Weekblad voor Waddinxveen Hfa&dcc de Vrouw van de week Kris-Kras Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Prinses Beatrix verjaart. Bij de haard. Veilig Verkeer No. 502 Vrijdag 28 Januari 1955 10e Jaargang Aires Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Men zou het vreemd kunnen noe men, reeds eind: Januari over de zomermaanden te gaan schrijven, ware het niet, dat het Centraal Werkcomité Vacantie geen advïes had uitgebracht voor de vacantie- spreïding in 1955, sinds vacantie-krij- gen niet meer alleen het voorrecht is van het onderwijzend personeel. Die vacantiespreiding is een pro bleem geworden. Het advïes van vorig jaar, de va- cantïe indien enigszins mogelijk, voor 15 Juli of na 15 Augustus te nemen heeft niet veel uitgehaald en daar om is het Comité thans een stapje verder gegaan. Het verdeelde ons land in drie sectoren en gaf de werkgevers in overweging in die verschillende sectoren de vacanties te geven van 10 tot 23 Juli van 30 Juli tot 6 Augustus of van 6 Augus tus tot 13 Augustus of later. Het vacantieprobleem blijft moei lijk, zo lang.de scholen ook geen inedewerkinga aan deze spreiding kunnen verlenen. Mensen met schoolgaande kinderen blijven aan gewezen op de tijd, dat de jeugd vrij is. Als vader en moeder er in de vacantie op uit willen trekken, kun nen zij de kinderen moeilijk thuis laten en zo lang er geen regeling voor is getroffen, de vacanties dei- scholen meer dan tot dusver te spreiden, blijft men gebonden aan een vaste vacantietijd. De Bedrijfsraad van het bouwbe drijf verleende in zover zijn mede werking, dat hij afstapte van de eerste week van Augustus om de laatste week van Juli als vacantie- week voor de 200.000 man die in de ze vakken werkzaam zijn. bestemde. Ook hier kan men echter geen re - kening houden met de sectoren, door het Comité genoemd. In die bouwvakken heeft men al eens geprobeerd, de vacantie ge spreid te verlenen een- poging, die al evenmin is geslaagd. Over het gehele land moet in de vacantie- weelc het bouwbedrijf „plat" liggen. Anders komen dte talrijke leveran ciers die met het bedrijf te maken hebben, in het gedrang en zou er een "chaos ontstaan. Bovendien is het moeilijk een bouwer, die in de ene sector zijn kantoor en opslag plaatsen heeft, doch in een andere sector laat werken „onder" te bren gen. Ja, die vacantiegeschledenis is en blijft een moeilijk probleem. Het Amsterdamse Gerechtshor, dat de overval, 6 April in de Beem- ster gepleegd, nader had te berech ten, zag hierin geen probleem. Tot ontsteltenis van de daders, die in hoger beroep waren gegaan, werden hun straffen geducht verhoogd. De rechtbank te Alkmaar had hen- elk veroordeeld tot IV* jaar gevange nisstraf het Gerechtshof maakte er liefst vijf en 4V2 jaar gevangenis straf van waarschijnlijk met de gedachte, dat het nu maar eens uit moest -zijn met die roofovervallen, ook al was het slachtoffer hiervan niet gedood. Of de tragische gebeurtenissen te Doetïnchem, waar een oud-rent meester van 73' jaar en zijn huis houdster van 66 jaar vermoord wer den, eveneens een roofmoord was. is nog niet uitgemaakt. Een andere tragische geschiede nis, te Amsterdam, kwam tot een oplossing. Daar werden twee een voudige lieden gearresteerd, ver dacht van moord op hun 15 maan den oude zoontje. Gebleken i's, dat 'te moeder het kind een slaappoeder had gegeven, waarna de kleine naar oen ziekenhuis moest wprden ver voerd, Dom en triest noemde een politie autoriteit dit geval. Zo is het zeker, "iaar de vraag mag toch wel wor den gesteld, of het wel gewenst is, dat leken, in dit geval dan domme leken-, „zo maar" slaapmiddelen die 'u bepaalde gevallen een dodelijke uitwerking hebben, kunnen kopen. Er zijn nu eenmaal heel wat men- "en, die tegen hun eigen domheid "loeten worden beschermd. Dom en ondoordacht. Deze qualifi- eaït.e zouden wij niet