Weekblad voor Waddinxveen Itloedu de Vrouw De Spiegel van de week Kris-Kras Dameshanden UnmEO GRIEP? Waddinxveense Industrie actief Kou en Pijn No. 504 Vrijdag 11 Februari 1955 10e Jaargang ire 5 Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1,00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. De verontwaardiging over de me dedeling dat de Duitse rechtbank te Celle de indertijd uit Breda ont vluchte oorlogsmisdadiger Bikker tot Duitser heeft verklaard en dat de West-Duitse regering ook deze man dus niet zal uitleveren, is al gemeen. Laten wij het alleen maar eigen aardig noemen, dat deze uitspraak werd gebaseerd op de Rassenwet ten, die indertijd door Hitier wer den uitgevonden. Deze thans tot Duitser „gepromo veerde" Nederlander heelt in de bezettingstijd, bij voorbeeld te Dor drecht honderden mensen' die zich aan de Arbeitseinsatz trachtten te onttrekken, gearresteerd en aan zijn tegenwoordige landgenoten uit geleverd, met het gevolg, dat ver scheidene van hen in concentratie kampen het leven lieten. Van het zevental, dat Kerst 1952 uit de gevangenis te Breda ont snapte, is tot nu toe slechts een man uitgeleverd, hoewel onze rggering indertijd met genoegen constateer de, dat de Duitse regering in deze kwestie van goede wil was. Die ene „ongeluksvogel," werd bovendien nog door de bezettingsautoriteiten uitgeleverd, hoewel onze regering Touseul, werden inmiddels reeds tot Duitser verklaard en medege deeld werd zelfs, dat laatstgenoem de binnen afzienbare tijd in vrij heid zal worden gesteld. Men kan zich voorstiellen, dat onze regering een beetje met het geval in zit. Zij wil waarschijnlijk geen poging doen, om het zevental terug te krijgen, daar gezien de ze mentaliteit bij voorbaat reeds vast staat dat zij geen succes zal boeken. Maar succes of niet, het rechtsgevoel van de meerderheid van ons volk wordt daarmede zeker geweld aan gedaan. Inmidd,els kan de officier van ju stitie zich weer zorgen maken over twee Haarlemmers, die er kans toe zagen uit de Amsterdamse gevan genis aan de Amstelveenseweg te ontsnappen. Dit waren geen politie ke gevangenen'. Een van hen had wegens heling nog twee jaar te goed. Hij was in cassatie gegaan bij de Hoge Raad, maar had blijkbaar in die uitspraak niet zo veel ver trouwen, 'dat hij z'n officiële in vrijheid stelling wilde afwachten. De ander, die reeds een jaar had „opgeknapt" vond het prettiger er van door te gaan toen hem werd medegedeeld, dat hij nog 50 dagen moest zitten, ofschoon hij had ge dacht, in vrijheid te worden ge steld, De man bevrijdde zich zelf al is die bevrijding misschien ook van korte duur en al zal het hem niet gemakkelijk vallen uit 4e han den der overal zoekende en speu rende politie te blijven. Onze algemene bevrijding zal be gin Mei groots en waardig worden herdacht. De plannen zijn er voor. Een dier plannen is, gedurende twee dagen na het feest op 6 en 7 Mei dus, Zweedse broden te doen bakken. Bijna 14.000 bakkers heb ben hiervoor hun medewerking toe gezegd. Het kwartje meer, dat dit Zweedse wittebrood zal kostten, komt ten goede aan het Rode Kruis en Stichting '40-'45 een kwartje dus, dat menigeen gaarne zal offe ren. Het zou eigenlijk mogelijk moeten zijn, één dag in die Bevrij- dingsweek de burgerij hetzelfde voedsel voor te zetten en te laten nuttigen als tien jaar geleden. Men zou ervan staan te kijken, hoe wei nig men dan op zijn bord zou krij gen, d'ooh dat zou het gevoel van dankbaarheid over de materiële vooruitgang der laatste tien jaar ten goede komen. De uitvoering van dit Plan stuit natuurlijk op on overkomelijke bezwaren. Suiker- en voederbieten worden als menselijk voedsel ook niet meer aangekeken. In alles is er echter geen voor uitgang. Zo sukkelen we al vele ja ren met een tekort aan onderwij zers. Tal van faciliteiten worden thans verleend om aan dit tekort en dus aan te grote klassen, een einde te maken. Minister Cals deed er een uitvoerige nota over ver- Schijnen, waarin hij berekende, dat eerst in 1962 dit tekort zal zijn weggewerkt. Er zijn meer dingen,, waarmede wij „sukkelen". Een dier dingen is het toenemende en steeds onveili ger wordende verkeer. Nu heeft de