Weekblad voor Waddinxveen MUtede# de Vrouw De van de week Wrijf Kou eit Pijn Kris-Kras PUROL GENEEST IIllIAliJ Vim de tand OPVOEDING v. <1. WEGGEBRUIKER HAMEA-GELEI No. 506 Vrijdag 25 Februari 1955 10e Jaargang Aires Redactie en Administratie: Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Een mens zou erkiespijn van krijgen. Sinds jaar en dag is er tus sen de ziekentondsen en de Neder landse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde verschil van mening over de wijze waarop degenen cue dij een ziekenfonds zijn verzekerd behandeld dienen te worden. uie ziekenfondsen wensen dit zo goedKOop mogelijk gedaan te krij gen, met het gevolg, dat zij ook het netst zo iaag mogelijk honoraria be talen. Be fondsen wilien, zoals zij dat in grote steden neuoen, de tandarts zo mogelijk ais ambtenaar op vast salaris laten werken, de tandartsen voeien er veel meer voor de patiën ten in hun eigen praktijk te behan delen, hetgeen de persoonlijke rela tie tussen heide „partijen" ten goe de komt. Zij achten dit laatste een voorwaarde voor een goede tand heelkundige ibehandj-Ting, weike naar bun mening niet kan worden gegeven op de voorwaarden, door de Ziekentondsen gesteld. Zonder ons ten deze partij te willen stellen, mag er toch op wor den gewezen, dat van oudsher een ziekentondsbehandeling als „bus patiënt"bij de bevolking geen goede naam heelk. Het oordeel is vrijwel algemeen; dat „bij de bus" de tandjarts-ambtenaar eerder tot „trekken" overgaat dan de arts, die de patiënt particulier behandelt. In hoeverre deze opvatting juist is, zij in het midden gelaten. Zij bestaat in eik geval. Bij de behandeling in klinieken voelt de patiënt zich ook meer een nummer dan bij een be handeling die bij de tandarts thuis geschiedt. Hoe het zij, de strubbelingen tus sen artsen on londsen hebben tot een uitbarsting geleid. Wij hoorden reeds zeggen, dat bij de tandartsen de verstandskies is doorgebroken, nu zij met ingang van 1 Maart alle contact met de ziekenfondsen ver breken. Men dient at te wachten, hoe een en ander zich verder zal ontwikkelen. De tandartsen die in de klinieken werken zuilen niet zo gemakkelijk van hun contractuële verplichtingen met de Fondsen- kun nen afkomen. Daar tegenover staat, dat de tand artsen de kiespijnlijders na 1 Maart niet in de steek zullen laten. Zij zullen voordien wel met een- rege ling komen, waarin zij de vergoe dingen die zij nodig achten zullen opnemen. Hoewel de tandartsen beweren, dat zij in de eerste plaats de bevordering der tandheelkunde op het oog hebben hetgeen ook in de naam der Maatschappij wordt gezegd, het staat wel vast, dat deze Maatschappij precies zoals die ter bevordering der Geneeskunde en der Pharmacie tevens een vak vereniging is, die de materiële be langen van zijn jUedlen geenszins over het hoofd ziet. Genoemde maatschappijen zijn tevens goede en krachtige vakverenigingen! En Sij- men zal dienen te betalen. Zonder gedachten aan kiespijn zijn inmiddels natuurlijk vooral in het Zuiden d,è carnavalfees ten met opgewektheid en met zeer veel leut gevierd. Maastricht kon, Precies op tijd de feesten „inschie ten", daar het Momus-kanon was teruggebracht. Dit kanon zou wor den teruggebracht op voorwaarde, dat er een petitie zou worden ge houden, om wijziging in de Zon dagswet te krijgen. De carnavals- Prins Frans I bracht d'an ook met zijn Raad van Elf een- bezoek aan Den Haag, waar hij de griffier der Kamer een petitie met ongeveer 15000 handtekeningen