durven geven :,"n het besluit van de Haagse ge meenteraad, om niet minder dan 22 leden van zijn college naar Londen (m Zurich te laten gaan op kos ten der gemeenschap om grote gebouwen te gaan kijken, in. ver band met de Haagse plannen voor een congresgebouw. Dat uitstapje moet maar liefst 15.000 kosten. Wat zullen de ge meenteraadsleden van onze hoofd stad jaloers zijn. Daar liggen zo veel plannen klaar, waar wel reisjes „uit te boren" zijn! GESCHAAKT. Ik zit zwaar te peinzen over een bord met vierenzestig velden waar op de stukken staan opgesteld waar mede ik straks mijn tegenstander te lijf zal gaan. Ik heb een nieuwe opening in zicht en ik moet mij sterk vergissen als deze serie ope ningszetten mij straks geen sterk middenspel zal opleveren. Over het eindspel bekommer ik mij helemaal niet, want een goed begin is het halve werk, zegt een spreekwoord. Maar die opening, kijk dat in 't 'm.' Je hebt geluk of niet. Als mijn te genstander mijn opening „door" heeft, is alles vergeefse moeite ge weest. Want ik heb dagen achtereen opnieuw schaak gestudeerd 'omdat ïk ga deelnemen aan het grote dam- en schaaktournooi, dat de andere week het grootste evenement zal zijn in onze gemeente. Mijn vrouw is door mijn studie niet best te spre ken, ze heeft nu totaal niets aan me. Ochtend middag en avond zit ik gebogen over allerlei schaakproble men. De vorige nacht werd ik plot seling wakker met een pracht zet in mijn hoofd. Ik ben naar beneden gegaan en ruim anderhalf uur latei- ging ïk verkleumd naar bed. Die prachtzet nu zit in de -openmgsset- ten. En in gedachten speel ïk nu een partij schaak met mijn onzichtbare tegenstander. Ik peins en peins maar, mijn hoofd lijkt wel een draaimolen. Honderden zetten spo ken er in rond, e5, L g 8, T b 5, P d 2 en ja zo maar door. Tot ik eindelijk het besluit neem de hele zaak in een hoek te smijten. Vrouw, schenk me een kop koffie in, zeg ik. Van nu, tot 1 Februari kijk ik geen schaakstuk meer aan. Gelukkig zegt ze, dan ben ik nu weer eens in tel, jij ook met je schaken.... Dan wordt er gebeld. Even later komt een kennis van ons binnen. Zeg, Arend zegt ie, jij schaakt nogal graag. Wil jij een partijtje met me spelen, een oefenpartijtje, want de andere week moet ik meedoen aan het tournooi. Wil je mij dat genoe gen doen? Wat moest ik? Natuurlijk doen En laat ik nu die partij nog verliezen ook Dank zij de uitge vonden zetten. Weg een gulden en vijftig cent 1 KRIS-KRAS H.K.H. Prinses Beatrix gedenkt haar zeventiende verjaardag. Meer en meer treedt onze kroonprinses ongedwongen op de voorgrond. Haar ouders leiden haar met zorgvuldi ge hand op het pad, dat haar waar schijnlijk eens tot de moeilijke taak van Koningin der Nederlanden zal voeren. Wij hopen- en vertrouuwen op dieze heugelijke dag, dat zij, on ze prinses, nog een lang leven, in voorspoed en goede gezondheid, be schoren moge zijn. DE SFEER IN HUIS. beïnvloedt het karakter van Uw kinderen. Maria Montessori heeft eens ge zegd „Geef me een maand uw kind, en ik zal U zeggen hoe gij, ouders zijt". Deze uitspraak het) ik al jong in mijn-oren geknoopt en die waarheid ervan heb ik talloze malen in de klassen getoetst. Rumoerige kinde ren- komen in de regel uit een on evenwichtig gezin. Zenuwachtige kinderen hebben meestal drukke ouders. I-.