Weekblad voor Waddinxveen Sattapjffo kmi Ihócdtc de Vrouw van die week MUNHARDT'S ??„E„5; Kris-Kras lUnittidifke. <z4cfy öe „qouwe RUiteRS" in het ziLveR N». 5Ê3 Vrijdag 4 Februari 1955 10e Jaargang Adres Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bQ vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadrertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Overeenkomstig haar wens leeft onze vroegere Koningin bijna onop gemerkt tussen het volk, waar zij een halve eeuw over regeerde. Leek het bijna niet mogelijk, dat de vrouw, die zo veel jaren op het eer ste plan had gestaan, zich zo volko men op de achtergrond kon houden, 'n enkele maalais er iets heel bijzon ders is, treedt Prinses Wïlhelmina van de achtergrond weer in het vol. Ie licht der openbaarheid en bewijst zij voor de microfoon, dat zij, nog steeds ten volle met ons meeleeft. Als er iets bijzonder is Dit bijzondere heeft onze vroege re Koningin ditmaal gezien in het feit, dat het aantal ongelukken op onze verkeersaders de afmeting heeft aangenomen van een ramp. Hare Koninklijke Hoogheid verze kerde, dat zij voor een raadsel stond. Het is alsof een mensenleven bij ongelukken op de straten en wegen minder telt dan bij een ramp op een ander terrein, als voor ons volk geen offer of moeite te groot te om de getroffenen te hulp te snel len Het is, of bij verkeersongeluk ken "onis BolidarAÜeitsbesef niet tot leven komt, aldus het wijze woord van de Prinses. Prinses Wilhelmina legde de vin ger op de kern van het verkeers vraagstuk, toen zij veronderstelde, dat slechts een vrijwillige omme keer in de geestesgesteldheid der weggebruikers verbetering zou kun nen brengen. Zij deed ook een be roep op de weggebruikers om het beste in zich paraat te houden voor zijn naaste. Het is natuurlijk een samenloop van omstandigheden, dat wij in de Maandagochtendkranten eens geen lange lijst van verkeersongelukken zagen en wij mogen niet aannemen, dat met één slag nu alle verkeers ongelukken tot het verleden zullen behoren. Maar in elk geval verdient het weldoordachte woord van onze vroegere Koningin aller aandachten zeker zou het aantal ongelukken aanzienlijk afnemen, indien men zich instelde overeenkomstig de wenken, die Prinsen Wilhelmina voor de microfoon heeft gegeven. Het zou o.i. aanbeveling verdienen, indien afdrukken van deze rede kosteloos ter beschikking van alle weggebruikers werden gesteld. Want inderdaad mag van een ramp worden gesproken, indien naen de cijfers verneemt van het aantal verkeersongevallen dat verleden jaar in ons land gebeurde. Dat wa ren er liefst.... 95.000.— Daarbij werden ongeveer 1300 personen ge dood - 15.000 mensen werden zwaar en ongeveer 13.000 mensen licht ge wond. Eten ramp! Misschien 6preekt dit nog meer aan, als wij daarbij vermelden, dat in Nederland elk jaar 300 kinderen de dood op de weg vinden. Welk een zee van droe fenis! Welk een wereld van wan hoop en ellende. Er zijn ook ongelukken, die met het verkeer niets hebben uit te staan en waarbij toch kinderen als slachtof fer vallen - ongelukken waarbij kinderen in een of ander onbewaakt ogenblik zichzelf iets aandoen. De ze week moesten wij noteren, dat een klein kind van drie jaar in een woning te Amsterdam de gaskraan opendraaide. Toen moeder terug kwam, bleek de kleine door gasver- stikking om het leven te zijn geko men. Gelukkig zijn dergelijke din gen minder talrijk dan de verkeers ongelukken, evenals de ongelukken, die tijdens bepaalde werkzaamhe den gebeuren en die in de oude tijd wel werden gepubliceerd onder het hoofdje „Risico van de Arbeid". Zo viel iemand te Den Haag tijdens werkzaamheden op het dak van zijn huis