven. Onzerzijds wensen we de onder nemers succes toe op hun streven. Maandagavond hield de Ge reformeerde Mannenverengïng haar VERBORGEN SPREEKWOORDEN De schade die men zweeg, de schande dié -men vreest, maakt plompe zinnen sneêg en scherpt een domme geest. Blijf meester van uw tong en maak vooral geen praats; het woord dat gij bedwong kreeg toch geen goede plaats. De haast versleten schoen zult gij niet van u doen, voordat gij nieuwe ziet, want dat brengt u verdriet. Als gij dë vinger geeft wil men de hele hand, omdat aan ieder kleeft het trekken'naar zijn kant. In tijd van overvloed zijn alle mensen goed, maar eerst in nood of pijn weet men wi'e vrienden zijn. Die heeft het hoogste woord is nog geen grote geest; bedenk, het holle vat bomt) dikwijls allermeest. Bezorgt gè iemand scha, of pleegt ge schelmerij, de wraak vertoont zich dra, elk vist op zijn getij Men onderscheidt ter markt de hanen van de hennen, maar eerst bij 't scheiden leert men ook de kooplui kennen. SCHEEPERS. vorige jaar. In één woord geweldig! Daarmee is het topcijfer van 1948 tamelijk dicht benaderd. Dit prachtige resultaat is vooral te danken aan de welwillende me dewerking van enige scholen. On getwijfeld zullen de kinderen in koloniehuizen en gestichten hun gezonde kameraadjes van harte dankbaar zijn voor de verleende hulp. Zeker droeg ook de gunstige conjunctuur tot deze goede uitslag bij. Aan alle kopers vriendelijk dank! Al met al heeft Waddlinxveen zich weer van de goede kant laten zien. De oharitas is nog springle vend. Nogmaals hartelijk dank! Waddinxveen, 19 Januari 1955. B. VAN GENT scheppen gezonde regelmaat 23e jaarvergadering. Na opening en de verslagen van secretaris en penningmeester, sprak de heer A. Span, administrateur van de Bond Geref. Mannenverenigingén, over „Mannenwerk-Kerkewerk". Op het mderwerp volgde een brede discus sie. Aan het slot der samenkomst werd Ds. J. Snoey het erelidmaat schap van de vereniging aangebo den, als erkentelijkheid voor zijn steun aan de Mannenvereniging. In het kader voor de „talen tenjacht" van dg K.R.O. werd Dins dag in Concordia- te Gouda gede monstreerd, waar talenten te vin den zijn. En ook jeugdige talenten. En wat nog belangrijker is, jeugdi ge talenten uit Waddinxveen. O.a. kwam in deze jacht aan de micro- froon de 13-jarige Bertus Versluis, die we mogen betitelen als kunst fluiter en dit niet *op een Instru ment, maar op z'n vingers. Zijn prestaties waren zodanig dat hij de harten van de aanwezigen stal en aan de leiding van deze avond veel plezier verschafte. Hij liet de vo geltjes in de kloostertuin het hoog ste lied zingen. Eveneens trad tot aller genoegen op mej. Willy Valk, alhier, die op haar bekende wijze Tyroler-Jodel-liedjes deed horen. Op uitnodiging van de Chr. Boeren, en Tuindersbond, zal Don derdag 27 Januari spreken in het Jeugdgebouw aan de Stationsstraat, Ds. J. J. Moll, thans legerpredikant over zijn ervaringen als veldpredi ker in Korea. Het gesprokene zal met lichtbeel den toegelicht worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1