-n een kind, dat van nature beschaafd spreekt kan bogen op een ouderpaar, dat zelden of nooit een onvertogen woord laat ontglippen We zouden de uitspraak van Ma - rïa Montessori ook kunnen omkeren We zouden namelijk ook kunnen vaststellen: de sfeer in huis bepaalt c« beïnvloedt het karakter van Uw kind. Ik herinner me nog levendig, dat 111 n oudste dochter, toen ze nog een peuter van 5 jaar was, eens een nieuw vriendinnetje meebracht. Het kind was van dezelfde leeftijd, maar ik merkte met bezorgdheid, dat ze woorden uitkraamde, die men in de regel niet van een 5-jarig meisje zou verwachten. Aanvankelijk wilde ik de vriendschap verbieden, maar mijn man was verstandiger en zei: „Laat maar betijen; die vriendschap duurt niet lang meer". Het duurde inder daad geen veertien dagen, toen mijn dochter met een boos gezicht thuis kwam, alleen. Op mijn vraag, waar- het vriendinnetje was, antwoordde ze: „ik wil geen vriendinnetje meer met Ada zijn". „Waarom niet „Ada's moeder vloekt", antwoord de de kleine meid doodnuchter en dat voor haar blijkbaar voloende om iedere band met Ada en haar fami lie te verbreken. De sfeer in Ada's hui's beïnvledde de kleine reeds. Ja, dat gbruik van ruwe taal, het vloeken en zelfs de bedenkelijke moppen, die in vele gezinnen te genwoordig helaas iets heel ge woons zijn. Het kan niet andters, of dit alles moet wel een stempel zet ten op 'de kinderen. Er is een oud- Hollands spreekwoord, dat zegt: De appel valt niet ver van de stam. En niets is meer waar dan dit. In deze moderne tijd is in vele geznnen he laas een ergerlijke verruwing te constateren. Erger is evenwel, dat vele vaders en moeders dit in het geheel niet inzien, maar het als heel gewoon beschouwen. Ik had hier over nog niet zo lang geleden een gesprek met een echtpaar. De man was van mening, dat in vroeger tij den de kinderen veel te lang dom werden gehouen. Hij bedoelde: dom gehouden op sexueel gebied. En als de kinderen van hun prilste jeugd de verschillende sexuele bïzonder- heden als heel normaal en vanzelf- sprkend leren kennen, zullen ze op v o-l was sen leeftijd beter gewapend zijn tegen de gevaren, die op dit terrein de jongeman zowel als de jongevrouw bedreigen .Dat een der gelijke theorie je reinste kolder is, behoeft wel geen betoog. Er zijn verschillende invloeden, die de verruwing in het hedendaag se leven in de hand werken. Ik noem b.v. de radio. En dan denk ik om maar eens een voorbeeld te noemen aan de z.g. bonte avon den, die de laatste jaren wel op een dusdanig laag peil staan, dat we uit veïligheidlsoverwegingen onmiddel lijk de knop omdraaien, als een of ander „bont" programma wordt aangekondigd. Tenminste, als de kinderen in de kamer zijn. Het is dan ook wel vaak al te bont. De man in kwestie is gelukkig uit de luidspreker verdwenen, maar als ik nog denk aan de Zaterdagavonden, dat. de z.g. oftelman zijn ruwe taal door de aether slingerde, besluiten de met de mededeling, dat hij het de volgende keer zou hebben over de „sexuele problemen van de or gelman", na z'n diverse termen- als „verrek", „malle eppïe" e.d. geuit te hebben, dan is het niet te ver wonderen, dat de jeugd zoiets in li elf gewone leven overneemt. Het •fis mij altijd een raadsel, dat er nog mensen zijn, die hierom kunnen lachen. Als het gelach van het pu bliek echt is en dat moet ik wel aannemen- dan kan ik me wel enigszins voorstellen, hoe de men taliteit van dit publiek en zijn kin deren zal zijn. En ook op de scholen ik ris keer hiermede boze brieven van di verse leerkrachten, maar dat risico wil ik nemen is onder de onder wijzers en leraren een verruwing merkbaar. Mijn zoon is 2e klasser ULO en op zijn school heeft men bet systeem ingevoerd, dat men el kanders werk corrigeert. Het huis werk wel te verstaan. De eindcon trole verricht de betreffende leraar, die dan het cijfer invult. In één van de schriften was een aanteke ning van de leraar „Kaffer, kun je niet beter nakijken?" Er waren na melijk een paar fouten- over het hoofd gezien. Bij informatie bleek mij, dat verschillende leraren ter men als „suffert", „ezel", „uilskui ken", ,,groenizaeter"(?;), „slome" en dergelijke fraaie benamingen- dage lijks bezigen. Onnodig te zeggen, dat ze gericht zijn' aan het adres van diverse leerlingen. Mijn man heeft onlangs een der leraren opge zocht en gevraagd „Zie ik er uit als een uil? Op de verwonderde vraag van de leraar, wat dit te be