van een hoogte van 15 me ter, waardoor hij terstond werd ge dood. Ongelukken met kindteren en kinderen die ongelukken veroorza ken. Dat is weer iets anders. Het geval van een 16-jarige jongen, die iemand, die een twist wilde beslech ten met een mes aanviel en ernstig verwondde, behoort gelukkig tot de hoge uitzonderingen. «Hoewel het in ons land een uitzon dering is, dat na korte of langere tijd de pleger van diefstallen en in braken niet wordt ingerekend, begint rten zich in het Gooi zo langzamer hand toch ongerust w over te ma ken, dat de onverlaten, die hier ope reren maar al te lang uit de han den van de politie en justi'tie blij ven. Verscheidene inbraken in het Gooi zijn nog steeds niet opgehel derd, doch inbrekers, die hun slag wild«n slaan in een villa te Naar- den en die de voordeur van de knip hadden gedaan, zagen toch kans te ontsnappen, toen zij door de terug gekeerde bewoners werden gestoord. Wel werden er drie Amsterdam mers gearresteerd, die in een ande re villa te Naarden hadden ingebro ken en een grote voorraad goede ren hadden gestolen. voor kindwen,mgfThijm en Honing IN ZAK EN AS. Ik heb deze week, mannen van Waddinxveen, een dag of vier in zak en as gezeten en als er in onze gemeente een klaagmuur had ge staan, hadj U mij tegen of aan die muur bezig gezien met klagen. Nu te één ding waar: als ik klaag is het noodzakelijk! Ik ken wel men sen di« altijd klagen en het toch zo best hebben. Maar die klagers hebben geen nood, hun klagen is een ziekte geworden. Toch schaam ik me een beetje om zo maar aan V te vertellen, dat ik geklaagd heb. Want mannen van mijn slag doen dat niet zo gauw. Wat toch was het geval? Welnu, U moet weten, dat de vier zusters van mijn vrouw het plan hadden opgevat vier dagen bij mijn vrouw te komen logeren. En al heb ik grote woorden gebruikt en met de vuist op de tafel heb gesla gen vóórdat mijn schoonzusters er waren, het heeft niet geholpen. Nu heb wel een huis met diverse slaapvertrekken, maar het is toch niet berekend op een zo grote in vasie. Dus er moest raad worden geschaft. Het probleem werd van alle kanten bekeken en het resul taat was, dat ik, met mijn rheuma- tische aanleg, op een kermisbed op de vloer moest slapen. Nou man nen, dat is je wat, zo midden in de winter, al kwakkelt het. Je voelt overal tocht, 's Morgens bij het op staan vroeg mijn jongste schoon zuster. heb je lekker geslapen, zwager? Dat is hatelijk, mannen. Ik heb tegen mijn vrouw geklaagd en al zit ik niet onder de duim het werd toch niet anders. Ach jo, zei ae, het is maar voor vijf nachten. Nos, mannen, ik zou me nu kun nen voorstellen hoe je tot een ech telijke ruzie komt. Maar ik heb re vanche genomen! De laatste avond ben ik stiekum naar boven geslopen en heb een natte spons onder de dekens gelegd van het bed waarop mijn jongste schoonzuster moest slapen. Laten de dames nu net de ze avond van bed verwisselen! Toen ging mijn vrouw op die natte spons zitten! Begrijpt U nu dat ik in zak en as zat? Ik heb altijd pech! Kris-Kras. de na-oorlogse jaren zedelijk en moreel verongelukte. De zwarte handel, het clandestiene slachten, het er op uit trekken om levensmid delen te bemachitgen, het onderdui ken, de angst voor de arbeidsinzet, en zo voorts, waren allemaal fac toren, die onmiskenbaar van invloed zijn geweest op het bepalen van het karakter onzer kinderen, die juist min of meer tot de gave des onder scheids waren gekomen. Is het te verwonderen, dat vele kinderen van 10-16 jaar in die periode wel eens moeite hadden met het onder scheid tussen goed en kwaad? De gevolgen van deze benarde en abnormale jaren leven nog voort. Het kind heeft een knauw gehad. Maar