aanbood, hou dende het verzoek, de Zondagswet zo te wijzigen, dat de Limburgse folklore volledig behouden kan blij ven. Bij alle carnavalsdwaasheid zat or dit jaar dus ook nog een serieus kantje aan de feestviering. Te Am sterdam waar eveneens een soort carnaval zou worden gevierd, kwam de ernstige kant van het leven wel heel pijnlijk uit: de Amsterdamse Instuif, die dit extra feest zou or ganiseren moest tot de minder pret tige ervaring komen, dat de BUMA, de geëngageerde artisten verbood, °P te treden, daar de auteursrech ten niet waren betaald. De Amster damse Instuif was reeds twee jaar over deze aangelegenheid aan het onderhandelen- en daar deze Instuif nogal eens een feest organiseert in Februari liefst 63 vond de Buma, dat zij maar eens moest in grijpen. Zal dit muisje nog een staartje krijgen? weg met QAM PO IN KNOEI. Het is een allerbelabberste boel -bij me thuis op dit moment. Hele maal geen huize gezelligheid. En het is allemaal mijn eigen schuld. En had ik een aantal maanden te rug die kennis van ons niet ont moet in Renkum, dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. Maar eergisteren- is er een telegram ge komen van die kennis uit Renkum, waarin letterlijk stond: Het is zo ver stop. Kom spoedig stop 6,75 pond stop Alles wel. Mijn vrouw direct vol vuur, spoorboekje nazien en de sïnds enkele weken gepakte koffer van boven naar beneden ge bracht. In die koffer een stuk of wat verpleegstersschorten en enke le andere dingen die voor een ver pleegster die een baby gaat verzor gen- onontbeerlijk zijn. Dat komt er van als je kennissen weten dat je vrouw het ooievaartje heeft behaald in vroeger jaren. Afijn, een uur na de komst van het telegram was mijn vrouw verdwenen- en zat ik met de lasten. Het eerste wat ik ge daan heb is er voor te zorgen, dat onze kinderen werden uitbesteed voor 14 dagen. Ik kan toch niet als man eten koken, wassen verstellen en nog meer van di'e echt vrouwe lijke dingen gaan doen? Daarna ben ik naar de behanger gegaan, die in die 14 dagen dat mijn vrouw weg zou zijn, het hele huis van nieuw behang zou voorzien. Ik wil nog niet eens de schilder en de stucadoor noemen die ook hun karweitjes moe ten komen doen. Vanmorgen is al dat ambachtsvolk gekomen en na een uurtje kon ik ïn mijn eigen huis de weg niet meer vinden. Ik heb dan ook maar besloten dit stuk je te gebruiken als verzoek aan „iemand" uit Waddinxveen, die mij gedurende een dag of tien in <Je kost kan nemen. Natuurlijk tegen betaling. Voor niets gaat de zon op. Ik zit in de knoei', in de rommel en in afwachting waar ik te logeren kom. KRIS-KRAS ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen ZAKGELD EN SNOEPCENT. Hoevéél mogen wy de kinderen geven Het toekennen van zakgeld is in menig gezin een bron van voortdu rende moeilijkheden tussen ouders en kinderen en ook wel tussen ouders. Laten we dat vraagstuk eens nader bezien. De eerste vraag, die kan opkomen, is, wanneer het moment is aangebroken om een- kind zakgeld te geven. Een scherpe grens is vanzelfsprekend niet te trekken. Het ene kind zal op veertienjarige leeftijd nog nauwelijks zelfstandig uitgaven- kunnen doen, terwijl het andere op zijn achtste jaar al be grip toont voor de omgang met de dubbeltjes. De leeftijd is daarom minder belangrijk dan het finan cieel inzicht, dat zich bij elk kind ïn een sterk verschillend tempo ontwikkelt. Er zijn ouders, die zich op het standpunt stellen, dat een kind eerst zelf moet verdienen, wil