Weekblad voor Waddinxveen Wlwkij de Vrouw Ut 5pieqd van de week Kris-Kras Belastingverlaging Ook Spierpijn Nieuwe Belastingvoorstellen No 508 Vrijdag ll.Maart 1955 10e Jaargang Mres Redactii en \iuinistratie Oranjelaan 30, Waddinxveen, Telet. 438 Verschijnt elke Vrijdag Abonnementsgeld per kwartaal f 1.00 bij vooruitbetaling Advertentieprijs 6 ct, familieadvertenties 7 ct per m.m. Bijdragen, Verslagen, etc. uiterlijk 's Woensdagsavonds inzenden. Wij hebben het voorrecht gehad, verleden jaar een deel van onze va- cantie door te brengen op Terschel ling. In een paar dagen heeft dat Terschelling onze liefde voor een rustig vacantieverblijf ten volle verkregen. Want was het tjokvol op de boot al was er een grote „ont- schepings-drukte" daar in West- Terschelling, die duizenden vacan- tiegangers gingen verloren aan het mooie brede strand van dat eiland en toen wij langs dat strand een wandeling ondernamen naar de Boschplaat, waren we alleen al leen in een bijna voelbare stilte, die Slechts door het ruisen van de zee en de roep van een enkele vogel werd onderbroken. Wij zijn ook aanwezig geweest by de krachtproef van een vrachtauto. Er was een bijzondere toestemming verleend om daarvan een tank- oofenterrein voor te gebruiken. En bij die gelegenheid heoben wij ge zien, hoe die tanks het terrein, dat eens een lieflijk stuk bos was ge weest, hadden doorploegd en veran derd. Alle leven was er vernietigd.; een enkel zielig boompje deed nog moeite in die van alle kanten door groefde zandbodem het leven te rekken. Een prachtterrein voor onze vrachtauto om te bewijzen, dat hij wat mans was maar ook een ter rein, dat voor natuurliefhebbers droevig was aan te zien een stuk geschroeide aarde. Na deze ervaringen behoeft het geen betoog, dat ons de schrik om het hart sloeg, toen wij vernamen, dat ook de Waddeneilanden voor tank-oefeningen' zouden worden in geschakeld. Gelukkig zijn er velen, die gevoel hebben voor ongerept na tuurschoon, zodat „Oorlog" zijn oor spronkelijke plannen heeft moeten herzien en de Boschplaat althans voor de vacantiegangers behouden blijft. Het „gevaar" is echter nog geenszins afgewend. De natuurbe schermers, dienen actief te blijven even actief als het Comité Vluchtelingenhulp 1'954 was. U weet wei„Een uur voor een toekomst". Deze actie voor ontheemden heeft ƒ4.123.000 opgebracht éen resul taat, dat de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, wién dat geld te Utrecht symbolisch werd. overge dragen, hogelijk verheugde. H.M. de Koningin had mede niet grote belangstelling kennis geno- meri van dit bijzondere resultaat en sprak er Haar vreugde over uit, dat ons volk door deze vrijgevigheid opnieuw, heeft getoond, begaan te zijn met het droeve lot der vluchte lingen. Een andere activiteit, waar de doorsnee-Nederlander met minder genoegen van hoort is dieder belastingen. Verwacht mag worden, dat wij vóór 15 April weer mogen zwoegen om onze aangifte-biljetten voor de inkomsten- en/of vermo gensbelasting 1954-'55 netjes inge vuld: en op tijd bij de inspecties te hebben. Een goede raad: houd af schrift van uw aangfte, opdat u la ter de aanslag kunt controleren. Be lasting-ambtenaren zijn ook men sen en het kan voorkomen, dat de administratie verzuimt, rekening te houden met geschatte voorheffin gen. Gelukkig komt het slechts een en kele maal voor, dat zoals te Til burg ambtenaren misbruik ma ken van hun positie. Daar stelden twee ambtenaren gefingeerde be zwaarschriften op voor belasting plichtigen, die van niets wisten. De ambtenaren zagen er kans toe een goede 14.000 te bemachtigen. Zij zullen zich voor de rechter dienen te verantwoorden. Waarom zouden we niet meer acti viteiten memoreren Daar zijn