vele opvoeders hebben hier over te lïcht gedacht, of de gevol gen ervan niet voorzien. Mijn man heeft indertijd eens iets dergelijks meegemaakt. Bij een ka zerne stond een Duitse soldaat op wacht. Er loopt een kleine jongen voorbij, een peuter van een jaar of zeven. De jongen kijkt spottend naar de soldaat en zegt: „We hebben toch lekker twee Joden in huis." Gelukkig schijnt de soldaat geen Hollands te verstaan. Mijn man jaagt de jongen weg, maar volgt hem en vertelt zijn ouders, zodra hij de woonplaats heeft ontdekt, wat zoonlief heeft gezegd. Het kind had, zonder het zelf te beseffen, mensenlevens op het spel gezet. Zoals gezegd, er hebben in de oorlogsjaren tal van handelingen plaats gehad, die onder normale omstandigheden af te keuren zou den zijn. Maar.het doel heiligde de middelen en de jeugd was er, vaak tegen wil en dank, getuige van, dat er gelogen en bedrogen werd om bestwil. Voor ons oude ren was het 9a de bevrijding soms al moeilijk om weer om te schake len op fatsoelijke normen. Hoe noeilijk zal de jeugd het toen ge- lad hebben! De gevolgen van dit alles - ik herhaal het - hebben vele opvoe ders onderschat. En nog drukken ie gevolgen op het hedendaagse leven, want het is niet alleen de 'jeugd geweest, die moeite had om de weg terug te vinden ,ook tal van volwassenen kampten hiermee of kampten hiermee niet. In het laat ste geval lieten ze de feitelijke toe stand zoals die was, met alle rui- ïeuze gevolgen van dien. De ver ruwing, die na de oorlog zich hand haafde, zou zonder onder perma nente omstandigheden ondenkbaar zijn geweest; nu werd ze in vele gezinnen aanvaard als iets vanzelf sprekends. Het millieu, waarin het kind ver keert, speelt dus een zeer belangrij ke rol, zowel in de opvoeding als in de karaktervorming. Wie bij tijd po wijle de taal hoort, dis kinderen van 8 jaar en ouder op straat uit slaan, vraagt zich verbijsterd af: Hebben de ouders dit niet gemerkt bij hun kind? Of vindt men het al nïets geen bijzonders meer? Ik ken een gezin bij ons in de om geving. De man was metselaar, had een goede verdienste, maar wilde, met het oog op zijn grote gezin - 9 kinderen - emigreren. Hij nam con tact op met bepaalde instanties in Australië en hem werden xoelen met gouden horens beloofd. Het ge- SFEER IN HUIS. H De mentaliteit van het gemiddel de Nederlandse gezin is de laatste jaren niet bepaald omhoog gegaan. Integendeel, Twee wereldoorlogen in een kwart eeuw hebben onmis kenbaar hun stempel gezet op de sfeer in huis. En vooral de laatste oorlog, waarin wij allen min of meer een aandeel gehad hebben van het leed, dat oorlog en bezet ting nu eenmaal met zïch meebrengt heeft hieraan veel schuld. Wanneer we alleen maar denken aan de leu gentjes om (beswil, die wel eens geuit werden, ook in het bijzijn van kinderen, en het feit, dat men de bezet$&r op alle mogelijke manie ren in de wielen moest rijden, be driegen en voor dé gek houden, la oorzaak geweest, dat tal van kinde ren daarmee zo vergroeid zijn ge- wordjen, dat een reorganisatie van de innerlijke gesteldheid met grote moeilijkheden ging gepaard. We herinneren ons ongetwijfeld nog wel het grote aantal jongelieden, dat In zin vertrok, maar kwam nu ruim eon jiar totaal ontgoocheld terug. Men moest genoegen nemen met een woning in een arbeidersbuurt, ter wijl m-n voorheen een eigen huisje hid in ten middenstandswijk. De kinderen waren streng, maar goed opgevoed. Binnen enkele maanden waren ze in de nieuwe buurt „ge acclimatiseerd" en sloegen or taal uit, die een bootwerker zou hebben doen blozen .De omgeving, waarin de kinderen verkeerden, legde on barmhartig een stempel op hun doen en laten, op