het uitga ven mogen doen, maar dit stand punt wordt steeds moeilijker houd baar omdat het moment, waarop een kind zelf gaat verdienen, in onze tijd steeds naar een later tijd stip wordt verschoven. De tijd van opleiding neemjfi een steeds groter deel van de jeugdjaren in beslag. Men kan zich als ouders op het standpunt blijven stellen, dat de kin deren zich goed rekenschap moeten geven, hoeveel hun opleiding aan de ouders wel kost, maar dit doel bereikt men niet beter door het kind voor elke uitgave een beroep op de beurs van vader of moeder te laten doen. Bovendien vormt dat zelf standig opereren met eigen midde len een belangrijk deel van de op voeding. Elk verstandig ouderpaar zal zich zo onopgemerkt mogelijk op de hoogte stellen van de wijze waarop het kind zijn zakgeld be steedt. Hieruit blijkt, dat wij er voorstander van zijn om aan het kind een zeker „inkomen" toe te kennen-, waarover het zelf zijn be slissingen kan nemen. De hoogte van het zakgeld moet variëren met de leeftijd. Met het ouder worden stijgt het gevoel van eigenwaard^ en de verantwoorde lijkheid. Over de absolute hoogte van het bedrag kan moeilijk worden ge discussieerd. Di't hangt vanzelfspre kend! af van het inkomen van de va der en later zal dit gaan samenhan gen met het inkomen dat de jongen of het meisje zelf gaat verdienen. Een belangrijke vraag is of nu dat zelf beslissen- over inkomen steeds zoveel mogelijk beperkt moet blij ven of wellicht zoveel mogelijk moet worden uitgebreid. Wil men het fi- nanciëel inzicht bij de kinderen zo veel mogelijk versterken, dan zul len ze zich ook rekenschap moeten kunnen geven van prijzen en zo jong mogelijk vertrouwd moeten raken met het bekende keuzevraag stuk, waarbij men het ene kan ko- Pen met het onvermijdelijk gevolg, dat men zich het bezit van iets an ders tot nader order moet ontzeg gen. Heeft een- kind reedis jong de be perkte bevredigïngsmogelijkheid voor ogen, dan zal het, wanneer het veel wensen heeft, er met energie voor werken het punt te bereiken, waar op het zelf de mogelijkheid tot het doen van uitgaven kan uitbreiden. Hierbij zal men- het kind leiding moeten geven en op tactvolle wijze moeten voorhouden, wat men zelf als de beste weg voor de jongen of het meisje ziet. Het (vroeg)toekennen van een zak geld aan jonge kinderen met de be doeling dat zij dit zullen versnoepen of alleen aan genotmiddelen zullen besteden, is niét geheel waardeloos, maar heeft een- veel minder grote betekenis als het doelbewust opvoe den tot financiële verantwoordelijk heid. Want kent men alleen een zakgeld toe met de wetenschap dat dit alleen voor pleziertjes ten eigen bate wordt aangewend, dan weten de ouders en het kind voor hoeveel geld per week wordt opgesnoept of voor ontspanning wordt uitgegeven. Het kind wordt dan beperkt in deze richting en de ouders weten precies wat ze er aan besteden. Vanzelfsprekend wordt met dit systeem bijna elke toekenning van zakgeld begonnen. Tonen de kinde ren verantwoordelijkheidsgevoel, dan is het aan te bevelen om het kind zelf voor andere voorzieningen te laten zorgen. Met behulp van een spaarbankboekje kan men de kin deren later sparen voor hun vacan- tïegeld of voor bepaalde in uitzicht zijnde uitstapjes. Grote waarde heeft ook dat zelf sparen voor cadeaux, die bij ver jaardagen of gedenkdagen worden overhandigd. Men leert de kinderen hiermee zelf hun „inkomen" op doel matige wijze te verdelen en tevens komen ze er achter, dat het bestaan van