KNAC een sympathieke sluit-ze- gei-actie ontketend, waardoor de ge motoriseerde weggebruiker eraan wordt herinnerd, dat hij verant woordelijkheid draagt en ervoor moet zorgen, dat hij des nachts goed zichtbaar is. Zorg voor uw achterlicht Een geheel ander plaatje wordt verstrekt door de Nederlandse Reiskamer, die dit aan de bij haar aangesloten en door haar erkende bonafide reisbureaux geeft. Wie zich bij zulk een reisbureau op geeft, heeft de zekerheid, dat zijn vacantiepenningen aan zijn vacan- tiereis ten goede komen. FEEST. Bij ons in het dorp hadden we vroeger een harmonie. Zij repeteer den in café „Rust wat", dé enige ontspanningsgelegenheid voor de boerenzoons die 's Zaterdagsavonds in hun Zondagse plunje gestoken en met wit-geschuurde klompen aan hun glaasje bier kwamen drinken. Op de weekse avonden' was „Rust wat" altijd gesloten, behalve op Woensdagavond* want dan kwam de dorpse harmonie repeteren. Dat was elke week weer opnieuw een feest. Want Janus Klomp, de diri gent, wist zulk een volmaakt geluid uit al die instrumenten te halen, dat het bij elkaar gekomen dorpsvolk, wat tijdens het repeteren en stude ren voor „Rust wat" stond te luiste ren, na elk nummer applaudisseer de. Zelfs Sijtje, de 82-jarige vrouw van Nelis Kwaker, die ondanks zijn 68 jaar nog meetoeterde in de har monie, was elke week present. Hal verwege de repetities was er pauze en dan kregen de muzikanten van Teunis Bakker, herbergier van „Rust wat", een glas bier. Zo maar voor niemendal. Na de pauze speelde d'e harmonie rustig verder. Ongeveer half tien was de studie afgelopen. Maar dan kwam pas het allermooiste. Janus Klomp, nu met hoge hoed, stelde zich vóór de har monie op en na tot drie te hebben geteld klonk er een pittige mars, waarop de muzikanten gingen lo pen. En daarachter al het dorps volk. Oud en jong, arm in arm en meezingend van „En laten we er niet om treure". Er werd een rond gang gemaakt door het dorp, als maar toeterend en zingend. En weer bij „Rust wat" aangekomen, stond Teunis Bakker in d'e deur van het café en riep „wie dorst heeft komt er maar in". Het café was te klein en daarom was het niet gek zomaar op straat zittend zijn glaasje bier te ri'nken. Voor al het dorpsvolk was dat het feest van de weekde Woensdagavond. Het werd niet ge organiseerd, er waren geen comité's, geen vergaderingen, geen richtlij nen', maar er was feestZo maar, om niets. Nu hebben wij in Wveen voldoen de harmonie, een comité om straks het 10-jarig bevrijdingsfeest te vie ren, richtlijnen om dat feest zo goed mogelijk te doen slagen, maar er moet toch heel veel gebeuren om het bevrijdingsfeest werkelijk een feest te doen zijn zoals bij ons vroe ger op het dorp. Ja, die Janus Klomp wist het wel KRIS-KRAS v ra gen UITSLAG JANUARI-PRIJSVRAAG Wel, de Januarï-prijsvraag heeft heel wat gemoederen bezig gehou den. Het is best te merken geweest, dat de laatste weken gunstig waren voor verkeer in de huiselijke kring, want ditmaal zijn er vele oplossin gen gekomen betreffende het pro bleem van Annie en Geert. Welge teld kreeg ik 426 brieven op deze prijsvraag. U begrijpt, dat de jury dus druk werk heeft gehad om alle epistels na te pluizen. In dit verband moet ik alle brief schrijfsters en schrijvers verzoeken zo duidelijk mogelijk te schrijven en vooral volledige naam en adres ook in de brief te vermelden. Het is na melijk zo, dat de enveloppen meteen vernietigd worden. En dan ontstaan er wel eens problemen, die niet meer op te lossen'zijn. Ten slotte moet ik verzoeken geen andere corrsponden tie bij te sluiten. We hebben het dit maal b.v. gehad, dat in één envelppe de oplossing zat benevens opgave van een nieuwe abonné, alsmede een advertentie. En nu de Januari-prijsvraag. U herinnert zich het geval nog wel De 17-jarige Annie de Vries, dochter van een goed gesitueerd zakenman, is in betrekking bjj een manufactu renzaak i'n een naburige plaats, Bak ker. Deze laatste staat er financieel slecht voor. Hij speculeert, maar dat weet de buitenwacht niet. Een fail lissement staat voor de deur. Geert de zoon, een boemelaar, weet Annie voor zich in te nemen. Het paar wil zich verloven. Maar De Vries is er