hun woorden en geba ren. De strijd, die het ouderpaar te gen deze verruwing voert, is nope- loos. Men kan zijn kinderen nu een maal niet in een kooitje zetten. Nog onlangs sprak ik een mijner vroegere leerlingen. Na aanvanke lijk twee jaar op de Huishoudschool te zijn geweest, is ze op wat latere leeftijd toch nog verder gaan stu deren en werd ze onderwijzeres. Ze heeft de le klas van een school in een volkbuurt. Ze vertelde me, dat ze het eerste halfjaar een zware strijd moeten voeren tegen alle ru we en liederlijke taal, die blagen van zes en zeven jaar soms al „ten beste" geven. Het beroerde is, dat dit onderwijzeresje, dat de haar toe vertrouwde kinderen wil helpen op voeden tot behoorlijke mensen, niet de minste medewerking heeft van de (kant der ouders. Integendeel, die vinden het dikwijls nog leuk, als hun ki'nd één of andere vroegwijze uitdrukking bezigen, die wij, oude ren wellicht nimmer op onze lippen laten komen. Denkt U niet, dat dit probleem •pecifiek Nederlands is. Het is in Zweden al net eender en in België misschien nog erger. Wie b.v. de Parijse straatjeugd hoort, en ver staat, slaat zijn handen van verba zing in elkaar. De mentaliteit der Duitse (West Duitse) jeugd is al evenzo. Dit najaar was ik enkele dagen in Keulen. Prostitutie van 14- en 15-jarigen is daar een nor maal verschijnsel. De politie bepaalt zich tot razzia's op gezette tijden, en recidivisten gaan naar een tuchtschool. Maar het is een drup pel op de gloeiende plaat. Ten op zichte van West-Dultsland steekt ons land nog gunstig af. In België (Luik b.v.) zag ik kinderen van 10- 12 jaar op straat dobbelen om geld. Anderen speelden kaart met mini mum inzet één franc. Rokende meisjes en jongens van 12 en 13 jaar is b.v. in Parijs iets heel ge woons. In Zweden heeft men in De cember een complete bende van kinderen van 10-17 jaar opgerold, die auto's stalen, sloopten en de on derdelen verkochten. Deze bende bestond uit ruim veertig kindereu. U ziet, ook in het buitenland kampt men met deze en dergelijke proble men. Daarom rust op ons, ouders een zware, verantwoordelijke taak ten opzichte van de opvoeding onzer kinderen. Dit kunnen we nooit ge noeg beseffen. De sfeer in huis is daarom van zeer groot belang voor de vorming van het karakter van het kind. Een gezellig thuis, lief hebbende ouders, die desondanks niet mogen schromen te straffen, als dit nodig is, zullen onbetwist hun stempel zetten op de mentaliteit van hun kinderen. En hoe beter de sfeer in huis is, des te meer im- muum is het kind voor verkeerde invloeden. DORA WERTH. Jaarvergadering Oranjevereniging Maandagavond hield de Oranje vereniging ha.ar jaarvergadering in lunchroom v. d. Water. Nadat de voorzitter, de heer H. van der Loo, met een kort overzicht de vergade- Een Koninklijke Vrouw sprak pas weer tot ons volk; Zij was met Haar gesprek zeer zeker veler tolk, want ieder die het goed met medemensen meent, smacht naar een oplossing, di'e veiligheid verleent nu 't opgeschroefd verkeer steeds mensenlevens eist, wat onze statistiek helaas zo sterk bewijst. Zij stelde dat ons volk, bij rampen eensgezind, door 't razend snelverkeer klaarblijk'lijk is verblind. Voor het verkeer van rechts heeft lang niet elk respect; er rijden op de weg veel wagens, oud, defect; wielrijders slingeren voor snelle auto's heen, geen zelfbeheersing i's er in het algemeen. Voetgangers kijken vaak zeer onvoldoende uit; zij zien de drommel niet, die grijnst bij rijker buit. Dat Wilhelmina's stem, bezorgd en verontrust, voor velen zij een rem op snode snelheidslust. SCHEEPERS. •ing had geopend en de notulen Waren goedgekeurd, volgde het 'aarverslag van de