de bakkers, die zich voorstellen bij de herdenking der bevrijding eens goed voor de dag te komen. Ten ba te van Rode Kruïs en Stichting '40- '45 willen zij 2 millioen vlaggetjes verkopen. Zij willen ook het Zweed se koningspaar, dat 29 April in ons land vertoeft, een geschenk aanbie den, als dank voor de hulp, die het Zweedse Rode Kruis in 1945 ons hongerende volk verleende. Voorts zullen zij een „wtijttebrood-drop- ping" organiseren. (Bij deze acties zullen radio, televisie, film en pers ■worden ingeschakeld. Ten aanzien der televisie nog even een activiteit: De Nederlandse Te levisie Stichting verzorgt recht streeks reportages uit de Tweede Kamer als die over de Televisie nota beraadslaagt. En dan I's er nog de E 55, de komende tentoonstelling te Rotterdam, waarvan uit een tele visie-studio op het terrein reclame uitzendingen zullen worden ver zorgd. Men wil daarmee het bewijs leveren, dat goede reclame-uitzen dingen voor de televisie mogelijk zijn. Voor vlijtige handen in schoonmaakgetij: Hamea-Gelei NIET LEUK. Wat zijn wij toch eigenlijk vreem de mensen Zo vreemd, dat je je zelf afvraagt of je je zelf wel bent. Ik heb zo voor de aardigheid mij in de afgelopen week eens getest en den tot rare conclusies gekomen. Waren dat mijn eigen woorden, die ik met de onderwijzer sprak over het ge- rag van kinderen in de klas Kon ik wel zo echt begaan zijn met het lot van al die vluchtelingen, van die duizenden ouderloze kinderen in Korea, met de grote aantallen dak lozen in Australië waar een over stromingsramp plaats vond kon ik wel echt aanvoelen wat de ouders voor verdriet hadden wier kinderen door het ijs zakken en verdronken? Over kinderen gesproken wa| ik mij zelf wel toen ik een van onze eigen kinderen naar boven stuurde voor straf Was ik wel mezelf toen ik op die morgen na een meningss- verschil op een of ander bureau de deur heel hard in het slot smakte Ik heb met die test van mijzelf de gekste di'ngen ontdekt. Je zegt din gen, die je misschien helemaal niét meent, je wordt kwaad soms om niets, nooit op je zelf, maar altijd op een ander. En toch zijn er zeer gegronde reden om erg kwaad te worden op je zelf. Maar dat dóe je nietJe lijdt aan een heerlijke zelf verheffing zonder dat je het weet. Bij alles wat je doet of zegt moet je je telkens afvragen ben ik dat nou of niet Ter gelegenheid van dit tweehonderste Kris-Krasje heb ik alle vorige stukjes nog eens doorge lezen en nadien mij zelf afgevraagd: heb ik dat nu allemaal geschreven? Heb ik in die stukjes mijzelf terug gevonden, denk ik nu precies zo over al die dingen zo ik ze heb ge schreven Wat blijft er na zo'n zelf-test eigenlijk bitter wéinig van je zelf respect over. Eerlijk zelfrespect is zo weinig te vinden in je gedragingen ten opzichte van alles wat je zegt. Het is helemaal niet leuk om na zo'n zelf-test te moeten toegeven dat je een vreemd mens bent, zo "vreemd, dat je je zelf niet terug kan vinden. Je bent arm voor je zelf, arm voor anderen en arm voor de gemeenschap. Nee, het is niet leuk dat te moeten, erkennen. Maar het is niet anderjS*! Wij zijn vreemde mensen KRIS-KRAS Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstigeSprutol-Sterk. EEN ERFENIS VAN TIENDUIZEND GULDEN. Hoe besteden we die (Uitslag Februari-prijsvraag). Toen we het plan hadden voor ditmaal eens als prijsvraag uitslui- tenu de simpele vraag te stellen „Wat zoudt U doen, als U een erfe nis ontving van, lü.OOO gulden, vrij van rechten namen we aan, dat we een stortvloed van brieven zou den krijgen. Wel, het is meer dan dat geworden. Dat d!e uitslag een week later dan normaal wordt ge publiceerd, is'het gevolg van hut feit, dat dé jury 998 antwoorden kreeg te beoordelen. En gaat U