achter gekomen, dat de fa. Bakker nagenoeg failliet is. Hij wil, dat An nie haar betrekking opzegt, maar Annie weigert, omdat ze van Geert houdt. Wat moet de Vries doen Toe stemming tot een verloving Anni'e in de zaak laten, die elke dag kan springen Of een radicaal verbod omgang met Geert te hebben Of is er een middenweg Zoals ik al zei was er een stroom antwoordten. Toch was bij uitzon dering de prijswinnares ditmaal spoedig aan te wijzen. De gelukkige i's Mevrouw J. Bikker-v. d. Laarse, Prunusstraat 46 te Waddinxveen, die 26 punten behaaldeeen gemiddeld cijfer van ruim 8V2Zij ontvangt deze week als eerste prijs een boek, dat inmiddels al toegezonden is. Haar antwoord luidt als volgt „Ik voor mij zou Annie niet radi caal verbieden met Geert om te gaan 1) haar voorstellen die Geert eens een avond te laten komen en dan met beiden te praten 2). En hen voor ogen- houden, hoe de zaken staan. 3). En Geert op correcte manier voor houden, dat, zoals z'n gedrag nu is, er niets van een verloving kan ko men. 4). Maar als hij zijn levenswijze veranderen wil, er niets op tegen is, dat hij met Annie verkeert. Annie zou ik wel thuis halen uit de zaak. Ik voor mij vind, dót er tegenwoor dig te weinig met de jeugd gespro ken wordt 5). En als wij direct zeg gen „Neen", dan zal Anni'e en vele anderen 'het toch stikum doen. En dat is erger. Dus eerst alles openlijk bepraten, dan krijgen ze zelf ook wel een betere kijk op het leven. Er kan ook nog met de ouders van Geert ge sproken worden. ''6). Tot zover het bekroonde antwoord. De jury tekende hierbij aan 1. Heel verstandig. Een verbod heeft doorgaans een averechtse uitwer king. 2. Kennis maken met Geert. Voor deel je schenkt vertrouwen, maar krijgt ook een voorlopige indruk van zijn 'karakter. 3. Juisteerlijk en onomwonden de feiten onder de ogen zien. 4. Indferdaad. Spraken we als ouders maar wat meer op rustige wijze met onze kinderen. Hoeveel narigheid zou in jeugdige levens voorkomen zijn geworden, als de oudters wat meer het vertrouwen van hun kinderen hadden. 5. Hartelijk zijn, maar daarnaast voet bij stuk houden. Eerst een an dere levenswijze, dan verloven. Niet omgekeerd. 6. Zeer juist. In dit geval is de zaak van Bakker en alles, wat daar aan vast zit, bijzaak. Geen sprake van financiële deelname of geldlenen, integendeel. Het dreigende faillissement is een aangelegenheid van Bakker alleen. De liefde tussen het jonge paar is een aangelegenheid van Geert en Anniè, waarin alleen een verstan dig ouderpaar de juiste leiding kan geven. De heer Bakker is daartoe blijkens zijn levensgedrag niet de juiste persoon. Met de toelichting van de jury zal iéder het wel met ons eens zijn, dat mevrouw Bikker de eerste prijs ten volle verdiend heeft. Ik mag wel verklappen, dat een der assis tenten van de jury een onge huwde jongeman zo terloops zei. „Ik zou wel willen, dat die mevr. ook een'Annie had; dan zou ik die Geert wel willen zijn". Tja, en dan waren er nog enkele oplossingen of antwoorden, zo U wilt, die dicht bij de vereiste 24 punten kwamen, nl. zeven, die 23' punten behaalden. De jury heeft geloot voor een troostprijs. Alle andere 424 schrijfsters en schrijvers hartelijk dank voor de genomen moeite. Beproeft een vol gende keer Uw geluk. Wellicht hebt U dan een prijs. En nu de FEBRUARI-PRIJSVRAAG. Die is deze keer kort en bondig en van een geheel ander karakter. Bij uitzondering moeten we deze keer bepalen, dat uitsluitend onze lezeressen een antwoord kunnen inzenden. Deze prijsvraag is name lijk alleen bedoeld voor onze leze ressen. Hiér is de opgave „Stel U voor, dat U onverwacht een erfenis krijgt van rond 10.000, vrij van rechten e.d. U. krijgt be richt van een notaris en U krijgt 10.000 gulden aan contanten in han den. Daarmede kunt U doen wat U wilt. Wat gaat U nu met dat geld doen In dit geval zeggen we nu niet, welke eisen we aan de antwoorden stellen, om voor een prijs in aan merking te komen, want dan rege len de dames hun antwoord natuur lijk naar de eisen. Nee, Uw ant woord moet spontaan zijn, zonder enige bijbedoelingen. En dan wil de jury trachten uit te vissen.... dat zult U de volgende maand wel le zen. Antwoorden, op