anderen bepaalde offers van hen vraagl). In de practijk blijkt, dat veel jongeren zelf van dit systeem erg genieten. Ze maken uit voerige berekeningen en op het cri- tieke moment kunnen immers de ouders nog zelf ingrijpen hetzij door aanvulling van het gespaarde be- HOOFDën KIESPIJN Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT drag, hetzij door het kind erop te wijzen, dat het een- te zware last op zijn schouders genomen heeft. Het is erg belangrijk, dat de ouders meewerken om di't systeem van zak geld, dat gehanteerd wordt om fi nanciële zelfstandigheid te kweken, niet te torpederen. Di't zou geschieden wanneer de ouders steeds maar weer zonder commentaar bereid zouden zijn om eventuele zakgeldtekorten aan te vullen Het kind zal spoedig op die bereidheid gaan speculeren, waarbij de waarde van het beoogde sterk daalt. Immers in het leven hebben wij ook niet steeds „achterdeurtjes", waarmee we gemakkelijk moeilijk heden wegwerken. En de kinderen moeten tenslotte naar de werkelijk heid toegroeien. Bij dat groeiproces moeten ze vooral bewust worden van de beperkte mogelijkheden, die elk mens heeft. Het is niet onze bedoeling met de ze regels voorschriften te geven over een zakgeldregelfng. De ouders blijven zelf verantwoordelijk voor de opvoeding van hun kinderen. Aan hen dus alleen het oordeel over de vraag of zij in hun gezin zalkgeld willen toekennen. Maar waar wij menen dat het geven van zakgeld ïn brede kringen gebruikelijk is ge worden, da-ar komen de kinderen, die di't niet krijgen, dikwijls in een vreemde en voor hen moeilijke posi tie te staan tegenover hun leeftijd genoten. Daar groeien minderwaar digheidscomplexen- uit enz. Daarom komt het ons voor, dat een verstan dige regeling van het zakgeldpro bleem aan de toekomst van de op groeiende generatie tot voordeel strekt. Geen regeling met ziekenfondsen, niet meer waarschijnlijk of [misschien Per 1 Maart is het afgelopen, de tandarts laat zijn tanden zien 't Conflict bleef nu al jaren slepen, het is een ideële strijd, Die blijkbaar is bestand gebleken tegen- de tand van onze tijd. De tandarts jaagt heus niet naar [rijkdom, al heeft hij het wellicht niet breed; Doch 't is niet nodig dat hij daarbij zijn brood met lange tanden eet. Hij maakt per week wel vijftig [uren zo wordt er in de krant beweerd Hij denkt dat zoiets in geen functie of welk beroep wordt gepresteerd. De kleine baasjes die dit lezen? Ze lachen fijntjes en beleefd, (Gedachtig aan hun tachtig uren) net als een boer die kiespijn heeft Zij leven mee met elke tandarts en vinden het voor hem wel fijn, Als hij, ook geldelijk, gewapend tot aan zijn valse tand mag zijn. De tandheelkunde zal niet staken door deze strijd, dat 's zonneklaar; De vraag is wie heeft op zijn [tanden of op zijn kiezen 't meeste haar De liefde tussen tandendokter en 't fonds blijkt lelijk afgekoeld Ze hebben zogezegd elkander eens éven aan de tand gevoeld 't Is jammer dat wij bij dit alles toch rillend, naar de tandarts gaan, En op zijn spreekuur, schoon [onschuldig, steeds met een mond vol tanden [staan JAAP MIJDERWIJK. een avond verscherpte controle De kogel is door de kerk. De im mer stijgende lijn van verkeerson gevallen in ons land, die vooral de laatste twee jaren zeer zorgwek kend genoemd kon worden, het ge mopper in tientallen dag- en nieuwsbladen over dé te slappe houding der politie ten opzichte van de duizend- en en-een verkeers- overtreders. di'e dagelijks onze we gen onveilig maken, en