secretaris. Hier. bit merkten wij o.a. op dat het le den aantal was gestegen tot 910. ÏHet financiëel verslag gaf de vol gende oijfers te zien: ontvangen t 7640.55 en uitgaven f 7032.37, zo- iat er een voordelig saldo is' van f 608.18. By dè bestuursverkiezing (werden de heren M. Heemskerk en iB. van Nielen met algemene stem den herkozen. Vervolgens werden de feestelijk heden op 30 April a.s. besproken. Daar echter 5 Mei tot nationale eestdag is gekozen, werd aan het jestuur van de Oranjevereniging verzocht ook deze dag voor B. en W. te verzorgen. De feestelijkheden op 30 April beginnen dan ook pas om 2 uur en wel met algemene volkspelen. In dé eerste avonduren zal er speciaal voor de kinderen een programma gegeven worden.. Daarna komt iets geheel nieuws en orgïneels voor Waddinxveen, nl. een groot ijsrevue, ditmaal op rol schaatsen op een verhoogd, podium. Als dit programma doorgaat wordt dit uitgevoerd door een grote groep Nederlandse en Duitse artisten. Het muzikale gedeelte zal verzorgd worden door Bietenbouwers uit Bergambacht. Een groot vuurwerk zal de feestelijkheden besluiten. N. Maandag herdacht de Landelijke Rij vereniging „De Gouweruiters" haar 25-jarig bestaan. In een hier voor gehouden receptie werd gele genheid geboden h^t bestuur te complimenteren. Vijf en twintig jaar geleden werd de vereniging opgericht op initiatief van wijlen burgemeester P. A. Troost, de he ren A. van der Breggen Sr., A. van der Breggen Jr., F. M. van Tol, E. de Jong en B. dé Ruiter. Het te genwoordige bestuur bestaat uit de heren P. Ripping, voorzitter, G. J. van der Horst, secr-penningm, Ph. van der Breggen, M. Donker en Ph. Koetsier Lz. Voor deze receptie bestond grote belangstelling, zowel van de zijde der gemeentenaren als wel van die van verschillende rijverenigingen uit de omtrek. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burge meester Warnaar, wethouder Ou- dijk en de heer Jenné, gemeente secretaris. Verder zagen wij afge vaardigden van de Oranjevereni ging, Middens(tandsveiteniging, IJs club, Sportweek, Coop. De Een dra chjl, Holl. Mij. (van Landbouw, Notaris van der Most, de heer van Vliet, instructeur der vereniging, de Rijverenigingen uit Stolwijk, Berg ambacht, Zevenhuizen^ Benthuizen, Gouda, Bodegraven, Lekkerkerk, Overschie, Alphen aan dé Rijn, ver. der de vereniging van Plattelands vrouwen, en het Streekverband van Landelijke Rijverenigingen. Van de heer A. Kreupelihg was er schrif telijke gelukwens binnengekomen. Het woord werd gevoerd door de heer A. Ververs, als voorzitter van de IJsclub en het Sportweekbe- stuur. Namens laatstgenoemd be stuur werd een voorzittershamer aangeboden. Een aantal bloemstuk ken vergezelden de felicitaties. Na afloop van de receptie dankte de heer Ripping allen dié blijk hadden gegeven van hun belangstelling. Hij memoreerde de goede ruitergeest, welke in de vereniging heerste, zo ook bij de zusterverenigingen. Zo als alle andere verenigingen had ook de „Gouweruiters" haar ups en downs gekend, perioden van, suc cessen, maar ook van teruggang. Toch vertrouwde hjj op een blijven de kern en hij meende dat er voor de ruitersport nog een toekomst was. Vermeld dient nog te worden dat de heer G. J. van der Horst 23 jaar onafgebroken secretaris-penning meester van de Gouweruiters is ge weest In een tweetal bijeenkomsten in de Beursklok te Gouda werd het jubileum feestelijk herdacht. Na mens de federatie van Landelijke Rijverenigingen sprak de heer P. K. Kistemaker uit Hoofddorp, woor den van gelukwens, gevolgd door de heer C. de Groot, als vice-vooF- zitter van het district Z-Holland en

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1