maximum één kwarto vel papier, éénzijdig be schreven, ondertekend door volle dige voornaam en dubbele achter naam volledig adres) moeten uiterlijk 25 Februari, eerste post, in het bezit van de redactie zijn. In de linkerbovenhoek van de enve- We worden ouder Ondlanks gemopper en gezeur op allerhande narigheden, worden we ouder in ons land en dat stemt onbetwist tevreden. De politieke grabbelton, de zorgen om het daag'lijks leven, de melkprijs en hetli'ftverbod, 't kan blijkbaar geen beroering [geven in Uw en mijn daag'lijks bestaan, 't raakt nog niet onze kouwe kleren. We worden ouder, 't is een feit, we kunnen langer vegeteren. Geen woningnood speelt zelfs een [rol, geen radio of televisie, we blijven ondanks dit of dat steeds meer in betere conditie. De sterftekansen nemen af, de levensduur is weer gestegen, daarom komen we ook telkens meer ouden van dagen d'aag'lijks tegen, 't Is dus gezond in Nederland, in stad of dorp, dat is om 'teven; en U en Ik hebben ook kans dat we een jaartje langer leven. Toch vind ik dit een vreemd geval, wanneer ik denk aan and're zaken, die met het leven van elk mens toch wel terdeeg' hebben te maken. Ik denk alleen aan het verkeer In. straat, op plein, door laan, [langs wegen, want snelheidsmaniakken, och, die kom je telkens vaker tegen. De lijst van slachtoffers stijgt [steeds, door hen veroorzaakt, die 't nooit [leren Want groot is 't aantal vlegels en aan 't uitsterven zijn hier de heren. Toch worden w' ouder. Snapt U [dat? Wie zijn die „we" U en ik [beiden Maar vast niet zij, d'ie daag'lijks op onze gevaarlijk' wegén rijden.... HENK VAN HEESWIJK Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct loppe vermelden „Februari-prijs- vraag". Wij zijn erg nieuwsgierig wat onze lezeressen gaan doen met de denkbeeldige tiénduizend gulden, die ze vandaag allemaal via een er fenis hebben gekregen. DORA WERTH Op de deze week gehouden 4e Meubelbeurs in de Bernhardhal aan de Croeselaan te Utrecht, is Wad dinxveen niet in gebreke gebleven. In een groot aantal inzendingen heeft de plaatselijke industrie ge toond activiteit te bezitten en heeft laten zien dat er voor woninginrich ters steeds iets niéuws te beleven valt en er geen stilstand te bespeu ren is. Steeds zijn ontwerpers en fa brikanten er op uit iets nieuws, iets aparts, iets beters te brengen. Uit het totaaloverzicht van deze Vakbeurs krijgen we de indruk dat Waddinxveen een goed figuur maak te. Als we de inzendingen nagaan en de plaatselijke deelnemers even aanstippen blijkt dat de N.V. Kemp- kes met een groot aantal van de bekende formulemeubelen aanwezig is. Aan deze practische meubelserie zijn weer enkele nieuwe modellen toegevoegd, zodat het aantal combi natiemogelijkheden nog weer gro ter géwordén is. Geen wonder dat dit meubel de markt in binnen- en buitenland veroverd heeft. Ook op het gebied van slaapkamer-meube len werden nieuwe combinaties ge bracht. Noemen we verder de inzending van N.V. Modderkolk en Dijs, met nieuwe modellen dressoirs en lin nenkasten, Mulder's meubelfabriek met bij uitstek moderne meubelen in natuurlijke kleuren, N.V. H. A. van Berkesteyn, met moderne en traditionele meubelen, fa. Hageman met salontafels en kloostermeube len, benevens de fa. C. Stolker t:i Zn. met nieuwe modellen fauteuils Binnen het kader van de Neder landse Meubelinustrie neemt onze plaatselijke industrie een belang rijke plaats in, getuige d'e Inzendin gen op deze Vakbeurs. In het belang van onze dorpsge meenschap is het te wensen dat ge noemde beurs het effect zal afwer pen, welk de deelnemers er zich van hebben voorgesteld. Onze plaatse lijke welvaart is er al te nauw bij betrokken. Wij bezitten echter nog andere arbeidsmogelijkheden. Zo heeft de N.V. Carrosseriefa- briek Verheul deze week van zich doen spreken op de RAI te Amster dam, waar zij verschillende typen autobussen en toerwagens tentoon stelde. De steeds groter wordende vraag naar autobussen, tengevolge van meerdere vervoersfrequentie, het vervangen van trams door bus sen, is oorzaak dat de carrosserie industrie vol bezet is met orders. Zo wrijft U weg met

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1