daar maar eens aan beginnenWaarbij nog komt, dat een der juryleden ziek werd; zodat ook hierdoor nog stag natie ontstond. Maar we zijn er door gekomen en U zult natuurlijk wel nieuwsgierig zijn, wie van de 998 in aanmerking komt voor een prijs. Wij gaven bij deze prijsvraag geen enkele voorwaarde op t.a.v. het ant woord. Die hielden we geheim. En nu moet U natuurlijk weten, dat één der eerste normen was„Wie van degenen, die de"" gefingeerde 10.000 gulden erfenis ontvangt, denkt aan de overleden gever of geefster Dames, we zijn geschrokken. Zijn we nu werkelijk allemaal zó egoïs tisch Zoudt U, lezeressen van ons blad, die een antwoord inzonden, nu helemaal niet met dankbaarheid denken aan de erflater of erflaatster? Het moet haast wel, want van de 998 dames, die een antwoord zon den, was er zegge en schrijve één lezeres, die in haar brief dacht aan degene, die de erfenis vermaakte. De jury heeft dan ook niet lang behoeven na te denken over de le prijs. Daarvoor was dan ook maar één candidate en we zullen haar niet langer in onzekerheid laten. Het is mevrouw J. H. Resoort-Gol- verdingen, Plantage B 85 te Spijk (Z.H.) Deze lezeres schrijft o.m. in haar antwoord, vóór ze begint met een opsomming van datgene, wat zij zou kopen „U schrijfthet is vrij van rechten hier staat niet bij of men nu ook het graf van de on bekende gever niet moet onderhou den, want vind, dat dit toch ze ker ook wel iets is, waar men jaar lijks wat voor wég moet leggen". Zoals gezegd, de overige 997 leze ressen dachten nagenoeg allemaal in de eerste plaats aan zichzelf, waar onder we dan ook verstaan hun ge zinnen. Dat is uiteraard menselijk, want het hemd is nader dan de rok. En we nemen aan het niemand kwa lijk, d!at de meeste lezeressen schte- ven.: „Als ik morgen aan de dag een erfenis kreeg van rond 10.000, ging ik in de eerste plaats kopen wat ik aan huishoudelijke artikelen, lin nengoed, kleding enz. nodig had'", (brief van mevr. J. B.-v. d. L; te Waddinxveen). We weten het heus wel, dat in tal van huishoudens al tijd' wat nodig is. En vooral daar, waar kinderen zijn. Als het ene aangekocht is, is het andere alweer versleten. En zo kan men wel aan de gang blijven. Bromfiets nummer één. Typisch is, dat zovele mensen een bromfiets verlangen te bezitten. Wilt U cijfers 2'29 lezeressen be gonnen hun opsomming van datge ne, wat ze zouden kopen met„500 gulden aan mijn man geven om er een bromfiets van te kopen" (uit een brief van mevr. J. S.-van L. te Bos koop). Zo'n plof schijnt derhalve voor velen wel een benijdenswaar dig bezit te zijn. Zoals gezegd, dé meeste lezeressen vielen al spoedig af, omdat wij nu eenmaal bepaalde richtlijnen hadden gesteld om voor een prijs in aan merking te kunnen komen. Een tweedë norm, di'e we stelden was „Wie denkt niet in de eerste plaats aan zichzelf, maar wel aan anderen, hetzij familie dan wel goede kennis sen, buren, verwanten (geen lief dadige instellingen) Ook hier was er maar één lezeres, die zichzelf geheel wegcijferde. Hier hebt U een deel van de brief, die mevr. B. van der Spek-Vrolijk, Den Ham 11 te Boskoop inzond „Mijn moeder kan sinds een paar jaar niet meer lopen, dus zo goed als altijd in huis blijven. Nu zou ik, als ik die erfenis kreeg, er eerst voor zorgen, dat zij met vader een paar heerlijke weken van de zomer naar buiten kon en iémand met een wagentje haar wat kon laten zien uit de om geving. Want wij, jongeren, hebben behoefte aan vacantie, maar als je wat ouder bent en een moeilijk druk leven achter de rug hebt, dan gun je juist die mensen een goeie, oude dag. En voor mijn schoon ouders zou ik wat geld aftrekken, ook zij een week naar buiten, want zij hebben veel met ziekte te maken. Voor