uiteindelijk het inzicht bij vooraanstaande poli tie- en justitie-autori'teiten, dat er nu eindelijk „iets'' moest gebeuren om aan deze onmogelijke toestand een einde te maken, hebben de mi nister van Justitie ongetwijfeld ge noopt tot hdt nemen van krasse maatregelen. Zoals reeds bekend was, hééft deze bewindsman de po litie ïn het gehele land opdracht ge geven onverwijld te beginnen met een verscherpte controle op het ver keer. En d,e tienduizenden ver- keersvlegels, die van 0 tot 24 uur straten en wegen onveilig maken, hebben het de laatste dagen aan de lijve kunnen ondervinden, dat het de minister van Justitie menens i's. De verscherpte controle is aange vangen, en iedere goedwillende weg gebruiker zal dit ongetwijfeld heb ben toegejuicht. Via pers en radio hebben we eerste rasulta<t!en - de oogst - ver nomen. Alleen in Den Haag en on- middelijke omgeving ruim 1800 pro- ceissen-verbaal. In Amsterdam en kele hond'erden, eveneens op één avond). In Rotterdam - waar het verkeer nog het meest gediscipli neerd is van de drie grote steden - ook enkele honderden. Persoonlijk is schrijver dezes, oud inspecteur van de Verkeerspolitie, ïn de omgeving van Den Haag ge tuige geweest van de politionele ac tie tegen de wegmisbruikers. Vrij dagavond 18 Februari nabij het viaduct bij de gemeentegrens van Wassenaar. Met de politïe-agenten, die hun controlerende taak nauwgezet en plichtsvol verrichtten, heb ik me verbaasd over de mentaliteit van sommige weggebruikers, die uit hoofde van een of andere overtre ding werden aangehouden vanwege het feit, dat ze hun grote lichten niet dimden. Of omdat men reed onder goede stadsverlïchting, ofwel omdat men wielrijdende en/of brom- fïetsende tegenliggende passeerde. In beide gevallen ontkenden enkele tientallen automobilisten, dat ze verplicht waren te dimmen. Een mens staat werkelijk stom beduusd te kijken, als zo'n automo bilist in alle ernst verklaart, dat hij niet verplicht is zijn grote lich ten te dimmen voor wielrijders en bromfietsers, die op een afzonder lijke rijbaan (fietspad) rijden. „Als ik dat moest doen, meneer," zei een der automobilisten," behoefde dik geen grote lichten meer te hebben, want dan zou ik iedere seconde moe ten dimmen.'' Iedere keer opnieuw legden de geduldigde politiemannen uit, dat het rijden met verblindënde lichten verboden is, wanneer er tegenlig gers op de weg zijn. En of di't hu een autobus, dan wel een wielrij der is, doet niets terzake. Op deze Vrijdagavond hebben de potlood- punten van de dienstdoende verba lisanten roodgloeiend gestaan. En hieruit kunt U afleiden, dat het aantal verkeersovertredingen, dat werd geconstateerd, legio was in deze enkele uren, dat de intensieve controle plaats vond. En ik ben op nieuw versterkt in mijn mening, dat de automobilisten (z.g. luxe- of personenauto's) de grootste catego rie v erk ee rso ver t reders uitmaken. Hier hebt U enkele van hun over tredingen, behalve het reeds, ge noemde rijen [met verblindende lichten: geen richting aangeven (19 maal in 2lk uur tijds); snijden - het willen passeren, terwijl er tegen liggers zijn in de onmïddelijke na bijheid (71 maal in 2/a uur tijds), het passeren in een bocht (2 maal), rijden met één licht (6 maal), het niet goed functionneren van ach terverlichting (9 maal), slecht wer kende remmen (7 maal), niet vol doende rechts van de weg rijden (41 maakt ruwe handen in één nacht gaaf en zacht

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1