tekenen- had, heeft mijn man geant woord „Nee, ik vraag dit, omdat U mijn zoon eens voor een uilskui ken uitgemaakt heeft". Denkt U nu niet, dat dit alleen maar plaats vindt op de school van onze zoon. Integendeel. Met alle respect overigens voor de onderwij zers, onderwijzeressen en leraren, die het ver beneden hun waardjigheid achten om ergelijke scheldwoorden want dat zijn het toch te ge bruiken, moet ik tot mijn spijt vast stellen, dat dit gescheld de laatste jaren bedenkelijk is toegenomen. Is na bovenstaande uiteenzet ting het te verwonderen, dat ook onze kinderen ruw in de mond worden? Het wordt werkelijk hoog Grootmoe en haar oudste kleinkind Zitten samen bij de haard Trudy luistert blij nieuwsgierig Naar haar oma, hoogbejaard. „Kijk-es kind, er komt na regen- Tch altijd weer zonneschijn, Zoveel nat kan er niet vallen, Zó groot kan een bui niet zijn Net zo is 't met de ministers, Slaan zij wel eens naast de plank Kort daarop is er weer reden Tot tevredenheid en dank 1 Als de melk is opgeslagen En er ligt een liftverbod, Trekt een and're excellentie Het gestrande schip weer vlot Als en meisje emigrerend Naar haar verre bruigom gaat, Dan stelt hij door nette oppas Een Suurhoffelijke daad Dan wil hij haar begeleiden, 't Is geen ritje met de tram Helemaal naar 't zoele zuiden Door de lucht per K.L.M1 ledereen was in zijn nopjes En zei, net als kleine Piet Azzeze zo bezig benne Heniie ze zo kwaad nog niet1 Opa, die koloniaal was, Ging wel driemaal overzee, Maar nooit ging er een minister, Nog geen burgemééster mee.. Dan is het nou heel wat beter, Meisjes met een lieve lach Krijgen grote-baby-sitters Van het allerhoogst gezag. Nee, niet onder twintig jaren, Dat is dom en onbeleefd, Daar een man op reis natuurlijk Onderweg graag aanspraak heeft 1 Heus, als jij gaat emigreren, Neem dat nou maar aan van mij, Is er best één van de zestien Deftige ministers vrij 1 Deed dat liften- en dat melken Eerst ons hart een beetje zeer Nou herkènnen we gelukkig Onze excellenties weer I" JAAP MIJDERWIJK. ijd, dlat wij ons schrap gaan zetten en stelling gaan nemen- tegen deze toenemende verruwing. En dat kan alleen, als wij bepaaldelijk gaan opletten op onze eigen woorden en uitdrukkingen. Het gebeurt ons al lemaal wel eens, dat we ons een krachtterm laten ontvallen. We zijn nu eenmaal niet altijd in eenzelfde humeur en er zullen in ieder gezin men, dat een gepeperde uitdruk king begrijpelijk niét gerecht vaardigd is. Des te meer een re den, om onszelf in toom te houden en bedachtzamer te zijn. Moeten wij als ouders niet immer liet goede voorbeeld geven aan onze kinderen? Dat is dunkt mij toch wel een eerste vereiste. Het kind moet naar ons op kunnen zien met respect, eerbied en trots. Vader en moeder moeten de levenslijnen voor hun kroost uitstippelen. Wee die ouders, die hiervan de verant woordelijkheid niet beseffen. Het kwaad, zal vroeg of laat tot uiting komen, onverschillig in welke vorm. Over de sfeer in huis wil i'k in een slot-artikel nog het een en an der vertellen. Het onderwerp is er belangrijk genoeg voor. DORA WERTH. Wie een der laatste dagen Wad- dinxveen js binnengekomen, via Dorpsttraat-Brugweg of Noordkade, heeft kunnen zien dlat de Vereni ging Veilig Verkeer weer actief is geweest. Op enkele plaatsen zijn nl. reflec terende waarschuwingsborden ge plaatst „Doe beheerst in het Ver keer". Wat de vereniging nu verzoekt is het volgende Gedraagt U in alle opzichten naar dit opschrift. Jon gens en meisjes, waak over dieze borden Zij zijn van jullie vereni ging. Houdt ze in goede staat. Be denkt dat Veilig Verkeer, vooral op de school, veel voor jullie tracht te d|oen. De Vereniging doet ook een beroep op ouders en onderwijzers om de bescherming van deze bor den in de aandacht van de jeugd aan te bevelen.

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1