de rest zou ik het geld op de Bank zetten om zo nodig af en toe bij te springen. Voor onszelf zou ik er niets van afnemenik kan ge lukkig rondkomen. En ben al heel blij als ik het zo zou mogen hou den". De jury gaf U 25 punten en dit betekent, dat U ook in aanmerking komt voor een boek. Gefeliciteerd mevrouw v. d. Spek. Als de jury werkelijk 10.000 gulden te vergeven had, zou ze dit bedrag ongetwijfeld aan U vermaken. De derde en laatste norm was „Wie denkt er in dé eerste plaats aan instellingen van liefda digheid Natuurlijk dachten.ve le lezeressen er aan, maarniet in de eerste plaats. Doorgaans kwam déze gedachte nog even gauw in een p.s. op„Ook zou ik een paar liefdadigheidsinstellingen laten delen in mijn rijkdom, b.v. 1940- 1945, Pro Juventute, enz." (ui't de brief van mevr. M. v, D.-H: te Siochteren (Gr.) Ook in dit geval was er maar één lezeres, die éérst dacht aan anderen (liefdadigheids-instellingen) en daar na pas aan zichzelf. Het is nog een Boskoper, Mevr. P. A. Schenkel- Rotsteeg, Goudse Rijweg 304, welke lezeres o.m. schreef „Als ik 10.000 gulden zou erven, zou ik het als volgt besteden1. voor het t.b.c.- fonds 100; 2. Voor de Ned. Vereni ging van Suikerzieken 100 3'. voor onze vriend Adolf Hoomoedt uit Steenwijk, die invalide is, 100 voor tekenbenodigdheden". Een eervolle vermelding voorts nog voor mevrouw S. Dool-Abbema, Hillvieuw, Burtown, Athy-co Ril- dare in Ierland, die deze 10.000 wilde besteden om een „Huishoud- dienst" te beginnen, (wij zouden het noemen Geziftsverzorgsters-organi satie)Aangezien .Wij die momenteel in vele plaatsen reeds kennen, moe ten we aannemen, dat zulks in Ier land nog wel een probleem is. ONZE MAART-PRIJSVRAAG. Ook ditmaal een niet al te inge wikkelde puzzle. Mevrouw Van Dalen heeft geen kinderen. Ze ïs kraakhelder en houdt haar huisje smetteloos, /if en toe komt haar zuster, die zes kinde ren heeft, wel eens een paar uur tjes op visite. Mevr. van Dalen staat echter steeds duizend angsten uit, dat de kinderen (van 2-11 jaar) iets zullen vernielen. En dat gebeurt ook wel eens, want je kunt kinde ren nu eenmaal niet vastbinden. Op een nacht, breekt er brand uit in de woning van mevrouw Van Dalen's zuster. Het huis brandt tot de grond toe af. Zij de gedupeerde zuster doet een beroep op mevrouw van Dalen om haar en haar gezin tijde lijk onderdak te verlenen. Het huis is daarvoor groot genoeg; er zijn boven voldoende slaapkamers, een ruime zolder. Ook de keuken ïs ruimschoots voldoende voor twee gezinnen. Mevrouw Van Dalen aar zelt, want ze denkt aan haar keu rige meubeltjes en de wilde kinde ren van haar zuster. Ten slotte stemt ze toe, zodanige voorwaarden scheppend, dat haar meubeltjes geen gevaar zullen lopen vernield te worden door het zestal. -Nu is onze vraag verplaatst U Hoera De fiscus wordt fideel, Hij gaat de teugels vieren. We zien van het betalen scheel, Maar nu vermindert hij heel veel Om ons eens te plezieren. Ja, de belasting wordt verlaagd, Na vele dure jaren. Er is ook wel genoeg geklaagd, En daarom werd steeds meer [gevraagd Heer fiscus, wil ons sparen De bede wordt nu dra verhoord, De druk wordt weer wat minder En daarom zeggen we aecoord, Heer fiscus, ga zo rustig voort, Verlaging is geen hinder. We hebben straks weer geld in kas, De fiscus laat 't ons houden. Dat fooitje komt ons goed van pas Een extra das, een extra jas, We zijn niet meer verkouden Des kikkers veren zijn geplukt, 'r was weinig meer te halen. Maar trots we kaal zijn, toch [verrukt, We gingen al zo lang gebukt Under t maar steeds betalen. Heer fiscus, ondanks dank je wel, Voor ons en onze baken. Voorlopig dus geen dwangbevel. Nu gaan we allemaal heel snel De buikriem losser maken HENK VAN HEESWIJK. in de persoon van mevrouw Van Dalen en neem dezelfde beslissing. Hoe zou U de voorwaarden stel len Antwoorden, op één zijde van maximaal één kwarto vel, moeten ingezonden worden vóór 1 April a-s. aan het bureau van dit blad. In de linkerbovenhoek van de enveloppe schrijven „Maart-prijsvraag". On deraan t het antwoord volledige naam en adres (dus niet alleen op de enveloppe). De uitslag zal nog vóór Pasen bekend gemaakt wor den. Ook nu verwachten we weer vele antwoorden, temeer, omdat de op gave beslist niet moeilijk is. Gewoon een kwestie van logisch denken. Aangezien verwacht mag worden, dat vele antwoorden nagenoeg het zelfde zullen zijn, behoudt de jury zich het recht voor tussen degenen, die het hoogste aantal punten be halen, eventueel te loten. Doe uw best en probeer ook een boek te verdienen DORA WERTH. en rheumatische pijnen wrijft U weg met PLANNEN VOOR EEN IIALF MILLIARD BELASTING VERLAGING. Huurverhoging voor 35% der woningen. Minister Van der Kieft heeft Dins dag jl. enkele wetsontwerpen inge diend bij de Tweede Kamer der staten Generaal, behelzende verla ging van een aantal directe en indi recte belastingen, alsmede een huur verhoging variërende van 5-10%. De gezamenlijke voorstellen betref fen een totaal bedrag van 502 mil lioen gulden, dat de Staat minder aan belastinggeld zal incasseren, wanneer deze voorstellen door de Volksvertegenwoordiging worden aangenomen. Het is bekend, dat de regering on der de druk van het bedrijfsleven is gezwicht. Ui't eigener beweging zou ze waarschijnlijk eerst over en kele maanden met deze voorstellen zijn gekomen, en men kan gevoege lijk aannemen, dat de oorspronkelijk ke plannen van de regering niet zo vérgaande waren. Aan de andere kant zijn de voor stellen, die nu uitgebracht zijn, des ondanks aan de voorzichtige kant. de voorgestelde belastingverlagin gen verder zouden gaan. De rege ring blijft liever voorzichtig, want Menigeen zal gedacht hebben, dat al leven we momenteel i'n een pe riode van hoogconjunctuur, wij hel len meer en meer over naar de me ning van de financiële experts in ons land, dat l'n wezen de huidige welvaart maar schijn is. De voorgestelde verlagingen komen in het kort op het volgende neer 1. Verlaging van Inkomsten, en door de belastingvrije minima voor ongehuwden met 120 en voor ge- Loonbelasting (215 millioen), waar huwden met 180. De progressie wordt verminderd en voor gehuw den wordt het minimale heffings percentage verlaagd van 75 tot 69. 2. De omzetbelasting op textiel wordt verlaagd van 5 op 2%. (84 mil lioen). Afgeschaft wordt de omzet belasting op dierlijke en plantaardi ge oliën en vetten margarine z.v. alsmede op de levering van gas en electri'citeit. (28 mill.) 3. Extra aftrek voor bejaarde en in valide belastingplichtigen tot een bedrag van 62'4 (kosten 15 mill). 4. Verlaging dér vennootschapsbe lasting tot 40-43% (60 millioen). 5. T.a.v. de vermogensbelasting wordt de progressie van 6-7% per mille teruggebracht tot 5% per mil le. De algemene aftrek voor de ver mogensbelasting wordt voor gehuw den van 15.000 tot 30.000 ver hoogd, te verhogen met 7500 voor ieder kind (was 5000). Voor onge huwden wordt de aftrek verhoogd van ƒ10.000 tot ƒ22.500 (kosten 32 millioen). 6. De motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen wordt afgeschaft (14 millioen). 7 Het tarief voor taxi's en ambu lance-auto's wordt gebracht op 75% van het normale tarief. De mini mum belasting voor een auto van 600,wordt 48 gulden per jaar. (kosten 28 millioen). 8. De winst bij overdracht van een bedrijf of bij overlijden van de on dernemer wordt voortaan eerst ge heven boven de 7500,(was 5000,—.)

Weekblad voor Waddinxveen | 1955 | | pagina 1